Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να βάλω την ρομ PARANOIDANDROID 2.99 betaNINE - The Pure Experience! για να την δοκιμάσω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1745003

οι οδηγίες λένε για την εγκατάσταση το παρακάτω

INSTRUCTIONS,

1. UPDATE RECOVERY

2. FACTORY RESET

3. INSTALL ROM

 

Δεν καταλαβαίνω το 1 . μήπως εννοεί μπαίνουμε σε recovery σε φλασάρουμε από εκεί όμως με όλες τις ρομ? και το γράφει updare recovery?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλω να βάλω την ρομ PARANOIDANDROID 2.99 betaNINE - The Pure Experience! για να την δοκιμάσω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1745003

οι οδηγίες λένε για την εγκατάσταση το παρακάτω

INSTRUCTIONS,

1. UPDATE RECOVERY

2. FACTORY RESET

3. INSTALL ROM

 

Δεν καταλαβαίνω το 1 . μήπως εννοεί μπαίνουμε σε recovery σε φλασάρουμε από εκεί όμως με όλες τις ρομ? και το γράφει updare recovery?

Εννοεί οτι αν εχεις παλιά έκδοση του recovery να βάλεις την ποιο καινούργια .

Κανονικά την περνάς όπως όλες τις rom .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ειμαι με rooted omega rom 4.1.2 στην gallery μου εμφανιζει σχεδον ολα τα images που περιεχει το κινητο αλλα και τις φωτογραφιες μου,θελω βεβαια μονο τις φωτογραφιες γιατι γινεται ο κακος χαμος,εψαξα στις ρυθμισεις αλλα τιποτα,θυμαμαι πως μεσα στο φορουμ ειχε απαντηθει καποια στιγμη αλλα δεν το βρισκω με τιποτα,καμια ιδεα κανεις
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ειμαι με rooted omega rom 4.1.2 στην gallery μου εμφανιζει σχεδον ολα τα images που περιεχει το κινητο αλλα και τις φωτογραφιες μου,θελω βεβαια μονο τις φωτογραφιες γιατι γινεται ο κακος χαμος,εψαξα στις ρυθμισεις αλλα τιποτα,θυμαμαι πως μεσα στο φορουμ ειχε απαντηθει καποια στιγμη αλλα δεν το βρισκω με τιποτα,καμια ιδεα κανεις

 

Gallery excluded ή storage analyzer από το μάρκετ. Διαφορετικά στο folder που θέλεις να κάνεις exclude από το Gallery φτιάξε ένα αρχείο με όνομα ". nomedia" και μετά κάνεις clear cache την gallery και reboot.

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι πως μεσα στο φορουμ ειχε απαντηθει καποια στιγμη αλλα δεν το βρισκω με τιποτα

Δοκίμασε να βρεις την απάντηση στο FAQ.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Gallery excluded ή storage analyzer από το μάρκετ. Διαφορετικά στο folder που θέλεις να κάνεις exclude από το Gallery φτιάξε ένα αρχείο με όνομα ". nomedia" και μετά κάνεις clear cache την gallery και reboot.

 

Εβαλα το storage analyser το Gallery excluder δεν το βγαζει πια το μαρκετ, το θεμα ειναι πως δεν μπορω να βρω τα πολλα φακελα που εχω στο Gallery με τιτλο drawable ωστε να τα κανω hide from gallery

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το storage analyser το Gallery excluder δεν το βγαζει πια το μαρκετ, το θεμα ειναι πως δεν μπορω να βρω τα πολλα φακελα που εχω στο Gallery με τιτλο drawable ωστε να τα κανω hide from gallery

 

Αυτα ειναι απο backup που εκανε καποιο theme που εχεις περασει.. Ψαξε με file explorer να βρεις καποιον φακελο vrtheme η backup κ.λ.π.. Αν το βρεις το διαγραφεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι απο backup που εκανε καποιο theme που εχεις περασει.. Ψαξε με file explorer να βρεις καποιον φακελο vrtheme η backup κ.λ.π.. Αν το βρεις το διαγραφεις...

 

Nαι τον εχω αυτον τον φακελο vrtheme τον διαγραφω ετσι?Δεν ειναι καποια αρχεια που χρησιμοποιει το συστημα ? και εχω προβλημα στα themes , ειναι back up που εχει γινει και τα διαγραφω χωρις προβλημα ετσι?

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Nαι τον εχω αυτον τον φακελο vrtheme τον διαγραφω ετσι?Δεν ειναι καποια αρχεια που χρησιμοποιει το συστημα ? και εχω προβλημα στα themes , ειναι back up που εχει γινει και τα διαγραφω χωρις προβλημα ετσι?

 

Χρησιμεύει για λίπασμα στη χωματερή :D

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμεύει για λίπασμα στη χωματερή :D

Και το εβλεπα το ρημαδι τοσο καιρο και ελεγα ρε γμτ ποτε το εβαλα αυτο και με ποιο προγραμμα :lol:>Ευχαριστω μολις εγινε λιπασμα:D

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!λιγότερο από μια βδομάδα είμαι κι εγώ κάτοχος του S3. έκανα update απ το κινητό τη 4.1.2. κάπου πήρε το μάτι μου πως όταν κάνεις update καλό είναι να κάνεις reset to factory settings για να δεις τη διαφορά στο κινητό σου. ισχύει; να του κάνω ένα reset?

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!λιγότερο από μια βδομάδα είμαι κι εγώ κάτοχος του S3. έκανα update απ το κινητό τη 4.1.2. κάπου πήρε το μάτι μου πως όταν κάνεις update καλό είναι να κάνεις reset to factory settings για να δεις τη διαφορά στο κινητό σου. ισχύει; να του κάνω ένα reset?

 

Δεν είναι υποχρεωτικό. Άμα δεν βαριέσαι να το ξαναστήνεις κάντο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μπορω να αλλαξω το σχημα της μπαταριας πανω δεξια η το σημα του wifi η ακομα και να προσθεσω το ονομα φορεα δικτυου χωρις να περασω custom rom?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μπορω να αλλαξω το σχημα της μπαταριας πανω δεξια η το σημα του wifi η ακομα και να προσθεσω το ονομα φορεα δικτυου χωρις να περασω custom rom?

 

Δες εδω

Νομίζω οτι και το mod του jkayεχει καποιες δυνατότητες για αλλαγές στην status .

 

Για μπαταριά μόνο δες και αυτο .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε custom rom XXEMA2, για να περασω το framework του Jkay, θα βαλω το αντιστοιχο ΧXEMA1 απο το topic του? Δεν υπαρχει αλλη επιλογη που να ταυτιζεται ακριβως.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μπορω να αλλαξω το σχημα της μπαταριας πανω δεξια η το σημα του wifi η ακομα και να προσθεσω το ονομα φορεα δικτυου χωρις να περασω custom rom?

 

Για τον φορέα μπορείς να δεις αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.infonetservice.phono&hl=en

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Σε custom rom XXEMA2, για να περασω το framework του Jkay, θα βαλω το αντιστοιχο ΧXEMA1 απο το topic του? Δεν υπαρχει αλλη επιλογη που να ταυτιζεται ακριβως.

 

Υπάρχει το JKay framework XXEMA2 στο topic του ...πρώτο -πρώτο είναι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω γερμανικη 4.1.2 και autoroot....παιζω παιχνιδι shadowgun και χτυπαει τηλεφωνο μιλαω και μετα δεν επανερχεται ...παταω κεντρικο κουμπι...εχει φαει το κολλημα του αιωνα και στο τελος εκανε restart...γιατι ετσι ?στα βαρια παιχνιδια θελει κανσ plug in μηπως?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το JKay framework XXEMA2 στο topic του ...πρώτο -πρώτο είναι .

 

Τωρα ειδα οτι το προσθεσε και το 2, οταν το ειχα δει ειχε μονο το 1 :)

 

 

Τις εφαρμογες συστηματος που μπορουμε να αφαιρεσουμε συμφωνα με αυτο το λινκ, αυτες που ειναι κατω κατω που δεν εχουν κανενα χρωμα, απο το νουμερο 108-182, μπορουμε να τις αφαιρεσουμε? Συγκεκριμενα για αυτες θελω να μαθω, και αν μπορουν να αφαιρεθουν:

BadgeProvider

DSMLawmo

Factory Mode

Factory Test

SecPhone

SysScope

Υπηρεσια ΕΚΠ (Google Location Services)

wssyncmlnps

Edited by Billys_RR
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι το προσθεσε και το 2, οταν το ειχα δει ειχε μονο το 1 :)

 

 

Τις εφαρμογες συστηματος που μπορουμε να αφαιρεσουμε συμφωνα με αυτο το λινκ, αυτες που ειναι κατω κατω που δεν εχουν κανενα χρωμα, απο το νουμερο 108-182, μπορουμε να τις αφαιρεσουμε? Συγκεκριμενα για αυτες θελω να μαθω, και αν μπορουν να αφαιρεθουν:

BadgeProvider

DSMLawmo

Factory Mode

Factory Test

SecPhone

SysScope

Υπηρεσια ΕΚΠ (Google Location Services)

wssyncmlnps

 

Δε θα το συνιστούσα, μόνο το syscope είναι άχρηστο απ'αυτά αν είσαι root. Γιατί τέτοια μανία τι σε πειράζουν; :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι το προσθεσε και το 2, οταν το ειχα δει ειχε μονο το 1 :)

 

 

Τις εφαρμογες συστηματος που μπορουμε να αφαιρεσουμε συμφωνα με αυτο το λινκ, αυτες που ειναι κατω κατω που δεν εχουν κανενα χρωμα, απο το νουμερο 108-182, μπορουμε να τις αφαιρεσουμε? Συγκεκριμενα για αυτες θελω να μαθω, και αν μπορουν να αφαιρεθουν:

BadgeProvider

DSMLawmo

Factory Mode

Factory Test

SecPhone

SysScope

Υπηρεσια ΕΚΠ (Google Location Services)

wssyncmlnps

 

Πρέπει να το δεις πιο αναλυτικά και συγκεκριμένα. ΜΗΝ ΤΙΣ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΛΕΣ διότι πχ το secphone είναι ο dialer.......... το factory mode & test θα το χρειαστείς trust me...

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα.

 

Αντιμετωπιζω ένα προβληματάκι.

Μετα την αναβάθμιση που έκανα στην 4.1.2 με την επίσημη XXEL4 παρατήρησα ότι δεν μπορώ να κατεβάσω κανένα application απο το google play. Βασικα απο το play μου δείχνει οτι ξεκινάει να κατέβει το app αλλά απο το κινητό δεν ξεκινάει ποτε το download και το installation.

Στο παρελθον οταν πέρασα την 4.1.1 πάλι την επίσημη ελληνικη δεν είχα το παραπάνω πρόβλημα.

Να σημειώσω ότι για back/restore χρησιμοποιώ το titanium pro και δεν έχω αντιμετώπισει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμης.

 

Καμία ιδέα για το τί μπορεί να ευθύνετε?

 

Thanks guys!

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα.

 

Αντιμετωπιζω ένα προβληματάκι.

Μετα την αναβάθμιση που έκανα στην 4.1.2 με την επίσημη XXEL4 παρατήρησα ότι δεν μπορώ να κατεβάσω κανένα application απο το google play. Βασικα απο το play μου δείχνει οτι ξεκινάει να κατέβει το app αλλά απο το κινητό δεν ξεκινάει ποτε το download και το installation.

Στο παρελθον οταν πέρασα την 4.1.1 πάλι την επίσημη ελληνικη δεν είχα το παραπάνω πρόβλημα.

Να σημειώσω ότι για back/restore χρησιμοποιώ το titanium pro και δεν έχω αντιμετώπισει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμης.

 

Καμία ιδέα για το τί μπορεί να ευθύνετε?

 

Thanks guys!

Πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών ,βρες το play και κανε εκκαθάριση δεδομένων και cache .

Δοκίμασε ξανά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών ,βρες το play και κανε εκκαθάριση δεδομένων και cache .

Δοκίμασε ξανά .

 

 

Thanks mike for the info.

update: εκανα εκκαθάριση δεδομένων και cache. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι απο το κινητο μεσα απο play κατεβαζω κανονικα apps.

Αν ομως παω μεσα απο το play απο το pc μου και το δωσω ok να το κανει install δεν ξεκιναει ποτε η εγκατασταση στο S3.

το περιεργο ειναι οτι μεσα απο το play (ειτε απο το pc ειτε απο το S3) δειχνει οτι τα apps ειναι εγκατεστημενα!!! αλλα που δεν ειναι!

καμια άλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Thanks mike for the info.

update: εκανα εκκαθάριση δεδομένων και cache. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι απο το κινητο μεσα απο play κατεβαζω κανονικα apps.

Αν ομως παω μεσα απο το play απο το pc μου και το δωσω ok να το κανει install δεν ξεκιναει ποτε η εγκατασταση στο S3.

το περιεργο ειναι οτι μεσα απο το play (ειτε απο το pc ειτε απο το S3) δειχνει οτι τα apps ειναι εγκατεστημενα!!! αλλα που δεν ειναι!

καμια άλλη ιδεα?

 

1) βεβαιώσου οτι εχεις σύνδεση wifi ή αν είσαι σε 3g ,να εχεις ενεργοποίηση τα δεδομένα .

2)χρησιμοποιείς τον ίδιο λογαριασμό gmail στο τηλέφωνο και στο pc .

3}ο συγχρονισμός να είναι ενεργοποιημένος για τον λογαριασμό σου gmail .

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αυτήν τη στιγμή .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...