Jump to content

Διαθεσιμότητα και αγορά του Samsung Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχες συμπληρώσει κανενα ταμπελακι που λένε οι φίλοι παραπάνω η μονο με την απόδειξη ;;

Μονο φωτοτυπία της απόδειξης.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μονο φωτοτυπία της απόδειξης.

 

Η αποδειξη σου εχει το ΙΜΕΙ ..... ή σου ζητησανε να τους το πεις προφορικα. ?.

για πες για να μου λυθει η απορια και να δω τι θα κανω

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Η αποδειξη σου εχει το ΙΜΕΙ ..... ή σου ζητησανε να τους το πεις προφορικα. ?.

για πες για να μου λυθει η απορια και να δω τι θα κανω

Η απόδειξη μου έχει το IMEI. Αλλά δεν αναφέρθηκε από αυτούς κατά την τηλεφωνική μας συνομιλία ότι είναι απαιτούμενο. Το μόνο που με ρώτησαν είναι αν υπάρχει απόδειξη αγοράς (υποθέτω για να μην είναι κλεμμένο γιατί διαφορετικά η διάρκεια της διετούς εγγύησης δεν έχει περάσει σίγουρα) και αν το αγόρασα από Ευρώπη. Δεν ρωτήθηκε τίποτα άλλο.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το digitalmaster.gr και μου είπαν να στείλω την αποδειξη πισω και να μου στείλουν νεα με το ΙΜΕΙ μάλιστα λογω δικου λαθους (δεν το ειχα ζητησει) θα μου στείλουν και τιμολογιο αντι αποδειξης....

Αψογη συμπεριφορα.....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Νέος ευτυχής κάτοχος.... Παραγγελιά on line απο birdphone 11 το πρωι.. Καμιά επικοινωνία έως της 7 το απόγευμα που έλαβα email οτι η παραγγελία είναι στην μεταφορική προς αποστολή. Το πρωί το είχα στα χέρια μου (Δ. Μακεδονία) Συσκευασία, κουτί μέσα σε κουτί χωρίς έχτρα προστασία, ζελατίνα με φούσκες, η κάτι άλλο. Το κουτί δεμένο καλά με ένδειξη έθραυστο.. Ας το τύλιγαν και με μια ζελατίνα με φούσκες, για ψυχολογικούς λόγους.. Η συσκευή άριστη κατασκευαστικά, και πλήρως λειτουργική, έως τώρα, και φυσικά υπέροχη..

Ο φορτιστής της μαμάς samsung αποσπόμενος στο 1Α. Αυτά.....

Link to comment
Share on other sites

Νέος ευτυχής κάτοχος.... Παραγγελιά on line απο birdphone 11 το πρωι.. Καμιά επικοινωνία έως της 7 το απόγευμα που έλαβα email οτι η παραγγελία είναι στην μεταφορική προς αποστολή. Το πρωί το είχα στα χέρια μου (Δ. Μακεδονία) Συσκευασία, κουτί μέσα σε κουτί χωρίς έχτρα προστασία, ζελατίνα με φούσκες, η κάτι άλλο. Το κουτί δεμένο καλά με ένδειξη έθραυστο.. Ας το τύλιγαν και με μια ζελατίνα με φούσκες, για ψυχολογικούς λόγους.. Η συσκευή άριστη κατασκευαστικά, και πλήρως λειτουργική, έως τώρα, και φυσικά υπέροχη..

Ο φορτιστής της μαμάς samsung αποσπόμενος στο 1Α. Αυτά.....

 

Στην απόδειξη που σου έδωσαν έχει το ΙΜΕΙ; Για το κουτί που λες είχε τίποτα σημάδια από χτυπήματα η συσκευασία ;

Link to comment
Share on other sites

Στην απόδειξη που σου έδωσαν έχει το ΙΜΕΙ; Για το κουτί που λες είχε τίποτα σημάδια από χτυπήματα η συσκευασία ;

 

 

Ιμει ναι... Το κουτι ηταν μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους.Για να λύσουμε ορισμένες απορίες σχετικά με τις εγγύησεις των κνητών μας..

Η εγγύηση για τα κινητά είναι Πανευρωπαική και κανονικά απαιτεί την επιδειξη της απόδειξης αγοράς ως πιστοποποίησή της.

Παρόλαυτά πολλοί κατασκευαστές (samsung,sony κλπ.)έχουν δημιουργήσει μια βάση δεδομένων με τα IMEΙ,τη χώρα και την ημερομηνία που πουλήθηκε κάθε συσκευή(στον "εισαγωγέα" και όχι στον πελάτη λιανικής) για να διευκολύνουν τους πελάτες τους.

Τα service ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ να ζητούν απόδειξη αγοράς με μειχανογραφημένο το ΙΜΕΙ για συσκευές που πουλήθηκαν σε χώρα διαφορετική από αυτή που δίνεται να επισκευαστεί.Ο λόγος είναι απλός...αφού η εγγύηση είναι 2 χρόνια από την ημερομηνία πώλησης στον πελάτη αποδεικνυομένη με την απόδειξη αγοράς,ένα μαγαζί θα μπορούσε πολύ εύκολα, με μια απόδειξη που δεν αναφέρει ΙΜΕΙ να καλύψει όλα τα τηλέφωνα που έχει κάνει εισαγωγή από άλλη χώρα.Έτσι ο μόνος τρόπος κατωχήρωσης των εταιριών,άρα και των service είναι η υπαρξη του ΙΜΕΙ στην απόδειξη ή κάποιου εγγράφου του προιόντος,του warranty card(π.χ. στα samsung) με τα στοιχεία της συσκευής και σφραγισμένο από το κατάστημα αγοράς.Για το λόγο αυτό πολλά καταστήματα που φέρνουν συσκευές από το εξωτερικό(για να τις πουλήσουν φθηνότερα προφανώς) αναγκάζονται να υποστηρίζουν μόνοι τους τις συσκευες(service) με αντικατάσταση ή αποστολή τους στο εξωτερικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους.Για να λύσουμε ορισμένες απορίες σχετικά με τις εγγύησεις των κνητών μας..

Η εγγύηση για τα κινητά είναι Πανευρωπαική και κανονικά απαιτεί την επιδειξη της απόδειξης αγοράς ως πιστοποποίησή της.

Παρόλαυτά πολλοί κατασκευαστές (samsung,sony κλπ.)έχουν δημιουργήσει μια βάση δεδομένων με τα IMEΙ,τη χώρα και την ημερομηνία που πουλήθηκε κάθε συσκευή(στον "εισαγωγέα" και όχι στον πελάτη λιανικής) για να διευκολύνουν τους πελάτες τους.

Τα service ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ να ζητούν απόδειξη αγοράς με μειχανογραφημένο το ΙΜΕΙ για συσκευές που πουλήθηκαν σε χώρα διαφορετική από αυτή που δίνεται να επισκευαστεί.Ο λόγος είναι απλός...αφού η εγγύηση είναι 2 χρόνια από την ημερομηνία πώλησης στον πελάτη αποδεικνυομένη με την απόδειξη αγοράς,ένα μαγαζί θα μπορούσε πολύ εύκολα, με μια απόδειξη που δεν αναφέρει ΙΜΕΙ να καλύψει όλα τα τηλέφωνα που έχει κάνει εισαγωγή από άλλη χώρα.Έτσι ο μόνος τρόπος κατωχήρωσης των εταιριών,άρα και των service είναι η υπαρξη του ΙΜΕΙ στην απόδειξη ή κάποιου εγγράφου του προιόντος,του warranty card(π.χ. στα samsung) με τα στοιχεία της συσκευής και σφραγισμένο από το κατάστημα αγοράς.Για το λόγο αυτό πολλά καταστήματα που φέρνουν συσκευές από το εξωτερικό(για να τις πουλήσουν φθηνότερα προφανώς) αναγκάζονται να υποστηρίζουν μόνοι τους τις συσκευες(service) με αντικατάσταση ή αποστολή τους στο εξωτερικο...

Nα ρωτήσω κατι, ειχα ζητήσει και γραπτως απο το digital master.gr απο το οποιο αγορασα το s3 να αναγραφει στην αποδειξη το imei.

Ηρθε το τηλεφωνο με την αποδειξη χωρίς το imei . Μιλησα μαζί τους και μου εστειλαν την ίδια αποδειξη και εγραψαν κατω απο τον κωδικο προιοντος το imei χειρογραφα και στην συνέχεια εβαλαν διπλα μια σφραγιδα.Οταν πηρα τηλ και ειπα γιατι δεν αναγραφει μηχανογραφημενα το imei μου ειπαν δεν γινεται αυτο γιατι δεν μπορουν να επεμβουν με αλλο τροπο στην αποδειξη, επισης με διαβεβαιωσαν οτι και σε αλλη αντιστοιχη περιπτωση που ετυχε δεν ειχαν κανενα θεμα με την αντιπροσωπεια αφου εστειλαν ιδίου ''τύπου'' αποδειξη.Επισης μου ειπαν οτι λογιστικα δεν μπορει να ακυρωθει η μηχανογραφημενη αποδειξη αγορας και να εκδοθει νεα με μηχανογραφημενο το imei. (Αυτο μπορει να γινει μεσα σε ενα 24ωρο -ρωτησα και λογιστη). Eψαξα την warranty card του κινητου και δεν εχει καθολου χωρο για να μπει καποια σφραγιδα του καταστηματος με ημερομηνια και imei.Ακουω γνωμες απο εμπειρους με αναλογη περιπτωση....

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα κάτοχος Galaxy s3 White :)

το αγόρασα από το birdphone.gr άψογα όλα(imei στην απόδειξη και τα παρελκόμενα της συσκευασίας)

σήμερα στις 4:30 έκανα την online παραγγελία,τους πήρα ένα τηλ. επιβεβαιώσα τη παραγγελία και πήγα και το πήρα μετά από μια ώρα.

το δικό μου είναι γαλλικό...

Edited by pandelisgreen13
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κατι, ειχα ζητήσει και γραπτως απο το digital master.gr απο το οποιο αγορασα το s3 να αναγραφει στην αποδειξη το imei.

Ηρθε το τηλεφωνο με την αποδειξη χωρίς το imei . Μιλησα μαζί τους και μου εστειλαν την ίδια αποδειξη και εγραψαν κατω απο τον κωδικο προιοντος το imei χειρογραφα και στην συνέχεια εβαλαν διπλα μια σφραγιδα.Οταν πηρα τηλ και ειπα γιατι δεν αναγραφει μηχανογραφημενα το imei μου ειπαν δεν γινεται αυτο γιατι δεν μπορουν να επεμβουν με αλλο τροπο στην αποδειξη, επισης με διαβεβαιωσαν οτι και σε αλλη αντιστοιχη περιπτωση που ετυχε δεν ειχαν κανενα θεμα με την αντιπροσωπεια αφου εστειλαν ιδίου ''τύπου'' αποδειξη.Επισης μου ειπαν οτι λογιστικα δεν μπορει να ακυρωθει η μηχανογραφημενη αποδειξη αγορας και να εκδοθει νεα με μηχανογραφημενο το imei. (Αυτο μπορει να γινει μεσα σε ενα 24ωρο -ρωτησα και λογιστη). Eψαξα την warranty card του κινητου και δεν εχει καθολου χωρο για να μπει καποια σφραγιδα του καταστηματος με ημερομηνια και imei.Ακουω γνωμες απο εμπειρους με αναλογη περιπτωση....

 

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα καθώς είναι αποδεκτός αυτός ο τρόπος συμπλήρωσης ενός εγγράφου (το απόλυτα σωστό πάντως είναι να τίθεται ημερομηνία, σφραγίδα και υπογραφή στην συμπλήρωση. Αν δεν τεθεί ημερομηνία θεωρείται ότι ισχύει η ημερομηνία του εγγράφου, ωστόσο αν μπορείς πάρε και υπογραφή πάνω στη σφραγίδα). Πρακτικά είναι πάντως πιθανόν να δημιουργήσει ερωτήματα στην αντιπροσωπεία σε περίπτωση που δεν έχουν αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα, ωστόσο θεωρώ απίθανο να είσαι η πρώτη περίπτωση που εμφανίζεται με συμπληρωμένη -με τον τρόπο αυτό- απόδειξη αγοράς. Σε κάθε περίπτωση με μία επικοινωνία με το κατάστημα μπορεί να λυθεί αυτό το θέμα, αν χρειαστεί να πας το κινητό για επισκευή στην αντιπροσωπεία εντός εγγύησης. Επίσης πρακτικά μπορεί να αντιμετωπίσεις το ίδιο θέμα σε περίπτωση που θελήσεις να πουλήσεις το κινητό και ο αγοραστής χρειάζεται την απόδειξη αγοράς, οπότε θα το λύσεις και πάλι με τον ίδιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψήνομαι να "πάω" από το ΙΙ στο ΙΙΙ και μου αρέσει το κοκκινάκι,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο να το δω live;

Αθήνα και γύρω περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψήνομαι να "πάω" από το ΙΙ στο ΙΙΙ και μου αρέσει το κοκκινάκι,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο να το δω live;

Αθήνα και γύρω περιοχές.

 

Το εχω δει στο Πλαισιο Γλυφαδας πριν 10 μερες, δεν ξερω αν υπαρχει ακομα. Βασικα, κανε 1-2 τηλεφωνα σε καταστηματα και οπου το εχουν πας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψήνομαι να "πάω" από το ΙΙ στο ΙΙΙ και μου αρέσει το κοκκινάκι,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο να το δω live;

Αθήνα και γύρω περιοχές.

 

Εγω το ειχα δει στο media markt της Συγγρου αλλα παει κανα δεκαπενθημερο τωρα.

Παντως δεν βλεπω το λογο γιατι να μην το εχουν ακομα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, παρακολουθω πολυυ καιρο αλλα τωρα γραφω.

περασα απο ενα πλαισιο χτες και παρατηρησα πως το siii ειχε πεσμενη τιμη (519) σε σχεση με πριν κανα δυο εβδομαδες που το ειχα δει παλι.

ρωτησα εναν υπαλληλο και μου ειπε πως ναι εχει σημαντικη μειωση η τιμη του αυτες τις μερες, λετε να εχει και συνεχεια?

Link to comment
Share on other sites

προφανως και δεν συγκρινεται η μια τιμη με την αλλη, αλα εχω ενα πιστωτικο στο πλαισιο γιαυτο ρωτησα βασικα μηπως αναμενεται να πεσει κιαλλο η τιμη του.

και επισης βλεπω πως στον γερμανο η τιμη με την δωροεπιταγη φτανει καπου εκει, στο πλαισιο πεφτει, (γενικα μια πτωτικη πορεια δηλαδη) μηπως και στα skroutzομαγαζα να περιμενουμε καποια πτωση της τιμης?

Link to comment
Share on other sites

μηπως και στα skroutzομαγαζα να περιμενουμε καποια πτωση της τιμης?

Δυσκολο να απαντησει καποιος σε αυτο με σιγουρια. Η αποψη μου ειναι οτι μπορει να πεσει λιγο μετα τις γιορτες. Θα ελεγα να παρεις το πιο φτηνο και να χρησιμοποιησεις το πιστωτικο του Πλαισιου για κατι αλλο. Ποιος ο λογος να μην εκμεταλευτεις το διπλο οφελος;

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να απαντησει καποιος σε αυτο με σιγουρια. Η αποψη μου ειναι οτι μπορει να πεσει λιγο μετα τις γιορτες. Θα ελεγα να παρεις το πιο φτηνο και να χρησιμοποιησεις το πιστωτικο του Πλαισιου για κατι αλλο. Ποιος ο λογος να μην εκμεταλευτεις το διπλο οφελος;

 

δεν εχεις αδικο, αλλα προσπαθω να βγαλω απτη μυγα ξυγκι για να το παρω το κινητακι, δλδ θα με συνεφερε να πεσει κιαλλο η τιμη η στο πλαισιο (δυσκολο ισως) οποτε να επωφεληθω το πιστωτικο και να το τσιμπησω! ασε που δεν θελω να παρω τιποτα απο το πλαισιο! εκτος αν τσιμπησω μετα καποια θηκη η μεμβρανη ξερω γω.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα η τιμή στο σκρούτζ δεν πέφτει, έχει μείνει εκεί γύρω στα 450. Πιστεύω ότι δεν αξίζει να δώσεις το πιστωτικό για το κινητό, πάρτο από σκρούτζ, κάπου που να έχει καλές αξιολογήσεις, το κινητό είναι το ίδιο και πιθανόν να παίρνει και γρηγορότερες αναβαθμίσεις, μιλάμε πάντα για ευρωπαϊκά έτσι; Με το πιστωτικό πάρε κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το s3 αλλά με προβληματίζει το χρώμα. Από κοντά έχω δει μόνο το λευκό σε κατάστημα αλλά λέω να πάρω το μαύρο. Το έχω δει μόνο σε βίντεο στο YouTube και θέλω να ρωτήσω όσοι το πήρατε σε μαύρο αξίζει;
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας θα σου πει ότι το χρώμα στο οποίο το χει είναι το ωραιότερο. Και λογικό είναι βασικά :p

Αλλά αφού ρωτάς για μαύρο, σου λέω ότι το χω εγώ και σε συνδυασμό με μια άσπρη θήκη που του χω βάλει απλά τα σπάει.

Θεωρώ το μαύρο το ομορφότερο απ όλα μαζί με το λευκό. Το μπλε είναι πολύ ουδέτερο, ενώ το κόκκινο για μένα προσωπικά είναι πολύ κιτς :p

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας θα σου πει ότι το χρώμα στο οποίο το χει είναι το ωραιότερο. Και λογικό είναι βασικά :p

Αλλά αφού ρωτάς για μαύρο, σου λέω ότι το χω εγώ και σε συνδυασμό με μια άσπρη θήκη που του χω βάλει απλά τα σπάει.

Θεωρώ το μαύρο το ομορφότερο απ όλα μαζί με το λευκό. Το μπλε είναι πολύ ουδέτερο, ενώ το κόκκινο για μένα προσωπικά είναι πολύ κιτς :p

 

Έτσι ακριβώς !!

Θεωρώ ότι στο μαύρο είναι αστέρι και απορώ γιατί δεν το έβγαλαν απο την αρχή σε αυτό το χρώμα .

Βέβαια ο καθένας εχει την δική του άποψη .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Eίναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα το μπλέ, όταν το είχα, μου φαινόταν πιο σοβαρό από το άσπρο. Το άσπρο προσέδιδε ένα χαρακτήρα νεανικό στο κινητό, γούστα είναι αυτά. Πάντως το μαύρο είναι πολύ ωραίο, το είχα δει ομόνοια και μάλιστα ο πωλητής το έδινε κατά τι πιο ακριβά από τα άλλα τότε που το πρωτοείχε (σαν λίγο iphonιστικο μου μοιάζει αυτό, τεσπά). Το κόκκινο πάλι δεν μου κάθεται καλά, είναι κάτι διαφορετικό βέβαια, έχω την αίσθηση ότι θα με κοιτάνε κάπως αν το βγάζω έξω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...