Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε μένα το ίδιο....

Και εκτός αυτου οι φωτογραφίες επαφών μου έχουν ξαναγίνει μικρές...

 

Ναι και μένα το κάνει....

Για ελάχιστο χρόνο δείχνει την προηγούμενη κλήση... Το παρατήρησα ειδικά από τις επαφές που έχουν φωτογραφία...

Είναι σπαστικό και μάλιστα πολύ.

Ειδικά πριν το πάρω χαμπάρι, είδα τη photo της συζύγου και απαντάω "έλα μωρό μου" και μου λέει ο άλλος "ποιο μωρό ρε? Για το ΦΠΑ σε παίρνω τηλέφωνο.... :O

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε μένα δεν το κάνει (σε παλιές εκδώσεις ¨διαρροών" ναι)

για τις οι φωτογραφίες επαφών , δεν είναι θέμα rom , αλλά auto sync , εάν περάσεις πάλι τις φωτογραφίες επαφών και ξετικάρεις το auto sync , θα τις έχεις μεγάλες (μόλις γίνει συγχρονισμός επαφών μικραίνουν)

 

Μέχρι την 23 δεν άλλαζαν πότε αν και έκανα συγχρονισμό κάθε μέρα... Τώρα ξαναγιναν μικρές...

Επίσης και το θέμα των βίντεο συνεχίζει να υφίσταται...

Πάντως από την 27 και μετά σαν να μη μου εκατσαν καλά στο κινητό. Μέχρι τώρα για μένα η κορυφαία ήταν η 23.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα το κάνει....

Για ελάχιστο χρόνο δείχνει την προηγούμενη κλήση... Το παρατήρησα ειδικά από τις επαφές που έχουν φωτογραφία...

Είναι σπαστικό και μάλιστα πολύ.

Ειδικά πριν το πάρω χαμπάρι, είδα τη photo της συζύγου και απαντάω "έλα μωρό μου" και μου λέει ο άλλος "ποιο μωρό ρε? Για το ΦΠΑ σε παίρνω τηλέφωνο.... :O

 

Ειναι bag της Samsung αυτο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση Omega v28

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ καλή , στην εγκατάσταση αισθανόμουν μεγάλη σιγουριά γιαυτό που εγκαθιστούσα (πρώτη φορά τέτοια αίσθηση)

κάποιες ερωτήσεις απαντήσεις για την omega

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=32864050&postcount=27478

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Από ότι έχω δει στην JB η Samsung έχει κάνει την συσκευή να δουλεύει το διπλό κλικ του Home button και να ανοίγει αποκλειστικά το S voice. Αυτό βέβαια λύνεται με 3rd party πρόγραμμα (όπως Ηομε2 Shortcut). Το πρόβλημα είναι ότι όλες οι bluetooth συσκευές όταν δίνουν εντόλή στο S3 gia voice dialling θα ανοίξει αναγκαστικά το S voice γιατί είναι εσωτερική εντολή και δεν περνάει από το 3rd Party πρόγραμμα. Στο ICS τουλάχιστον σε άφηνε να διαλέγεις τι να τρέχει με το double click του Home button!!!!

 

Για αυτό θα βρεθεί λύση???

Link to comment
Share on other sites

Για Ελληνικό index στις επαφές διαβάστε εδώ.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Να ρωτησω σχετικα με την Omega AOKP v2.0 (Based on AOKP Build-4 Jelly Bean 4.1.2).

http://kitchen.indieroms.net/blog/?page_id=627

Ειναι θεωρητικα καλυτερη και πιο καινουργια απο την omega v28, που βασιζεται στην 4.1.1?

Και αν τελικα αποφασισω να την αντικαταστησω μπορει να περασει πανω απο την 28?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πιο καινούρια ειναι φίλε μου... αλλά δεν θα έχεις απολύτως τίποτα από τα προγραμματα και τις δυνατότητες που εχει από μαμά το κινητό.Το κινητό σου θα γίνει απλά ένα άλλο κινητό με Android χωρίς αυτά που το κάνουν ξεχωριστώ. Σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι. Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Πιο καινούρια ειναι φίλε μου... αλλά δεν θα έχεις απολύτως τίποτα από τα προγραμματα και τις δυνατότητες που εχει από μαμά το κινητό.Το κινητό σου θα γίνει απλά ένα άλλο κινητό με Android χωρίς αυτά που το κάνουν ξεχωριστώ. Σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.

 

Ναι ε? Ισως ο μονος λογος να το ρισκαρει κανεις θα ηταν αν βελτιωνε καπως την μπαταρια, ή αν εφτιαχνε αυτη η σπαστικη καθυστερηση που κανει το τηλεφωνο οταν τερματιστει μια κληση. Για να επανελθει στο προηγουμενο μενου των επαφων κανει 3-4 sec!

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Και να την βελτίωνε δηλαδή τι θα κέρδιζες,θα χάσεις "όλα" τα features.Για μένα γινετε ένα πολύ βαρετό κινητό... Παλιά που είχα βάλει ΑΟΚΡ πριν βγει το official JB,δεν άντεξα να την κρατήσω ούτε μερα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 28 και πατάω το κουμπί on/off the ανοίγει η οθόνη ξεκλειδωματος και με το που το ξανά πατάω να κλείσει κλείνει και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα ξανά ανοίγει. Στην αρχική δεν μου το κάνει ούτε στο μενού. Καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 28 και πατάω το κουμπί on/off the ανοίγει η οθόνη ξεκλειδωματος και με το που το ξανά πατάω να κλείσει κλείνει και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα ξανά ανοίγει. Στην αρχική δεν μου το κάνει ούτε στο μενού. Καμία ιδέα?

 

Είναι το crt εφέ που έβαλαν..το έβαλα κ εγώ ξεχωριστά στην 27.2 και μου έκανε τα ίδια, ξαναπέρασα την rom όπως μου είπαν τα παιδιά και έφτιαξε απλά στην 28 είναι το θέμα τι θα κάνεις..:blink:

 

edit τώρα είδα την απάντηση του tora33 (μιας και ποστάραμε μαζί!) και περνάω την 28 εφόσον το πρόβλημα λύθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Περασα την omega και δεν ξερω πως να επαναφερω τα αρχεια μου μεσω titanium ,μπορει καποιος να πει τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

Περασα την omega και δεν ξερω πως να επαναφερω τα αρχεια μου μεσω titanium ,μπορει καποιος να πει τι κανω?

Backup & Restore εφαρμογών χρήστη

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=331171

κάνε εκεί αν έχεις κι άλλη ερώτηση για το titanium backup, και μετά σε περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις από την omega rom

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Backup & Restore εφαρμογών χρήστη

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=331171

κάνε εκεί αν έχεις κι άλλη ερώτηση για το titanium backup, και μετά σε περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις από την omega rom

Κοιτα ωραια ειναι η omega που περασα αλλα ακομα ειμαι φρεσκος και δεν την εχω δουλεψει πολυ.Το τηλ. εχει γινει πιο γρηγορο η μπαταρια κραταει περισσοτερο και δεν κανει μικροκοληματα.Τωρα θελω να κατεβασω κανα ωραιο θεματακι απο αυτα που κυκλοφορουν για την συγκεκριμενη ρομ.Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι δεν μου φορτωνει ο καιρος στην οθονη κλειδωματος.
Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετως ολο προβληματα διαπιστωνω. Μετα τα προβληματα με το CRT effect και το ελληνικο αλφαβητο στις επαφες τωρα παρατηρω οτι δεν μου ανοιγουν οι προσφατες κλησεις καθως επισης και το πληκτρολογιο του τηλεφωνου! Με το που παταω το πρασινο συμβολο με το τηλεφωνακι μου βγαζει το μηνυμα μετα απο λιγο "Επαφες διακόπηκε"!! Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ωραια ειναι η omega που περασα αλλα ακομα ειμαι φρεσκος και δεν την εχω δουλεψει πολυ.Το τηλ. εχει γινει πιο γρηγορο η μπαταρια κραταει περισσοτερο και δεν κανει μικροκοληματα.Τωρα θελω να κατεβασω κανα ωραιο θεματακι απο αυτα που κυκλοφορουν για την συγκεκριμενη ρομ.Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι δεν μου φορτωνει ο καιρος στην οθονη κλειδωματος.

ρυθμίσεις/Κλείδωμα οθόνης/Επιλογές οθόνης κλειδώματος/καιρός

θέματα της omega τα ξέρεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4147922#post4147922

Εγω αντιθετως ολο προβληματα διαπιστωνω. Μετα τα προβληματα με το CRT effect τωρα παρατηρω οτι δεν μου ανοιγουν οι προσφατες κλησεις καθως επισης και το πληκτρολογιο του τηλεφωνου! Με το που παταω το πρασινο συμβολο με το τηλεφωνακι μου βγαζει το μηνυμα μετα απο λιγο "Επαφες διακόπηκε"!!

δεν υπάρχει τέτοιο θέμα , εγκατέστησε την rom πάλι και θα στρώσει

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει τέτοιο θέμα , εγκατέστησε την rom πάλι και θα στρώσει

Να να την εγκαταστησω αλλα αυτη την δουλεια θα κανουμε συνεχεια?

Υποτιθεται οτι μπαινει πανω απο την παλια!

Τι την ηθελα την αναβαθμιση η 27.2 δουλευε νερακι! Μου χε στρωσει και η μπαταρια!

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση Omega v28

 

Το λινκ ποιο ειναι? Παντα την πρωτη φορα δ το βρισκω..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Να να την εγκαταστησω αλλα αυτη την δουλεια θα κανουμε συνεχεια?

Υποτιθεται οτι μπαινει πανω απο την παλια!

Τι την ηθελα την αναβαθμιση η 27.2 δουλευε νερακι! Μου χε στρωσει και η μπαταρια!

 

Φίλε μου μόλις σήμερα πέρασα 1η φορά JB και εννοείτε την Omega v28...

Μέχρι τώρα ήμουν με Omega 11.1 ICS...

Και έκανα τα εξής (τα όποια κάνω πάντα όταν θέλω να φλασάρω):

Backup Όλων των εφαρμογών με το Titanium και μετά Nandroid Backup από Recovery (όλα αυτά για προληπτικούς λόγους)...

Μετά κατέβασα την Omega v28 και την έβαλα στην Internal sdcard... Έλεγξα το MD5 να σιγουρευτώ ότι το zip είναι σωστό...

Μετά κλείνω το τηλέφωνο και μπαίνω σε Recovery με το συνδυασμό κουμπιών...

Κάνω wipe data/factory reset, κάνω wipe cache, κάνω wipe dalvik-cache και wipe battery stats από το Advanced...

Μετά μπαίνω στο mount and storage και κάνω τα εξής: format data, format cache, format system και format preload...

Γυρίζω πίσω και διαλέγω την Omega v28 για φλασάρισμα... Διαλέγω costum installation στο Aroma και ξε-τικάρω όσες εφαρμογές δεν θέλω (πχ όλα τα Hubs, fast dormacy, clocks) και τελειώνω την εγκατάσταση...

Μετά κάνω και ένα Fix Permissions από τι Advanced νομίζω είναι... Και reboot...

Μόλις ανοίξει το κινητό, διαλέγω Ελληνική γλώσσα (άσχετο αυτό) και μετά (αφού είχα σημειώσει κάπου το password του router μου) συνδέομαι στο Wifi μου...

Κάνω εγγραφή και στο λογαριασμό Samsung και στο Gmail μου από την αρχή...

Μόλις ανοίξει το κινητό από τα toggles διαλέγω το χρόνο που κλείνει η οθόνη στα 10minutes (για να μην κλείσε η οθόνη και ξεσυνδεθεί το wifi)... Και αφήνω το τηλέφωνο να κάνει τους συγχρονισμούς του και γενικά να στανιαρει μια και είναι το 1o boot... Μόλις δω ότι έχει συγχρονίσει επαφές, μερικές ρυθμίσεις, google play (το google play μπορεί και να μην σου κατεβάσει τις εφαρμογές που είχες από μόνο του, αλλά έχεις το Titanium που είπαμε στην αρχή...), ημερολόγιο κλπ, κάνω ένα reboot, αλλάζω την ρύθμιση της οθόνης στα 30seconds (όπου σε βολεύει εσένα βάλτη) και αφήνω το κινητό κανένα 15λεπτό χωρίς να το ακουμπήσω... Είναι το γνωστό "let the phone to settle up"...

Μετά ανοίγω το Titanium και επαναφέρω μια μια τις εφαρμογές με τα data τους... Δεν επαναφέρω όμως data/ρυθμίσεις για εφαρμογές συστήματος (όπως πχ επαφές, μηνύματα κλπ αυτά τα ξανά ρυθμίζω χειροκίνητα από την αρχή).

Μετά μπαίνω στις Ρυθμίσεις, αλλάζω φωτεινότητας, ήχους, οθόνες κλειδώματος και γενικά ότι μου αρέσει εμένα να έχω και αφού τελειώσω μπαίνω σε Recovery Mode και κάνω μόνο Wipe Cache και Wipe Dalvik-cache και κάνω reboot...

Όταν ανοίξει το τηλέφωνο ξαναδημιουργήσει την cache Όλων των εφαρμογών και του Συστήματος και αυτές που έβαλες εσύ (εμένα σύνολο είναι 280)..

 

Μετά λοιπόν από αυτά, που μπορεί διαβάζοντας τα να φαίνονται πολλά αλλά δεν είναι πάνω από μισάωρο, το τηλέφωνο μου με την Omega v28 λειτουργεί Άψογα...

 

Κατά την γνώμη μου λοιπόν το λεγόμενο full wipe πρέπει να είναι νόμος σε Κάθε αλλαγή ROM...

 

Συγνώμη για το μεγάλο post, αλλά ίσως βοηθήσει αρκετούς για το ποια είναι η καλύτερη διαδικασία φλασαρiσματος, όταν αλλάζουμε ROM...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ ποιο ειναι? Παντα την πρωτη φορα δ το βρισκω..

πατάς το Omegas Download Center η

http://kitchen.indieroms.net/blog/?page_id=763

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα full wipe και εχω εγκαταστησει την V28 καθαρη χωρις κανενα στοιχειο λογαριασμου μου σε google.

Το προβλημα δημιουργειται με το που εκανα εγκατασταση το zip αρχειακι για το αλφαβητο των επαφων στα ελληνικα!

Link to comment
Share on other sites

αναλυτικός ο kalagas

Λοιπον εκανα full wipe και εχω εγκαταστησει την V28 καθαρη χωρις κανενα στοιχειο λογαριασμου μου σε google.

Το προβλημα δημιουργειται με το που εκανα εγκατασταση το zip αρχειακι για το αλφαβητο των επαφων στα ελληνικα!

αν το .zip το εγκατέστησες με τα δυο wipe δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα , εγώ θα έκανα εγκατάσταση πάλι την rom χωρίς wipe και το αρχειάκι , λίγα λεπτά είναι

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...