Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τρομερό fail για τέτοιο κολοσσό...[/QUOTE]

 

Μετά από δοκιμές και πειραματισμούς της 4.3 μόνο θετικά δεν ειναι τα πράγματα . Ισως να βιάστηκα να μιλήσω. Αφού είδα πως δεν λειτουργούσε καλά Αφού είπα να ξανακάνω την ίδια εγκατάσταση με full wipe και επαναφορά εργοστσιακών ρυθμίσεων πριν και μετά την αναβάθμιση τα πράγματα γίνανε ακόμη πιο τραγικά . Δεν αναφέρομαι σει διαφορά ή και ασήμαντα (χάνει κλήσεις , wi-fi, κλειδομα όθόνης κ.λ.π που έχουν εντοπιστεί από όλους όσους αναβαθμίσανε) αλλά το μεγάλο θέμα της μπαταρίας . Η κατάστασή είναι δραματική , ενώ πριν την αναβάθμισή έφτανα σχεδόν 40 ώρες λειτουργίας τώρα μόνο 11,5 ώρες με την ίδια περίπου χρήση όπως φαίνετε και στην φώτο . Δεν θα συνιστούσα σε κανένα να αναβαθμίσει ούτε από περιέργεια γιατί μόνο αρνητικά θα δει.

 

HjWhFiWUob

Edited by bilste1965
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα αν βαλω τον Yank555 Kernel σε 4.1.2 θα δω καποιοα διαφορα??

 

Καλησπερα και σε σενα

Δεν το γνωριζω γιατι δεν ειχα ποτε προβλημα με την 4.1.2

 

Μπορεις να το δοκιμασεις αν δεν βαριεσαι :p :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σε σενα

Δεν το γνωριζω γιατι δεν ειχα ποτε προβλημα με την 4.1.2

 

Μπορεις να το δοκιμασεις αν δεν βαριεσαι :p :)

 

βασικα δεν εχω ουτε γω προβλημα με την 4.1.2 εκτος απ τα lag που εχει τελοσπαντων θα δουμε ευχαριστω πολυ

 

 

για να βαλω custom kernel πρεπει να ειμαι root ετσι????

 

 

:!:-- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σας παρακαλούσαμε να αποφεύγετε τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποιήστε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλετε να προσθέσετε κάτι στο μήνυμα σας ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλετε να απαντήσετε ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχόμενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

Ναι ,πρέπει να είσαι root .

Να ενημερώσω ότι στις Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III συζηταμε για τέτοια θέματα ώστε να μην βγαίνουμε off topic .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Samsung Galaxy S3.. Μου ήρθε ειδοποίηση να κάνω update για 4.3

Κατεβάζω 464 περίπου mb και την βάζω.. Από τότε το κινητό είναι για να το πετάξεις.. Κολλάνε τα πάντα, η μπαταρία δεν κρατάει ούτε ημέρα..

Είμαι άσχετος από android γιατί είχα iphone παλιότερα.. ( Ούτε root, ούτε τίποτα δεν ξέρω) Μπορείτε να μου πείτε πως να το πάω πάλι στην παλιά έκδοση; Η κάποια διαφορετική λύση;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε πως να το πάω πάλι στην παλιά έκδοση

 

Διάβασε το θέμα στο οποίο γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι τα πραγματα η 4.3 ( samsung) ειναι για τα μπαζα και γυριζω στην 4.1.2 απορω γιατι εβγαλε τετοια rom και αργησε να την δωσει και τα μαυρα χαλια τις εχει
Link to comment
Share on other sites

Την τρίτη 12 Νοεμβρίου αποφάσισα να περάσω με ΟΤΑ την 4.3 ενεργοποίησα με titanium την ενημέρωση λογισμικού (είμαι root με official 4.1.2) και έκανα έλεγχο για ενημερώσεις. Μου έβγαλε μήνυμα οτι υπάρχει καινούργιο υλικολογισμικό και προχώρησα στην λήψη και εγκατάστασή του η οποία τελικά δεν ολοκληρώθηκε (δύο φορές προσπάθησα) βγάζοντάς μου μήνυμα να κάνω την αναβάθμιση με το KIES (που και αυτό μου έλεγε για νέο υλικολογισμικό). Διαβάζοντας όμως για τα πολλά προβλήματα στην 4.3 τελικά δεν έκανα . Χθες απο περιέργεια και μόνο έκανα την ίδια διαδικασία με ΟΤΑ αλλά και με KIES και το μήνυμα πλέον είναι οτι έχω την πιό τελευταία εκδοση υλικολογισμικού (δηλαδή την 4.1.2)

Υποθέτω οτι αυτό σημαίνει ανάκληση της 4.3 από την Samsung για επιδιόρθωση των σφαλμάτων. Εν αναμονή λοιπόν της νέας 4.3 (πότε άραγε;;) και ας ελπίσουμε οτι θα είναι σωστή αυτή την φορά.

Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες και δεν την έβαλες και φυσικά δεν σου δίνει τώρα την 4.3 γιατί την έκοψε μετά τα προβλήματα

 

προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον δεν θα πάρουμε άλλη αναβάθμιση μετά από αυτό με βλέπω να αλλάζω στρατοπέδο

Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες και δεν την έβαλες και φυσικά δεν σου δίνει τώρα την 4.3 γιατί την έκοψε μετά τα προβλήματα

 

προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον δεν θα πάρουμε άλλη αναβάθμιση μετά από αυτό με βλέπω να αλλάζω στρατοπέδο

 

ε τι .... εαν θελουμε android, για nexus μας κοβω

Link to comment
Share on other sites

μπα μαλλον θα παω αλλου τα ιδια θεματα εχει περιπου και το s4 οχι τοσο τραγικα αλλα το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορεις να γυρισεις πισω
Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες και δεν την έβαλες και φυσικά δεν σου δίνει τώρα την 4.3 γιατί την έκοψε μετά τα προβλήματα

 

προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον δεν θα πάρουμε άλλη αναβάθμιση μετά από αυτό με βλέπω να αλλάζω στρατοπέδο

Και καλά αυτοί που έχουν γνώσεις και μπορούν να βάλουν μια άλλη ROM, αυτοί οι φουκαράδες που δεν κατέχουν το άθλημα και πήραν την 4.3 τι θα κάνουν;

Άμα ανοίξουν στην Ευρώπη επίσημα μαγαζάκι η Κινέζικοι κολοσσοί για smartphones πολλοί θα πεινάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια χαρά μπορείτε να γυρίσετε πίσω! Απλά επιλέξτε μια 4.1.2 ROM με μόντεμ MG4 (η τελευταία ελληνική ας πούμε). Το ίδιο EFS με την 4.3 έχει, οπότε δε θα έχετε πρόβλημα με το να σας διαβάσει το ΙΜΕΙ. Και δε χρειάζεται να έχεις προχωρημένες γνώσεις για να περάσεις ένα firmware με odin. Οι οδηγίες στην 1η σελίδα αυτού εδώ του thread είναι κατατοπιστικότατες. Ακόμα και για όσους θέλετε να μείνετε στην 4.3, απλά αλλάξτε kernel. Το ίδιο έκανα κι εγώ και τα περισσότερα bugs έχουν εξαφανιστεί.

Για να μην παρεξηγηθώ, σε καμία περίπτωση δε δικαιολογώ τη Samsung γι'αυτό το έκτρωμα που κυκλοφόρησε. Ούτε επίσης για το γεγονός ότι εδώ και ένα χρόνο, το after sales της είναι για τα μπάζα. Αλλά μη βάφουμε τα πάντα μαύρα. Λύσεις υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα υπαρχει καποιο link να κανω restore το s3 μεσω odin σε 4.2.2&4.3?με torrent? γιατι με hotfile στο τελος της ληψης μου γραφει σφαλμα δυκτιου
Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

για έμενα λοιπόν που το χρησιμοποιώ σαν εργαλείο δουλειάς σου λέω ότι δεν καλά τα πράγματα και εκεί και το ότι δεν μπορώ να γυρίσω πίσω είναι εξίσου μεγάλο πρόβλημα δεν μου παίζουν κάποιες εφαρμογές στη 4.3 γιατί πολύ άπλα δεν την υποστηρίζουν ακόμα πράγμα το οποίο δεν το ήξερα ( είναι κάποιες εφαρμογές τις SAP )

 

sorry για το off topic

 

το να σε κλειδώνει μετά το συγκεκριμένο update η Samsung στην 4,3 είναι μεγάλο θέμα φίλε μου

 

όσο για το s3 έβαλα μια 4.3 απο cm και φαίνεται να παίζει καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Περιμενω να κατεβει η 4.1.2 και θα αρχισω την εγχειρηση...

 

Ερωητηση ..το βημα " 9 " εαν δεν το κανω παιζει ρολο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Περιμενω να κατεβει η 4.1.2 και θα αρχισω την εγχειρηση...

 

Ερωητηση ..το βημα " 9 " εαν δεν το κανω παιζει ρολο ;

Δεν θα μπορείς να κάνεις τα update με OTA ή kies αν το csc είναι διαφορετικό ,θα τα περνάς με odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορείς να κάνεις τα update με OTA ή kies αν το csc είναι διαφορετικό ,θα τα περνάς με odin .

 

Δεν πειραζει να μου λειπουν τα update της Samsung Μιχαλη. Επαθα μεγαλη ζημια ολη την εβδομαδα χανοντας παρα παρα πολλες σημαντικες κλησεις.

 

μια χαρα το κινητο μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

παιδια help πηγα να περασω σε galaxy s3 αλλο firmaware μου εβγαλε φαιλ στο odin και τωρα οταν ανοιγω το κιν μου βγαζει αυτο firmaware upgrade encountered an issue,please select recovery mode in kies &try again πως μπαινω σε recovery mode elp plz
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις ξανά το αρχείο γιατί είχε προφανώς κάποιο σφάλμα και κάνεις την διαδικασία πάλι από την αρχή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια ερωτηση ...πλεον απο οτι καταλαβα ειναι πολυ ευκολο να περασεις την επισημη rom .

 

Τωρα λεω να μπω λιγο πιο βαθια στο θεμα. Για να περασω αλλη rom,ειναι πιο δυσκολο ;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς Custom ROM θα πρέπει πρώτα να περάσεις Custom Recovery, να κατεβάσεις και να βάλεις την ROM στο κινητό σου και τέλος να την περάσεις μέσω του Recovery.

Σχεδόν πάντα υπάρχουν οδηγίες στα θέματα με τις Custom ROMs οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Συνέχεια όμως για αυτά στο θέμα Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς Custom ROM θα πρέπει πρώτα να περάσεις Custom Recovery, να κατεβάσεις και να βάλεις την ROM στο κινητό σου και τέλος να την περάσεις μέσω του Recovery.

Σχεδόν πάντα υπάρχουν οδηγίες στα θέματα με τις Custom ROMs οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Συνέχεια όμως για αυτά στο θέμα Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III.

 

Αχμ..καταλαβα ειναι πανω απο τις δυνατοτητες μου..Ευχαριστω φιλε μου να εισαι καλα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι ΔΕΝ παίζονται. Τους έστειλα μαιλ και δείτε τι μου απάντησαν!

 

το δικό μου ήταν:

Καλημέρα σας,

Πρόσφατα έκανα την αναβάθμιση για το Vodafone branded κινητό μου στην έκδοση android 4.3. Δυστυχώς τα προβλήματα που προέκυψαν είναι πάρα πολλά. Ενδεικτικά αναφέρω lag στο lock screen, πολλές φορές πρέπει να βγάλω μπαταρία για να κάνει restart από το lock screen μιας και δεν ανταποκρίνεται καθόλου το κινητό, το σήμα χάνετε συχνά, παγώνει πολύ συχνά η συσκευή (όλο το μενού, drain της μπαταρίας πολύ γρήγορα και επίσης αποκορύφωμα με το KIES 3 ΔΕΝ μπορώ να κάνω synch τις επαφές μου.

Θα ήθελα από εσάς:

1) Να μου πείτε αν θα βγάλετε και πόσο άμεσα νέα έκδοση λογισμικού, που να διορθώνει όλα τα θέματα.

2) Που μπορώ να πάω για να βάλω την παλαιότερη έκδοση λογισμικού.

3) Υπάρχει η δυνατότητα για έξτρα μπαταρία και φορτιστή… μιας και τα θέματα που μας δημιουργήσατε έχουν μεγάλο αντίκτυπο στην αυτονομία.

4) KIES 3 μέχρι να αναβαθμιστεί, πως μπορώ να κάνω synch τις επαφές μου? (με outlook)

5) Θα πρέπει να σκεφτείτε την παράταση εγγύησης, για διάστημα ίσο με το χρόνο που θα χρειαστεί, για να λύσετε όλα τα θέματα.

6) Αν κάνετε beta testing θα ήθελα να συμμετέχω, μιας και αυτοί που έχετε είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από beta testers.

7) Καλό θα ήταν να κοιτάτε και κάποιο forum μήπως και μάθετε κάτι. (http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=121) Φαντάζομαι και οι εργαζόμενοί σας είναι και πελάτες των προιόντων σας. Άρα πολλοί θα ενημερώνονται / αντιμετωπίζουν τα προβλήματα αυτά!

 

 

Περιμένω με αγωνία την επίσημη απάντησή σας.

 

 

 

 

 

Η απάντηση ήταν:

Αγαπητέ κε. ,

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas, Σχετικά με το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το πρόγραμμα kies3 δεν περιλαμβάνει τη δυνατότητα συγχρονισμού outlook επαφών. Επίσημη ανακοίνωση δεν έχει προκύψει έως τώρα για μελλοντική νέα αναβάθμιση. Η δυνατότητα που σας δίνεται είναι να προβαίνετε σε αναβάθμιση, ενώ αν επιθυμείτε διαφορετικά τότε θα πρέπει να παραπέμψετε τη συσκευή σας σε ένα εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό μας κέντρο, ώστε να ελεγχθεί από τους τεχνικούς μας και να κριθεί καταλλήλως αν μπορεί να γίνει υποβάθμιση. Από τα εξουσιοδοτημένα επισκευαστικά μας κέντρα μπορείτε να βρείτε ανταλλακτικά της συσκευής, όπως μπαταρία και φορτιστή. Το πλησιέστερο σε εσάς επισκευαστικό μας κέντρο βρίσκεται στην Σπάρτης 6 και Πατησίων, Δραπανιώτης Β.,210-8678178. κέρντρερώσουμε ότι η εγγύηση ισχύει μόνο με την επίδειξη της απόδειξης ή τιμολογίου αγοράς και όχι με το IMEI ή το σειριακό αριθμό της συσκευής και πρέπει να συνοδεύεται από την πανευρωπαική κάρτα εγγύησης. Όλες οι παρατηρήσεις σας έχουν ληφθεί υπόψιν.

 

Αν χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι με τη Samsung και θα είναι ευχαρίστησή μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Με εκτίμηση,

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι ΔΕΝ παίζονται. Τους έστειλα μαιλ και δείτε τι μου απάντησαν!

 

Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε :cool:

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το πας να σου βάλουν προηγούμενη, ή να περιμένεις υπομονετικά την επόμενη.

Βέβαια το πρώτο μπορείς και να το κάνεις μόνος σου.

Άλλη λύση δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...