Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

...

Τι λετε; Απο τιμη; Ειναι γρηγορη κ αξιοπιστη;

Μηπως εχετε να μου προτινετε καμια αλλη;...

Το μαγαζί είναι εξαιρετικό, αλλά με ελάχιστη χρέωση για ταχυδρομικά στα 22€, δεν ενδείκνυται (ΙΜΗΟ) για τόσο μικρές αγορές.

 

Τώρα για την κάρτα, θα σου πρότεινα να ψάξεις κάτι πιό γρήγορο, ειδικά αν σκέπτεσαι να μεταφέρεις ISO από/προς το PC.

 

Just my 0.02€.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μαγαζί είναι εξαιρετικό, αλλά με ελάχιστη χρέωση για ταχυδρομικά στα 22€, δεν ενδείκνυται (ΙΜΗΟ) για τόσο μικρές αγορές.

 

Τώρα για την κάρτα, θα σου πρότεινα να ψάξεις κάτι πιό γρήγορο, ειδικά αν σκέπτεσαι να μεταφέρεις ISO από/προς το PC.

 

Just my 0.02€.

Αυτο με τα ταχυδρομικα ειναι οντως πολυ μεγαλο και απαγορυτεικο το ποσο.

Που ξερεις οτι η καρτα δεν ειναι γρηγορη; Τι θα πρεπει να λεει στις προδιαγραφες για να ειναι γρηγορη;

Μηπως εχεις να προτινεις κατι αλλο;

 

Thanx

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα ταχυδρομικα ειναι οντως πολυ μεγαλο και απαγορυτεικο το ποσο.

Που ξερεις οτι η καρτα δεν ειναι γρηγορη; Τι θα πρεπει να λεει στις προδιαγραφες για να ειναι γρηγορη;

Μηπως εχεις να προτινεις κατι αλλο;

 

Thanx

Φίλε Ηλία καλησπέρα.

Η συζήτηση για τις ταχύτητες των duo pro κρατάει εδώ και καιρό. Δυστυχώς επικρατεί αρκετά μεγάλη σύγχιση, καθώς κάποια καταστήματα δεν αναφέρουν πουθενά οτιδήποτε για ταχύτητες μεταφοράς και κάποια άλλα καλλιεργούν την ασάφεια γύρω από τους όρους Mbs/MBs ή Gbs/GBs αποφεύγοντας να μιλήσουν καθαρά για Mbits ή Mbytes per second.

 

Ενας διάλογος απ' αυτούς που ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα, βρίσκεται ακριβώς σ' αυτή τη συζήτηση, στην αμέσως προηγούμενη σελίδα (μηνύματα 411-416). Εκεί είχα καταθέσει την άποψή μου, που παραμένει σταθερή.

Ως προς τις μνήμες τις Sandisk, ο μοναδικός τύπος που κυκλοφορούσε μέχρι πρόσφατα, φαινόταν σ' όλες τις δοκιμές ελαφρά ταχύτερος από τις απλές κάρτες της Sony (MSX-S) αλλά πολύ πιό αργός από τις αντίστοιχες High Speed (MSX-N). Είναι χαρακτηριστικό ότι το ίδιο το technikdirekt.de (από το οποίο, επαναλαμβάνω ότι έχω τις καλύτερες εντυπώσεις) βρίσκεται στη λίστα του Skroutz να διαθέτει και μια ακριβότερη κάρτα της ίδια εταιρείας, που χαρακτηρίζεται σαν SanDisk 1GB Ultra II.

 

Μια (μεμονωμένη) δοκιμή με την απλή Sony και την απλή Sandisk στο καινούργιο PSP των γιών μου, ενίσχυσε την άποψή μου ότι και οι δύο κάρτες για μεγάλα αρχεία είναι απελπιστικά αργές.

 

Προσωπική άποψη: Αν η Ultra II είναι κοντά στις ταχύτητες της High Speed αποτελεί άριστη αγορά. (Είναι αδοκίμαστη βέβαια, αλλά η εταιρεία δεν έχει δώσει δικαίωμα ν' αμφισβητηθεί η αξιοπιστία των μέσων της). Αν όχι, η Sony High Speed για μνήμες πάνω από 512 MB είναι -παρά την τιμή της- μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ηλία καλησπέρα.

Η συζήτηση για τις ταχύτητες των duo pro κρατάει εδώ και καιρό. Δυστυχώς επικρατεί αρκετά μεγάλη σύγχιση, καθώς κάποια καταστήματα δεν αναφέρουν πουθενά οτιδήποτε για ταχύτητες μεταφοράς και κάποια άλλα καλλιεργούν την ασάφεια γύρω από τους όρους Mbs/MBs ή Gbs/GBs αποφεύγοντας να μιλήσουν καθαρά για Mbits ή Mbytes per second.

 

Ενας διάλογος απ' αυτούς που ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα, βρίσκεται ακριβώς σ' αυτή τη συζήτηση, στην αμέσως προηγούμενη σελίδα (μηνύματα 411-416). Εκεί είχα καταθέσει την άποψή μου, που παραμένει σταθερή.

Ως προς τις μνήμες τις Sandisk, ο μοναδικός τύπος που κυκλοφορούσε μέχρι πρόσφατα, φαινόταν σ' όλες τις δοκιμές ελαφρά ταχύτερος από τις απλές κάρτες της Sony (MSX-S) αλλά πολύ πιό αργός από τις αντίστοιχες High Speed (MSX-N). Είναι χαρακτηριστικό ότι το ίδιο το technikdirekt.de (από το οποίο, επαναλαμβάνω ότι έχω τις καλύτερες εντυπώσεις) βρίσκεται στη λίστα του Skroutz να διαθέτει και μια ακριβότερη κάρτα της ίδια εταιρείας, που χαρακτηρίζεται σαν SanDisk 1GB Ultra II.

 

Μια (μεμονωμένη) δοκιμή με την απλή Sony και την απλή Sandisk στο καινούργιο PSP των γιών μου, ενίσχυσε την άποψή μου ότι και οι δύο κάρτες για μεγάλα αρχεία είναι απελπιστικά αργές.

 

Προσωπική άποψη: Αν η Ultra II είναι κοντά στις ταχύτητες της High Speed αποτελεί άριστη αγορά. (Είναι αδοκίμαστη βέβαια, αλλά η εταιρεία δεν έχει δώσει δικαίωμα ν' αμφισβητηθεί η αξιοπιστία των μέσων της). Αν όχι, η Sony High Speed για μνήμες πάνω από 512 MB είναι -παρά την τιμή της- μονόδρομος.

Επειδη να δωσω περιπου 120 και πλεον €, μου ειναι δυσκολο, οποτε παω για αυτην; :O (Την θελω για το Sony Ericsson k750 μου)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Πως βλεπετε την καρτα αυτη;

 

http://img486.imageshack.us/img486/1070/untitled3dc.jpg

Απο http://www.helentronic.gr/

 

Μιλαω για την 1GB.

-----------------------------------------

Βρηκα και high-speed στο 1 GB με τα ιδια λεφτα(85€).

http://img496.imageshack.us/img496/6914/sonymsduopro1gbhighspeed0jg.jpg

 

Σαν πολυ φτηνη μου φαινεται. Μηπως "παιζει" τιποτα αλλο;;;:worry:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

@ταξιδιωτης22:βρε παιδια μια 512 t-flash memory που μπορω να βρω?

 

Κοιτα εδω:http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2397&zenid=d7bb8f7c368c691c24bc75fd6e4dfff7

Τριφυλλαρα μου σε αγαπω,κι οπου παιζεις μαζι σου κι εγω,στις χαρες και στις λυπες μαζι,τριφυλλαρα μου μονο εσυ,εισαι αρρωστια μου μοναδικη,οτι εχω σε αυτη τη ζωη,διακρισεις ταξιδια πολλα,χαραγμενα βαθυα στην καρδια,κι αν δεν εχω καθολου μυαλοοοο,τριφυλλαρα το πηρες κι αυτοοο,κι αν δεν εχω καθολου λεφταααα,π***** Τζιγγερ τα πηρες κι αυτα!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι διαφορα εχει memory stick duo pro

apo thn memory stick duo?

εχω την sony msc m2 και στο βιβλιαρακι λεει για memory stick duo.

εχετε καμοια να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
παιδια τι διαφορα εχει memory stick duo pro

apo thn memory stick duo?

εχω την sony msc m2 και στο βιβλιαρακι λεει για memory stick duo.

εχετε καμοια να μου προτεινετε?

Oι memory stick duo πάνε μέχρι 128 Mb.Οι duo pro πάνε μέχρι 2 Gb.Λογικά η δική σου υποστηρίζει και τους δύο τύπους καρτών.:)
Link to comment
Share on other sites

H φτηνότερη miniSD στα 512 MB σε ελληνικό μαγαζί:

 

41,5 ευρώ τελική, lifetime warranty, 66x. Δεν θυμάμαι εταιρεία, μια ταιβανέζικη ήταν. Θα πάω αύριο να την πάρω και θα κάνω έντιτ το ποστ.

 

Μαγαζί: Κατάστημα αποθηκευτικών μέσων στην Στουρνάρη και Μποτάση.

 

Για ακόμα μια φορά το σκρούτζ-ιτ ΔΕΝ βοήθησε...

Link to comment
Share on other sites

H φτηνότερη miniSD στα 512 MB σε ελληνικό μαγαζί:

 

41,5 ευρώ τελική, lifetime warranty, 66x. Δεν θυμάμαι εταιρεία, μια ταιβανέζικη ήταν. Θα πάω αύριο να την πάρω και θα κάνω έντιτ το ποστ.

 

Μαγαζί: Κατάστημα αποθηκευτικών μέσων στην Στουρνάρη και Μποτάση.

 

Για ακόμα μια φορά το σκρούτζ-ιτ ΔΕΝ βοήθησε...

Από πού ψωνίζει ο καθένας κι άν χρησιμοποιεί ή όχι το skroutz είναι προσωπική του υπόθεση.

Καλό είναι όμως να μην απαξιώνουμε τόσο εύκολα:

Αφήνω κατά μέρος την επώνυμη λύση του technikdirekt (35 €) ή τις NoName της eXpansys (36.95 €) και του greek-shops.de (38,79 €), αφού δεν πρόκειται ακριβώς για "ελληνικά μαγαζιά".

 

Οι προτάσεις της topsystems (Kingston 10x στα 39.69 €) ή του helentronic (No Name ? 80x στα 40 €) και οριακά της Cosmodata (Kingston 512 στα 41.41 €, αλλά και 1GB 53.34 €) δεν νομίζω να δικαιολογουν ακριβώς την έκφραση "Για ακόμα μια φορά το σκρούτζ-ιτ ΔΕΝ βοήθησε..."

 

Καμιά απολύτως σχέση, απλά ευχαριστημένος χρήστης μιας Δωρεάν Υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Από πού ψωνίζει ο καθένας κι άν χρησιμοποιεί ή όχι το skroutz είναι προσωπική του υπόθεση.

Καλό είναι όμως να μην απαξιώνουμε τόσο εύκολα:

Αφήνω κατά μέρος την επώνυμη λύση του technikdirekt (35 €) ή τις NoName της eXpansys (36.95 €) και του greek-shops.de (38,79 €), αφού δεν πρόκειται ακριβώς για "ελληνικά μαγαζιά".

 

Οι προτάσεις της topsystems (Kingston 10x στα 39.69 €) ή του helentronic (No Name ? 80x στα 40 €) και οριακά της Cosmodata (Kingston 512 στα 41.41 €, αλλά και 1GB 53.34 €) δεν νομίζω να δικαιολογουν ακριβώς την έκφραση "Για ακόμα μια φορά το σκρούτζ-ιτ ΔΕΝ βοήθησε..."

 

Καμιά απολύτως σχέση, απλά ευχαριστημένος χρήστης μιας Δωρεάν Υπηρεσίας.

 

Προφανώς γέροντα. Μιλάω για τον εαυτό μου μόνο. όπως ακριβώς και εσύ.

 

Όταν λοιπόν έψαξα για την συγκεκριμένη κάρτα δεν προέκυψε κάποιο από τα αποτελέσματα που αναφέρεις. Προφανώς είναι μεταγενέστερα. Αυτό που ξέρω είναι ότι η κάρτα που αναφέρω είναι φτηνότερη από οτιδήποτε μου έβγαλε το σκρουτζ, και ΔΕΝ την βρήκα μέσω του σκρουτζ... Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

 

Δεν λέω ότι φταίει το σάιτ, για αυτό, εφόσον το μαγαζί δεν την έχει σε κάποιο On-line κατάλογο. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν εξυπηρετήθηκα, και δεν είναι η πρώτη φορά. Τώρα για το ότι η υπηρεσία είναι δωρεάν, είναι προφανές ότι αυτό έλειπε, να ήταν και χρεώσιμη...

 

Αν ήταν χρεώσιμη θα είχα και απαιτήσεις. Τώρα δεν έχω απαιτήσεις, απλώς κάνω διαπιστώσεις. Από την στιγμή μάλιστα που από τα αποτελέσματα που μου δίνει το σκρουτζ εξαρτώνται τα χρήματά μου, νομίζω δικαιούμαι να κάνω όσες (δικαιολογημένες) διαπιστώσεις θέλω.

 

Είναι καλό για να πάρεις μια εικόνα της αγοράς, αλλά ως εκεί. Άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια διαβασα σχεδον ολο το post αλλα δεν κατεληξα...Βασικα θελω να παρω 1 SD καρτουλα 1Gb που να ειναι γρηγορη..Τωρα ποσο γρηγορη...,αν μπορουσατε να μου παραθεσετε εταιρειες ταχυτητες&τιμες θα σας ημουν υποχρεος!!!
Link to comment
Share on other sites

Oι memory stick duo πάνε μέχρι 128 Mb.Οι duo pro πάνε μέχρι 2 Gb.Λογικά η δική σου υποστηρίζει και τους δύο τύπους καρτών.:)

 

και ολα αυτα με το memory stick pro?

 

βρηκα

α)ένα 2gb memory stick pro sta 169E και

β)ενα memory stick duo pro 2gb 169E

 

εχω μια sony dsc-p93a και μου ειπαν οτι ταιριαζει το πρωτο.

 

το μεγεθος της κάρτας που δεχετε η μηχανη ειναι αυτο του memory stick pro, αλλα με ενα adaptor πρεπει να περνει και memory stick duo pro.

πιο συμφερει τελικα?

ποια η διαφορα τους?

[sIGPIC][/sIGPIC]

My Youtube Channel

GreekTechstruction

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω βρηκα memory stick duo pro 2gb στα 140E

από το console club στο Νέο Ηράκλειο (τηλ. 2102810019). Το είδα σε αγγελία στη Χρυσή ευκαιρία πρωτα...

Aν δεν είσαι εκεί που είσαι, δεν είσαι πουθενά...
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
και ολα αυτα με το memory stick pro?

 

βρηκα

α)ένα 2gb memory stick pro sta 169E και

β)ενα memory stick duo pro 2gb 169E

 

εχω μια sony dsc-p93a και μου ειπαν οτι ταιριαζει το πρωτο.

 

το μεγεθος της κάρτας που δεχετε η μηχανη ειναι αυτο του memory stick pro, αλλα με ενα adaptor πρεπει να περνει και memory stick duo pro.

πιο συμφερει τελικα?

ποια η διαφορα τους?

Η ουσιαστική διαφορά τους είναι ότι οι duo pro (που είναι πιο μικρές) γίνονται απλές pro με αντάπτορα.Οι απλές pro όμως δεν γίνονται duo pro.Kαλύτερα να πάρεις duo pro γιατί οι απλές pro δεν χρησιμοποιούνται και τόσο πολύ πλέον :) Ούτως ή άλλως σκέψου ότι με μία duo pro καλύπτεσαι για συσκευές που δέχονται και τους δύο τύπους,ενώ με μια απλή pro όχι.:)
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μπορει να μην ειναι καταστημα αλλα γιατι δεν κοιτατε και στο flea?

Οταν ειναι κατι σφραγισμενο τι μπορει να εχει κακο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πιο κατω απο 65ε(τελικη τιμη) παιζει 1gb sd?

Οι τιμες των 2gb κατω απο 100ε, ποτε θα πεσουν?

Βλεπω οτι κυκλοφορουν 4gb σιγα-σιγα, αρα καιρος για πτωσεις.

Να προβλεψω οτι του χρονου τα 4gb θα παιζουν στα 100ε? ή ειναι νωρις ακομα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια η minisd ATP 1 GB 150X με 22.5mb/sec στα 95ευρο τι λεει για smartphone ξερει κανεις?

XMMMM,δεν ξερω αν θα δεις και μεγαλη διαφορα απο μια πιο αργη καρτα καθως παντα η ταχυτητα μιας καρτας ειναι σε συναρτιση με το μεσο που τις ''διαβαζει'' δλδ το smartphone στην περιπτωση σου...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους,

 

Ακολουθεί η ιστορία μου σχετικά με την αγορά ενός Memory Stick.

Αρχές Δεκέμβρη αγόρασα από το eBay ένα Hi-SPEED Sony Memory Stick Pro Duo χωρητικότητας 1GB με περίπου €70, από αυτά που πωλούνται σωρηδόν από διάφορους Κινέζους κλπ στο εν λόγω site.

Το έλαβα μία εβδομάδα μετά, αλλά μετά από πολλές δοκιμές διαπίστωσα ότι δε δουλεύει όπως πρέπει (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1151805#post1151805).

Το επέστρεψα λοιπόν και μερικές μέρες μετά μου έστειλαν ένα άλλο, το οποίο ήταν και πάλι άχρηστο!!! Πίσω και αυτό λοιπόν…

:angry: Ζήτησα τα λεφτά μου πίσω, τα οποία και έλαβα σήμερα…

 

Εν ολίγοις…

Προσοχή στα Memory Stick που αγοράζετε από το eBay. Πολλά από αυτά εκτός από ελαττωματικά (όπως τα δικά μου) είναι και μαϊμούδες (ο δικός μου Κινέζος δεν το παραδέχτηκε, αλλά σίγουρα ήταν!). Μετά από μία έρευνα που έκανα, ιδού η απόδειξη:

:rtfm: :rtfm:

http://www.vrforums.com/showthread.php?t=53801

:shock:

Ένα αναλυτικότατο post για τα Fake Memory Sticks που κυκλοφορούν στην αγορά, όχι μόνο Sony, αλλά και Sandisk.

 

Μετά απ’ όλα αυτά, θα καταλήξω στο Sandisk του Κατερέλου (http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=42_59&products_id=429) που και φτηνό είναι (€62) και εγγυημένο…

 

Αυτά, σας χαιρετώ…

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σύντομα βγαίνει το Nokia N80 θα χρειαστώ κάρτα miniSD 2GB σε καλή ταχύτητα...

 

 

Η μία που βρήκα ήταν από το play247 εδώ, η οποία είναι πανάκριβη.

 

http://www.play247.gr/images/Digital_Media/magu_minisd_2gb.jpg

Samsung mini Secure Digital miniSD 2GB 120x (Magu Branded)

173,74€

 

Επίσης βρήκα και μιά άλλη από εξωτερικό εδώ:

http://users.forthnet.gr/ath/kostas-pav/myphone/miniSD2GB.JPG

SanDisk Mini Secure Digital Card (miniSD) - 2 GB

£69,95p ή €101,95Λ

Δυστυχώς όμως, η δεύτερη είναι preorder μόνο...:(

Οπότε τι κάνουμε????:ninja:

Link to comment
Share on other sites

paides den vriskw 2gb mmc pouthena (ellada!)....voitheia!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...