Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα , ξέρει κανείς τι στοιχεία καταχωρούμε στο Syncml προκειμένου να γίνεται συγχρονισμός ? Edited by mikets
Link to comment
Share on other sites

ΟΝΤΑΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ...ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ......ΠΑΤΙΩΝΤΟΥΣΑΝ ΕΙΚΟΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΟ "ΡΟΛΑΡΙΣΜΑ "ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΟΠΟΥ ΠΡΟΕΒΗΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΕΝΑ LINK ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....(ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΤΩΤΟΠΗΡΑ)

http://easternsurvival.blogspot.gr/2012/12/how-to-fix-touchscreen-problems-of-sony.html ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.!

 

 

σωστός ο γίγαντας!!! επιτέλους συνήλθε το τηλέφωνο. ευχαριστώ!!!!:cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας και Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.

Μιάς και μου χάλασε το παλιό μου w595 που το είχα σαν δεύτερο και επειδή φέτος πείρα το sole, λέω να πάρω το tipo αλλά για μεταχειρισμένο μιας και δέν θέλω να δώσω άλλα λεφτά.

Αυτό που ρωτάω λοιπόν είναι τί τιμές παίζει μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση και από ιδιώτη. Αν υπάρχει κάποιος εδώ στο forum που δίνει tipo (όχι το dual) ας μου στείλει pm ή ας απαντήσει εδώ . . . . .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, διαβασα προσεκτικα τις σελιδες του θεματος (τις περισσοτερες δηλαδη) αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη στο αν προκειται για καλη - αξιοπιστη αγορα του συγκεκριμενου κινητου. Ξερω οτι ειναι μια low badget αγορα ομως αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να εισαι μεσα στα προβληματα.

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση λοιπον βασιζομενος στην υποκειμενικη εμπειρια σας βεβαιως: Αξιζει να δωσεις 100 ευρω να παρεις το συγκεκριμενο κινητο σε σχεση με την αξιοπιστια του? (οχι δηλαδη σε σχεση με τα τεχνικα χαρακτηριστικα του)

 

Ειναι ενα κινητο που ειναι αξιοπιστο ή να το αποφυγω και να παω καπου αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ειναι αξιόπιστο, απλά δεν ειναι και από τα πιο δυνατά της αγοράς όπως καταλαβαίνεις.

 

θεωρεις πως στην τιμη αυτη (δηλαδη στα 100 που το βρηκα σε μαγαζι στην αθηνα) υπαρχει κατι καλυτερο? (Γιατι καταλαβαινω πως με 50 παραπανω μπορω να παρω κατι καλυτερο και με 100 κατι παρα πολυ καλυτερο)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω απλα θα σας το πω να το ξερετε.Μετα απο την τριτη φορα στο service και ενω ειχα ολα μα ολα τα γνωστα προβληματα που αναφερουμε κατα καιρους τα αλανια του service αποφασισαν οτι πρεπει να μου αλλαξουν την συσκευη.Για την ακριβεια την πλακετα μονο.Επιτελους το τηλ λειτουργει κανονικα εδω και 3 μερες.Και βλεπουμε φυσικα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο ειναι το ποιο δυνατοτερο κινητο το Xperia tipo ή HTC desire c?

Εχει παρει κανεις κανενα απο τα δυο κινητα?

Θα ηθελα μια ενημερωση σε αυτα τα δυο κινητα?

Ψαχνω πολυ καιρω και δν βρισκω τιποτα μπορει να μου πει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μόνο που έχω να παω είναι ότι το sar του (1.62 W/kg ) είναι απλά απαράδεκτο. Μόνο και μόνο για αυτό το λόγο δεν θα το έπερνα.
Link to comment
Share on other sites

Λες και τα άλλα έχουν καλύτερο sar. Παρεμπιπτόντως το sar του έχει υπολογισθεί με όλες τις κεραίες ανοικτές (WiFi + Bluetooth + 3g).

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω 4 μήνες περίπου και το μόνο πρόβλημα που είχα είναι με την οθόνη που λύθηκε με αυτό.

Η μπαταρία είναι αρκετά καλή και γενικά δεν έχω κανένα παράπονο ούτε με το ICS που το είχα ούτε με το CM10 που έχω τώρα.

Πιστεύω αξίζει για αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λες και τα άλλα έχουν καλύτερο sar. Παρεμπιπτόντως το sar του έχει υπολογισθεί με όλες τις κεραίες ανοικτές (WiFi + Bluetooth + 3g).

 

Ειναι το κινητο με το υψηλοτερο sar, υπαρχουν πολλα με sar λιγοτερο απο 1. Το 3g πληροφοριακα εκπεμπει λιγοτερη ακτινοβολια απο το 2g.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μπεις στο gsmarena και να διαβάσεις προσεκτικά τους δείκτες sar. Το galaxy s3 έχει sar πάνω από 1 όταν το έχεις στην τσέπη (στο ύψος του γοφού για να το πω πιο σωστά). Η κάθε εταιρία είναι θεωρητικά υποχρεωμένη να λέει την μέγιστη τιμή sar στον καταναλωτή αλλά δεν το κάνουν όλες...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

ετσι απο περιεργεια,για οσους τουλαχιστον ασχολουνται με sar.χρησιμοποιειται bluetooth???

Που προφυλασει κατα πολυ απο την ακτινοβολια? ή εχουμε κινητο χαμ.ακτινοβολιας κολλημενο στον εγκεφαλο 6 ωρες την ημερα? :lol:

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο ειναι το ποιο δυνατοτερο κινητο το Xperia tipo ή HTC desire c?

Εχει παρει κανεις κανενα απο τα δυο κινητα?

Θα ηθελα μια ενημερωση σε αυτα τα δυο κινητα?

Ψαχνω πολυ καιρω και δν βρισκω τιποτα μπορει να μου πει κανενας?

tipo/tipo dual. Κατά 200 MHz δυνατότερο επεξεργαστή. Η Ram τους είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που κατέβασα την ενημέρωση της Sony για το tipo και μπήκε η έκδοση 11.0.4.25 το κινητό πήρε την κάτω βόλτα,κολλάει φορές το ηχείο κ δεν παίζει τα mp3,κολλάει το play store κ γενικά το βλέπω λίγο να ζορίζεται,αντιμετωπίζει άλλος το ίδιο πρόβλημα;
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

ειμουν ετοιμος για το Update και τωρα διαβασα αυτο και αναθεωρησα...

δωστε γνωμες γιατι το κινητο δουλευει αψογα και αμα αρχισει τα χαζα μετα την αναβαθμιση θα το εκτελεσω...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά.

 

Σκέφτομαι αύριο - μεθαύριο να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό (τη dual sim έκδοση) για να το δωρίσω αλλά έχω κάποιες απορίες βάσει των όσων έχουν γραφτεί εδώ μέσα:

1) Όλα τα tipo έχουνε το πρόβλημα με το μικρόφωνο; Αυτό συμβαίνει μόνο με τη χρήση των ακουστικών ή όχι; Έχει διορθωθεί το πρόβλημα;

2) Για μουσική και ελαφριές εφαρμογές (Whats up (την εφαρμογή της Cosmote), Viber, Angry birds) είναι άριστο ή θα κολλάει;

 

Θέλω η κάτοχός του να το κρατήσει για αρκετό καιρό και να μην τρέχει στο service της Sony. Θα το αγόραζα "με κλειστά μάτια" σαν κάτοχος ήδη ενός Sony κινητού, αλλά τα προβλήματα με το μικρόφωνο με αποθαρρύνουν. :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά.

 

Σκέφτομαι αύριο - μεθαύριο να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό (τη dual sim έκδοση) για να το δωρίσω αλλά έχω κάποιες απορίες βάσει των όσων έχουν γραφτεί εδώ μέσα:

1) Όλα τα tipo έχουνε το πρόβλημα με το μικρόφωνο; Αυτό συμβαίνει μόνο με τη χρήση των ακουστικών ή όχι; Έχει διορθωθεί το πρόβλημα;

2) Για μουσική και ελαφριές εφαρμογές (Whats up (την εφαρμογή της Cosmote), Viber, Angry birds) είναι άριστο ή θα κολλάει;

 

Θέλω η κάτοχός του να το κρατήσει για αρκετό καιρό και να μην τρέχει στο service της Sony. Θα το αγόραζα "με κλειστά μάτια" σαν κάτοχος ήδη ενός Sony κινητού, αλλά τα προβλήματα με το μικρόφωνο με αποθαρρύνουν. :(

 

Καλησπερα,

1) Ολα δεν ξερω αλλα το δικο μου παρουσιαζει μερικες φορες το προβλημα με τον αντιλαλο.

2) Κανενα προβλημα δεν θα χεις με τις εφαρμογες αυτες! Ειναι γρηγορο για τα κυβικα του.

Link to comment
Share on other sites

Dual sim

Μια ερώτηση προς τους κατόχους του Tipo dual. Γίνετε να έχουμε μέσα δυο SIM αλλά να έχουμε ενεργή την μια (η δεύτερη να είναι κλειστή) και όταν θέλουμε να ενεργοποιούμε και την δεύτερη η δεν υπάρχει τέτοια επιλογή από το μενού; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

θεωρεις πως στην τιμη αυτη (δηλαδη στα 100 που το βρηκα σε μαγαζι στην αθηνα) υπαρχει κατι καλυτερο? (Γιατι καταλαβαινω πως με 50 παραπανω μπορω να παρω κατι καλυτερο και με 100 κατι παρα πολυ καλυτερο)

στα 100 εύρώ νομίζω ότι προσφέρι αρκετα για τα λεφτά και σε οθόνη και σε κάμερα . Σίγουρα με παραπάνω λεφτά μπορόυμε να πάρουμε καλύτερο , μην ξεχνάμε όμως ότι το κόστος είναι πολύσημαντικό στις εποχές μας

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρονται με έχουν κάνει να το σκέφτομαι παράπολυ για να το πάρω.. Λέτε να ήταν θέμα πρώτων παρτίδων; Ενας φίλος ανέφερε ότι η Sony ετοιμάζει update για να διορθώσει το πρόβλημα με τον ήχο! Ποια είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού για το dual αν το πάρω σήμερα πχ από τα public ποια θα έχει μέσα λογικά;
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανει κανεις αλλος την αναβαθμιση στο απλο tipo που βγηκε πριν λιγες μερες?

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με ενα φίλο που εχει το tipo το απλό αγορασμενο απο Γερμανό και όπως είπαν όλοι όντως έτσι είναι άκουγα την φωνή μου.. Βέβαια όταν έβαλε ακουστικό BT όλα καλα! Αύριο μάλλον θα πάω σπίτι του να δω αν παίρνει αναβάθμιση κ εφόσον εχει θα την κάνω κ βλέπουμε..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...