Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θες τη προσωπική μου γνώμη, ναι να το πάρεις!

 

Από εσένα εξαρτάται τι χρήση θα του κάνεις.

 

Είχα ένα λευκό 7αρι, το έδωσα πήρα το NOTE10.1, "αχρηστεψα" τον φορητό (όχι δε κάνεις την ίδια δουλειά και δε το συγκρίνω) και το έδωσα και ξαναπηρα 7αρι και έμειναν και 200€ για "σουβλάκια" ;)

 

Επί της ουσίας, ένα ταμπλετ με μεγάλο πλεονέκτημα της χρήση 3g δικτύου και φορητό σε σημείο που μπαίνει και σε "κολοτσεπη"!!

 

 

 

Μεγαλο πλεονεκτημα το να το εχεις παντα μαζι σου,εμενα με εχει βολεψει αφανταστα!;):)

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχει περασει κανεις προγραμματα στην sd card με καποιο προγραμμα γιατι προσπαθω αλλα μου λεει πως δεν γινετε

ναι έχω περάσει εγώ άπειρες και τραγούδια και βιντεο και της "παναγιάς τα μάτια...". Βάλε την cyan έκδοση και θα δεις φως! Πάραπολύ καλή και η διάρκεια της μπαταρίας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση παρακαλώ, αν και είδα ότι ήδη συζητήθηκε κάτι σχετικό αλλά χωρίς ξεκάθαρη απάντηση...

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του p3110. Δεν με ενδιαφέρει η χρήση ως τηλέφωνο γι' αυτό επέλεξα αυτό το μοντέλο.

Μόλις τώρα επέστρεψα από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων όπου ο υπάλληλος μου είπε ότι το εν λόγω μοντέλο δεν έχει GPS, αλλά μόνο το p3100! Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ψάξει καθώς θεωρούσα αδύνατο να μην έχει GPS ένα tablet σχεδόν 300 ευρώ και από τη Samsung!

Γύρισα σπίτι και έριξα μια ματιά στο gsm arena όπου για το p3110 στην κατηγορία GPS αναγράφει "Yes, GLONASS". Άρα, θεωρώ ότι ο υπάλληλος έκανε λάθος. Ή μήπως εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι;

Επειδή η χρήση GPS έχει σημασία για μένα, μπορεί κάποιος που έχει το P3110 να μας πει τι γίνεται; Έχει εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή πλοήγησης πχ Navigon και τη χρησιμοποιεί κανονικά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά. Η βοήθειά σας θα φανεί χρήσιμη ώστε να μην κάνω λάθος αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή έχει GPS κανονικά. Το λειτουργώ με Navigon και "παίζει" περίφημα!!!

Απλά ο πωλητής δεν έχει καλή ενημέρωση!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Πήγε η καρδιά μου στη θέση της...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση παρακαλώ, αν και είδα ότι ήδη συζητήθηκε κάτι σχετικό αλλά χωρίς ξεκάθαρη απάντηση...

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του p3110. Δεν με ενδιαφέρει η χρήση ως τηλέφωνο γι' αυτό επέλεξα αυτό το μοντέλο.

Μόλις τώρα επέστρεψα από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων όπου ο υπάλληλος μου είπε ότι το εν λόγω μοντέλο δεν έχει GPS, αλλά μόνο το p3100! Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ψάξει καθώς θεωρούσα αδύνατο να μην έχει GPS ένα tablet σχεδόν 300 ευρώ και από τη Samsung!

Γύρισα σπίτι και έριξα μια ματιά στο gsm arena όπου για το p3110 στην κατηγορία GPS αναγράφει "Yes, GLONASS". Άρα, θεωρώ ότι ο υπάλληλος έκανε λάθος. Ή μήπως εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι;

Επειδή η χρήση GPS έχει σημασία για μένα, μπορεί κάποιος που έχει το P3110 να μας πει τι γίνεται; Έχει εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή πλοήγησης πχ Navigon και τη χρησιμοποιεί κανονικά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά. Η βοήθειά σας θα φανεί χρήσιμη ώστε να μην κάνω λάθος αγορά.

 

Κανονικότατα όπως στα λέει ο φίλος!!

 

Σε φίλου που έχει την έκδοση αυτή έχει και τον sygic και τoν navigon ;)

 

(για πες μας και σε ποιο κατάστημα ήταν ο "ξεφτέρις"... :D )

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή έχει GPS κανονικά. Το λειτουργώ με Navigon και "παίζει" περίφημα!!!

Απλά ο πωλητής δεν έχει καλή ενημέρωση!!!

 

 

Το εβαλα την προηγουμενη εβδομαδα,και ακομα δεν το εχω χρησιμοποιησει!

Εντυπωσεις απο το Navigon μεχρι τωρα?

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα φίλε μου παίζει όπως έγραψα περίφημα. Χωρίς κολλήματα και κλείδωμα δορυφόρων πολύ γρήγορα. Καλό και το Sygic αλλά μιάς και το Navigon με καλύπτει απόλυτα παίζω με αυτό.

 

 

Αυτο ηθελα να ξερω,μια χαρα σε βρισκω!;):)

Θα το δοκιμασω κι εγω αμεσα για να επιβεβαιωσω κι απο την πλευρα μου!;)

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

(για πες μας και σε ποιο κατάστημα ήταν ο "ξεφτέρις"... :D )

 

Πολύ θα το ήθελα, αλλά καλύτερα να το αποφύγω...

Ίσως πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό, μιας και στο παρελθόν έχω εξυπηρετηθεί πολύ καλά από τα παιδιά εκεί.

 

Σας ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις. Θα γίνει αγορά εντός της εβδομάδας. Ελπίζω να έκανα σωστή επιλογή.

Μια τελευταία ερώτηση: από μπαταρία πως πάει; Στην πράξη εννοώ, με τη χρήση που του κάνετε γιατί τη θεωρία την έχω διαβάσει αλλά πάντα η θεωρία με την πράξη έχουν συνήθως σημαντική απόκλιση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας σημερα μου ηρθε το ταμπετ και εχω ενα θεμα.γιατι δεν μπορω να δω ταινια σε steam πχ απο streamcloud.eu πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα?και αν ναι ποιο?βολευει αυτο το σαιτ γιατι δεν χρειαζετε να κατεβαζεις οποτε θα θελα λιγη βοηθεια

 

ευχαριστω

 

Παιδια ξερει κανεις πως θα εγκαταστω το adobe flash player γιατι δεν μου

Ανοιγει βιντεο στο ιντερνετ εκτος απο youtube.ευχαριστω

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να ξερω,μια χαρα σε βρισκω!;):)

Θα το δοκιμασω κι εγω αμεσα για να επιβεβαιωσω κι απο την πλευρα μου!;)

 

 

 

Επιβεβαιωνω κι εγω απο την πλευρα μου,πολυ καλο το Navigon!:up:

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Παρήγγειλα και αναμένω το P3110 8GB (199 ευρώ από το eshop) ακυρώνοντας για χάρη του το xperia sole που επίσης ήθελα να πάρω. Η αλήθεια είναι πως έχω ήδη smartphone (το xperia x8) και ήθελα μια συσκευή κυρίως για παιχνίδια και internet.

 

1. Εβαλα στο x8 το Barnacle wifi για να μπορώ να μοιράσω ιντερνετ στο tablet. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Οντως μπορεί να γίνει; Γιατί αν μπορεί ουσιαστικά θα το κάνω 3g και το μόνο που δε θα κάνει σε σχέση με το sole είναι κλήσεις και μηνύματα :p .

 

2. Οι εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθούν στην sd χωρίς root;

 

3. Αν πάρω usb adapter θα μπορώ να βάλω και usb hub πάνω του ώστε να χω περισσότερες θύρες;

 

4. Αυτό ο αντάπτορας θα είναι συμβατός; Γιατί γράφει για tablet 10.1

http://www.play247.gr/index.php?referrer=true&main_page=product_info&products_id=38974

(αν δεν επιτρέπονται ενεργά λινκς, ζητώ συγγνώμη)

Edited by myrsine22
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις πως θα εγκαταστω το adobe flash player γιατι δεν μου

Ανοιγει βιντεο στο ιντερνετ εκτος απο youtube.ευχαριστω

 

http://download.macromedia.com/pub/flashplayer/installers/archive/android/11.1.115.47/install_flash_player_ics.apk

Link για την τελευταία έκδοση (11.1.115.47).

 

 

-------

 

Θα παρακαλέσω οι συζητήσεις για εφαρμογές πλοηγήσης και γενικά εφαρμογές Android να γίνονται στην ενότητα Android όπου και ανήκουν και όχι εδώ, thanks! :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα το ήθελα, αλλά καλύτερα να το αποφύγω...

Ίσως πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό, μιας και στο παρελθόν έχω εξυπηρετηθεί πολύ καλά από τα παιδιά εκεί.

 

Σας ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις. Θα γίνει αγορά εντός της εβδομάδας. Ελπίζω να έκανα σωστή επιλογή.

Μια τελευταία ερώτηση: από μπαταρία πως πάει; Στην πράξη εννοώ, με τη χρήση που του κάνετε γιατί τη θεωρία την έχω διαβάσει αλλά πάντα η θεωρία με την πράξη έχουν συνήθως σημαντική απόκλιση...

 

Εγώ το αγόρασα πριν από λίγες μέρες από το Πλαίσιο, φυσικά και έχει gps και μάλιστα μου έκαναν δώρο και τους χάρτες. Κλειδώνει αμέσως δορυφόρο.

Φοράει πάνω την 4.1.1, απ' ότι φαίνεται οι νέες παρτίδες έρχονται με φορεμένη από την μάνα τους την Jelly Bean.

Έχει πάρα πολύ καλή αυτονομία μπαταρίας, το έχω ξεσχίσει, στο να βλέπω ταινίες, να παίζω παιχνίδια, να σερφάρω και να διαβάζω e-books, κι ακόμα είναι στην δεύτερη φόρτιση του, δεν έχει αποδώσει ακόμα τα μέγιστα η μπαταρία του.:)

Edited by badwolf
Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Παρήγγειλα και αναμένω το P3110 8GB (199 ευρώ από το eshop) ακυρώνοντας για χάρη του το xperia sole που επίσης ήθελα να πάρω. Η αλήθεια είναι πως έχω ήδη smartphone (το xperia x8) και ήθελα μια συσκευή κυρίως για παιχνίδια και internet.

 

1. Εβαλα στο x8 το Barnacle wifi για να μπορώ να μοιράσω ιντερνετ στο tablet. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Οντως μπορεί να γίνει; Γιατί αν μπορεί ουσιαστικά θα το κάνω 3g και το μόνο που δε θα κάνει σε σχέση με το sole είναι κλήσεις και μηνύματα :p .

 

2. Οι εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθούν στην sd χωρίς root;

 

3. Αν πάρω usb adapter θα μπορώ να βάλω και usb hub πάνω του ώστε να χω περισσότερες θύρες;

 

4. Αυτό ο αντάπτορας θα είναι συμβατός; Γιατί γράφει για tablet 10.1

http://www.play247.gr/index.php?referrer=true&main_page=product_info&products_id=38974

(αν δεν επιτρέπονται ενεργά λινκς, ζητώ συγγνώμη)

 

Καλημέρα και καλορίζικο!!!

Το έχω(Ρ3110, 8GB) εδώ και περίπου δέκα ημέρες(Το παρήγγειλα μέσω Amazon 200€ με κάρτα 32GB), και το μηχάνημα πετάει.

1. Δε γνωρίζω για το συγκεκριμένο όμως έχω κάνει κλήσεις μέσω skype & Vibre με καλή ποιότητα και χωρίς προβλήματα, διαθέτει επίσης τη δυνατότητα σύνδεσης και διαμοιρασμού αρχείων με οποαιδήποτε συσκευή μέσω wifi (όπως το bluetooth με 20πλάσια όμως ταχύτητα)

2.Όχι, όμως και rooted πάλι είναι πολύπλοκο αφού ούτε και οι custom roms δεν το έχουν πετύχει τελείως λόγω (με απλά λόγια)της λογικής της Samsung που έχει ονομάσει την εσωτερική μνήμη sdcard και των περιορισμών που θέτει. Αν θες στείλε πμ να σου εξηγήσω

έναν υβριδικό τρόπο με το link2sd.

3. Τον αντάπτορα τον δοκίμασα με διάφορες συσκευές όπως stick 8 gb & hard drive 1tb. To στικάκι δεν είχε προβλήματα,όμως ο σκληρός δεν τροφοδοτούνταν καν οπότε...

Με λίγο ψάξιμο βρήκα πως τελικά με το usb hub, όντως συνδέεις πολλές συσκευές, όμως οι σκληροί δίσκοι πρέπει να έχουν εξωτερική τροφοδοσία.

4. Λογικά κάνει αφού μοιάζει με τον δικό μου.

Edited by ksoulis
πρόσθεση απάντησης ν.3
Link to comment
Share on other sites

ksoulis σ ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ που αφιέρωσες χρόνο για να μου απαντήσεις! Μου έλυσες όλες μου τις απορίες! Θα σου στείλω pm :)
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

πηρε κανεις update 4,1?

 

Εμένα που είναι ελληνικό είμαι ακόμα σε αναμονή.. :(

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι το 16άρι P-3110 και έχει πάρει την επίσημη 4.1.1. εδώ και ένα μήνα.

 

Όσο για το adapterάκι και τις USB συσκευές διαβάζει και flashάκια αλλά και 2,5άρηδες σκληρούς (χωρίς εξωτερική τροφοδοσία) με την προϋπόθεση να είναι σε format FAT32 και όχι σε NTFS...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, φίλοι μου.

Εχω διαβάσει όλα οσα εχουν γραφτεί εδω μέσα και επειδή ψήνομαι εδώ και καιρό να πάρω το P3100 3g εχω την εξής απορία.

Σε κάποια site το βρίσκω στα 330 ευρώ ενώ σε καποια αλλα 399. (έχουν καμια διαφορά?)

Επίσης σε άλλα site γράφουν οτι εχει μπαταρία 4000mah ενώ σε κάποια αλλα 5100 mah (τελικά τι ισχύει?)

Το θέμα με την μπαταρία το θεωρώ βασικό και θα ήθελα εσείς που το έχετε να μου πείτε: με μέτρια χρήση, internet κυρίως (wifi) πόσες ώρες περίπου κρατάει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα πιστευετε αξιζει ανταλλαγη του εν λογω tablet με το note 1?

Αν λάβουμε υπόψιν ότι το Note 1 είναι πιό ακριβό σαν συσκευή τότε ναι αξίζει. Και με τα 2 πιστεύω κάνεις καλά την δουλεία σου αλλά αν θέλεις καλύτερη φορητότητα ναι εγώ θα το έκανα.

Κάποιος άλλος βέβαια μπορεί να έχει άλλη γνώμη.

Όμως από ότι τελικά κατάλαβα γιατί απάντησα πολύ γρήγορα και το ανάποδο αξίζει γιατί το ταμπλετάκι αξίζει και πολύ μάλιστα!!

Εγώ θα το συζητούσα αν και θα προτιμούσα ανταλλαγή με note 2 και να δώσω κάποιο υπόλοιπο να έρθουμε στα ίσα μας μια και το note2 είναι ο μεγάλος τεχνολογικός πόθος και ακόμη δεν κατάφερα να το αποκτήσω λόγω οικονομικών δυσχερειών.

Edited by rush2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...