Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν περίμενα οτι θα ήταν στο γενικό φορουμ :O θα την δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

2 πράγματα μ ενδιαφέρουν. Το πόσο γρήγορα ανοίγει ο dialer και το αν παει καλύτερα το multi tasking.

 

Κωστα κανε ενα καλο να τη δοκιμασεις.Ο dialer ανοιγει στιγμιαια και το multitasking το βλεπω μια χαρα.Οταν δοκιμασεις ριξε ενα review.Εγω περιμενω να κλεισει και το 24ωρο για να εχω καλυτερη αποψη :)

 

@alan79 δεν κανει τιποτα.τις τσικουδιες τις γραφω :D:D:D:D

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκτός από το ραδιόφωνο έχει κάποιο άλλο θέμα βρε παλικάρια μου?? Τις κάρτες (sd και ext sd) τις βλέπει κανονικά??

Για να κάνω εγκατάσταση πρέπει να τρέχω stock ics?? Sorry βρε παιδιά έχω να βάλω από το note :)

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ραδιόφωνο έχει κάποιο άλλο θέμα βρε παλικάρια μου?? Τις κάρτες (sd και ext sd) τις βλέπει κανονικά??

Για να κάνω εγκατάσταση πρέπει να τρέχω stock ics?? Sorry βρε παιδιά έχω να βάλω από το note :)

Ναι Ευθύμη πρέπει πρώτα να περάσεις μια XXBLG8 , εγώ συνήθως όταν θέλω να βάλω CM10 περνάω πρώτα Omega 11 που είναι BLG8 ;)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι Ευθύμη πρέπει πρώτα να περάσεις μια XXBLG8 , εγώ συνήθως όταν θέλω να βάλω CM10 περνάω πρώτα Omega 11 που είναι BLG8 ;)

 

Λοιπον χθες την περασα καπακι πανω dli8.Μηδεν προβλημα.Ο φιλος alan εχει θεμα με το wifi(δεν μπορει να συνδεθει)

Οποτε Ευθυμη για καλο και για κακο κανε μια βολτα μεχρι την ics

 

πρεπει να γινεται update ο bootloader με τη jb stock και αυτο χαλαει τη σουπα.

 

Entropy για το θεμα που καποιοι χρηστες εχουν θεμα με το wifi

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=31849334

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν εχω θεμα απο foxhound απευθειας,η paranoid εχει ενα δυο κλικ πιο smooth αισθηση σαν λειτουργια απο την 21 nightly και δεν νομιζω να ειναι ιδεα μου.Η ρομ του temasek τι εντυπωσεις σας εχει αφησει?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Με έχει πιάσει η μλκ μου βραδιάτικα:lol: ,τώρα δοκιμάζω αυτήν κ είναι φρέσκια:p - http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1866367
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα το ραδιοφωνο νομιζω οτι πρεπει να το ξεχασεις στη cm.Τα memory leaks διορθωθηκαν με τα sources του i9305

 

Καλημερα.

Το Spirt FM δε δουλευει κανονικα???

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Το Spirt FM δε δουλευει κανονικα???

 

Καλημερα.Να σου πω την αληθεια μια φορα το ειχα δοκιμασει στο note και μου εκανε κατι κουλα.Επισης διαβαζω οτι εχει καποια προβληματακια στο audio στο s3.Δυστυχως για οσους χρησιμοποιουν ραδιοφωνο οι cm δεν το υποστηριζουν out of the box.Προσωπικα δεν το χρησιμοποιω και δεν με νοιαζει αλλα δεν μπορω να καταλαβω το κολλημα της apple και της google να μην εχουν ραδιοφωνο στις συσκευες τους

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις τελευταίες μέρες δοκιμάζουμε κάτι με τον Stinger σχετικά με το πρόβλημα της καθυστέρησης του dialer μετα απο σκληρή χρήση διαφόρων εφαρμογών.

 

Οταν ειναι έτοιμος θα σας πει ο ίδιος τι και πως.

 

Ομως αυτό που διαπίστωσα εγώ ειναι οτι το πρόβλημα επιδεινώνεται απο την χρήση custom kernels και την παρέμβαση των cookers με διάφορα scripts η ρυθμίσεις στην διαχείρηση της ram και των πρωτεραιοτητων του tasking.

Σε custom rom αλλα και στην lite του Ηλία, δεν δούλεψε η λύση που βρήκε ο Stinger μέσω εφαρμογής απο το market.

Χθες βράδυ πέρασα την official LI8 για να δοκιμάσω και σε αυτή.

Πρώτον η καθυστέρηση του dialer ήταν μικρότερη ακόμα και χωρίς την εφαρμογή.

Μόλις την εγκατεστησα και επέλεξα για τον dialer την ρύθμιση "Always keep alive", δεν έχει παρουσιαστεί η παραμικρή καθυστέρηση ακόμα και μετα απο χρήση αρκετά βαριων εφαρμογών.

Η δοκιμή συνεχίζεται αλλα είμαι σίγουρος οτι οι επεμβάσεις και οι kernels χειροτερεύουν την κατάσταση.

Αρχίζω να προσανατολίζομαι στην χρήση official oxeded rom. Μπορεί να χάνω κάποια tweaks αλλα γενικά μ αρέσει περισσότερο η λειτουργία τους.

Δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις να το αιτιολογησω. Οσοι θέλετε κάντε τις δοκιμές σας και κρίνετε.

Θα ήθελα οι custom να μας δίνουν την δυνατότητα επιλογής για κάποια scripts όπως έγινε τελευταία με την Ωμεγα. Το ίδιο και οι kernels.

Γενικά προτιμώ οποιεσδήποτε παρεμβάσεις σ αυτόν τον τομέα να γίνονται γνωστές. Μπορεί σε κάποιους να αρέσει το αστραπιαιο άνοιγμα των εφαρμογών και των μενού, ενώ κάποιοι άλλοι προτιμούν την ομαλή χρήση, το καλύτερο multi tasking κλπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις τελευταίες μέρες δοκιμάζουμε κάτι με τον Stinger σχετικά με το πρόβλημα της καθυστέρησης του dialer μετα απο σκληρή χρήση διαφόρων εφαρμογών.

 

Οταν ειναι έτοιμος θα σας πει ο ίδιος τι και πως.

 

Ομως αυτό που διαπίστωσα εγώ ειναι οτι το πρόβλημα επιδεινώνεται απο την χρήση custom kernels και την παρέμβαση των cookers με διάφορα scripts η ρυθμίσεις στην διαχείρηση της ram και των πρωτεραιοτητων του tasking.

Σε custom rom αλλα και στην lite του Ηλία, δεν δούλεψε η λύση που βρήκε ο Stinger μέσω εφαρμογής απο το market.

Χθες βράδυ πέρασα την official LI8 για να δοκιμάσω και σε αυτή.

Πρώτον η καθυστέρηση του dialer ήταν μικρότερη ακόμα και χωρίς την εφαρμογή.

Μόλις την εγκατεστησα και επέλεξα για τον dialer την ρύθμιση "Always keep alive", δεν έχει παρουσιαστεί η παραμικρή καθυστέρηση ακόμα και μετα απο χρήση αρκετά βαριων εφαρμογών.

Η δοκιμή συνεχίζεται αλλα είμαι σίγουρος οτι οι επεμβάσεις και οι kernels χειροτερεύουν την κατάσταση.

Αρχίζω να προσανατολίζομαι στην χρήση official oxeded rom. Μπορεί να χάνω κάποια tweaks αλλα γενικά μ αρέσει περισσότερο η λειτουργία τους.

Δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις να το αιτιολογησω. Οσοι θέλετε κάντε τις δοκιμές σας και κρίνετε.

Θα ήθελα οι custom να μας δίνουν την δυνατότητα επιλογής για κάποια scripts όπως έγινε τελευταία με την Ωμεγα. Το ίδιο και οι kernels.

Γενικά προτιμώ οποιεσδήποτε παρεμβάσεις σ αυτόν τον τομέα να γίνονται γνωστές. Μπορεί σε κάποιους να αρέσει το αστραπιαιο άνοιγμα των εφαρμογών και των μενού, ενώ κάποιοι άλλοι προτιμούν την ομαλή χρήση, το καλύτερο multi tasking κλπ.

 

Κώστα, παίζει ρόλο στην official ότι είναι odex και όχι deox όπως όλες οι custom.Είναι γνωστό ότι μια odex είναι πιο "γρήγορη", έστω και ελάχιστα, από μια deox.

Για να καταλάβουν όσα παιδιά δε γνωρίζουν, οι custom ROM βγαίνουν με deox αρχεία/εφαρμογές, γιατί έτσι είναι πιο εύκολη η τροποποίηση τους από τους themers και τους devs.

Επίσης, τα περισσότερα tweaks, scripts κτλ, δουλεύουν σε official rooted odex ROM, οπότε κώστα μάλλον θα βρεις ότι σου λείπει...:)

 

Και μιας οι official ROM που έχουμε για τη συσκευή μας δεν υπολείπονται σε ταχύτητα, μπαταρία από τις custom, νομίζω ότι μόλις βγει official,θα στραφώ προς τα εκεί κι εγώ.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, παίζει ρόλο στην official ότι είναι odex και όχι deox όπως όλες οι custom.Είναι γνωστό ότι μια odex είναι πιο "γρήγορη", έστω και ελάχιστα, από μια deox.

Για να καταλάβουν όσα παιδιά δε γνωρίζουν, οι custom ROM βγαίνουν με deox αρχεία/εφαρμογές, γιατί έτσι είναι πιο εύκολη η τροποποίηση τους από τους themers και τους devs.

Επίσης, τα περισσότερα tweaks, scripts κτλ, δουλεύουν σε official rooted odex ROM, οπότε κώστα μάλλον θα βρεις ότι σου λείπει...:)

 

Και μιας οι official ROM που έχουμε για τη συσκευή μας δεν υπολείπονται σε ταχύτητα, μπαταρία από τις custom, νομίζω ότι μόλις βγει official,θα στραφώ προς τα εκεί κι εγώ.

 

Σε πρώτη φάση ψάχνω το tweak με τις βελτιωμένες ρυθμίσεις της αυτόματης φωτεινοτητας και το fix για το transparency problem στον Nova.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση ψάχνω το tweak με τις βελτιωμένες ρυθμίσεις της αυτόματης φωτεινοτητας και το fix για το transparency problem στον Nova.

 

Κώστα νομίζω όριο θα δουλεύουν σε odex.ο λόγος που κάποια mods δε δουλεύουν σε odex, είναι ότι κάποια αρχεία στο /system, όπως τα apk, είναι διπλά.Π.χ. υπάρχει το SystemUi.apk και το SystemUi.odex.Σε αυτή τη περίπτωση το τροποποιημένο SystemUi.apk που θα προσπαθήσει κάποιος να περάσει δε θα είναι συμβατό με το SystemUi.odex αρχείο (που δε τροποποιείται) κι έτσι δε θα δουλεύει.

Σε άλλες διαδρομές που δεν είναι διπλά τα αρχεία, όπως νομίζω και η διαδρομή για τα mods που θέλεις, δουλεύουν κανονικά.

Με έναν file explorer μπορούμε να τσεκαρουμε αν η διαδρομή που θα πάει το αρχείο έχει και .odex.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειτελους βρηκα το σωστο τοπικ να ρωτησω εχω παρει ενα κλωνο με android 4,04 αλλα δεν μου δουλευει το gps ,πια ρομ μπορω να βαλω?

 

http://www.fastcardtech.com/goods.php?id=7497

Link to comment
Share on other sites

Καμία από αυτές που υπάρχουν για το International SIII και δεν νομίζω γενικά να βρεις κάποια για το συγκεκριμένο κινητό.

Όπως καταλαβαίνεις ούτε αυτό είναι το σωστό θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειτελους βρηκα το σωστο τοπικ να ρωτησω εχω παρει ενα κλωνο με android 4,04 αλλα δεν μου δουλευει το gps ,πια ρομ μπορω να βαλω?

 

http://www.fastcardtech.com/goods.php?id=7497

 

Δυστυχώς ούτε εδώ είναι το σωστό topic, δεν έχει καμία σχέση ο κλώνος με το κανονικό SIII σε ότι αφορά τις rom. :ninja:

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάποιοι διέρρευσαν τους κώδικες jelly bean kernel της Samsung.

Αυτό σημαίνει ότι οι kernel devs μπορούν να φτιάξουν πλέον και να βελτιώσουν τον kernel.

Ήδη ένας τύπος έβγαλε έναν custom kernel 4.1.1 που όμως δε θυμάμαι το όνομα του και δεν αξίζει να τον περάσετε μιας και δε λειτουργούν τα "σήματα"της συσκευής.

 

Το πιο εντυπωσιακό είναι ότι η διαθέσιμη Ram έχει ακόμα περιθώρια μιας και έφτασε με αυτόν τον kernel τα 857mb!

 

Για να δούμε σε λίγες μέρες τι θα έχουμε...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάποιοι διέρρευσαν τους κώδικες jelly bean kernel της Samsung.

Αυτό σημαίνει ότι οι kernel devs μπορούν να φτιάξουν πλέον και να βελτιώσουν τον kernel.

Ήδη ένας τύπος έβγαλε έναν custom kernel 4.1.1 που όμως δε θυμάμαι το όνομα του και δεν αξίζει να τον περάσετε μιας και δε λειτουργούν τα "σήματα"της συσκευής.

 

Το πιο εντυπωσιακό είναι ότι η διαθέσιμη Ram έχει ακόμα περιθώρια μιας και έφτασε με αυτόν τον kernel τα 857mb!

 

Για να δούμε σε λίγες μέρες τι θα έχουμε...

 

Ηλία είχα καιρό να περάσω official JB leaked. Η τελευταια ηταν πολυ πριν αυξηθει η διαθεσιμη ram. Μπορώ να πω μετα απο 24ωρες χρήσης στο διάστημα της οποίας χρειάστηκε να φορτισω το μεσημέρι απο την πολυ χρήση, οτι δεν υστερεί πουθενά σε σχέση με τις custom που έχω δοκιμάσει.

Η ram τα παει πολυ καλά, ειναι ταχύτατη, κανένα κόλλημα παρόλο που την πέρασα χωρίς wipe. Οπως ήταν η συσκευη μου με την δική σου lite, πέρασα με Odin την official. Σκοπευα να κάνω επαναφορά αλλα αφού είδα οτι τρέχει τόσο καλά το άφησα.

Αφαίρεσα μόνο οτι δεν χρειάζομαι.

 

Αν δεν παρουσιάσει κάτι και αύριο, θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο την συσκευη μου. Πλέον ειναι όπως την θέλω σε όλους τους τομείς και η ram ειναι αρκετή για οτιδήποτε. Μακάρι για να ησυχάσω. Στο Sii τους 6 μήνες που το κρατησα, δούλεψα μόνο με 2 official και μια leaked official ics. Custom μόνο για σύντομες δοκιμές.

Χαίρομαι γιατί ειναι διαφορετικά να φλασαρεις απο χόμπι και άλλο απο ανάγκη.

 

Οι custom kernels, φτιάχνονται σύμφωνα με τις ανάγκες και τις προτιμήσεις των devs. Θα προσπαθήσω να κράτησω την συσκευη μου όσο γίνεται πιο official.

Δεν λέω οτι δεν αξίζουν οι custom. Μην παρεξηγηθώ κι ολας. Απλά όσο βελτιώνονται οι επίσημες ο ρόλος τους περιορίζεται στην παραμετροποιηση και στην προσθήκη των διαφόρων tweaks.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση στρην συλλογη μου εχουν εμφαινστει φωτογραφιες απο facebook μου ενω εχω κλεισει τον συγχρονισμο αυτες δεν σβηνονται το ιδιο και κατι αλλες με το σημα του picasa πως τις αφαιρω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς τον καινούριο perseous kernel???

 

Ναι, εγω χθες...Κολλησε στο boot...:p

Βεβαια ανοιξε με τα χιλια ζορια αλλα δεν ειχα σηματα...Τον πεταξα αμεσως.Προλαβα να δω οτι εχει ανεβασει τη μνημη στα 857.

Σημερα ειπε βεβαια οτι πριν τον περασουμε θα πρεπει να σβησουμε τον init.d φακελο μεχρι να βγαλει το fix, αλλα δε προσπαθησα να τον δοκιμασω παλι.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καινουριος Ninphetamin3 1.2.2 (For LG8 and Newer ICS Roms)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1720734

 

Οποιος τολμήσει ας μας πει δυο λόγια

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει πολυ καιρό ..λίγο που τον είχα δοκιμάσει πριν πάω σε jb μια χαρά μου φάνηκε με πολύ καλή μπαταρία ..;)
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα τον perseous kernel, όλα καλά προς το παρών,στην διάρκεια τις μέρας θα δω τι λέει από μπαταριά και σταθερότητα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα τον perseous kernel, όλα καλά προς το παρών,στην διάρκεια τις μέρας θα δω τι λέει από μπαταριά και σταθερότητα.

 

Έχεις βάλει τον νέο που ανέβασε σήμερα και λύνει το πρόβλημα που είχε.

Όταν βγάλεις συμπεράσματα για την απόδοση του, ενημέρωσε....:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...