Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου μόλις σήμερα πέρασα 1η φορά JB και εννοείτε την Omega v28...

Μέχρι τώρα ήμουν με Omega 11.1 ICS...

Και έκανα τα εξής (τα όποια κάνω πάντα όταν θέλω να φλασάρω):

.......................

Κάνω wipe data/factory reset, κάνω wipe cache, κάνω wipe dalvik-cache και wipe battery stats από το Advanced...

Μετά μπαίνω στο mount and storage και κάνω τα εξής: format data, format cache, format system και format preload...

Γυρίζω πίσω και διαλέγω την Omega v28 (31) για φλασάρισμα... Διαλέγω costum installation στο Aroma και ξε-τικάρω όσες εφαρμογές δεν θέλω (πχ όλα τα Hubs, fast dormacy, clocks) και τελειώνω την εγκατάσταση...

Μετά κάνω και ένα Fix Permissions από τι Advanced νομίζω είναι... Και reboot... (εδώ δεν έκανα κάτι γιατί μου bootare στην omega αμέσως και όχι στο recovery)

......................ROM...

 

Ακολούθησα τον οδηγό ακριβώς και είναι μια χαρά... Ένα πρόβλημα ( ; ) και θέλω τη βοήθειά σας:

Στην παλιά rom είχα εγκατεστημένο το asphalt και το nova3 δύο παιχνίδια πολύ μεγάλα.... και φυσιολογικά (τότε) μου έλεγε στο "χώρο αποθήκευσης" 11,25gb συνολικά και 6,9gb διαθέσιμο.... Παράλληλα έβλεπα στον κατειλημμένο χώρο από εφαρμογές π.χ 3,5 gb (απόλυτα λογικά μέχρι εδώ)

Τώρα χωρίς να έχω εγκαταστήσει ακόμα καμία εφαρμογή (και ούτε τα μεγάλα παιχνίδια εννοείται) μου δείχνει 11,25gb συνολικά (οκ), αλλά και πάλι μου δείχνει 6,9gb διαθέσιμο ενώ στις εφαρμογές μου δείχνει κατειλημμένο χώρο μόνο 223 mb. Κάτγι σα να έχει κρατήσει στη μνήμη, ή να μην έχω διαγράψει μέσω format.

Υποθέτω ή ότι έχω ξεχάσει να κάνω φορματ κάτι, ή απλά πρέπει να σβήσω κάποιο φάκελο από την εσωτερική κάρτα. Ψάχνω για αρχείο ή φάκελο μεγάλου μεγέθους (καθώς το nova είχε κατεβάσει από internet data 2 gb και το asphalt 1,5 gb ) αλλά δε βλέπω κάτι ούτε από την εφαρμογή "τα αρχεία" μου του κινητού, ούτε όταν συνδέομαι στο desktop....

 

Να σημειώσω ότι αυτά φαίνονται στα νούμερα στο μενού "αποθηκευτικός χώρος) Στην πάνω μεριά, η μπάρα που όσο γεμίζουμε το κινητό με εφαρμογές και data προχωρά (γεμίζει) με ανάλυση τα χρώματα ανάλογα το είδος data είναι σχεδόν άδεια, δηλαδή συμβαδίζει με το γεγονός ότι το κινητό είναι άδειο ακόμα.. (Είναι στο 15%-20%)

Καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ

Τροποποίηση:

Στο μενού >εφαρμογές όλα μου δείχνει 4,3Gb δεσμευμένο δηλαδή κάπου βρίσκει τα ύποπτα αρχεία, ενώ όταν κάνω short με βάση το μέγεθος το πιο μεγάλο που μου παρουσιάζει είναι το σύστημα android 27,63 mb και όχι κάποιο από τα asphalt ή Nove

 

Τροποποίηση Νο 2

οκ το βρήκα, είναι μέσα στο φάκελο (android > obb) συγνώμη για το μεγάλο Post. Αν θεωρούν οι διαχειριστές ότι απαιτείται ας το διαγράψουν

Edited by sirgab
Λύση προβλήματος
Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμενα μου βγαζει αυτο το μηνυμα μολις μπαινω CWM http://dl.dropbox.com/u/11025349/Screenshot_2012-10-25-09-40-02.png. Eχω την ΟΜΕGA 4.1.1 V28. Καπου διαβασα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1684535&page=57 για να flasharw το CF-Root-SGS3-v6.3.zip αλλα δεν μπορεσα μεσω CWM recovery να το περασω. Μου λεει aborted. Ξερει κανεις κατι????

 

Η φλασάρεις αυτό που σου είπαν μέσα από ODIN , όχι recovery (ανοίγεις το zip και φλασάρεις το tar) ή φλασάρεις αυτό πάλι μέσα από Odin http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1695238

 

Ορίστε ??? :blink: η Gingerbread αξεπέραστη στην αυτονομία? Ούτε κατα διάνοια !!

 

Ούτε κατά διάνοια δε κάνει λάθος :)

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Από την 28 μέχρι τη 31 αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Κάθε φορά που ανοίγω το dialer ή τα μηνύματά καθυστερεί 4-5 δευτερόλεπτα. Όλες τις πέρασα από πάνω χωρίς wipe και τα λοιπά. Τι μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει σε κάποιον άλλο το εξής: Όταν πάω να ανοίξω μέσω του ενσωματωμένου browser ή μέσω του dolphin τη σελίδα του insomnia.gr παγώνει και με πετάει έξω..μόνο με αυτή τη σελίδα...
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαθαμε??? Καλυτερη σε αυτονομια ειναι η v28, v29, v30, v31????????? Αν δεν κανω λαθος εγω νομιζω με την v28 τα πηγαινα αρκετα καλα........ ;)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από Δοκιμή και της odexed του wanam είναι μάλλον κάποιο bug της συγκεκριμένης έκδοσης δεν είναι της 31 bug...η omega είναι πραγματική απόλαυση!
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει σε κάποιον άλλο το εξής: Όταν πάω να ανοίξω μέσω του ενσωματωμένου browser ή μέσω του dolphin τη σελίδα του insomnia.gr παγώνει και με πετάει έξω..μόνο με αυτή τη σελίδα...

 

Ναι συμβαίνει και σε εμένα. Έχω διαβάσει αρκετές φορές τώρα τελευταία πρόβλημα με αυτή τη σελίδα, νομίζω και στο subforum του Note2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, δουλεύω την v31 αρκετά καλή.. Λίγο η μπαταρία δείχνει χειρότερη από official αλλά δεν ενοχλεί. Θέλω όμως το wallpaper να είναι σταθερό.. Όπως στις official υπάρχει κάποιο μοντ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, δουλεύω την v31 αρκετά καλή.. Λίγο η μπαταρία δείχνει χειρότερη από official αλλά δεν ενοχλεί. Θέλω όμως το wallpaper να είναι σταθερό.. Όπως στις official υπάρχει κάποιο μοντ?

 

Για δοκιμασε αυτο και πες μας.. http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1428128&d=1351108201

 

install cwm

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γινετε με την μπαταριά...μου την κατεβάζει λέμε σε χρόνο ρεκορ με το που έβαλα την 31...απο το πρωί χωρίς να κάνω τπτ στο κινητό ειναι και ολας 49%..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γινετε με την μπαταριά...μου την κατεβάζει λέμε σε χρόνο ρεκορ με το που έβαλα την 31...απο το πρωί χωρίς να κάνω τπτ στο κινητό ειναι και ολας 49%..

Τα ιδια ακριβως και απο δω.. δεν εχω ξαναδει τοσο πολυ drain στη συσκευη μου.. Περιεργο! Θα δω πως θα παει και αυριο. Μηπως φταιει καποια εφαρμογη, αν και εχω βαλει με titanium σχεδον οτι ειχα και στο ICS:confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα όλα δουλεύουν κανονικά και η μπαταρία βγάζει τουλάχιστον 1,5 μέρα με κανονική χρήση και ανοικτούς συγχρονισμούς.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ακριβως και απο δω.. δεν εχω ξαναδει τοσο πολυ drain στη συσκευη μου.. Περιεργο! Θα δω πως θα παει και αυριο. Μηπως φταιει καποια εφαρμογη, αν και εχω βαλει με titanium σχεδον οτι ειχα και στο ICS:confused:

 

 

Έχεις ανοιχτό Wifi?Εχω την εντυπωση οτι αυτο ειναι σε μενα,κατι το ξυπνάει συνεχώς και δημιουργη το προβλημα.Το ψάχνω λιγο τωρα να δω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα όλα δουλεύουν κανονικά και η μπαταρία βγάζει τουλάχιστον 1,5 μέρα με κανονική χρήση και ανοικτούς συγχρονισμούς.

Καλημερα! Απο οτι βλεπω ψιλοστρωνει κ μενα εβγαλε την νυχτα με -8%. Ισως το πλακωσα στα φλασαρισματα χτες με θεματα, κατεβασματα wifi κτλ και εξουθενωθηκε..;)

θα το δω λοιπον σημερα που ειναι στημενο με την πραγματικη μου χρηση.

(SecLauncher και MusicPlayer εχουν παρει ποδι, οπως παντα> NovaLauncher/ PlayerPro)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανοιχτό Wifi?Εχω την εντυπωση οτι αυτο ειναι σε μενα,κατι το ξυπνάει συνεχώς και δημιουργη το προβλημα.Το ψάχνω λιγο τωρα να δω.

 

Οχι δεν αφηνω ποτε τιποτα απο συνδεσεις ανοιχτο.. μονο οταν τα χρειαστω τα ανοιγω κ ετσι πετυχαινα παντα 2 μερες σιγουρα χωρις φόρτιση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την ν31 σας δουλευει κανονικα η εφαρμογη του gmail;;;

 

Ναι λειτουργει κανονικα το Gmail

Εισερχομενα κ μια αποστολη που μολις εκανα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Απο οτι βλεπω ψιλοστρωνει κ μενα εβγαλε την νυχτα με -8%. Ισως το πλακωσα στα φλασαρισματα χτες με θεματα, κατεβασματα wifi κτλ και εξουθενωθηκε..;)

θα το δω λοιπον σημερα που ειναι στημενο με την πραγματικη μου χρηση.

(SecLauncher και MusicPlayer εχουν παρει ποδι, οπως παντα> NovaLauncher/ PlayerPro)

 

Τη νύχτα τη βγάζω με απώλειες 1-2% αλλά έχω flight mode.

Επίσης να πω ότι την έχω περάσει την 31 με full wipe.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει κάποιος θέμα redraw με την v31?;Όταν είμαι πολύ ώρα σε μια εφαρμογή (όχι σε όλες...) και βγαίνω είτε με το Home button είτε με backspace κάνει redraw.... έχω κάνει clean install

Από θέμα μπαταρίας 1,5 μέρες χαλαρά.... Με ομιλία 1-1,5 ώρες 5-6 mail και 2-3 ώρες χρήση οθόνης

Edited by sirgab
Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Redraw δεν εχω δει καπου.. Δουλευω ομως τον Nova Launcher.

Ξαναφλασαρω fullwipe κτλ και θα βαλω με titanium μονο τα setup των εφαρμογων μου χωρις data να δω πως θα παει ετσι.

Αναγκαστικα θα πρεπει να φλασαρω και custom κερνελ γιατι, δεν ξερω κατα ποσο το γνωριζετε,

στον μαμα κερνελ του JB, η Samsung εχει αφαιρεσει το mod για τα Car docks...

(h**p://androidforums.com/samsung-galaxy-s3/635949-ibolt-dock-doesnt-work-since-jellybean.html)

Η λυση, προς το παρον, ειναι ο Perseus ή ο Siyah που εχουν ενεργο το mod...

Link to comment
Share on other sites

παιδεια υπαρχει καποια pure android rom για gs3? η

[ROM][28Oct] ●●●► Omega v3.1 ◄●►AOKP Build-5◄●►Android 4.1.2◄●► τι ειναι?

θελω μια ρομ jb χωρεις ολα αυτα της samsung

Link to comment
Share on other sites

(SecLauncher και MusicPlayer εχουν παρει ποδι, οπως παντα> NovaLauncher/ PlayerPro)

 

το playerpro το εχω αγοράσει και εγω, και το θεωρουσα κορυφαιο. απο οταν ανακαλυψα οτι δεν μου αναγνωριζει στον φακελο μουσικης που εχω δηλωσει, οτι εχω κατεβασει και απο το tubemate, το σιχαθηκα. πλεον ειμαι με poweramp που διαβαζει τα παντα ολα. εγω εριξα ποδι στο playerpro !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...