Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω κατεβάσει την εκ σερβίας 4.1.2, την έχω ξεζιπάρει και την έχω σε φάκελλο στην επιφάνεια εργασίας. Έχω επίσης κατεβάσει και το kies, το έχω τρέξει, έχω κάνει factory reset στο τάμπλετ, ειμαι με 4.0.4, αλλά δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω για να την περάσω, που είναι η επιλογή να βάλω το συγκεκριμένο αρχείο;;; Όποιος μπορεί ας βοηθήσει...!!! Ευχαριστώ...!!!

 

Βρήκες λύση στο πρόβλημά σου? Επίσης από που κατέβασες τη service 4.1.2?

Είμαι εντελώς άσχετος με root κτλ και φοβάμαι να βάλω χερι στο ταμπλετ. Μόνο official και όποτε έρθει αλλά έχω ξεμεινει στη 4.0.3 και θέλω κάτι ποιο καινούργιο.

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 28 ποστ 418. Πέρνα την 4.1.1 από το ποστ 415. Πραγματικά είναι πολύ εύκολο, δεν έχει να κάνει με root. Πρέπει να περάσεις τους drivers πρώτα για να αναγνωρίσει το odin το ταμπλετ. Edited by pepe1
Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 28 ποστ 418. Πέρνα την 4.1.1 από το ποστ 415. Πραγματικά είναι πολύ εύκολο, δεν έχει να κάνει με root. Πρέπει να περάσεις τους drivers πρώτα για να αναγνωρίσει το odin το ταμπλετ.

 

Τι κερδίζουμε αν περάσουμε την 4.1.1 σε σχέση με αυτήν που έχει τώρα;

Ξέρω ότι σίγουρα χάνουμε την εγγύηση, το κέρδος όμως ποιο είναι;

Γίνεται πιο γρήγορο; Θα μπορούμε να αποθηκεύουμε τις εφαρμογές στην sd; Τι;

Link to comment
Share on other sites

Την εγγύηση δεν την χάνεις. Επίσημο λογισμικό περνάς. Δεν το έχω πολλές μέρες, αλλά είναι πολύ πιο γρήγορο και με λιγότερα κολλήματα. Αν αποφασίσεις να το κάνεις θα πρέπει πρώτα να κάνεις factory reset όπως και αμέσως μετά το καινούργιο το ίδιο. Γράφω από το κινητό, θα σου στείλω και ένα λινκ σε λίγο

 

http://www.mobiada.com/072771/jellybean-update-galaxy-tab-2-101-p5100/

πολύ αναλυτικά...!!!

Edited by pepe1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη cyanogenmod 10.2 και η ταμπλέτα (p5110) πετάει.

Θα γράψω και ένα review σύντομα.

Θέλω να ρωτήσω για το "Cyanogenmod update", αν ξέρει κάποιος:

Αν εγκαταστήσω τη πιο καινούργια "nightly" θα χρειαστεί και factory reset? (το οποίο όσο να ναι είναι ψιλοχρονοβόρο)

Αν δεν ξαναπεράσω όλα τα appk μετά από factory reset θα ψιλοκολλάει ή δε τρέχει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσω τη πιο καινούργια "nightly" θα χρειαστεί και factory reset? (το οποίο όσο να ναι είναι ψιλοχρονοβόρο). Αν δεν ξαναπεράσω όλα τα appk μετά από factory reset θα ψιλοκολλάει ή δε τρέχει τίποτα?

 

Δεν χρειάζεται ούτε factory reset, ούτε wipe στις cache ούτε τίποτα! Κατεβάζεις τη nightly, περνάς το update, restart και έτοιμος!

 

Cyanogen rulez!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ούτε factory reset, ούτε wipe στις cache ούτε τίποτα! Κατεβάζεις τη nightly, περνάς το update, restart και έτοιμος!

 

Cyanogen rulez!

 

Molto, Molto Grazie, όλα καλά, πέρασα την updated nightly, δεν έκανα facory reset, και οι εφαρμογές εξακολουθουν να πάνε σφαίρα.

ευχαριστώ και για την επιμονή σου να εγκαταστήσουμε τη cyanogenmod , η ταμπλέτα πετάει!!! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα εγώ την 4.2.2 της Ν. Ζηλανδίας και δουλεύει πολύ καλά. Η διαδικασία είναι απλή, σε δέκα λεπτά έχεις τελειώσει. Έχει Ελληνικά και Ελληνικό πληκτρολόγιο.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα εγώ την 4.2.2 της Ν. Ζηλανδίας και δουλεύει πολύ καλά. Η διαδικασία είναι απλή, σε δέκα λεπτά έχεις τελειώσει. Έχει Ελληνικά και Ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

Σε παρακαλώ πολύ αν έχεις κάτι για το 5110 πες μας πως να το κάνουμε και εμείς που είμαστε έτοιμοι για service με τα κολλήματα. Έχω 4.04

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα εγώ την 4.2.2 της Ν. Ζηλανδίας και δουλεύει πολύ καλά. Η διαδικασία είναι απλή, σε δέκα λεπτά έχεις τελειώσει. Έχει Ελληνικά και Ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

 

 

 

 

 

 

Σε παρακαλώ πολύ αν έχεις κάτι για το 5110 πες μας πως να το κάνουμε και εμείς που είμαστε έτοιμοι για service με τα κολλήματα. Έχω 4.04

 

Στο ποστ 705 ο φιλος pepe 1 δινει ενα link, αυτο ακολουθησα. Πραγματικα ειναι πανευκολο και το λεω εγω που ειμαι εντελως ασχετος.

Αργοτερα που θα εχω χρονο θα γραψω τις οδηγιες στα ελληνικα (αν και νομιζω μια- δυο σελιδες πισω, τις εχει γραψει ενας φιλος)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δοκίμασα τη 4.2.2 Γαλλίας, αν και είχε κάποια καλούδια, τη βρήκα βαριά για το tablet, κι έτσι επέστρεψα στην ταχύτατη 4.1.2 (και δεν το κουνάω από δω)! Η περιστροφή οθόνης πιο αργή, τα μενού λίγο πιο αργά, η μπάρα ειδοποιήσεων αν και εντυπωσιακή, λιγότερο smooth...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πέρασα και εγώ την rom νέα Ζηλανδίας 4,2,2 άλλα όταν ξεκινά το tablet μου βγάζει κάτι νερά η οθόνη σαν χιονιά ξέρετε τη είναι ?
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα δεν εβγαλε τιποτα τετοιο. Μονο τις 4-5 πρωτες φορες που το αναβα, εκανε συνεχως αναβαθμισεις σε εφαρμογες.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να μου ερθει καποτε η JellyBean? Ειμαι ακομα με 4,0,3. Το ειχα παρει απο ενα σκρουτζομαγαζο και ειναι περιοχης Βαλτικης (SEB) . Ελεος αυτη η samsung
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε την χώρα προέλευσης όπως στο S4 έτσι ώστε να παίρνουμε τις όποιες επίσημες αναβαθμίσεις επίσημα;
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και γω τη 4.2.2 UK στο Ρ5110. Καλά δε τη λές και ότι πετάει. Μάλλον ότι σέρνεται.

Εκτός που έγινε πιο αργό, εξαφάνισε το κουμπί αποτύπωσης της οθόνης (αλήθεια πως το κάνει τώρα?) και μετάφερε τα υπόλοιπα κουμπία στο κέντρο πράγμα αβολο για 10αρα ταμπλέτα αφου πλέον είναι μακρία από τα δάχτυλα όπως τη κρατάμε σε landscape. Πλέον πιο πολύ βολεύει να τη δουλευεις σε portrait αλλά γενικά δεν την έχω συνηθίσει έτσι.

 

Λέω να κατεβάσω τη 4.2.2 Νέας Ζηλανδίας αφού διάβασα κάποιο σχόλιο ότι είναι καλή αλλά αμα δεν έχει φανερή βελτίωση τότε βούρ για downgrade σε 4.1.2 η και χαμηλότερα μέχρι και τη 4.0.3 που είχα μανίσια.

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και γω τη 4.2.2 UK στο Ρ5110. Καλά δε τη λές και ότι πετάει. Μάλλον ότι σέρνεται.

Εκτός που έγινε πιο αργό, εξαφάνισε το κουμπί αποτύπωσης της οθόνης (αλήθεια πως το κάνει τώρα?) και μετάφερε τα υπόλοιπα κουμπία στο κέντρο πράγμα αβολο για 10αρα ταμπλέτα αφου πλέον είναι μακρία από τα δάχτυλα όπως τη κρατάμε σε landscape. Πλέον πιο πολύ βολεύει να τη δουλευεις σε portrait αλλά γενικά δεν την έχω συνηθίσει έτσι.

 

Λέω να κατεβάσω τη 4.2.2 Νέας Ζηλανδίας αφού διάβασα κάποιο σχόλιο ότι είναι καλή αλλά αμα δεν έχει φανερή βελτίωση τότε βούρ για downgrade σε 4.1.2 η και χαμηλότερα μέχρι και τη 4.0.3 που είχα μανίσια.

 

Για screenshot πατάς συγχρόνως το power button με το volume down νομίζω, για λίγα δευτερόλεπτα....

Όσο για την έκδοση της Νέας Ζηλανδίας, τι το διαφορετικό να έχει; Εγώ πάντως το γύρισα σε 4.1.2 και είμαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω η 4.1 αυτή την στιγμή είναι η καλύτερη.. σωστά?

Έχει μια φίλη μου το P5100 και είναι ακόμα με την έκδοση 4.0.3 και δεν το "έχει" και καθόλου με αλλαγές rom κλπ. Οπότε να ξέρω ακριβώς ποια έκδοση να της περάσω κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω η 4.1 αυτή την στιγμή είναι η καλύτερη.. σωστά?

Έχει μια φίλη μου το P5100 και είναι ακόμα με την έκδοση 4.0.3 και δεν το "έχει" και καθόλου με αλλαγές rom κλπ. Οπότε να ξέρω ακριβώς ποια έκδοση να της περάσω κατευθείαν.

 

Έχω δοκιμάσει την 4.1.2 Γερμανίας και Γαλλίας... εξίσου καλές!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την cyanogenmod 10.2 (βασίζεται στο android 4.3), εδώ και 2 εβδομάδες, και θα γράψω κάποιες εντυπώσεις.

 

Καταρχήν γιατί πέρασα τη cyanogenmod:

 

1. Είναι βασισμένη σε android 4.3 ενώ είχα 4.1.1 (την αγγλική rom) και η Samsung θα βγάζει update μέχρι 4.2.2 (για την ώρα οι 4.2.2. που κυκλοφόρησαν διάβασα ότι σέρνονται). Δε νιώθω καλά στη σκέψη και μόνο, ότι δε θα έχω τη τελευταία version του Android.

2. Ολη η υφήλιος αναμένει το android 4.4. κιτ κατ, και οι μάγκες του cyanogenmod θα το ετοιμάσουν σίγουρα για τη ταμπλέτα μας, οπότε ήθελα να είμαι έτοιμος να τη φλασάρω μόλις βγει.

3. Με όλη αυτή τη σαβούρα των εφαρμογών της samsung που δε μπορούμε να απεγκαταστήσουμε η ταμπλέτα λάγκαρε λίγο, στο candy crush π.χ.

4. Εδώ στο forum μιλούσαν με πολύ εγκωμιαστικά σχόλια για τη cyanogenmod.

5. Αν κάτι δε πήγαινε καλά, με το odin θα επέστρεφα στην official χωρίς πρόβλημα, οπότε το θέμα με την εγγύηση δε με απασχολεί.

 

Aκολουθώντας τις οδηγίες βήμα βήμα, πέρασα τη rom πανεύκολα, piece of cake.

Τσέκαρα το gps και το wifi ακόμα πιο δυνατά και από πριν

 

1. Δε λαγκάρει καθόλου πια, μια και έχει μόνο τις απολύτως απαραίτητες εφαρμογές, εφαρμογές που εγώ κρίνω ότι πρέπει να έχει εγκατεστημένες και όχι η samsung.

2. Κάποια θεματάκια που είχα με μερικά apks με τις official roms, έχουν λυθεί με τη cyanogenmod. Π.χ στο instagram δε μπορούσα να δω τη δραστηριότητα των following, κολλούσε όλη η εφαρμογή, τώρα όλα μια χαρά.

3. Είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο, μπορείς να προσθέσεις τα functions που θέλεις στο power πλήκτρο, να ορίσεις τα function keys κτλ.

4. Έχει τη δυνατότητα για δύο και παραπάνω χρήστες, όπως γίνεται με το android 4.3. !!! Μπαίνει και η κοπέλα στη ταμπλέτα στο facebook π.χ. χωρίς να χρειάζεται να αλλάξει password, super χρήσιμο option.

5. Έχει Wireless Update και σχεδόν κάθε μέρα παίρνει update.

 

Οπότε τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...