Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Samsung Galaxy Tab 2 (P5100)

 

http://1.bp.blogspot.com/-1PPSCqcSigs/T_l4hbCLBuI/AAAAAAAACQk/Qdako-UCICE/s1600/samsung+galaxy+tab+2+10.1+P5100+(12).jpg

 

Λειτουργικό σύστημα: Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich

Επεξεργαστής: TI OMAP 4430 Dual-core 1GHz

GPU: PowerVR SGX540

Μνήμη RAM: 1GB

3G/ HSPA

Οθόνη: 10.1 ίντσες, PLS LCD, 1280×800 pixels, Gorilla Glass

Κάμερα: 3.15 Megapixel, όχι LED flash, video HD 1280×720 pixels

Δεύτερη κάμερα: VGA

Ενσωματωμένη μνήμη: 16GB

Κάρτα μνήμης: micro SD (έως και 32GB)

Wi-Fi n, Wi-fi direct, GPS/ Glonass, Bluetooth, micro USB

Μπαταρία: 7000 mAh

Διαστάσεις: 256.6×175.3×9.7 χλστ.

Βάρος: 588 γρ.

 

Επίσημο ελληνικό firmware για το P5100: XWALD7 (4.0.3).

Επίσημο ελληνικό Vodafone firmware για το P5100: BUBLH2 (4.0.4)

Επίσημο ελληνικό firmware για το P5110: XXBLH4 (4.0.4)

Edited by Tyxerakias

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μου ρθε η ειδοποίηση για αναβάθμιση, παω να την κάνω δεν μου αναγνωρίζει την υπογραφη λέει απο το cwm

 

πρεπει να το κανω unroot για να την παρει?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μου ρθε η ειδοποίηση για αναβάθμιση, παω να την κάνω δεν μου αναγνωρίζει την υπογραφη λέει απο το cwm

 

πρεπει να το κανω unroot για να την παρει?

 

Τουλάχιστον πρέπει να έχεις stock recovery για να πάρεις ΟΤΑ update.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις νέου (στο tablet):

1. Root πως γίνεται εδώ;

2. Γιατί δεν μ' αφήνει να το συνδέσω σαν εξωτερικό δίσκο, παρά μόνο με άνοιγμα φακέλου μέσω windows menu;

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Περήφανος κάτοχος του P5110:D

 

 

(Aν δεν είναι οφτόπικ) έχουμε κάποια πρόταση για θήκες?

Με μια γρήγορη ματιά σε σάιτ ελληνικών μαγαζιών δεν βρήκα κάτι και από ξένα κατέληξα στο casecrown να βρω 1-2 που μου άρεσαν αλλά δεν έχω ιδέα περί της αξιοπιστίας τους(στις φωτός όλα ωραία φαίνονται πάντως:p) και δεν θα με χαλούσε κάτι φθηνότερο(<40€)*

 

 

*κι από ότι βλέπω τώρα χρεώνουν άλλα τόσα και για έξοδα αποστολής που κάνουν παγορευτική την τιμή τους

Edited by mojotzotzo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

θα ηθελα να ρωτησω εαν η συσκευη εχει υποδοχη για ακουστικα 3,5mm (γιατι εχω δει οτι δεν αναφερεται στην συσκευασια) ωστε εαν πχ ταξιδευω και βλεπω μια ταινια ή μιλαω στο τηλεφωνο να μην ακουγεται παντου, αλλα να εχω τα ακουστικα ωστε και να μην ενοχλω τους γυρω μου αλλα και να μην ακουγεται η συνομιλια μου.

Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

@mojotzotzo (Aν δεν είναι οφτόπικ) έχουμε κάποια πρόταση για θήκες?

Μια θηκη φιλε μου που μου αρεσε εμενα και σκεφτομαι να την τσιμπησω παραλληλα με την αγορα της ταμπλετας ειναι αυτη που βρηκα στο ebay: http://www.ebay.co.uk/itm/Slim-Tasche-Cover-f-Samsung-Galaxy-Tab-2-P5100-P5110-10-1-Case-Hulle-Etui-/261073319526?pt=DE_iPad_Tablets_PCs_Zubeh%C3%B6r&hash=item3cc92eb666#ht_6657wt_906 δεν ξερω αμα σου κανει αλλα κοιτα την!!!

 

Μια και εισαι κατοχος της συσκευης δεν μας γραφεις εαν εχεις τον χρονο εντυπωσεις θετικες και αρνητικες να εχουμε καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς να πω ότι από το πλαίσιο την πήρα στα 369€ αν και ακόμα γράφουν 399€ στο σάιτ τους.

Δεν είχα άλλη ταμπλέτα στην κατοχή μου οπότε δεν μπορώ να κάνω άμεσες συγκρίσεις αλλά να γράψω γενικές εντυπώσεις μόνο.

 

Γενικά δεν έχει συμβεί κάτι "απρόβλεπτο"/μη αναμενόμενο που να με κάνει να αμφιβάλλω για την αξιοπιστία της συσκευής. Δεν έχει φάει κάποιο κόλλημα, δεν έχει χρειαστεί να κάνω κάποιο reboot λόγω κάποιου σκαλώματος και φαίνεται να δουλεύει εξαιρετικά με βάση αυτά που προσφέρει.

Σε διάφορα σχόλια (σε βίντεο hands on κυρίως) είχα δει πολλούς να σχολιάζουν για λαγκάρισμα κι ότι δεν τραβάει το ics στην ταμπλέτα. Δεν ξέρω τι απαιτήσεις μπορεί να έχουν αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι παρατήρησα περισσότερο του ελάχιστου λαγκαρίσματος, εδώ ο υπολογιστής που κάνει 1000+ € μπορεί να λαγκάρει λίγο κάποιες στιγμές, φαντάζομαι ότι μια φορά στο τόσο αν το τάμπλετ λαγκάρει για μισό δευτερόλεπτο δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο.

Ο ήχος είναι εξαιρετικός.

Οι δύο κάμερες κάνουν την δουλειά τους σωστά.

Περί μπαταρίας. Ένα πρωινό που μέτρησα συγκεκριμένα: 50 λεπτά επεισόδιο σειράς, 40 λεπτά football manager handheld και 1+ ώρα συνεχούς χρήσης και εναλλαγής μεταξύ tapatalk,twitter,facebook,dolphin και μιας εφαρμογής για τους ολυμπιακούς αγώνες= 33% πτώση της μπαταρίας(από 100% σε 67%) για δυόμιση περίπου ώρες αρκετά βαριάς χρήσης. Και με βάση όσα έχω δει και τις υπόλοιπες μέρες νομίζω ότι κρατάει ένα 8ωρο βαριάς χρήσης άνετα. *και με τον φωτισμό της οθόνης στο τέρμα ενώ κανονικά τον έχω περίπου λίγο πάνω από την μέση.

Αυτό που παρατήρησα είναι οτι θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη η ανάλυση της οθόνης. Φυσικά δεν είναι αρνητικό γιατί ο καθένας που θα αγοράσει ξέρει τι ανάλυση έχει και για αυτήν την ανάλυση είναι εξαιρετική η ποιότητα αλλά γενικά η σαμσουνγκ σαν κατασκευάστρια νομίζω θα έπρεπε να μπορούσε να βγάλει ταμπλέτες σαν αυτή με μεγάλες αναλύσεις

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς να πω ότι από το πλαίσιο την πήρα στα 369€ αν και ακόμα γράφουν 399€ στο σάιτ τους....

Καλησπέρα!

Πότε το πήρες στα 369€; Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην έκδοση Ρ5110 (WiFi only), σωστά; Τώρα στη σελίδα του ΠΛΑΙΣΙΟΥ έχει τιμή 383€ (για αγορά μέσω internet).

Εγώ ενδιαφέρομαι για την έκδοση 3G αλλά μάλλον θα περιμένω να έρθει στην Ελλάδα το Nexus 7 το οποίο λογικά θα "ρίξει" τις τιμές των ανταγωνιστικών ταμπλετών (έστω και για μικρό ποσοστό).

The best is yet to come.... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Ναι το wifi only.

To είχα παραγγείλει απόγευμα της Τρίτης 17/7 και το παρέλαβα από κατάστημα την Παρασκευή 20/7. Με παραλαβή από κατάστημα ισχύει η τιμή καταστήματος δηλαδή όπως έλεγε τότε και τώρα 399€ (τότε η τιμή για αποστολή στο σπίτι ήταν 392 νομίζω ενώ τώρα την λένε 383 οπως ειπες). Αλλά παρόλα αυτά στο ταμείο με χρέωσαν 369€.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αγορά του Ρ5100 (3G) από amazon.de (http://www.amazon.de/Samsung-Touchscreen-Prozessor-Megapixel-Android/dp/B007PX271K/ref=sr_1_1?m=A3JWKAKR8XB7XF&s=computers&ie=UTF8&qid=1344573411&sr=1-1) με κόστος 423€ + 12€ (μεταφορικά) = 435€. Η τιμή είναι αυτή τη στιγμή χαμηλότερη κατά 23€ από την ελάχιστη που πωλείται στο skroutz (birdphone).

1. Τι γνώμες και προηγούμενες εμπειρίες υπάρχουν σχετικά με αγορά tablet από amazon.de;

2. Λογικά θα είναι η γερμανική έκδοση. Πόσο εύκολα μπορώ να περάσω αγγλική γλώσσα; Ποια είναι η διαδικασία

The best is yet to come.... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αγορά του Ρ5100 (3G) από amazon.de (http://www.amazon.de/Samsung-Touchscreen-Prozessor-Megapixel-Android/dp/B007PX271K/ref=sr_1_1?m=A3JWKAKR8XB7XF&s=computers&ie=UTF8&qid=1344573411&sr=1-1) με κόστος 423€ + 12€ (μεταφορικά) = 435€. Η τιμή είναι αυτή τη στιγμή χαμηλότερη κατά 23€ από την ελάχιστη που πωλείται στο skroutz (birdphone).

1. Τι γνώμες και προηγούμενες εμπειρίες υπάρχουν σχετικά με αγορά tablet από amazon.de;

2. Λογικά θα είναι η γερμανική έκδοση. Πόσο εύκολα μπορώ να περάσω αγγλική γλώσσα; Ποια είναι η διαδικασία

 

καλημερα φιλε,

γνωριζοντας οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι αλλα νομιζω οτι η διαφορα ειναι πολυ μικρη για να το παρεις απο εξωτερικο και να περιμενεις και 3-4 μερες περιπου παραπανω για να το παραλαβεις.δεν θελω να επηρεασω την αποφαση σου απλα λεω την γνωμη μου.

οσον αφορα αυτο που ρωτας δεν χρειαζεται να αλλαξεις κατι καθως θα υποστηριζει και ελληνικα και αγγλικα και αλλες γλωσσες.προσωπικα εγω δεν εχω αγορασει απο αμαζον οποτε δεν μπορω να σου απαντησω στην πρωτη σου ερωτηση.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, κάτοχος κ εγώ του tablet εδώ κ περίπου δεκαπέντε μέρες, κ έχω να πω τα καλύτερα.. κατ αρχήν να πω ότι βρέθηκα με το 7ιντσο και με το 10.1ιντσο tab2 στα χέρια μού και αφού τα δούλεψα και τα δύο είχα την επιλογή για το ποιο θα κραταγα... με κέρδισε εύκολα μπορώ να Πω το δεκαιντσο..μιας και τα δύο tablet που ανέφερα είναι ακριβώς ίδια το γεγονός της μεγαλύτερης οθόνης ήταν αυτό που με κέρδισε.. ήθελα κάτι το οποίο δεν θα ξεφεύγε σε μεγέθος αλλά να μπορούσα άνετα να χαρώ πχ μια ταινία φωτογραφίες σερφαρισμα στο νετ κλπ.. πριν τα Πάρω στα χέρια μού ήμουν πεπεισμένος ότι θα κρατούσα το 7ιντσο γιατί πίστευα ότι το 10.1 θα ήταν τεράστιο...καμία σχέση.. είναι κατά την γνώμη μού, το τέλειο μέγεθος..οπότε και κράτησα το 10.1.. φυσικά αυτό είναι καθαρά προσωπική μού κρίση κ ο καθένας το βλέπει υποκειμενικά..

 

Τώρα όσων αφορά τις εντυπώσεις μού, μπορώ να σας πω ότι είναι αριστο... είναι γρήγορο, λαγκαρισματα διαπίστωσα μηδαμινά έως ελάχιστα, και το Ics το τρέχει βελούδινα..του πεταω μερικές υψηλής ανάλυσης ταινίες στην 32 sd card και πραγματικά το Φχαριστιεμαι.. ο ήχος δε είναι καταπληκτικός..καθαρός και δυνατός...

 

Ότι ερωτήσεις έχετε θα χαρώ..

 

Την θήκη που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω σε ένα λινκ είναι αυτή που του έχω βάλει και κάθεται Γάντι...

Link to comment
Share on other sites

Την θήκη που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω σε ένα λινκ είναι αυτή που του έχω βάλει και κάθεται Γάντι...

 

 

H θηκη αυτή έχει εξαντληθεί όμως οπότε αν κάποιος ξέρει ας δώσει μια γνώμη για αυτήν http://www.ebay.co.uk/itm/CaseCrown-Ridge-Standby-Case-for-Samsung-Galaxy-Tab-2-10-1-Black-/180904510934?pt=US_Tablet_Accessories&hash=item2a1ebfc5d6

Link to comment
Share on other sites

H θηκη αυτή έχει εξαντληθεί όμως οπότε αν κάποιος ξέρει ας δώσει μια γνώμη για αυτήν http://www.ebay.co.uk/itm/CaseCrown-Ridge-Standby-Case-for-Samsung-Galaxy-Tab-2-10-1-Black-/180904510934?pt=US_Tablet_Accessories&hash=item2a1ebfc5d6

 

Για την θηκη αυτη που αναφερεις φιλε μου δεν ξερω να σου πω, αν και μοιαζει παρομοια με αυτη που εβαλα εγω και η οποια οντως εχει τελειωσει. Παντως εαν κανεις μια αναζητηση στο ebau.co.uk που ψαχνω εγω θα την βρεις αλλα με αλλη ονομασια. Εαν βρω χρονο να την ψαξω και θα ποσταρω το λινκ.

 

 

 

Να κανω μια ερωτηση:

Παρατηρησα οτι ενω εγω μπορω να κανω κανονικα και απευθειας κλησεις απο την ταμπλετα, οταν προσπαθουνε να με παρουν η κληση παει στο "κενο" και καποιες φορες δεν χτυπαει καθολου και καποιες αλλες χτυπαει κανονικα. Οταν δεν χτυπαει μου ερχεται σαν μηνυμα η χαμενη κληση. Δοκιμασα απο το σταθερο του σπιτιου στην ταμπλετα και οι 2 πρωτες κλησεις πηγανε στο πουθενα μεχρι που εβγαινε μηνμα απο τον παροχο οτι δεν μπορω να καλεσω τον αριθμο. Στην 3η κληση χτυπησε κανονικα η κληση στην ταμπλετα. Γνωριζει καποιος τι μπορει να γινεται;

Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

H θηκη αυτή έχει εξαντληθεί όμως οπότε αν κάποιος ξέρει ας δώσει μια γνώμη για αυτήν http://www.ebay.co.uk/itm/CaseCrown-Ridge-Standby-Case-for-Samsung-Galaxy-Tab-2-10-1-Black-/180904510934?pt=US_Tablet_Accessories&hash=item2a1ebfc5d6

 

Tην παρήγγειλα και ο Θεός βοηθός...

 

"Να κανω μια ερωτηση:

Παρατηρησα οτι ενω εγω μπορω να κανω κανονικα και απευθειας κλησεις απο την ταμπλετα, οταν προσπαθουνε να με παρουν η κληση παει στο "κενο" και καποιες φορες δεν χτυπαει καθολου και καποιες αλλες χτυπαει κανονικα. Οταν δεν χτυπαει μου ερχεται σαν μηνυμα η χαμενη κληση. Δοκιμασα απο το σταθερο του σπιτιου στην ταμπλετα και οι 2 πρωτες κλησεις πηγανε στο πουθενα μεχρι που εβγαινε μηνμα απο τον παροχο οτι δεν μπορω να καλεσω τον αριθμο. Στην 3η κληση χτυπησε κανονικα η κληση στην ταμπλετα. Γνωριζει καποιος τι μπορει να γινεται;"

 

Εμένα χτυπάει κανονικά και στις εισερχόμενες.

Edited by autokinitakias
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παρηγγειλα αυτην. Λογικα μεχρι το τελος την βδομαδας θα την εχω!

 

 

Ερωτηση

Μπορεί να μου πει καποιος επειδη εχω ενα προγραμμα πλοηγησης για το κινητο (Sygic Aura) και στο κινητο λειτουργει κανονικα, ενω στην ταμπλετα δεν μου κανει εγκατασταση το .apk;

Μου εμφανιζει το εξης μηνυμα: " Η εγκατασταση αποκλειστηκε. Για λογους ασφαλειας, το ταμπλετ αποκλειει τη εγκατεστημενη εφαρμογη που δεν προερχεται απο το Android Market."

Ευχαριστω!!!

Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παρηγγειλα αυτην. Λογικα μεχρι το τελος την βδομαδας θα την εχω!

 

 

Ερωτηση

Μπορεί να μου πει καποιος επειδη εχω ενα προγραμμα πλοηγησης για το κινητο (Sygic Aura) και στο κινητο λειτουργει κανονικα, ενω στην ταμπλετα δεν μου κανει εγκατασταση το .apk;

Μου εμφανιζει το εξης μηνυμα: " Η εγκατασταση αποκλειστηκε. Για λογους ασφαλειας, το ταμπλετ αποκλειει τη εγκατεστημενη εφαρμογη που δεν προερχεται απο το Android Market."

Ευχαριστω!!!

 

Καλορίζικη.

Εγώ είχα εγκατεστημένο το nDrive στο S2.To ξανακατέβασα από το Play και στο tablet και λειτουργεί μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη.

Εγώ είχα εγκατεστημένο το nDrive στο S2.To ξανακατέβασα από το Play και στο tablet και λειτουργεί μια χαρά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Η συσκευή πραγματικά τα σπάει. Δεν είμαι και ο πλέον ειδικός βέβαια για να το πω αλλά είμαι πραγματικά χαρουμενος γιατί δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Θα δοκιμάσω το nDdrive και θα δω πως πάει.

 

Δεν ξέρω φίλε μου αλλά μόλις πηγα να το τρέξω όλα τα γράμματα ήταν τετραγωνακια και την απεγκατεστησα την εφαρμογή.

Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ανακαλύψει πως μπορείς να μειώσεις τις αρχικές οθόνες; Έχει 6 και θέλω να έχει μόνο 3

Ελα μου ντε.Στο ψαξιμο ειμαι κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου , ζαχαρωνω κι εγω ενα αν ατα καταφερω οικονομικα.Να ρωτησω

1)η γραφιδα που ειναι? χρησιμευει σε κατι?

2)Ποιος ο λογος να παρουμε το 3g αντι για το wifi? αν υποθεσουμε οτι εχουμε 3g κινητο δεν μπορει αυτο να δουλεψει σαν hotspot και να μοιρασει ινρτερνετ στην ταμπλετα? ρωταω γιατι βλεπω οτι εχουν 100 € διαφορα και δεν ειναι λιγα χρηματα

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...