Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω εδώ και καιρό την omega v6 aokp rom 4.2.2 στο galaxy s3 i9300., και έχω παρατηρήσει ότι τις τελευταίες μέρες μου τρώει πολύ μπαταρία. Έχω το titanium Backup, και σκέφτομαι μήπως θα ήταν η ώρα να δοκιμάσω και καμία άλλη rom. Το πρόβλημα μου είναι ότι η aokp έχει διαφορετική ονομασία στην μνήμη, και με φοβίζει αν αλλάξω ρομ, το μπάχαλο που θα μου δημιουργήσει. Εσείς τι προτείνετε;

 

Backup αρχεία/data κλπ

Wipe

Φλασαρισμα

Επαναφορά των αρχείων

 

Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Εκτός φυσικά αν αναφέρει κάτι τέτοιο ο dev της rom.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οκ eυχαριστώ. Τι έχεις χρησιμοποιήσει από όλα αυτά? Πολύ παραμετροποίηση και δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω.

 

Ευτυχώς ο installer είναι εξαιρετικά επεξηγηματικός, εξηγεί τα πάντα και σου λέει ακριβώς τί είναι το καθετί που πας να εγκαταστήσεις. Εγώ προσωπικά πήγα στα πιο απλά και ήπια, δεν έκανα υπερβολές. Ένα από τα features που μου τράβηξαν την προσοχή ήταν το on/off που έχει για τον ήχο της φωτογραφικής μηχανής, αλλά αυτό δεν μπόρεσα να το βρω ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Backup αρχεία/data κλπ

Wipe

Φλασαρισμα

Επαναφορά των αρχείων

 

Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Εκτός φυσικά αν αναφέρει κάτι τέτοιο ο dev της rom.

 

Φλασαρισμα με odin ή με τον clockworkmod recovery; Έχεις να προτείνεις καμιά ρομ με καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας;

Edited by jsjim
Link to comment
Share on other sites

Φλασαρισμα με odin ή με τον clockworkmod recovery;

 

Αφού αναφέρεσαι σε custom rom τότε με cwm .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μαμάς περνάς με odin; ρωτώ γιατί από ότι έχω καταλάβει δεν τα σβήνει όλα με cwm!! Edited by jsjim
Link to comment
Share on other sites

Μόνο μαμάς περνάς με odin; ρωτώ γιατί από ότι έχω καταλάβει δεν τα σβήνει όλα με cwm!!

 

Ναι ! Μπορείς να κάνεις ολα τα wipe από το cwm και όταν μπουταρεις κανονικά μπαίνεις στις ρυθμίσεις κάνοντας και από εκεί ενα factory reset .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι ! Μπορείς να κάνεις ολα τα wipe από το cwm και όταν μπουταρεις κανονικά μπαίνεις στις ρυθμίσεις κάνοντας και από εκεί ενα factory reset .

 

Κάτσε να καταλάβω, κάνεις Wipe από τον cwm, μπουταρεις πας στις ρυθμίσεις και κάνεις factory reset, και ξανά μπουταρεις με cwm και φλασαρεις την νέα ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να καταλάβω, κάνεις Wipe από τον cwm, μπουταρεις πας στις ρυθμίσεις και κάνεις factory reset, και ξανά μπουταρεις με cwm και φλασαρεις την νέα ρομ;

 

Μπορείς και αυτό ,αλλα το ποιο απλό ειναι να κάνεις τα wipe απο cwm ,περνάς την rom και με το που μπουταρει (χωρίς να βάλεις λογαριασμο /κωδικους wi-fi κ.τ.λ) πηγαίνεις στις ρυθμίσεις και κάνεις το reset .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να καταλάβω, κάνεις Wipe από τον cwm, μπουταρεις πας στις ρυθμίσεις και κάνεις factory reset, και ξανά μπουταρεις με cwm και φλασαρεις την νέα ρομ;

 

 

 

 

 

 

 

Μπορείς και αυτό ,αλλα το ποιο απλό ειναι να κάνεις τα wipe απο cwm ,περνάς την rom και με το που μπουταρει (χωρίς να βάλεις λογαριασμο /κωδικους wi-fi κ.τ.λ) πηγαίνεις στις ρυθμίσεις και κάνεις το reset .

 

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Ποια custom rom πιστεύεται ότι θα με καλύψει σε διάρκεια μπαταρίας; ή να βάλω την ανανεωμένη omega aokp;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Ποια custom rom πιστεύεται ότι θα με καλύψει σε διάρκεια μπαταρίας; ή να βάλω την ανανεωμένη omega aokp;

 

Σκεφτομαι να φλασαρω την revolution,αυτη τη στιγμη ειμαι με την ΧΧΕΜG4,κανοντας ολα τα wipe οπως λενε οι φιλοι στα τελευταια 2 μηνυματα,θα χασω τον φακελο efs?? η οχι?.Δεν ειμαι root και δεν μπορω να τον κανω backup,η μηπως δεν χρειαζεται να τον κανω?.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να φλασαρω την revolution,αυτη τη στιγμη ειμαι με την ΧΧΕΜG4,κανοντας ολα τα wipe οπως λενε οι φιλοι στα τελευταια 2 μηνυματα,θα χασω τον φακελο efs?? η οχι?.Δεν ειμαι root και δεν μπορω να τον κανω backup,η μηπως δεν χρειαζεται να τον κανω?.

 

Με τα wipe δεν χάνεται ο efs . Αλλά πως θα βάλεις την revolution χωρίς root ;:confused:

Κανε root πάρε backup τον efs και μετα προχώρα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Με τα wipe δεν χάνεται ο efs . Αλλά πως θα βάλεις την revolution χωρίς root ;:confused:

Κανε root πάρε backup τον efs και μετα προχώρα .

 

Σε ευχαριστω Mιχαλη για την απαντηση.Κατι αλλο,μπορουμε να συνδεσουμε το S3 με το port ΗDMI της

τηλεορασης?,αγορασα απο το Πλαισιο εναν adaptor αλλα δεν ειδα να γινεται συνδεση,χρειαζονται καποιες

ρυθμισεις?.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Mιχαλη για την απαντηση.Κατι αλλο,μπορουμε να συνδεσουμε το S3 με το port ΗDMI της

τηλεορασης?,αγορασα απο το Πλαισιο εναν adaptor αλλα δεν ειδα να γινεται συνδεση,χρειαζονται καποιες

ρυθμισεις?.

 

Ευχαριστω

 

Καμιά ρύθμιση δεν θέλει. Το συνδέεις και στο κινητό και στην τηλεόραση, βρίσκεις στην τηλέοραση σε ποιο HDMI είσαι, κάνεις και μια επανεκκίνηση το κίνητο (μόνο την πρώτη φορά) και είσαι έτοιμος.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εχεις συνδεμενο και τον φορτιστη

 

Εχω συνδεσει φυσικα και τον φορτιστη,και επιλεγω απο το menu input της τηλεορασης (LG),το HDMI που

εχω συνδεσει το S3 αλλα δυστυχως τιποτα,ισως επειδη ειναι ο adaptoras no name να "φταιει".

Edited by charis232
Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδεσει φυσικα και τον φορτιστη,και επιλεγω απο το menu input της τηλεορασης (LG),το HDMI που

εχω συνδεσει το S3 αλλα δυστυχως τιποτα,ισως επειδη ειναι ο adaptoras no name να "φταιει".

 

Όταν συνδέσεις τον αντάπτορα θα πρέπει να τον αναγνωρίσει το κινητό.

Αν όχι... κατάλαβες...

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέσεις τον αντάπτορα θα πρέπει να τον αναγνωρίσει το κινητό.

Αν όχι... κατάλαβες...

 

Δυστυχως δεν αναγνωριζει τον ανταπτορα Στρατο.....

Edited by charis232
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κάνει την δουλειά του greenify , αλλά να αδρανοποιεί και τις εφαρμογές συστήματος; Η αξίζει να αγοράσω το greenify ;
Link to comment
Share on other sites

Για εφαρμογές υπάρχει η ενότητα Android. Εκεί λοιπόν η συνέχεια περί εφαρμογών...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδεσει φυσικα και τον φορτιστη,και επιλεγω απο το menu input της τηλεορασης (LG),το HDMI που

εχω συνδεσει το S3 αλλα δυστυχως τιποτα,ισως επειδη ειναι ο adaptoras no name να "φταιει".

 

και εγω προσπαθησα να χρησιμοποιησω ανταπτορα ο οποιος δουλευε σε galaxy nexus,αλλα τιποτα.μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι χρειαζεται αυτο:http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.013511

αν και δεν το εχω δοκιμασει

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα (; ) πια με τα πειράγματα του S3 και είπα να αναφέρω τα αποτελέσματα.

ROM crDroid 17.4, kernel μανίσιο, Nova prime. To κινητό είναι άριστο σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, πραγματικά ομαλό στις κινήσεις του. Ενδεικτικά, οι επαφές κινούνται απόλυτα ομαλά (χρησιμοποιώ xdialer), η λίστα των μηνυμάτων ρολάρει σχεδόν άριστα με σχεδόν αδιόρατο lag (κινείται με ελάχιστα καρέ λιγότερα από το απόλυτα ομαλό, αλλά για αυτό μάλλον φταίνε και οι φωτό των επαφών) και όταν κατά τη διάρκεια μίας κλήσης πατάω το end call, κλείνει αμέσως. Αυτά δεν τα είχα πριν.

Το μόνο κουσουράκι που έχει μείνει και ενοχλεί ελαφρά είναι η κίνηση ανάμεσα στις homescreens, όταν χρησιμοποιώ rolling wallpaper. Τις περισσότερες φορές (75% ας πούμε) υπάρχει ένα μικρό lag, το οποίο δεν υπάρχει, όταν επιλέξω σταθερό wallpaper. Και επίσης, όταν πατάω το κουμπί για να ξεκλειδώσω το κινητό και να μπω στην lockscreen, εξακολουθεί να υπάρχει μία μικρή καθυστέρηση. Κατά τα άλλα, το κινητό πετάει.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όταν ακούστηκε το θέμα του sudden death, άλλαξα bootloader (XXELLA νομίζω έχω τώρα) και λογικό είναι να μου βγάζει το red dot όταν bootάρω στο recovery.

  1. Υπάρχει λόγος να το αλλάξω? Και να φύγει το red dot? Κερδίζω τίποτα άλλο με τη χρήση πιο «νέου» bootloader? Παλιότερα που είχα ξαναρωτήσει πάλι εδώ και ευχαριστώ αυτούς που με είχαν καθησυχάσει ότι δε συντρέχει σημαντικός λόγος ..... Έχει αλλάξει κάτι?
  2. Υπάρχει κάποιος ευνόητος/σίγουρος οδηγός? Κάτι ξέρω ότι πρέπει να φλασάρω παλαιότερη έκδοση official rom μέσω odin πρώτα και μετά μέσω τις αναβάθμισης ΟΤΑ θα μπει νέος bootloader... (και φτου και από την αρχή root κ.λ.π.) Κάτι πιο απλό? π.χ. απλά ένα zip αρχείο να φλασάρω μέσω CWM? Νομίζω έτσι είχε βάλει τον XXELLA (ή μέσω odin απλά είχα φλασάρει κάτι)...

 

Ευχαριστώ.

Edited by sirgab
Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει καιρό σε stock κατάσταση και μου λείπει λίγο η "άνεση" του pure android. Σκέφτομαι την Slim Bean, μιας και την Cyanogen την έχω δοκιμάσει.. Την έχει κάποιος τώρα, να μου πει εντυπώσεις? :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Ποια custom rom πιστεύεται ότι θα με καλύψει σε διάρκεια μπαταρίας; ή να βάλω την ανανεωμένη omega aokp;

 

Εγώ που έχω την omega v47 έχω πολύύύύύύ καλή μπαταρία.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...