Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι ρε παιδια? Τοσο περιεργο ειναι να εχει 5 ωρες screen-on? Εμενα μου φαινεται λιγο, οχι πολυ.

Οταν ειχα τη συσκευη εβγαζα 7-7μιση ωρες σε wifi και τουλαχιστον 6 σε 3g.

 

7 ωρες ;;; Το δικο μου με την φωτεινοτητα και τα παντα ΟΛΑ ανοιχτα πανω απο 2 μιση ωρες δεν βγαζει ποτε.

 

Αλλο σε wiFi και αλλο σε 3G data open. καμια μα καμια σχεση - το data open ρουφαει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

7 ωρες ;;; Το δικο μου με την φωτεινοτητα και τα παντα ΟΛΑ ανοιχτα πανω απο 2 μιση ωρες δεν βγαζει ποτε.

 

Αλλο σε wiFi και αλλο σε 3G data open. καμια μα καμια σχεση - το data open ρουφαει τα παντα.

 

Φυσικα και ειναι "αλλο" γιαυτο εγραψα ξεχωριστα και τις 2 περιπτωσεις.

Gps δεν αφηνω ποτε ανοιχτο γιατι απλα δεν χρειαζεται. Φωτεινοτητα αυτοματη.

2μιση ωρες παντως το θεωρω αδυνατο. Εκτος αν εχει standby 5-6 μερες ή ειναι γεμματο κακογραμμενες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατά την γνώμη σας, πρέπει να κλείνουμε που και που το κινητο για κάποιες ωρες;

εγω το βραδυ που παω για υπνο το κλεινω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατά την γνώμη σας, πρέπει να κλείνουμε που και που το κινητο για κάποιες ωρες;

 

Εννοείς να υπάρχει κάποιος λόγος?

Και πέντε χρόνια να το έχεις ανοιχτό δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατά την γνώμη σας, πρέπει να κλείνουμε που και που το κινητο για κάποιες ωρες;

 

Το για καποιες ώρες δεν έχει ουσία. Τώρα ένα restart καλό του κάνει.

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τους samsungακιδες και θετω τα ερωτηματα και τις αποριες μου.

 

Ειμαι νεος στο φορουμ και ετσι δεν ξερω αν ποσταρω σωστα.

Λοιπον μιας και αποφασισα να κανω μια στροφη προς android και SGS3 απο iphone 4 Θελω να ρωτησω ποσο σοβαρα ειναι τα προβληματα που διαβαζω κατα καιρους για την αποδοση της μπαταριας.

 

Εγω,πειτε με κομπλεξικο, εχω ενα θεμα. Θελω οταν πεφτω για υπνο το βραδυ, εχοντας τα παντα κλειστα εκτος τηλεφωνου, να μην γονατιζει η παταρια. Το λεω αυτο γιατι εχω διαβασει τα απιστευτα και δεν ξερω.

 

Ας πουμε απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου στα smartphonew το ποσοστο πεφτει 2-5% το βραδυ.

 

Δεν με ενοχλει να το φορτιζω μια φορα την ημερα κλπ απλα δεν θελω να με αφηνει το βραδυ και αυτο συνεπαγεται με το να μην πεφτει 10-15% (το θεωρω προβλημα)

Θελω οποιος ειναι κατοχος αν γινεται να μου πει αντικειμενικα και ξεκαθαρα πως τα παει.

Επισης απο χρονους χρησης και αναμονης?

Η χρηση που κανω ειναι κυριως browsing και reader.

 

Σας ευχαριστω πολυ:)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τους samsungακιδες και θετω τα ερωτηματα και τις αποριες μου.

 

Ειμαι νεος στο φορουμ και ετσι δεν ξερω αν ποσταρω σωστα.

Λοιπον μιας και αποφασισα να κανω μια στροφη προς android και SGS3 απο iphone 4 Θελω να ρωτησω ποσο σοβαρα ειναι τα προβληματα που διαβαζω κατα καιρους για την αποδοση της μπαταριας.

 

Εγω,πειτε με κομπλεξικο, εχω ενα θεμα. Θελω οταν πεφτω για υπνο το βραδυ, εχοντας τα παντα κλειστα εκτος τηλεφωνου, να μην γονατιζει η παταρια. Το λεω αυτο γιατι εχω διαβασει τα απιστευτα και δεν ξερω.

 

Ας πουμε απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου στα smartphonew το ποσοστο πεφτει 2-5% το βραδυ.

 

Δεν με ενοχλει να το φορτιζω μια φορα την ημερα κλπ απλα δεν θελω να με αφηνει το βραδυ και αυτο συνεπαγεται με το να μην πεφτει 10-15% (το θεωρω προβλημα)

Θελω οποιος ειναι κατοχος αν γινεται να μου πει αντικειμενικα και ξεκαθαρα πως τα παει.

Επισης απο χρονους χρησης και αναμονης?

Η χρηση που κανω ειναι κυριως browsing και reader.

 

Σας ευχαριστω πολυ:)

 

Εμένα πάνω από 3% δεν μου χάνει πάντως . Καλού κακού του κάνεις κι ένα τερματισμό όλων των ανοιχτών εφαρμογών εφόσον έχεις τόσο θέμα με αυτό, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για την απάντηση να είστε καλα

 

Αν το πάρω τώρα. Με τι firmware θα έρθει; Γιατι διαβάζω πως η JB έχει θέματα

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για την απάντηση να είστε καλα

 

Αν το πάρω τώρα. Με τι firmware θα έρθει; Γιατι διαβάζω πως η JB έχει θέματα

 

Με jellybean λογικά.Η jellybean δεν έχει θέματα, απλά το κινητό έχει 1GB ram και όταν του ανοίξεις πολλές εφαρμογές μαζί, κλείνει αυτές που δεν χρησιμοποιείς εκείνη την στιγμή για να απελευθερώσει ram.Αυτό δεν βλέπω να αλλάζει ούτε με τα επόμενα updates...

Link to comment
Share on other sites

Με jellybean λογικά.Η jellybean δεν έχει θέματα, απλά το κινητό έχει 1GB ram και όταν του ανοίξεις πολλές εφαρμογές μαζί, κλείνει αυτές που δεν χρησιμοποιείς εκείνη την στιγμή για να απελευθερώσει ram.Αυτό δεν βλέπω να αλλάζει ούτε με τα επόμενα updates...

 

Οκ. Βασικά πάντα κλεινω ότι τρέχει απο πίσω.

Λες να έχω μεγάλο πρόβλημα ;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Βασικά πάντα κλεινω ότι τρέχει απο πίσω.

Λες να έχω μεγάλο πρόβλημα ;

 

Εξαρτάται τι χρήστης είσαι. Εγώ το κινητό το λιώνω κάθε μέρα και πολλές φορές δεν κλείνω εφαρμογές, επίσης δεν κάνω ποτέ επανεκκινήσεις(το έχω δοκιμάσει και αν κάνεις επανεκκίνηση μία φορά την ημέρα, το S3 κάνει καλύτερη διαχείριση της μνήμης) οπότε καμιά φορά μου ξαναφορτώνει τα widgets της αρχικής οθόνης όταν π.χ. κάνω exit από το τελευταίο need for speed που είναι "βαρύ" παιχνίδι. Για να είμαι ειλικρινής μαζί σου, αν δεν είχα αγοράσει το i9300, τώρα θα αγόραζα το i9305 μόνο και μόνο για τα 2 GB ram και ας πλήρωνα κατιτίς παραπάνω..

Edited by Ancient_Flame
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι χρήστης είσαι. Εγώ το κινητό το λιώνω κάθε μέρα και πολλές φορές δεν κλείνω εφαρμογές, επίσης δεν κάνω ποτέ επανεκκινήσεις(το έχω δοκιμάσει και αν κάνεις επανεκκίνηση μία φορά την ημέρα, το S3 κάνει καλύτερη διαχείριση της μνήμης) οπότε καμιά φορά μου ξαναφορτώνει τα widgets της αρχικής οθόνης όταν π.χ. κάνω exit από το τελευταίο need for speed που είναι "βαρύ" παιχνίδι. Για να είμαι ειλικρινής μαζί σου, αν δεν είχα αγοράσει το i9300, τώρα θα αγόραζα το i9305 μόνο και μόνο για τα 2 GB ram και ας πλήρωνα κατιτίς παραπάνω..

 

Μπορω να πω πως είμαι μέσος χρήστης.

Δηλαδη και το iPhone που έχω τώρα το λιώνω μόνο στο Ίντερνετ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα, μιας και λέτε για screen time, στην τρίτη φόρτιση, χωρίς sim ακόμη μέσα με μονό browsing και ψάξιμο στα στατιστικά της μπαταρίας μου έλεγε πάνω από 5 ώρες. Αν εννοείτε αυτό.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω πως είμαι μέσος χρήστης.

Δηλαδη και το iPhone που έχω τώρα το λιώνω μόνο στο Ίντερνετ

 

Τότε δεν θα έχεις κανένα θέμα.5-6 tabs ταυτόχρονα τα "αντέχει" άνετα..

Link to comment
Share on other sites

Αρα δε χρειαζεσαι ακριβο smartphone.

 

Φιλικα

 

Χρονια χρηστης iphone και πολλα jailbreaks στην πλατη μου.

Τα κλεινω το βραδυ που πεφτω για υπνο διοτι δεν θελω να με αφησει απο μπαταρια.

 

το S3 θα το παρω με 150 ευρω οποτε δεν παιρνω ακριβω smartphone

 

Νομιζω πως χρειαζομαι αλλαγη σε android για να το μαθω και αυτο. Βεβαια με τρελαινει και η οθονη του S3 αλλα τεσπα

θα επερνα το 5αρακι το iphone ωστε να περπαταω στα βηματα τα γνωστα αλλα η οθονη του μου φαινεται αρκετα μικρη και τα χρηματα πολλα(ετσι βγαινεις αληθινος για τα λεφτα)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Χρονια χρηστης iphone και πολλα jailbreaks στην πλατη μου.

Τα κλεινω το βραδυ που πεφτω για υπνο διοτι δεν θελω να με αφησει απο μπαταρια.

 

το S3 θα το παρω με 150 ευρω οποτε δεν παιρνω ακριβω smartphone

 

Νομιζω πως χρειαζομαι αλλαγη σε android για να το μαθω και αυτο. Βεβαια με τρελαινει και η οθονη του S3 αλλα τεσπα

θα επερνα το 5αρακι το iphone ωστε να περπαταω στα βηματα τα γνωστα αλλα η οθονη του μου φαινεται αρκετα μικρη και τα χρηματα πολλα(ετσι βγαινεις αληθινος για τα λεφτα)

 

Γι'αυτο δεν εχεις μαθει την εννοια του multitasking ;)

Anyway, το s3 εχει πολυ καλη αυτονομια, δεν χρειαζεται κλεισιμο (αν δεν θελεις τηλεφωνα και ιστοριες το βαζεις σε λειτουργια πτησης) και μπορεις να παρεις 10 μπαταριες και να βγαλεις 1 μηνα χωρις μπριζα :p

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Ενώ το φορτίζω στη μπρίζα, η μπαταρία αντί να αυξάνεται, μειώνεται. εδώ και πολυ ώρα έχει κολλήσει στο 70% - 72%. Το κινητό είναι καινούριο, max 3 βδομάδων. Δεν μου τα έκανε με το παλιό λογισμικό. Τώρα στην 4.1.1 μου κάνει διάφορα σκηνικά. Το κινητό είναι μαμά. Τίποτα πειραγμένο... please help...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Ενώ το φορτίζω στη μπρίζα, η μπαταρία αντί να αυξάνεται, μειώνεται. εδώ και πολυ ώρα έχει κολλήσει στο 70% - 72%. Το κινητό είναι καινούριο, max 3 βδομάδων. Δεν μου τα έκανε με το παλιό λογισμικό. Τώρα στην 4.1.1 μου κάνει διάφορα σκηνικά. Το κινητό είναι μαμά. Τίποτα πειραγμένο... please help...

 

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

Link to comment
Share on other sites

έβαλα έναν άλλο φορτιστή samsung και απο 70% πήγε 76%, μετά έβαλα τον δικό μου και έχει πάει 85%. Για να δούμε αν θα φτάσει κορυφή. Τι κομπλεξικά είναι αυτά?;
Link to comment
Share on other sites

εβαλα ενα 3d wallpaper χριστουγενιατικο. ομορφο μεν αλλα τρωει πιο γρηγορα την μπαταρια.

 

Το ξέρω αυτό το wallpaper. Δουλεύουν πολλά πράγματα πίσω απ αυτό συνεχώς.

Αν σ αρεσει, κάνε το εξής.

Πάρε μερικά scren shots σε μια άδεια οθόνη δηλαδη να μην έχει εικονιδια εκτός αυτά κατω.

Κάνε την φωτογραφία crop να φύγουν τα εικονίδια και μετα χρησιμοποίησε την σαν απλο wallpaer.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα με το να φορτιζεις το κινητο με φορτιστη αλλης μαρκας/εταιριας... Το δικο μου κανει ζαβολειες και λεω να βαλω αλλο (οπως iphone, nokia, sony, etc) αλλα δεν ξερω αν θα δημιουργησει προβλημα στο κινητο... Και να αγορασω το ιδιο (samsung) δεν ξερω αν θα εχει παλι το ιδιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...