Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείς ότι η Samsung βαζει 4.1.2 που ΔΕΝ είναι για Ελλάδα και είναι branded της Vodafone;

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει το σύστημα αναβαθμίσεων της Samsung στα android. Κάθε φορά που βγαίνει μια αναβάθμιση βγαίνει σταδιακά, για κάθε διαφορετική χώρα και πάροχο, πολλές φορές με διαφορετικά ονόματα και νούμερα στο firmware. Το αν μια συσκευή (είτε τηλέφωνο είτε tablet) δει αναβάθμιση ή όχι, εξαρτάται από τον συνδυασμό pda/phone/csc, των 3ων κομματιών του firmware, το οποίο με τη σειρά του εξαρτάται από τη χώρα προέλευσης της συσκευής (αυτό φαίνεται από τον σειριακό της αριθμό).

Αν λοιπόν μια αναβάθμιση δε βγει για μια συγκεκριμένη χώρα, το τηλέφωνο αυτής της χώρας δεν πρόκειται να τη δει ποτέ.

Μπορείς μόνος σου (ακριβώς όπως αυτοί οι τεχνικοί) να περάσεις firmware άλλης χώρας χωρίς παρενέργειες στη συσκευή, (αυτό που προφανώς κάνουν αυτοί οι επιεικώς απαράδεκτοι τεχνικοί), αλλά αν το κάνεις αυτό, είτε μετατρέπεις το τηλέφωνο σε τηλέφωνο εκείνης της χώρας (αν το κάνεις σωστά), ή απλά καταστρέφεις τη μελλοντική δυνατότητα αναβάθμισης από το kies.

Ο μόνος λόγος που ίσως κάνουν αυτή την κίνηση (που πολύ αμφιβάλλω ότι την κάνουν επίσημα) είναι ότι έχουν πληροφορίες ότι δε θα ξαναδοθεί αναβάθμιση ποτέ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει το σύστημα αναβαθμίσεων της Samsung στα android. Κάθε φορά που βγαίνει μια αναβάθμιση βγαίνει σταδιακά, για κάθε διαφορετική χώρα και πάροχο, πολλές φορές με διαφορετικά ονόματα και νούμερα στο firmware. Το αν μια συσκευή (είτε τηλέφωνο είτε tablet) δει αναβάθμιση ή όχι, εξαρτάται από τον συνδυασμό pda/phone/csc, των 3ων κομματιών του firmware, το οποίο με τη σειρά του εξαρτάται από τη χώρα προέλευσης της συσκευής (αυτό φαίνεται από τον σειριακό της αριθμό).

Αν λοιπόν μια αναβάθμιση δε βγει για μια συγκεκριμένη χώρα, το τηλέφωνο αυτής της χώρας δεν πρόκειται να τη δει ποτέ.

Μπορείς μόνος σου (ακριβώς όπως αυτοί οι τεχνικοί) να περάσεις firmware άλλης χώρας χωρίς παρενέργειες στη συσκευή, (αυτό που προφανώς κάνουν αυτοί οι επιεικώς απαράδεκτοι τεχνικοί), αλλά αν το κάνεις αυτό, είτε μετατρέπεις το τηλέφωνο σε τηλέφωνο εκείνης της χώρας (αν το κάνεις σωστά), ή απλά καταστρέφεις τη μελλοντική δυνατότητα αναβάθμισης από το kies.

Ο μόνος λόγος που ίσως κάνουν αυτή την κίνηση (που πολύ αμφιβάλλω ότι την κάνουν επίσημα) είναι ότι έχουν πληροφορίες ότι δε θα ξαναδοθεί αναβάθμιση ποτέ.

 

Ευχαριστώ ειλικρινά και θερμά για την διευκρίνηση, αλλά να σου επισημάνω ότι σε αυτή την κατεύθυνση με έστειλε η ίδια η Samsung, άρα είναι επίσημο, τουλάχιστον σύμφωνα με αυτούς. Προτιμότερο, θεωρώ, από το να την κάνω με το Odin ή με Root, έτσι ώστε αυτοί να είναι υπεύθυνοι και να μην χάσω ούτε την εγγύηση, ούτε τυχόν άλλη αναβάθμιση.

Αυτό εννοώ λέγοντας ότι όσοι φίλοι θέλουν μπορούν να πάνε σε ένα Samsung Shop αφού η ίδια η Samsung Hellas δείχνει σε αυτή την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ειλικρινά και θερμά για την διευκρίνηση, αλλά να σου επισημάνω ότι σε αυτή την κατεύθυνση με έστειλε η ίδια η Samsung, άρα είναι επίσημο, τουλάχιστον σύμφωνα με αυτούς. Προτιμότερο, θεωρώ, από το να την κάνω με το Odin ή με Root, έτσι ώστε αυτοί να είναι υπεύθυνοι και να μην χάσω ούτε την εγγύηση, ούτε τυχόν άλλη αναβάθμιση.

Αυτό εννοώ λέγοντας ότι όσοι φίλοι θέλουν μπορούν να πάνε σε ένα Samsung Shop αφού η ίδια η Samsung Hellas δείχνει σε αυτή την κατεύθυνση.

 

Κατάλαβα τι λες και συμφωνώ (αν δώσουν απόδειξη περιγράφοντας τι έκαναν), παρόλα αυτά θα σε παρακαλέσω πάλι να μου πεις ποια είναι η unbranded ρομ που περνάνε...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες και συμφωνώ (αν δώσουν απόδειξη περιγράφοντας τι έκαναν), παρόλα αυτά θα σε παρακαλέσω πάλι να μου πεις ποια είναι η unbranded ρομ που περνάνε...

 

Φυσικά! Μόλις θα την περάσουν (θα παω στο Samsung Shop της Νίκαιας) θα βγάλω και PrintScreen και θα ενημερώσω όλους τους φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά! Μόλις θα την περάσουν (θα παω στο Samsung Shop της Νίκαιας) θα βγάλω και PrintScreen και θα ενημερώσω όλους τους φίλους.

 

Μέχρι να γίνει, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω..:)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Tyxerakia.

4.1.2 μόνο στη Vodafone έκδοση.

To www.SamMobile.com δίνει τα εξής firmware για το GT-P3100:

 

[b]Country/Carrier 	Date		    Version	[/b]	
Greece (Vodafone) 	2013 March 	    4.1.2 	
Greece (Vodafone) 	2012 November       4.1.1
Greece (Vodafone) 	2012 August 	    4.0.4 	
Greece (Vodafone) 	2012 April 	    4.0.3 	
Greece 	                2012 April 	    4.0.3 

 

...

Μετά το ODIN δεν μπορείς να περάσεις με το OTA και με το KIES updates...

Διορθώνω τον εαυτό μου. Χρησιμοποιώντας το odin μπορείς να βάλεις τη vodafone branded 4.1.2.

Στη συνέχεια κάνεις root, βάζεις το triangle away και το tablet φαίνεται να μπορεί να πάρει το επόμενο update με OTA ή KIES που θα βγάλει η Samsung. Γράφω φαίνεται, γιατί κάνοντας ενημέρωση μου λέει ότι έχω ήδη τη νεώτερη έκδοση.

Αν θέλει κάποιος οδηγίες ας ρωτήσει.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου προτεινει ενα δοκιμασμενο Player,για να βλεπω ταινιες με ξεχωριστους υποτιτλους απο στικακι,γιατι ο μαμα player δεν τους παιζει!:(
SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου προτεινει ενα δοκιμασμενο Player,για να βλεπω ταινιες με ξεχωριστους υποτιτλους απο στικακι,γιατι ο μαμα player δεν τους παιζει!:(

 

Δοκίμασε τον MXPlayer. Εγώ στο S3 αυτόν έχω και παίζει τα πάντα σχεδόν. (Φρόντισε μόνο οι υπότιτλοι να έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο της ταινίας και θα παίξουν αυτόματα.)

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα μια χαρά εμφανίζονται οι υπότιτλοι στον μαμά player. Έχεις επιλέξει απο τις ρυθμίσεις "εμφάνιση υποτίτλων ";

 

 

Απο που μπορω να κανω αυτες τις ρυθμισεις?

Δεν ξερω.....!:O

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας! Αποφάσισα να δαπανήσω ένα ποσό για την αγορά tablet, λόγω της χρόνιας χρήσης κινητών Samsung και Android, κοίταξα το Tab 2 και μου άρεσε χωρίς ναχω κάνει και λεπτομερή έρευνα για θετικά και αρνητικά στοιχεία της συσκευής.

Στην πορεία είδα και το Nexus 7 και τώρα βρίσκομαι στο εξής δίλημμα: Tab 2 ή Nexus 7?

Η χρήση που θέλω να κάνω είναι να βλέπω ταινίες και κάποια παιχνίδια αρκετά βαριά (Real racing 3, Frontline Commando).

Ξέρω για την καλύτερη οθόνη του NEXUS και τον 4πύρηνο επεξεργαστή.

Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί εσείς είστε ήδη χρήστες τουλάχιστον της μιας από τις δύο συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την αναπαραγωγή του βίντεο πάνω δεξιά επιλέγεις ρυθμίσεις (dropdown menu)

 

 

Ευχαριστω πολυ!:)

Τελικα κατεβασα τον MX PLAYER και παιζει μια χαρα!:up:

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο Πρόγραμμα αναπαραγωγής βίντεο :happy:

 

 

Τυχαια το βρηκα ψαχνοντας,και ειδα οτι ειχε πολυ καλες κριτικες γι'αυτο και το εγκατεστησα!:)

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Mε την 4.0.4 και 4.1.1 όντως crashάρει ο stock browser αλλά σε πολύ λίγα sites.

 

Έχει διορθωθεί στην 4.1.2 που λογικά θα την έχουμε μέσα στο Μάϊο...

Link to comment
Share on other sites

Mε την 4.0.4 και 4.1.1 όντως crashάρει ο stock browser αλλά σε πολύ λίγα sites.

 

Έχει διορθωθεί στην 4.1.2 που λογικά θα την έχουμε μέσα στο Μάϊο...

 

 

 

Τον φετεινο ετσι?:):lol:

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας! Αποφάσισα να δαπανήσω ένα ποσό για την αγορά tablet, λόγω της χρόνιας χρήσης κινητών Samsung και Android, κοίταξα το Tab 2 και μου άρεσε χωρίς ναχω κάνει και λεπτομερή έρευνα για θετικά και αρνητικά στοιχεία της συσκευής.

Στην πορεία είδα και το Nexus 7 και τώρα βρίσκομαι στο εξής δίλημμα: Tab 2 ή Nexus 7?

Η χρήση που θέλω να κάνω είναι να βλέπω ταινίες και κάποια παιχνίδια αρκετά βαριά (Real racing 3, Frontline Commando).

Ξέρω για την καλύτερη οθόνη του NEXUS και τον 4πύρηνο επεξεργαστή.

Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί εσείς είστε ήδη χρήστες τουλάχιστον της μιας από τις δύο συσκευές.

 

Έχω το Tab 2 εδώ και ένα εξάμηνο. Νομίζω όμως ότι εφόσον θέλεις να παίζεις παιχνίδια πρέπει με τα 1000 να πας σε Nexus. Το Tab 2 υπερέχει ουσιαστικά έναντι του nexus μόνο σε δύο πράγματα

 

1. Έχει πίσω κάμερα (3.2 μπιξελ και χωρίς autofocus) γεγονός που στην πορεία αποδεικνύεται παντελώς άχρηστο μια και σπάνια τραβάς φωτογραφίες με το τάμπλετ και όταν το κάνεις αυτές θα είναι κακής ποιότητας.

2.Η επεκτασιμότητα της χωρητικότητας με τη χρήση microsdcard.

 

Σε όλα τα άλλα (ανάλυση οθόνης, ταχύτητα επεξεργαστή, Updates από google κτλ) το νεξους υπερέχει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει ήδη την 4.1.1 και αναμένουμε εντός Μαίου την 4.1.2...

 

παει σφαιρα με την 4.1?

γιατι διαβαζα ενα review με ics που ειχε αρκετα κομπιασματα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά σε σχέση με την μαμίσια 4.0.4. είναι μεγάλη ειδικά στο θέμα της κίνησης...

 

το βρισκω αρκετα valueformoney

ειδικα τωρα που λες οτι εστρωσε πολυ με την 4.1.

thx

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Η ενημέρωση την οποία πραγματοποιεί αυτή τη στιγμή η συσκευή, για πρώτη φορά, αφορά σε jellybean rom ή καμία σχέση?

Custom rom παίρνει και που θα βρω οδηγίες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...