Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έβαλα την 4.1 έκδοση.

Χρησιμοποίησα Odin 3.04 και το αρχείο από τα παραπάνω links.

Το firmware είναι samsung official το γράφει και ο odin, άρα θέμα εγγύησης δεν παίζει.Δεν αλλάξα τίποτα, ούτε CSC, ούτε modem, ένα αρχείο είναι md5, το πέρασε το odin και τέλος.

 

Πρέπει να φέρετε την ταμπλέτα σε download mode για να τη δει το odin, αυτό γίνεται όταν το ξεκινάτε πατήστε volume down και power μαζί.

Πολύ καλή έκδοση, κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα και το έχω λιώσει από χτες.

Η μπαταρία είναι σίγουρα καλύτερη από την αρχική, 4.0.3 αλλά ένα κλικ πιο κάτω από την 4.0.4.

ο browser είναι πιο γρήγορος και γενικά αξίζει η αναβάθμιση.

Υποκειμενική άποψη, πάντα.

 

tom86: νομίζω πρέπει να το συνδέσεις με kies και να το φέρεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. ενα τηλέφωνο σε κάποιο samsung service θα σου λύσει την απορία.

Φίλε σε αυτήν την έκδοση μπορείς να έχεις 2 σελίδες ταυτόχρονα στην οθόνη του τάμπλετ στο internet;

Ρολάρει καλύτερα με το άγγιγμα του χεριού στην οθόνη γιατί με την 4.0.3 παίζει κάποιο θέμα στην κύληση.

Αν είδα καλά αναφέρεται ότι θα έρθει η συγκεκριμένη αναβάθμιση με ενημέρωση. Άντε να δούμε πότε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους, όπως αναφέρω και στον τίτλο έχω το τάμπλετ της Samsung εδώ και 3 μήνες σε άψογη κατάσταση και σήμερα το πρωί εκεί που σέρφαρα στο ίντερνετ έσβησε η οθόνη του και δεν ανοίγει. Το περίεργο είναι ότι λειτουργεί κανονικά γιατί όταν μου έρχεται mail, το τάμπλετ παίζει τον ήχο εισερχόμενου mail αλλά η οθόνη δεν λέει να ανοίξει. Το σύνδεσα και στον φορτιστή αλλά και πάλι δεν δείχνει την ένδειξη στην οθόνη ότι φορτίζει. Μήπως γνωρίζει να μου κάποιος τι μπορώ να κάνω;

 

Θα κρατήσεις πατημένο το power για 8-10 δευτερόλεπτα, θα κάνει επανεκκίνηση (είναι σαν να βγάζεις την μπαταρία) και ίσως επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους...

έχετε να μου προτείνετε κάποια θήκη για το συγκεκριμένο Tabletακι?

ψλαχνω για θήκη φάκελλο που να γίνεται και stand

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους...

έχετε να μου προτείνετε κάποια θήκη για το συγκεκριμένο Tabletακι?

ψλαχνω για θήκη φάκελλο που να γίνεται και stand

 

Εγω πήρα τη γνήσια από το Mobilecenter, http://www.mobilecenter.gr/index.php?target=products&product_id=34289&ref=bestprice.gr

 

Ότι καλύτερο και ομορφότερο!! :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rush2 τι εννοεις 2 σελιδες στο ιντερνετ?

Αν μου πεις κουμπια να πατησω θα το κανω.

Ολο το βραδυ ανοιχτο στο wifi και η μπαταρια επεσε 5%

Φοβερη ταμπλετα μαγκες

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Φιλε rush2 τι εννοεις 2 σελιδες στο ιντερνετ?

Αν μου πεις κουμπια να πατησω θα το κανω.

Αν γίνετε να έχεις στην μισή οθόνη την σελίδα του myphone και στην υπόλοιπη μισή οθόνη μια άλλη ιστοσελίδα όπως γίνετε στα windows.

Στην 4.0.3 δεν γίνετε. Έλεγα εάν μπορούμε σε αυτήν που πέρασες.

Δεν ξέρω τι να πατήσεις ειλικρινά. Ίσως να μην υποστηρίζει το android.

Αλλά έμαθα ότι μπορείς με εφαρμογή στο Play Store επί πληρωμής. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ χθες μέσω OTA την αναβάθμιση στη 4.1.1 ;)

Κάποιες, ερωτήσεις (παρατηρήσεις)...

Στην αρχική οθόνη πως "σβήνονται" οι παραπανισιες;

 

Στο μενού δε βρίσκω τη λειτουργία για την ένδειξη της μπαταριας...

 

Όταν πλέον κατεβαίνει η "μπάρα" εργασιών, δεν είναι κάπως άσχημο που δε πιάνει όλοι την οθόνη αλλά πιάνει στο κέντρο με κενά δεξια-αριστερά και μέχρι τη μέση;; (ετσι)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου παικταρά ovelix και με γεια την έκδοση 4.1

Λοιπόν, στην αρχική οθόνη τοποθετείς 2 δάχτυλα ταυτόχρονα στην οθόνη και τα μαζεύεις σε ένα σημείο....

Σαν να μαζεύεις την οθόνη με λίγα λόγια.

Αυτό με τη μπαταρία το έχω και εγώ απορία..... μόνο μέσω των ρυθμίσεων-μπαταρία τη βλέπω.

Αυτό με τη μπάρα είναι λίγο παράξενο, αλλά εγώ προσωπικά την προτιμώ...!

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Θα το δω... Mercy ;)

 

Για τη μπαταρία ξαναεβαλα ένα από το play αλλά το stock μου αρέσει περισσότερο!

 

(αν είχα και δέκτη για το ραδιόφωνο τι ωραία που θα ήταν...)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ειναι και ελληνικό (Vodafone) και χθες μου την "εδωσε"...

 

Κανε υπομονή θα σου έρθει ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ χθες μέσω OTA την αναβάθμιση στη 4.1.1 ;)

Για πες μας εντυπώσεις από την νέα έκδοση γιατί εμείς ακόμη περιμένουμε να μας έρθει.

Έγινε καλύτερο το ταμπλετάκι μας και πιο γρήγορο;

Πιστεύω σε σχέση με την 4.0.3 βελτιωμένη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, διαφορά ουσιαστική δε βλέπω που να είναι άξιας λόγου!!

Τα "διαφορετικά" τα έγραψα και πιο πάνω... Ίσως λίγο καλύτερη αυτονομία σα σχολιασμό...

 

Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο πες μου :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, διαφορά ουσιαστική δε βλέπω που να είναι άξιας λόγου!!

Τα "διαφορετικά" τα έγραψα και πιο πάνω... Ίσως λίγο καλύτερη αυτονομία σα σχολιασμό...

 

Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο πες μου :)

Θα ήθελα να μάθω αν βελτιώθηκε η κύλιση όταν αγγίζουμε και σέρνουμε την οθόνη γιατί έχει κάποιο θέμα στην ταχύτητα απόκρισης. Και όταν θέλουμε να κλείσουμε μία σελίδα στο internet με το χ δεν ακούει με την πρώτη και θέλει να επαναλάβεις την κίνηση 3 με 4 φορές όχι όμως πάντα. Τρώει δηλαδή κάποια κολλήματα. Τουλάχιστον στο δικό μου.

Το γραφικό περιβάλλον είναι ίδιο;

Γενικά ανταποκρίνεται ποιο γρήγορα στις εντολές;

Multi screen υποστηρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Ανταπόκριση πράγματι είναι πιο γρήγορη!!

Δε ξέρω πως δούλευε ο δικός του browser γιατί χρησιμοποιώ πάντα τον dolphin...

 

Μια αργοπορία όμως βλέπω στην εφαρμογή του τάπατοκ αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την έκδοση αλλά με την εφαρμογή!

 

Multi screen (πολλαπλή παράθεση στα ελληνικά :D ) δεν έχω δει αν υποστηρίζει... (δε γνωρίζω βέβαια και πως μπορώ να το "τσεκάρω" )

 

Ένα απροσδόκητο ήταν ότι το βράδυ το άφησα με 54% μπαταρία και μετά από 7 ώρες πήγε 15% χωρίς να έχω εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή... :confused:

Θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω...

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Καινούργιος κάτοχος του tablet 3G. Τό πρόβλημα που έχω είναι ότι ενώ συνδέετε με το Wi-Fi δεν μπορώ να συνδεθώ με το 3G. Εννοείτε ότι έχω τοθετήσει κάρτα της Vodafone χωρίς PIN. Τί κάνω λάθος;;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Καινούργιος κάτοχος του tablet 3G. Τό πρόβλημα που έχω είναι ότι ενώ συνδέετε με το Wi-Fi δεν μπορώ να συνδεθώ με το 3G. Εννοείτε ότι έχω τοθετήσει κάρτα της Vodafone χωρίς PIN. Τί κάνω λάθος;;)

Πήγαινε Ρυθμίσεις - Περισσότερα - Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας -Όνομα σημείων πρόσβασης και στην επιλογή Vf Internet γράψε internet (σκέτο).

Edited by rush2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Καινούργιος κάτοχος του tablet 3G. Τό πρόβλημα που έχω είναι ότι ενώ συνδέετε με το Wi-Fi δεν μπορώ να συνδεθώ με το 3G. Εννοείτε ότι έχω τοθετήσει κάρτα της Vodafone χωρίς PIN. Τί κάνω λάθος;;)

 

Να υποθέσω οτι εχεις ενεργοποιήσει τη "λειτουργία δικτύου δεδομένων"; (πατα παρατεταμένα το power μεχρι να βγει το μενου και τσεκαρέτο) ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Ρυθμίσεις - Περισσότερα - Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας -Όνομα σημείων πρόσβασης και στην επιλογή Vf Internet γράψε internet (σκέτο).

 

Τελικά μίλησα με την εξυπηρέτηση πελτών και ο φίλος rush2 έχει απόλυτο δίκιο. Πρέπει το apn να αλλάξει απο internet.vodafone σε internet. Πάντως ευχαριστώ πολύ.:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έρχεται η αναβάθμιση ρε παιδιά σε 4.1.1; Κάθε μέρα βγάζει δεν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έρχεται η αναβάθμιση ρε παιδιά σε 4.1.1; Κάθε μέρα βγάζει δεν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση.

 

Το ίδιο και σε μένα

ΜΟΝΟ ΘΡΥΛΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έρχεται η αναβάθμιση ρε παιδιά σε 4.1.1; Κάθε μέρα βγάζει δεν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση.

 

Γιατί δεν έχει βγει ακόμα για Ελλάδα (εκτός vodafone). Αν θέλεις βάλε κάποιας άλλης χώρας..... αλλιώς υπομονή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έχει βγει ακόμα για Ελλάδα (εκτός vodafone). Αν θέλεις βάλε κάποιας άλλης χώρας..... αλλιώς υπομονή.

Καλως λοιπόν υπομονή. Ελπίζω όμως να έρθει και να μην μας ξεχάσουν.

Χρειάζεται μια βελτιωμένη έκδοση να αναγεννηθεί η ταμπλετίτσα μας. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί δεν έχει βγει ακόμα για Ελλάδα (εκτός vodafone). Αν θέλεις βάλε κάποιας άλλης χώρας..... αλλιώς υπομονή.

 

Ούτως ή άλλως οι ελληνικές συσκευές vodafone rom φορούν χωρίς να φαίνεται κάπου ως branded.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...