Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάνει ήδη ενημέρωση.

Ποιός είπε κάτι για root?? Τα θέματα αυτά υποτίθεται βγήκαν σε συνεργασία με τη Sony ως αρχή για να ακολουθήσουν κι άλλοι developers. Η εγκατάστασή τους προορίζεται αποκλειστικά σε Xperia με official android 4.3+. Να σου πω μάλιστα ότι δεν έχω κάνει root το κινητό. Αλλά και να το είχα κάνει, δεν θα εκμμεταλλευόταν αυτή τη δυνατότητα το θέμα για καλύτερο integration. Όπως είπα και πιο πριν, είναι η πρώτη "φουρνιά" θεμάτων που προωθείται από τη Sony μέσω του Sony Select.

Αν πατούσες το link που παρέθεσα με το αρχικό μου post για το πρόβλημα, το οποίο σε παραπέμπει στο google play κατευθείαν στον developer των θεμάτων, δεν θα με ρωτούσες κάτι για root! :)

Μπήκα στο link αλλά δεν κοίταξα κάποιο θέμα. Όπως και να'χει, για να μπει το κινητό σε bootloop, πρέπει να πειραχτούν αρχεία συστήματος. Ο ένας τρόπος είναι να κάνεις root και να κάνεις κάποιο λάθος ή να βάλεις κάποια "κακιά" εφαρμογή, ο άλλος είναι να εγκαταστήσεις κάτι το οποίο είναι κακογραμμένο από τον ίδιο τον κατασκευαστή του κινητού. Σε αυτή την περίπτωση, εφόσον είναι υπογεγραμμένο από τον κατασκευαστή, το ίδιο το λογισμικό του κινητού του δίνει δικαιώματα διαχείρησης αλλά αφού είναι κακογραμμένο κάνει χαζομάρες και πειράζει με άσχημο τρόπο τα αρχεία. Όπως είπα εξ'αρχής, κάνε αναφορά στον προγραμματιστή για το bug που αντιμετωπίζεις και περίμενε έκδοση με bugfixes! ^_^

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά θέλω μια τεράστια χάρη από τους χρήστες που έχουν περασμένη στο κινητό την ROM 4.3 12.1.Α.0.266, rootαρισμένη με περασμένο CWM!!

Πρώτα απ' όλα, αν ενδιαφέρεστε να με βοηθήσετε, δημιουργήστε ένα full system recovery (nandroid backup) ώστε αν κάτι πάει στραβά να μπορείτε να επαναφέρετε το κινητό σας στην κατάσταση που ήταν πριν διαβάσετε αυτό το μήνυμα!! :lol:

 

Ακούστε τι μου συνέβη εχθές και ξενέρωσα τη ζωή μου: αποφάσισα να βάλω ένα καινούριο θέμα από τον προγραμματιστή Knowit Mobile AB ( https://play.google.com/store/apps/developer?id=Knowit%20Mobile%20AB&hl=el ). Από τα πιο ωραία θέματα που κυκλοφορούν μέχρι στιγμής για τα Xperia με 4.3 και πάνω. Εχθές λοιπόν, βγήκε διαθέσιμη αναβάθμιση των θεμάτων αυτών στο Google Play, με το changelog να λέει bugfixes και 4.4 support. Από την αναβάθμιση και μετά των θεμάτων αυτών, μόλις κλείσω το κινητό και πάω να το ξανανοίξω, μπαίνω σε bootloop!! Το κινητό δεν ανοίγει με τίποτα. Αναγκάστηκα να κάνω clean install από τη αρχή το firmware. Το δοκίμασα με πολλά θέματα, και με όλα μου δημιουργείται bootloop και μετά ξανά clean install...

 

Θέλει κάποιος να το δοκιμάσει να μου πει αν είναι bug των θεμάτων, ή απλά μόνο σε μένα εμφανίζεται το πρόβλημα?

Απλά κατεβάστε ένα θέμα και επιλέξτε το από τις ρυθμίσεις. Απενεργοποιήστε το κινητό και ανοίξτε το ξανά. Αν σας κάνει bootloop, κάντε restore το backup που πήρατε προηγουμένως!! :p

Ευχαριστώ!! :)

Σε εμένα που το δοκίμασα, λειτουργεί κανονικά.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο link αλλά δεν κοίταξα κάποιο θέμα. Όπως και να'χει, για να μπει το κινητό σε bootloop, πρέπει να πειραχτούν αρχεία συστήματος. Ο ένας τρόπος είναι να κάνεις root και να κάνεις κάποιο λάθος ή να βάλεις κάποια "κακιά" εφαρμογή, ο άλλος είναι να εγκαταστήσεις κάτι το οποίο είναι κακογραμμένο από τον ίδιο τον κατασκευαστή του κινητού. Σε αυτή την περίπτωση, εφόσον είναι υπογεγραμμένο από τον κατασκευαστή, το ίδιο το λογισμικό του κινητού του δίνει δικαιώματα διαχείρησης αλλά αφού είναι κακογραμμένο κάνει χαζομάρες και πειράζει με άσχημο τρόπο τα αρχεία. Όπως είπα εξ'αρχής, κάνε αναφορά στον προγραμματιστή για το bug που αντιμετωπίζεις και περίμενε έκδοση με bugfixes! ^_^

 

Έχω στείλει ήδη αναφορά στον προγραμματιστή. Απ' ότι διαβάζω πάντως και σε ξένα forums, είναι ένα bug που εμφανίζεται σε μεγάλο ποσοστό χρηστών του SP.

Ελπίζω ότι με επερχόμενη αναβάθμιση των θεμάτων είτε με την αναβάθμιση firmware που περιμένουμε από τη sony, να λυθεί το θέμα!

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Οριστε το download link https://docs.google.com/file/d/0B73ECIGjL6BDWS1KM01OZGhvY0U/edit?pli=1 :) :)

οι οδηγιες ειναι οι ιδιες με το thread απο το xda, οποτε πρεπει να κατεβασετε και το supersu update ;)

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο κουφό λόγο δε μου κάνει update στην επόμενη έκδοση του chrome. Γράφει ότι δεν έχει επαρκή μνήμη, παρόλο που έχω 250 MB ελεύθερα τουλάχιστον... (Δεν έχω κάνει αναβάθμιση του λογισμικού στην νέα έκδοση). Τι μπορεί να συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα... Προσπαθησα να βαλω σε ενα Xperia T πριν λιγο Recovery αλλα ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ RECOVERY με τιποτα πραγματικα...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2012738

 

Αυτο το Recovery προσπαθθησα να βαλω αλλα τιποτα... Ειχε 4.3 πανω το κινητο, φλασαρα με Flashtool 4.1.2 και εκανα root...

 

μετα το root εβαλα το Recovery αυτο...

 

Κλεινω το κινητο, το ανοιγω, παταω Volume down που λεει, τιποτα... κανει δονηση αναβει ενα μπλε λαμπακι αλλα recovery πουθενα....

 

Καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα... Προσπαθησα να βαλω σε ενα Xperia T πριν λιγο Recovery αλλα ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ RECOVERY με τιποτα πραγματικα...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2012738

 

Αυτο το Recovery προσπαθθησα να βαλω αλλα τιποτα... Ειχε 4.3 πανω το κινητο, φλασαρα με Flashtool 4.1.2 και εκανα root...

 

μετα το root εβαλα το Recovery αυτο...

 

Κλεινω το κινητο, το ανοιγω, παταω Volume down που λεει, τιποτα... κανει δονηση αναβει ενα μπλε λαμπακι αλλα recovery πουθενα....

 

Καμια ιδεα ?

 

Προσπαθείς να βάλεις το v9. Αν διαβάσεις στους xda προτείνουν να βάζουμε το v7 ή v8. Το v9 εμφανίζει bugs

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ενα μικρό ατύχημα, έσπασε ΜΟΝΟ η εξωτερική οθόνη του κινητού.. Κάποια συμβουλή για το πού να το πάω (Αθήνα είμαι) και πόσο μπορεί να μου κοστίσει; :)
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε προς ομονοια μερια. Εκει που ειναι μαζεμενα τα μικρομαγαζα κανουν και επισκευες. ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι πλήρως αναβαθμισμένο. Το πρόβλημα (πολύ σημαντικό για μένα) είναι ότι η κάμερα δεν κάνει καθόλου focus. Έχει συναντήσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;; Έκανα και επανεγκατάσταση λογισμικού με το SEUS και πάλι τα ίδια. Έχει κανείς καμιά ιδέα εκτός από σέρβις που θα πάει σίγουρα σε 2-3 εβδομάδες;; Το πρόβλημα το εμφανίζει και με το Camera zoom fx εκτός από την μαμίσια εφαρμογή.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι πλήρως αναβαθμισμένο. Το πρόβλημα (πολύ σημαντικό για μένα) είναι ότι η κάμερα δεν κάνει καθόλου focus. Έχει συναντήσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;; Έκανα και επανεγκατάσταση λογισμικού με το SEUS και πάλι τα ίδια. Έχει κανείς καμιά ιδέα εκτός από σέρβις που θα πάει σίγουρα σε 2-3 εβδομάδες;; Το πρόβλημα το εμφανίζει και με το Camera zoom fx εκτός από την μαμίσια εφαρμογή.

 

με την εφαρμογη lg camera σου το κανει? στης μανας μου παντως απο την προηγουμενη αναβαθμιση εχει βελτιωθει πολυ..και με την 4.3 ακομα περισσοτερο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλεπω το kitkat πεδες ;/ ;/

Sony Mobile is still investigating the possibility of including Xperia SP, T, TX and V on the Android 4.4.2 KitKat upgrade plan for 2014. If you visit the official Sony Web site for software support, all four smartphones are tagged with "under investigation."

Last month, these Xperia smartphones received a major firmware upgrade running Android 4.3 Jelly Bean after Sony Mobile skipped Android 4.2.2 version and went straight to Android 4.3 to deliver all the latest features including Project Butter and loads of camera modes.

It is possible that Sony could be calculating the time required developing Android KitKat firmware for the device and possible compatibility issues as some of these devices are nearing the expiration for software update support.

http://ca.ibtimes.com/articles/544300/20140320/sony-android-kitkat-plan-xperia-z-zl.htm

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλεπω το kitkat πεδες ;/ ;/

Sony Mobile is still investigating the possibility of including Xperia SP, T, TX and V on the Android 4.4.2 KitKat upgrade plan for 2014. If you visit the official Sony Web site for software support, all four smartphones are tagged with "under investigation."

Last month, these Xperia smartphones received a major firmware upgrade running Android 4.3 Jelly Bean after Sony Mobile skipped Android 4.2.2 version and went straight to Android 4.3 to deliver all the latest features including Project Butter and loads of camera modes.

It is possible that Sony could be calculating the time required developing Android KitKat firmware for the device and possible compatibility issues as some of these devices are nearing the expiration for software update support.

http://ca.ibtimes.com/articles/544300/20140320/sony-android-kitkat-plan-xperia-z-zl.htm

 

Αν είναι να το βγάλουν και να έχει τα προβλήματα των Z1, Z1c, Z Ultra (π.χ. το γνωστό θέμα με τον ήχο που περνάει από το μεγάφωνο στο ακουστικό), καλύτερα να μείνει με την 4.3 το Τ. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να το βγάλουν και να έχει τα προβλήματα των Z1, Z1c, Z Ultra (π.χ. το γνωστό θέμα με τον ήχο που περνάει από το μεγάφωνο στο ακουστικό), καλύτερα να μείνει με την 4.3 το Τ. ;)

 

τώρα το z1,z1c,z ultra πάνε για 4.4.3 τον αλλο μήνα ;) το T αυτόν τον μήνα τελείωσε η 18 μήνη υποστήριξη κανονικά τώρα άμα είναι γενναιόδωροι μπορεί να πάρουμε 4.4.3 κατευθείαν και μετά τέλος :P

Link to comment
Share on other sites

τώρα το z1,z1c,z ultra πάνε για 4.4.3 τον αλλο μήνα ;) το T αυτόν τον μήνα τελείωσε η 18 μήνη υποστήριξη κανονικά τώρα άμα είναι γενναιόδωροι μπορεί να πάρουμε 4.4.3 κατευθείαν και μετά τέλος :P

η 18 μήνη υποστήριξη ξεκιναει απο την στιγμη που εμφανιστηκε η συσκευη στην αγορα?

Κανονικα θα επρεπε να ισχυει απο την στιγμη που σταματαει επισημα η παραγωγη της εκαστοτε συσκευης...λογικα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

θα το πάρουμε θα το πάρουμε μην μου αγχώνεστε. Ετσι τουλάχιστον μου είπε φίλος που του το είπε ο φίλος του που έχει τον αδερφό της πρωην κοπέλας του σε γραφείο της Sony Hellas. Εγκυρη πηγή δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

θα το πάρουμε θα το πάρουμε μην μου αγχώνεστε. Ετσι τουλάχιστον μου είπε φίλος που του το είπε ο φίλος του που έχει τον αδερφό της πρωην κοπέλας του σε γραφείο της Sony Hellas. Εγκυρη πηγή δηλαδή.

 

την 4.4.2 που ειναι μεσα στα bugs η την 4.4.3?? :P :P

τι ρωταω και εγω τωρα ε;; :P

Edited by themis0009
Link to comment
Share on other sites

την 4.4.2 που ειναι μεσα στα bugs η την 4.4.3?? :P :P

 

ελα ντε, γιατι τετοια καουρα??? δεν αλλαζει κατι, μην πω οτι πιο ωραια ηταν η 4.3!! αραξτε εκει, μια χαρα ειναι!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε, γιατι τετοια καουρα??? δεν αλλαζει κατι, μην πω οτι πιο ωραια ηταν η 4.3!! αραξτε εκει, μια χαρα ειναι!

 

καλά άμα πάρουμε την 4.4.3 που δεν θα έχει θέματα μπορεί να είναι καλύτερη περίμενε ;p ;p βιαστικε ;p ;p

Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρα σε ολη την παρεα! αποφασισα μετα παο κανα χρονο μ το Τ να του παρω προστασια οθονης ματ να μην λερωνει και τα σχετικα, για να αντικαταστησω την εργοστασιακη που εχει απο την αρχη. η ερωτηση μου ειναι η εξης: η εργοστασιακη αφαιρειται ευκολα με καρφιτσα ας πουμε να το σηκωσωλιγο να παρει αερα και να την αφαιρεσω η θα κανω καμια μα@##@$ια? το κινητο εχω πενα και ειναι κριμα να το χαλασω τωρα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...