Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Καλησπέρα, καμιά καλή κλαρτούλα microSD για το S7edge? έψαξα λίγο και είμαι ανάμεσα σε 2,

 

https://gyazo.com/537d388a47d5dac0cf4286c2f17fd316

 

έχει κανείς δοκιμάσει κάποια από τις 2; ή καμία άλλη πρόταση;

 

ευχαριστώ

Edited by innes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, καμιά καλή κλαρτούλα microSD για το S7edge? έψαξα λίγο και είμαι ανάμεσα σε 2,

 

https://gyazo.com/537d388a47d5dac0cf4286c2f17fd316

 

έχει κανείς δοκιμάσει κάποια από τις 2; ή καμία άλλη πρόταση;

 

ευχαριστώ

 

αυτη εδω θα προτεινα:

https://www.amazon.de/Samsung-Speicherkarte-Smartphones-Frustfreie-Verpackung/dp/B019QO1Q5I/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1484892879&sr=8-1&keywords=samsung+pro+plus+uhs-i+128+gb

πολυ καλη τιμη στο αμαζον

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Έχω και εγώ ένα πρόβλημα. Είμαι με τη nougat και μόλις αγόρασα μια Samsung evο 64 gb. Ενώ μου την αναγνωρίζει κανονικά δεν μου επιτρέπεται καθολου η πρόσβαση. Δεν μπορώ να μεταφέρω τίποτα από την εσωτερική μνήμη, ούτε να διαγράψω μια φωτογραφία που μόλις έβγαλα η οτιδήποτε αλλο. Όταν πάω να παραχώρησε δικαιώματα πρόσβασης στη sd ο εσωτερικός χώρος δε μου εμφανίζεται όταν το τικαρω. Δε φαίνεται καθόλου η sd. Καμιά λύση ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Δεν ξέρω αν σου χρειάζετε τόσο ακριβή. Εν ανάγκη δες και αυτή εδώ και αποφασίζεις. Καλό όνομα είναι η Lexar αλλά προτιμώ τις Kingston σαν πιο αξιόπιστες.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω μια microSD Kingston. Ξαφνικα καποια στιγμη σταματησε να δουλευει εχασα τα παντα απο μεσα. τη παω στο eshop μου λενε ολα καλα λειτουργει η καρτα. αποριας αξιο πως δεν εδειρα τον πωλητη που μου το επαιζε τρελιτσα ενω εγω εχασα φωτογραφιες ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

 

Κανω το λαθος και την εμπιστευομαι ΞΑΝΑ την καρτα και σημερα με αφηνει ΞΑΝΑ. ομως την βαζω PC και καταφερα να παρω τις φωτογραφιες ενω μεσω κινητου ΔΕΝ μου τις εβλεπε... ξερει κανεις κατι ? το κινητο ειναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ το Huawei P10 και την 1η φορα το προβλημα εγινε με ενα LG G5, καμια σχεση η συσκευη δηλαδη...

 

η καρτα φυσικα εφαγε σουτ μολις, αφου πρωτα πηρα απο μεσα τις φωτο... γιατι ομως γινεται αυτο ? το εχει παρατηρησει κανεις αλλος με καποια καρτα ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια microSD Kingston. Ξαφνικα καποια στιγμη σταματησε να δουλευει εχασα τα παντα απο μεσα. τη παω στο eshop μου λενε ολα καλα λειτουργει η καρτα. αποριας αξιο πως δεν εδειρα τον πωλητη που μου το επαιζε τρελιτσα ενω εγω εχασα φωτογραφιες ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

 

Κανω το λαθος και την εμπιστευομαι ΞΑΝΑ την καρτα και σημερα με αφηνει ΞΑΝΑ. ομως την βαζω PC και καταφερα να παρω τις φωτογραφιες ενω μεσω κινητου ΔΕΝ μου τις εβλεπε... ξερει κανεις κατι ? το κινητο ειναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ το Huawei P10 και την 1η φορα το προβλημα εγινε με ενα LG G5, καμια σχεση η συσκευη δηλαδη...

 

η καρτα φυσικα εφαγε σουτ μολις, αφου πρωτα πηρα απο μεσα τις φωτο... γιατι ομως γινεται αυτο ? το εχει παρατηρησει κανεις αλλος με καποια καρτα ?

Μήπως είχες πατήσει κάποια στιγμή κάποια επιλογή να χρειάζεται κωδικό όταν εισάγεις την κάρτα σε κινητό?

 

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να κάνεις ένα format fat32 μέσω των Windows στην κάρτα και να δοκιμάσεις συμπεριφορά μήπως και σωθεί.

 

Εφόσον στο έκανε σε 2 διαφορετικά κινητά, το πιο πιθανό είναι η κάρτα να είναι στα τελευταία της. Τώρα τι και πώς μην το ψάχνεις. Μπορεί το πρόβλημα να το δημιούργησε το πρώτο κινητό. Αν θυμάμαι καλά κάποια παρόμοια περιστατικά είχα διαβάσει με το LG g3 όπου χρειαζόταν φορμάτ μέσω του κινητού για να δουλέψει σωστά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
https://www.gearbest.com/memory-cards/pp_718143.html αξίζει για αγορά??? σκέφτομαι την 64αρα στα 19 ευρώ.
Καλη ειναι η τιμη της, ε, και το μαγαζι επισης..Αλλα εγω θα ηθελα να μας προτεινει κανεις καμμια δοκιμασμενη. (Σε FAT32 να ειναι, οχι exFAT). Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι η τιμη της, ε, και το μαγαζι επισης..Αλλα εγω θα ηθελα να μας προτεινει κανεις καμμια δοκιμασμενη. (Σε FAT32 να ειναι, οχι exFAT).

 

γιατι οχι exfat?απο τη στιγμη που πλεον ενα βιντεο μπορει να ειναι πολλα GB το fat32 δεν εξυπηρετει. Αρα γιατι το ρωτας αυτο?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το παληο Android phone με 4.2 που χρησιμοποιω δεν την βλεπει την exFat, οποτε αρχιζουν τα προβληματα. Αλλα και στο καινουριο Xiaomi που την εβαλα ενω ηταν φορτωμενη με βιντεο, μουσικη και φωτογραφιες, την εβλεπε μεν αλλα οχι το περιεχομενο της..δεν ξερω γιατι. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα μια πρόταση για μια αρκετά καλή κάρτα 64gb είναι οκ.

Τι να εμπιστευτώ;

Την θέλω για κινητό Note8.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια πρόταση για μια αρκετά καλή κάρτα 64gb είναι οκ.

Τι να εμπιστευτώ;

Την θέλω για κινητό Note8.

Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ Samsung κι έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.

Προσωπικά σου προτείνω οποιαδήποτε από τις παρακάτω:

http://www.e-shop.gr/ixos-eikona-kartes-mnimis-micro-sd-high-capacity-micro-sdhc-samsung-64-gb-list?table=PER&category=%C5%C9%C4%C9%CA%C5%D3+%CC%CD%C7%CC%C5%D3&filter-1537=1&filter-5441=1&filter-1545=1

 

Εννοείται η Pro Plus είναι η καλύτερη από τις τρεις.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ Samsung κι έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.

Προσωπικά σου προτείνω οποιαδήποτε από τις παρακάτω:

http://www.e-shop.gr/ixos-eikona-kartes-mnimis-micro-sd-high-capacity-micro-sdhc-samsung-64-gb-list?table=PER&category=%C5%C9%C4%C9%CA%C5%D3+%CC%CD%C7%CC%C5%D3&filter-1537=1&filter-5441=1&filter-1545=1

 

Εννοείται η Pro Plus είναι η καλύτερη από τις τρεις.

Σε ευχαριστώ. Παράγγειλα την πρώτη. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Παράγγειλα την πρώτη. Να είσαι καλά.

Την EVO Plus; Πολύ καλή επιλογή. Αυτήν έχω κι εγώ στο δικό μου, την 128άρα.

Όλες οι τελευταίες της Samsung έχουν τριπλή προστασία: για κραδασμούς, μαγνητικά πεδία, και φυσικά αδιάβροχες.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδες, αναμεσα σε sandisc extreme pro, samsung pro plus και lexer 1000, ποια προτεινετε για 128gb? νομιζω σε εγγραφη η 1η ειναι πιο γρηγορη, αλλα απο αξιοπιστια τι λεει?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
delete please, ακυρο Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καποιος τροπος μετατροπης exFat σε Fat 32? Δεν την βλεπει..:( Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αυτη παιδια για 4κ κανει;;

https://www.amazon.com/gp/product/B06XX2GL1L/ref=ox_sc_act_title_1?smid=AND9L8WSQXNWV&psc=1

εχει κανενας γνωμη;

Link to comment
Share on other sites

αυτη παιδια για 4κ κανει;;

https://www.amazon.com/gp/product/B06XX2GL1L/ref=ox_sc_act_title_1?smid=AND9L8WSQXNWV&psc=1

εχει κανενας γνωμη;

Πιο κάτω στο link που έδωσες, το αναφέρει.

 

Free up your devices with the largest capacity and enhanced transfer speeds; great for 4K UHD video.* The Samsung EVO memory cards provide the reliability and performance you expect for your devices.

 

*For best 4K UHD video support Samsung recommends using 64GB cards or higher. Host device compatibility may vary.

Link to comment
Share on other sites

αυτη παιδια για 4κ κανει;;

https://www.amazon.com/gp/product/B06XX2GL1L/ref=ox_sc_act_title_1?smid=AND9L8WSQXNWV&psc=1

εχει κανενας γνωμη;

 

Καλά το ότι το λέει δε σημαίνει ότι κάνει. Ούτε το 4κ έχει τις ίδιες απαιτήσεις σε κάθε συσκευή. Μπορεί σε κινητό να παίξει και σε μια go pro πχ να έχει παραπάνω απαιτήσεις. Εγώ θα σου έλεγα να πας σε γρήγορη κάρτα όπως η evo plus 2017 ( προσοχη υπάρχει και evo plus σκέτο που είναι πολύ πιο αργή) ή στην pro plus. Μακράν οι πιο γρήγορες και vfm.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να πας σε γρήγορη κάρτα όπως η evo plus 2017 (προσοχη υπάρχει και evo plus σκέτο που είναι πολύ πιο αργή) ή στην pro plus. Μακράν οι πιο γρήγορες και vfm.

 

Καλησπέρα παίδες. Εχτές πήρα από adorama μια 128αρα evo plus 2017 που λέει και ο φίλος από πάνω.

Απλά να προσθέσω ότι η 2017 είναι αυτή που γράφει "plus" ενώ η παλαιότερη είναι αυτή που γράφει "+", οπότε λίγο προσοχή γιατί πχ όταν έψαχνα εγώ είδα σε κανα-2 σκρουτζομάγαζα η περιγραφή του προϊόντος στο σκρουτζ να είναι "samsung evo plus 128gb" και στην σελίδα του καταστήματος να πουλάνε την "samsung evo + 128gb"!!!

Τώρα εγώ έχω την εξής απορία/δίλλημα: Να της κάνω partition;;; Αν ναι με ποιο πρόγραμμα; και από το κιν ή απο το pc? διάβασα κάπου -και έτσι έκανα- ότι μόλις την κουμπώσεις πρέπει να της κάνεις format από το κινητό κ όχι από το pc.

θα την έχω για αποθήκευση μουσικής, photo, video και να τρέχουν apps k χάρτες offline από εκεί.

Επίσης μια 2η απορία: μπορώ να την βάλω με τον αντάπτορα που είχε μαζί σε μια Nikon D90 που έχω; θα συνεργάζεται;

Τα φώτα σας παρακαλω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά, και εγώ μια γνώμη θέλω για την κάρτα evo plus 64 gb αξίζει να το παραγγείλω; Ευχαριστώ

 

https://www.e-shop.gr/samsung-mb-mc64ga-eu-evo-plus-64gb-micro-sdxc-u3-class-10-adapter-p-PER.577045

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, και εγώ μια γνώμη θέλω για την κάρτα evo plus 64 gb αξίζει να το παραγγείλω; Ευχαριστώ

 

https://www.e-shop.gr/samsung-mb-mc64ga-eu-evo-plus-64gb-micro-sdxc-u3-class-10-adapter-p-PER.577045

 

Εγώ την έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...