Jump to content

Περί... σχολιασμού γενικά


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προτείνω να δίνεται η δυνατότητα στο δημιουργό μιας δημοσκόπησης να επιλέγει για το αν θα μπορούν όσοι ψηφίζουν σε αυτήν να τροποποιούν την ψήφο τους.

Πχ κάτι τέτοιο θα ήταν χρήσιμο για αυτή τη δημοσκόπηση: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80565.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορούμε επίσης να κάνουμε reset τις δημοσκοπήσεις. ;)

To ξέρω, αλλά αν γίνει reset για παράδειγμα σε αυτήν που έδωσα πιο πάνω, θα πρέπει να ξαναψηφίσουν όλοι όσοι είχαν ψηφίσει κάτι δύσκολο, οπότε θα χαθεί μέρος του δείγματος.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω, αλλά αν γίνει reset για παράδειγμα σε αυτήν που έδωσα πιο πάνω, θα πρέπει να ξαναψηφίσουν όλοι όσοι είχαν ψηφίσει κάτι δύσκολο, οπότε θα χαθεί μέρος του δείγματος.

 

Δεν έχεις άδικο, ωστόσο όπως έχω ξαναπεί οι δημοσκοπήσεις στο site μας δεν νομίζω πως είναι τόσο σοβαρές ώστε να ασχολούμαστε τόσο μαζί τους.

 

Για να μην παρεξηγηθώ (και αφού αναφέρω πως οι δημοσκοπήσεις αποτελούν μέρος του αντικειμένου που έχω σπουδάσει), όπως είναι γνωστό σε αρκετό κόσμο, για να είναι έγκυρο ένα γκάλοπ πρέπει να συντρέχουν ορισμένοι παράγοντες, μερικοί εκ των οποίων είναι οι εξής:

 

- Εγκυρότητα και καταλληλότητα του δείγματος

- Χρονικό διάστημα κατάλληλο για την έρευνα

- Αποφυγή διπλοαπαντήσεων

- Σαφήνεια και σωστή τοποθέτηση των ερωτήσεων

 

...κτλ κτλ κτλ.

 

Όπως εύκολα μπορεί να καταλάβει ο καθένας μας λοιπόν, οι δημοσκοπήσεις που κάνουμε εδώ μπορούν να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ απλές και ΜΟΝΟ και, φυσικά, σε καμία περίπτωση δεν είναι επιστημονικές. Ακριβώς γι'αυτό, η άποψή μου είναι να μην τις παραπαίρνετε στα σοβαρά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, ωστόσο όπως έχω ξαναπεί οι δημοσκοπήσεις στο site μας δεν νομίζω πως είναι τόσο σοβαρές ώστε να ασχολούμαστε τόσο μαζί τους.

 

Για να μην παρεξηγηθώ (και αφού αναφέρω πως οι δημοσκοπήσεις αποτελούν μέρος του αντικειμένου που έχω σπουδάσει), όπως είναι γνωστό σε αρκετό κόσμο, για να είναι έγκυρο ένα γκάλοπ πρέπει να συντρέχουν ορισμένοι παράγοντες, μερικοί εκ των οποίων είναι οι εξής:

 

- Εγκυρότητα και καταλληλότητα του δείγματος

- Χρονικό διάστημα κατάλληλο για την έρευνα

- Αποφυγή διπλοαπαντήσεων

- Σαφήνεια και σωστή τοποθέτηση των ερωτήσεων

 

...κτλ κτλ κτλ.

 

Όπως εύκολα μπορεί να καταλάβει ο καθένας μας λοιπόν, οι δημοσκοπήσεις που κάνουμε εδώ μπορούν να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ απλές και ΜΟΝΟ και, φυσικά, σε καμία περίπτωση δεν είναι επιστημονικές. Ακριβώς γι'αυτό, η άποψή μου είναι να μην τις παραπαίρνετε στα σοβαρά. ;)

Ναι ρε συ, δεν προσπαθώ να βγάλω έγκυρα συμπεράσματα, αλλά ΑΝ ήταν εύκολο να γίνει θα ήταν αρκετά χρήσιμο σε κάποιες περιπτώσεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, δεν προσπαθώ να βγάλω έγκυρα συμπεράσματα, αλλά ΑΝ ήταν εύκολο να γίνει θα ήταν αρκετά χρήσιμο σε κάποιες περιπτώσεις.

 

Και όμως φίλε μου, ούτε καν χρήσιμο δεν είναι, και εξηγούμαι:

 

Ας υποθέσουμε ότι 100 άτομα ψηφίζουν για ένα θέμα. Εάν έχουν και οι 100 την δυνατότητα να αλλάξουν την ψήφο τους, για να είναι «έγκυρη» η δημοσκόπηση θα πρέπει να ξαναψηφίσουν οι ίδιοι οι 100 που ήδη ψήφισαν και, φυσικά, σε δεδομένο χρονικό διάστημα.

 

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, γίνεται μπάχαλο έτσι και το αποτέλεσμα θα είναι τα γκάλοπς που κάνουμε εδώ (τα οποία, ΟΚ, για πλάκα τα κάνουμε και το καταλαβαίνω) να είναι πλέον ΕΝΤΕΛΩΣ αναξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

ή πιο απλά απ όσο ξέρω η VBulletin δεν έχει τέτοιο feature και θα ήταν αρκετά κουραστικό για τον Μάνο να το ενσωματώσει :)
Link to comment
Share on other sites

Ειναι voda Live. Αλλα μονο τοσο? Να σκοτωσω κανενα και εγω για καβατζα...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μάλιστα... Αυτό θα το ποστάρεις εδώ ;) Είσαι σε λάθος μέρος εδώ. Εδώ συζητάμε μόνο θέματα που αφορούν το site ;) :lock:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό, υπάρχει ένα feature στο myphone, το οποίο λίγοι έχουν προσέξει και... ακόμα πιο λίγοι χρησιμοποιούν. Ο λόγος για το DropBox, μέσω του οποίου μπορείτε να μας αποστέλετε κείμενα δικά σας (μεταφρασμένα είτε rewrites) τα οποία με την σειρά τους, εφ'όσον πληρούν ορισμένες προϋποθέσεις, θα ανέβουν στην πρώτη σελίδα του myphone, πάντα με τα δικά σας credits. Επίσης, για όσους ενδιαφερθούν, να αναφέρουμε ότι για να δεχτεί το DropBox κείμενά σας, πρέπει να έχετε από 50 μηνύματα και πάνω.

 

Όσοι από εσάς επιθυμούν να εκφραστούν και τους αρέσει να δημιουργούν... σπεύσατε! Τέλος, για τυχόν απορίες μπορείτε να στέλνετε PMs στους Chief Editors του myphone, δηλαδή στον Mythozz, τον gkr41 και εμένα.

 

Περιμένουμε τις δημιουργίες σας... ;)

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν το εχει ξαναγραψει χρηστης αυτο το θραιντ! :)

ενα παραπονο σε μια απο τις σελιδες που εχετε εγραψα θεμα!!! και μετα απο λιγο καποιος Moderator μου το κλειδωσε εγω φανταστηκα πως θα το ειχε γραψει κανενας αλλος χρηστης αλλα δεν το ειχε γραψει :w00t: και μετα απο καμια μερα βλεπω τον μοντερατορ να εχει γραψει αυτο το θεμα που ειχα γραψει εγω :w00t: και μαλιστα επισημασμενο... :w00t:....... ασχημο παντως

Εικόνα εκτός ορίων Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Προφανως θα ηταν στην διαδικασια συγγραφης της ειδησης η κατι παρομοιο. Ειμαι σιγουρος πως εαν στειλεις στον αρμοδιο Moderator ενα ΡΜ, θα προσθεσει το ονομα σου στα credits.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν το εχει ξαναγραψει χρηστης αυτο το θραιντ! :)

ενα παραπονο σε μια απο τις σελιδες που εχετε εγραψα θεμα!!! και μετα απο λιγο καποιος Moderator μου το κλειδωσε εγω φανταστηκα πως θα το ειχε γραψει κανενας αλλος χρηστης αλλα δεν το ειχε γραψει :w00t: και μετα απο καμια μερα βλεπω τον μοντερατορ να εχει γραψει αυτο το θεμα που ειχα γραψει εγω :w00t: και μαλιστα επισημασμενο... :w00t:....... ασχημο παντως

...ή απλά έφτιαξες ένα θέμα το οποίο υπήρχε ήδη επισημασμένο, και γι'αυτό ο μοντ το κλείδωσε....

:pig:
Link to comment
Share on other sites

...ή απλά έφτιαξες ένα θέμα το οποίο υπήρχε ήδη επισημασμένο, και γι'αυτό ο μοντ το κλείδωσε....
οχι φιλε! :) το θεμα το ειχα γραψει πριν απο μερικες μερες πριν γραφτει το επισημασμενο :w00t:
Εικόνα εκτός ορίων Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Προφανως θα ηταν στην διαδικασια συγγραφης της ειδησης η κατι παρομοιο. Ειμαι σιγουρος πως εαν στειλεις στον αρμοδιο Moderator ενα ΡΜ, θα προσθεσει το ονομα σου στα credits.
τι εννοεις οτι θα προσθεσει το ονομα μου στα credits? :)
Εικόνα εκτός ορίων Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές ειδήσεις κάτω απο την είδηση γράφουν:

Credits also go to ...

 

Αυτό εννοεί:)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Βασικά γιατί τo βάζεις εδώ και δεν απευθύνεσαι σε κάποιον υπεύθυνο μέσω pm να σου λύσει την απορία;Μπορείς να ρωτήσεις αυτόν που στο κλείδωσε χωρίς να ανοίγεις θέμα για κάτι τέτοιο.Και τέλος πάντων αφού αποφάσισες να το βγάλεις δημόσια,γιατί δεν μιλάς πιο συγκεκριμένα;Σε ποιο θέμα αναφέρεσαι;
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς μπορώ να κάνω δημοσκόπηση σε ένα νέο θέμα που θέλω να δημιουργήσω. Δοκίμασα και δεν το έχω καταφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Στις επιπρόσθετες επιλογές κάτω ακριβώς απο κει που γράφεις το post σου,υπάρχει το Δημιουργία Δημοσκόπησης.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γιατί τo βάζεις εδώ και δεν απευθύνεσαι σε κάποιον υπεύθυνο μέσω pm να σου λύσει την απορία;Μπορείς να ρωτήσεις αυτόν που στο κλείδωσε χωρίς να ανοίγεις θέμα για κάτι τέτοιο.Και τέλος πάντων αφού αποφάσισες να το βγάλεις δημόσια,γιατί δεν μιλάς πιο συγκεκριμένα;Σε ποιο θέμα αναφέρεσαι;
VALERIA δεν νομιζω οτι θα ειναι σωστο να βγαλω στην φορα αυτον που το εκανε ...κατσε μην φαει κανα λοκ το θεμα ;) παντως θα μιλησω με τον συγκεκριμενο μοντ ευχαριστω ;)
Εικόνα εκτός ορίων Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

VALERIA δεν νομιζω οτι θα ειναι σωστο να βγαλω στην φορα αυτον που το εκανε ...κατσε μην φαει κανα λοκ το θεμα ;) παντως θα μιλησω με τον συγκεκριμενο μοντ ευχαριστω ;)

Το lock δεν το γλυτώνει το θέμα ούτε με σφαίρες... Αυτό είναι σίγουρο :p :tease:

:pig:
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιος σχετικά στο myphone, θέλω να επισημάνω ένα πρόβλημα που έχω με τον τρόπο γραφής. Πιστεύω ότι πρέπει να τηρηθεί ένας τρόπος γραφής (είτε ελληνικά, είτε greeklish, είτε ελληνικά χωρίς τόνους) γιατί κάθε φόρα που θέλω να κάνω search είναι πρόβλημα: πρέπει να το κάνω 3 φορές!
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Και χτές χτες-προχτές είχε ανοιχτεί παρόμοιο θέμα μιλοντας κυρίως για τα greeklish. Έστι, γράφτηκε πως όποιος μπορεί γράφει με τονισμένα ελληνικά, αλλιώς με μη τονισμένα ελληνικά ενώ αν για κάποιον λόγο το pc του δεν έχει ελληνικά ή ποστάρει απο κινητό / pda, γράφει με greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σχολιασμού γενικά
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...