Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μενα παντως μου ελεγε αναβαθμιση με σειρα προτεραιοτητας συνεχεια.Ετσι δικιμασα update ΟΤΑ γυρω στις 6 το πρωι και εγινε αμεσως.
Iphone 7 Plus 128gb - Samsung Galaxy S7 - Ipad air - Macbook Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και μενα παντως μου ελεγε αναβαθμιση με σειρα προτεραιοτητας συνεχεια.Ετσι δικιμασα update ΟΤΑ γυρω στις 6 το πρωι και εγινε αμεσως.

 

Εμένα, ρε ****το, μου λέει συνέχεια για σειρά προτεραιότητας, και το έχω κάνει ΠΟΛΛΕΣ φορές εδώ και τρεις μέρες... Ούτε το KIES, ούτε OTA και μου έχει σπάσει τα νεύρα.... :mad:

Link to comment
Share on other sites

H Γερμανία, τουλάχιστον τα unbranded τηλέφωνα, έχουν πάρει αναβάθμιση. Όταν το kies γράφει το παραπάνω, το τηλέφωνο έχει λάθος ρομ. Κατά πάσα πιθανότητα επειδή κάποιος το πείραξε, του πέρασε custom rom ή κάτι ανάλογο. Για να δείτε αναβάθμιση πρέπει να επιστρέψετε στην αρχική, ή να τη βάλετε μόνοι σας.

 

Το τηλέφωνο το πήρα μεταχειρισμένο και ο πωλήτης δεν ανέφερε κάτι. Φυσικά μπορεί να το έκρυψε σκοπιμα. Στο sammyfirm... υπάρχει η rom μου στις Γερμανικές αλλά δεν εχει ενεργοποιηνένο το εικονίδιο kies δίπλα.

 

Τα csc και product number είναι DBT. Ψάχνοντας λίγο είδα κάποιους να ανέφερουν ότι το kies ελέγχει και την ip για το update να βρίσκεται στην ίδια χώρα. Έκανα vpn με Γερμανία αλλά και πάλι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όποιους έχουν πρόβλημα αναβάθμισης μέσω KIES ή μέσω OTA ο μόνος δρόμος είναι να αναβαθμίσετε μέσω ODIN.Κατεβάζεται το επίσημο firmware της χώρας προέλευσης του κινητού σας και η αναβάθμιση γίνεται πολύ εύκολα σε 2 λεπτά.Εγώ μετά από 3 μέρες που προσπαθούσα είχα το ίδιο πρόβλημα.Μέσω ΟΤΑ μου έλεγε για σειρά προτεραιότητας και μέσω KIES κόλλαγε στο 99%.Κατέβασα την έκδοση για XEF (Γαλλική έκδοση ήταν το κινητό μου) και ξεμπέρδεψα.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση/ ανακεφαλαίωση για να μη κάνω καμία....

Έχω COSMOTE τηλέφωνο και θέλω όταν βγει η Unbranded να πάω από την ICS κατευθείαν σε JB Unbraned.

Τι κάνω;

α. Κατεβάζω την ICS της COSMOTE για "κάβα".

Από sammobile firmware: Greece (Cosmote) 2012 August 4.0.4 I9300XXBLH3 I9300COSLH2 Download Unlock InfoA

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9300&pcode=COS&os=1&type=1#firmware

 

β. Κατεβάζω την Unbranded JB και την "κρατώ".

γ. Φλασάρω μέσω Odin την unbranded JB όπως κάνουμε το root, απλά φορτώνω το αρχείο της JB;;;;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629

 

Είμαι έτοιμος;;;

 

Αν θελήσω να γίνω branded περνάω την ICS πάλι με Odin;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το καλύτερο ελληνικό φόρουμ... Μπαίνω γρήγορα στο θέμα μου για να μην σας ζαλίζω με χαιρετούρες...

Λοιπόν, εδώ και 3 ημέρες, μπαίνω μέσω κινητού για να κάνω αναβάθμιση λογισμικού, και μου λέει συνέχεια ότι η αναβάθμιση γίνεται με σειρά προτεραιότητας... Μπαίνω, λοιπόν και από το KIES, το οποίο μου γράφει ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση (η LJ2, το CSC είναι NEE), και ενώ ξεκινάω κανονικά κολλάει στο 99% και δεν κάνει τίποτα... Το έχω δοκιμάσει και στο desktop αλλά και στο laptop και μου κάνει ακριβώς το ίδιο, και ας έχω απενεργοποιήσει το antivirus αλλά και το firewall... Μάλιστα έκανα και wipe/dalvik και δεν έχω καταφέρει ακόμα τίποτα 3 μέρες μετά... Τί κάνουμε τώρα? Έχει κανείς καμιά ιδέα??? Ευχαριστώ!!!

Εγώ επίσης με ΝΕΕ(αρχικό csc) αφού του πέρασα ελληνική επίσημη EUR περίμενα αλλά κατάλαβα ότι θα περιμένω πολύ ακόμα και έτσι κι΄άλλιως δεν έχει δώσει και πολλές αναβαθμίσεις σε σχέση με το ΝΕΕ κλπ.....:wacko:,και έτσι το επανέφερα περνόντας την επίσημη jb(ΝΕΕ) από εδω (μέσω sammobile) http://www.hotfile.com/dl/177386169/14295c9/I9300XXDLJ2_I9300NEEDLI2_NEE.zip.html και μετά ένα hard reset και το Kies το βλέπει κανονικά μετά(το hard reset χρειάζεται);)

Link to comment
Share on other sites

Και COMSOTE...μόλις κάνει επανεκκίνηση το κινητό μου.

Μου κάνει όμως εντύπωση που τη διαδικασία την ξεκίνησε ΜΟΝΟ του χωρίς να με ρωτήσει ή κάτι αντίστοιχο....

Απλά ξαφνικά είδα ότι έχει φτάσει στο 94% του κατεβάσματος!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που το πήρα απο πλαίσιο και ειναι Unbranded σήμερα μου βγάζει κανονικά να κάνω αναβάθμιση και μέσω Kies και με OTA.
Samsung Galaxy Sιιι
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

Κατέβασα ΟΤΑ 2η φορά το αρχείο.

Έκανε επανεκκίνηση και την ώρα που δούλευε το γρανάζι στο ανθρωπάκι android περίπου στο 15% το ανθρωπάκι ταβλιάστηκε και αντί για γρανάζι είχε ένα κόκκινο τρίγωνο με θαυμαστικό...φυσικά αναβάθμιση δεν έγινε!!

Καμία ιδέα κανείς; τι μπορεί να συνέβει;

 

(είμαι root)

 

Τελικά δούλεψε με καλώδια....(KIES)

Edited by BabisT
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

Κατέβασα ΟΤΑ 2η φορά το αρχείο.

Έκανε επανεκκίνηση και την ώρα που δούλευε το γρανάζι στο ανθρωπάκι android περίπου στο 15% το ανθρωπάκι ταβλιάστηκε και αντί για γρανάζι είχε ένα κόκκινο τρίγωνο με θαυμαστικό...φυσικά αναβάθμιση δεν έγινε!!

Καμία ιδέα κανείς; τι μπορεί να συνέβει;

 

(είμαι root)

 

Κανε hard reset με τα πληκτρα ισως παει καλα

Link to comment
Share on other sites

Και COMSOTE...μόλις κάνει επανεκκίνηση το κινητό μου.

Μου κάνει όμως εντύπωση που τη διαδικασία την ξεκίνησε ΜΟΝΟ του χωρίς να με ρωτήσει ή κάτι αντίστοιχο....

Απλά ξαφνικά είδα ότι έχει φτάσει στο 94% του κατεβάσματος!!!

 

Και μένα το ίδιο..Ερώτηση: Διαφορές μεταξύ 4.0.4 και JB?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Μολις ηρθε και σε μενα...295mb απο ΟΤΑ... Αλλα την ανεβασε και το sammobile...Μηπως να τα "καθαρισω" ολα και να την ξαναπερασω με το odin??
Link to comment
Share on other sites

Μολις ηρθε και σε μενα...295mb απο ΟΤΑ... Αλλα την ανεβασε και το sammobile...Μηπως να τα "καθαρισω" ολα και να την ξαναπερασω με το odin??

 

factory reset

flash via odin

factory reset

 

ή

 

(factory reset)

ΟTA update ή μέσω Kies

factory reset

 

ή

 

ΟΤΑ update ή μέσω Kies

και αν παρουσιαστεί πρόβλημα κάνεις factory reset

 

Λόγω ότι πρόκειται για μετάβαση από ICS σε JB, προτείνεται το factory reset.

Edited by stsdema28

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα μεταξυ XXDLIH Cosmote VS XXDLJ4 Eλληνικό?

μονο τα λογοτυπο? και η εφαρμογη της cosmote?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα μεταξυ XXDLIH Cosmote VS XXDLJ4 Eλληνικό?

μονο τα λογοτυπο? και η εφαρμογη της cosmote?

Ναι όλα αυτά που βαζει ο κάθε παροχος (λογότυπο εφαρμογές)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία η 4.1.1 πως πάει?:confused: Μέσα σε 1 ώρα από 79 στο 74 %....:( Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ τις τελευταίες ics για μπαταρία... Αλλά μην φανταστείς ότι στην jb είναι χάλια.. Απλά όχι τόσο καλή, δεν θα έχεις προβλήματα
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα μεταξυ XXDLIH Cosmote VS XXDLJ4 Eλληνικό?

μονο τα λογοτυπο? και η εφαρμογη της cosmote?

 

I9300XXDLIH Build Date 28.09.2012

I9300XXDLJ4 Build Date 19.10.2012

Χωρίς να σημαίνει ότι η μία είναι καλύτερη από την άλλη.

 

Via

 

DLJ4 έχει δοθεί μόνο σε UK και Ελλάδα Unbraned, και είναι το πιο πρόσφατο Build.

Edited by stsdema28

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ τις τελευταίες ics για μπαταρία... Αλλά μην φανταστείς ότι στην jb είναι χάλια.. Απλά όχι τόσο καλή, δεν θα έχεις προβλήματα

 

-5% σε μια ώρα και το τηλ στην αναμονή?:(:(

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία η 4.1.1 πως πάει?:confused: Μέσα σε 1 ώρα από 79 στο 74 %....:(

 

Στο δικό μου (JB γερμανικό) με όλα ανοιχτά (email, notifications, social apps, wifi, 3g data) σε κατάσταση αδράνειας τρώει μεταξύ 2-3% την ώρα.

Αν τα σβήσω όλα, πέφτει κάτω από 1% την ώρα.

Να τονίσω ότι έχω πολύ "σαβούρα" :p στο τηλέφωνο (~150 εφαρμογές) , αλλά αφού τρέχει απροβλημάτιστα δεν με απασχολεί.

Ισως με πιο προσεκτικό στήσιμο, δηλαδή αν λείπανε κάποιες ενεργοβόρες εφαρμογές να πήγαινε καλύτερα

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου (JB γερμανικό) με όλα ανοιχτά (email, notifications, social apps, wifi, 3g data) σε κατάσταση αδράνειας τρώει μεταξύ 2-3% την ώρα.

Αν τα σβήσω όλα, πέφτει κάτω από 1% την ώρα.

Να τονίσω ότι έχω πολύ "σαβούρα" :p στο τηλέφωνο (~150 εφαρμογές) , αλλά αφού τρέχει απροβλημάτιστα δεν με απασχολεί.

Ισως με πιο προσεκτικό στήσιμο, δηλαδή αν λείπανε κάποιες ενεργοβόρες εφαρμογές να πήγαινε καλύτερα

 

Εμένα δεν συμβαίνει αυτό..Δεν δικαιολογείται να πέφτει τόσο πολύ. Παρατήρησα πως μετά την αναβάθμιση μου ανέβασε την φωτεινότητα και την ξανακατέβασα να δω τι "παίζει". Γενικά πάντως παρατηρώ πως αυτό που τρώει πολύ μπαταρία είναι το wifi και η φωτεινότητα της οθόνης. Τα μόνα που έχω ανοιχτά είναι ο ήχος (?), η αυτόματη περιστροφή, η εξοικονόμηση ενέργειας και η πολύ χαμηλή (στο αυόματο) φωτεινότητα..Άντε να δούμε.. Δηλαδή άσχετο: Υπάρχει πιθανότητα η ελληνική έκδοση να ναι πιο ενεργοβόρα ή κάτι παίζει με το κινητό μ?:blink:

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνικές ρομ βγήκαν πια όλες και είναι εδώ και ώρες στην πρώτη σελίδα του θέματος. Απόψεις και εμπειρίες χρήσης είναι ευπροσδεκτες, αλλά τα μηνύματα στυλ "Την έβαλα κι εγώ, μόλις μου ήρθε α τί καλά" κτλ. δεν προσφέρουν κάτι στο θέμα και ως εκ τούτου θα διαγράφονται.. ως συνήθως προσπαθούμε να κρατήσουμε τα topics ευανάγνωστα.

Ευχαριστώ!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδες εαν κανω την αναβαθμηση σε jb μεσω KIES χρειαζεται παλι factory reset πριν και μετα? Και εαν ναι να το κανω μεσα απο το menu του S3 (settings/Backup&reset/FActory data reset) ή απο recovery mode. δεν ειμαι root.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...