Jump to content

Περί... σχολιασμού γενικά


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν τώρα που δόθηκαν κάποιες εξηγήσεις απο τους διαχειριστές του φόρουμ, θα πρέπει να λυθεί το ζήτημα όπως έπρεπε να είχε γίνει από την αρχή.

Κατανοώ οτι απο την μεριά μας σαν μέλη πρέπει να λειτουργούμε ψύχραιμα και να μην παίρνουμε αποφάσεις εν θερμώ, πρίν λάβουμε τις απαραίτητες εξηγήσεις.

Δεν ξέρω αν ο elthis πριν ποστάρει επιχείρησε να έλθει σε επαφή με κάποιον εκ των διαχειριστών και τι ειπώθηκε.

Αν έγινε κάτι τέτοιο και η διαχείριση επέμεινε στην απόφαση της, ειναι φάουλ. Θα πω περισσότερα πανω σ αυτό οταν γίνει γνωστό το τι ακριβώς συνέβη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σαφές σε εμένα τι έγινε ,αν ο Elthis έκανε διπλό ποστ σε κάποιο διαγωνισμό ,τότε έγινε σίγουρα από λάθος -κόντεψα να το πάθω κι εγώ μια φορά γιατί μπερδεύτηκα -.

Είναι κρίμα να χαθεί ένα μέλος που έχει προσφέρει τόσα πολλά και είναι γνωστής αξίας και ήθους.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καν μιλήσει ποτέ με τον elthi, αλλά έχει τύχει σε μένα πχ να μπει η κοπέλα μου, να δει την κλήρωση και να ναι έτοιμη να κάνει comment ενώ έχω ήδη κάνει εγώ και την πρόλαβα στο τσακ.

Θέλω να πω ότι ειδικά σε μέλη ενεργά όπως ήταν αυτός και γενικότερα οκ άτομα θα πρεπε να υπάρχει κάποια κατανόηση.

Τώρα αν ακολούθησε κάτι περισσότερο που εμείς αγγνοούμε πάω πάσο.

Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο κανενός, είδα απλά το θέμα και είπα να πω τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι κανόνες είναι κανόνες και το σέβομαι απόλυτα. Από την άλλη το forum δεν θα υπήρχε αν κάποια από τα μέλη δεν σπαταλούσαν χρόνο, ενέργεια και μεράκι ώστε να βοηθούν άλλα μέλη και να έχει το forum τέτοια "δύναμη". Τον Ηλία-Elthis τον ξέρω προσωπικά, μιλάμε σχεδόν καθημερινά, είμαστε φιλαράκια (πέραν του τεχνολογικού και της κινητής) και βρισκόμαστε για καφεδάκι, μαζί και με άλλα παιδιά όπου έχουμε φτιάξει μια ξεχωριστή παρέα. Καταλαβαίνω απόλυτα το παράπονό του αλλά δεν θα ήθελα να χάσει το forum ένα τόσο ξεχωριστό μέλος με τόσο μεγάλη προσφορά κι ένα τόσο καλό παιδί που βοηθά ΠΑΝΤΑ και μάλιστα χωρίς το παραμικρό ίχνος ιδιοτέλειας από μέρους του. Δεν νομίζω ότι το myphone είναι ένας αχανής οργανισμός που δεν μπορεί να ξεχωρίσει ένα λάθος (double post σε διαγωνισμό) ενός τόσο έμπειρου μέλους.... Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτός ο λόγος που έφαγε το ban ο Ηλίας (double post), έπρεπε να δείξετε λίγο επιείκεια. Είναι αδύνατον ένα τέτοιο μέλος να έκανε επίτηδες κάτι τέτοιο. Προφανώς κάποιο λάθος έγινε και πόσταρε 2 φορές εκεί. Έχει προσφέρει πολλά σε αυτό το forum..
Link to comment
Share on other sites

Εξαρχής, όταν είχα δει τον τρόπο συμμετοχής (μία απάντηση στο θέμα) ήμουν βέβαιος ότι θα δημιουργούνταν προβλήματα. Δυστυχώς ένα από αυτά έτυχε να είναι σε ένα εξαίρετο μέλος του φόρουμ. Προσωπικά επειδή έτρεχαν δύο διαγωνισμοί με τον ίδιο τρόπο συμμετοχής στον δεύτερο ήμουν έτοιμος για δεύτερη απάντηση γιατί δεν θυμόμουν αν αυτή που είχα δώσει πριν καιρό ήταν στον προηγούμενο διαγωνισμό ή σε αυτόν που έτρεχε. Πιστεύω το φόρουμ έχει την δυνατότητα είτε για συμμετοχή με ένα κλικ σε κάποιο "πλήκτρο" είτε για αυτόματη αποστολή κάποιου π.μ. σε όποιον συμμετέχει απαντώντας ούτως ώστε να γνωρίζει και να μην επανέλθει.

 

Θα μπορούσε επίσης να υπάρχει και κάποια προϋπόθεση δημοσιεύσεων όπως υπάρχει για τις αγγελίες. Αν όχι 100 μηνύματα έστω 20-30 ως απαραίτητο όριο για συμμετοχή και μια εγγραφή τουλάχιστον 15 μέρες πριν τον διαγωνισμό π.χ. Δεν ξέρω επακριβώς τα όπλα της πλατφόρμας αλλά αν κάποιος σβήνει κούκις και επανεκκινεί τον ρούτερ (ή βολτάρει στα ίντερνετ καφέ) φτιάχνοντας 10-20-30 λογαριασμούς με ανάλογα e-mails και δεν μπορεί αυτό να γίνει αντιληπτό τεχνικά τότε εγώ που λόγω τιμιότητας και σεβασμού προς τους συνφουμίστες και το φόρουμ έβαλα μία απάντηση προφανώς έχω λιγότερες πιθανότητες.

Το φόρουμ μας έχει προσφέρει πολλά τόσα χρόνια και συνεχίζει να το κάνει όπως όμως πολλά προσφέρουν και αρκετοί χρήστες. Το να τιμωρείται ένας χρήστης με μπαν μίας εβδομάδας λόγω λάθους (γιατί αν ήθελε να κοροϊδέψει θα έφτιαχνε άλλο λογαριασμό προφανώς) το θεωρώ υπερβολικό. Έτσι είναι οι κανόνες βέβαια αλλά από την άλλη όλοι κρινόμεθα.

 

Χρόνια πολλά σε όλες και σε όλους!

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Το ban έγινε λόγω διπλής συμμετοχής σε διαγωνισμό, όπως ισχύει για όλα ανεξαιρέτως τα μέλη. Οι κανόνες συμμετοχής στους διαγωνισμούς είναι γνωστοί. Από εκεί και πέρα, είναι απλό να δείτε αν έχετε γράψει ήδη σε ένα topic, από το προφίλ σας, αλλά και από το ίδιο το topic. Όσο για τις εγγραφές που γίνονται με μοναδικό σκοπό τη συμμετοχή σε διαγωνισμούς, αντιμετωπίζονται ανάλογα. Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω οτι όταν κάποιο μέλος προσπαθεί με πολλαπλές συμμετοχές να συμμετάσχει σε κάποιο διαγωνισμο, απομακρύνεται (ban) για σύντομο χρονικό διάστημα (από δύο μέρες μέχρι μια βδομάδα) και όχι μόνιμα.
Link to comment
Share on other sites

Απάντησαν φυσικά οι 2 Super Mods, επομένως δεν έχω λόγο να προσθέσω κάτι παραπάνω.

 

Οι κανόνες είναι κανόνες. ΠΡΕΠΕΙ να τηρούνται από ΟΛΟΥΣ: παλιούς, νέους, με ποστ, χωρίς ποστ. Δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι, και ο founder ο ίδιος να πόσταρε διπλά, θα πάρει 7 ημέρες ΒΑΝ.

 

Οι όροι είναι αυστηροί και ΙΣΧΥΟΥΝ για όλους, για να έχετε ΕΣΕΙΣ το καλύτερο και πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ δυνατό αποτέλεσμα. Αυτό δεν θα αλλάξει ΠΟΤΕ.

 

Ο elthis έκανε 2 posts, διαφορετικά, με διαφορά μιας ημέρας. Επειδή έκανε λάθος προφανώς, θα ξεκουραστεί για 7 ημέρες και θα επιστρέψει, να μας πει καλή χρονια φυσικά :) Επίκοινώνησα και μέσω mail μαζί του για να τις διευκρινήσεις.

 

Καλές γιορτές σε όλους :up: Ετοιμαστείτε για ΝΕΟ διαγωνισμό στις αρχές του μήνα. Φροντίστε να ΜΗΝ κάνετε διπλά ποστ. Άσε που μπορείτε να δείτε τι posts έχετε κάνει και που από το προφίλ σας :p

Edited by Mythozz

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλη χρονια

 

Οποιος ψαχνει για HTC και LG κλπ που εχουν μεχρι 3 γραμματα λογω software του forum απο τι εχω καταλαβει ατυχησε...

 

Μηπως στα κινητα στις αγγελιες ηταν καλο να μπουν μερικοι πολυ "εμπορικοι" κατασκευαστες ανα ονομα για πιο ευκολια ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω κάνει εδώ και πολλα χρόνια πάμπολλες αγοραπωλησίες στο φιλόξενο forum του myphone. Στο 90% μπορώ να πω οτι όλα ήταν άριστα. Είτε πουλούσα είτε αγόρασα. Διαβάζω όμως σε πολλές αγγελίες υποσημείωση των πολιτών πως...."οι πολλές αξιολογήσεις μου τα λένε όλα"!!!!

Ηθελα επ'αυτού να πω οτι εγώ έχω 3 βαθμούς αξιολόγηση ενώ θα μπορουσα να έχω πάνω απο 20! Ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με αυτό, η να κάτσω να...."ζητιανέψω" βαθμό αξιολόγησης όπως έχω διαπιστώσει πως κάνουν πολλοί!!!!! Αυτό ίσως κάνει μερικούς υποψήφιους αγοραστές πραγμάτων που πουλάω, να αναρωτιόνται για την αξιοποιστία μου και αυτό με αδικεί πολύ διότι η ηθική στην ζωή μου είναι το νο1 κεφάλαιο της υπόστασής μου. Ίσως και γι'αυτό δεν ζητώ να μου κάνουν θετική αξιολόγηση οι συνφορουμίτες. Διότι θεωρώ αυτονόητο το να είμαι αξιόπιστος διότι αυτό κερδίζετε στην ζωή, δεν το ζητάς. Υπάρχει όμως 1 δεδομένο. Οι 3 μόνο βαθμοί μου. Έχω δώσει πολλά πράγματα(δεν θα πω για τις αγορές μου που έχω δώσει πολύ χρήμα σε πολλά παιδιά) και ενώ ήταν όλα μια χαρά, δεν με αξιολόγησαν, δεν ασχολήθηκαν. Έτσι μετά απο τόσα χρόνια που αγοράζω, πουλάω, βλέπω βαθμό....3!!!! Και άλλοι πολύ πιο νέοι στο φόρουμ να έχουν υπερπολλαπλάσιους βαθμούς!!!

Αυτά ήθελα να σας πω εξομολογούμενος ένα παράπονο που ενώ ως ζήτημα δεν με πολυένοιαζε, δυστυχώς σε μερικές περιπτώσεις έχω διαπιστώσει την δυσπιστία μερικών που επηρεάζονται απο τους βαθμούς αξιολόγησης και που στην δική μου περίπτωση οι βαθμοί αυτοί είναι πολλοί λίγοι!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι του B&S είναι σαφέστατοι. Οι επιλογές που κάνεις σε ακολουθούν παντού. Επομένως ζεις με αυτές, τόσο εσύ όσο και οι άλλοι.

 

Κακώς δεν κάνεις αξιολογήσεις. Είναι ο καλύτερος τρόπος να σε γνωρίσει ένας άλλος και να σε εμπιστευτεί. Πίσω από έναν Η/Υ πως να δει ποιος είσαι; Θα πιστέψει τα καλά σου λόγια πιθανώς; ;) Δε νομίζω.

 

Ξεκίνα λοιπόν αν θες, να κάνεις αξιολογήσεις, να δέχεσαι και να τις απαιτείς όταν τις δικαιούσε, όπως και όλοι σας. Αυτό σας διασφαλίζει μέχρι έναν βαθμό στις συναλλαγές σας στο B&S.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Λογοκρισία στο forum...

Στο νημα για την "προσφορά" της Nokia Hellas για το 920 δεν μου επιτρέπεται να ποστάρω κάτι αν δεν εγκριθεί πρώτα απο κάποιον moderator...

 

Άλλο ένα epic σοκ , όπως η σοκ τιμή του προϊόντος...

Edited by Lord British
Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το διαβάζεις. :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι ζόρι τραβάνε ορισμένοι εδώ μέσα και εξαφανίζουν τα θέματα που ποστάρουμε. Καλο θα είναι να υπάρχει μια εξήγηση όταν γίνεται αυτό γιατί έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης αν διαφωνείς με χειρισμό moderator, μπορείς να του στείλεις pm και αν δεν θεωρήσεις ικανοποιητική την απάντηση του, να στείλεις pm σε super moderator.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να κάνεις υπομονή. Το script αποφασίζει όχι εμείς. :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ήθελα να ρωτήσω, από τη στιγμή που έχουν περάσει πάνω από 5 ημέρες από μια καταχώρηση αγγελίας, πως μπορώ να τροποποιήσω την αγγελία μου? Πρέπει να πατήσω ολοκλήρωση συναλλαγής και να την ξαναβάλω? :O
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που να κάνω την ερώτηση. Χρησιμοποιώ τη Mobile έκδοση στο κινητό μου. Μπορώ να κάνω παράθεση κάπως ή πρέπει συνέχεια να το γυρνάω στη desktop έκδοση?
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν επιλέξεις το Username κάθε μέλους στο θέμα που διαβάζεις από το Mobile Site, και επιλέξεις μετά το ΑΠΑΝΤΗΣΗ, θα απαντήσεις με παράθεση :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σχολιασμού γενικά
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...