Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως σας φαινεται; βαζελοι φρονιμα

 

Καλημερα.

Περα απο τα ομαδικα, This Is Android!Δε το βαριεσαι ποτε!Και χωρις κατωχηρωση πατεντας απο την apple...;)

 

Μολις βγει official JB λεω να ανοιξω εδω ενα thread και να φτιαξω 20-30 τετοια notifications bar με τις εικονες που θελετε.

 

Και ναι, θα φτιαξω για ολες τις ομαδες για να μην ειναι κανεις παραπονεμενος...:D

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδία για να αλλάξω notification bar kai status bar πρέπει να rootaρς τη συσκευή?

 

Ακριβως...Ειναι επεμβαση στο system και απαιτει δικαιωματα root.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...Ειναι επεμβαση στο system και απαιτει δικαιωματα root.

 

E τότε θα περιμένω το Jb και αν δε μου αρέσει πάλι θα rootrω.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω τη γνωμη μου πανω σε κατι.Πολλοι ισως διαφωνησουν βεβαια, αλλα δεχτες ολες οι αποψεις σε ενα φορουμ.

 

Ποσες custom Rom υπαρχουν για τη συσκευη μας???Παρα πολλες ειναι η απαντηση και αν κοιταει καποιος καθημερινα το xda βλεπει να ξεφυτρωνουν κι αλλες.

 

Το θεμα μου ειναι ποσοι ειναι τελικα οι developers????Τι εννοω?

 

Εχουμε λοιπον ενα μεγαλο ''θεμα'' με τη νεα leak και τα πληκτρολογια.Και δεν υπαρχει μονο ''θεμα'' στα πληκτρολογια εκτος του default (samsung keyboard), αλλα και στο πληκτρολογιο της samsung επισης!Μερικες φορες τα ''χανει'' και πληκτρολογει οτι να ναι!

Μα ειναι δυνατον τοσοι κορυφαιοι devs να μην εχουν καταφερει 2 μερες τωρα να το διορθωσουν????

Για ποιο λογο να τους κανουμε donate?Επειδη ''πακεταρουν'' deox ενα ετοιμο firmware (ενα τεταρτο δουλεια), προσθετουν 2-3 μοντες που τις εχουν βγαλει αλλοι, προσθετουν 2-3 tweaks που τα εχουν βγαλει αλλοι, και την προσφερουν σε μας?

 

Οσοι γνωριζετε λιγα πραγματα απο αυτα και δειτε τις γνωστες custom rom ''μεσα'', αυτο που λεω ειναι.

Ανεβασε ο wannam fix keyboard οπου ειναι το πληκτρολογιο απο παλαιοτερο firmware, αρα δεν ειναι fix.Ανεβασε πριν καποιες μερες ο Gui wifi fix οπου ειναι wifi drivers απο προηγουμενη εκδοση, αρα δεν ειναι fix.

 

Oι custom rom που δοκιμαζουμε ειναι και φαινονται καλες γιατι ειναι καλο το stock firmware.Αν βαλει καποιος stock firmware θα διαπιστωσει οτι δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες.

O mike1986 με τη revolution πχ, δεν εχει καν τη συσκευη μας!Τι κανει???Πακεταρει το firmware και το ανεβαζει προσθετωντας τα tweaks του που βαζει σε ολες τις συσκευες που ανεβαζει custom rom!Και ειναι πολλες, πιστεψτε με.

 

Ας κανει οποιος θελει donate λοιπον κυριως για το χρονο που σπαταλανε οι devs, που οντως ξοδευουν τον περισσοτερο απο τον ελευθερο χρονο τους, για να ψαχνουν δεξια και αριστερα, αλλα και για να υποστηριζουν το thread που εχουν.

Μη τους θεοποιειτε ομως (βλεπω σχολια απιστευτα στους xda).

 

Εχω καλομαθει απο μεγαλους devs που δυστυχως βρισκονται στις συσκευες της HTC και που εχουν κανει port απο sense 4 στο DHD (και αναγκασαν την HTC να του δωσει ics) μεχρι οτι μπορειτε να φανταστειτε.

 

Θεωρω λοιπον αδιανοητο να βγαινουν custom rom με το προβλημα του πληκτρολογιου και οι devs απλα να λενε οτι περιμενουμε νεο firmware να λυθει...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η συσκευή έχει γίνει τόσο διαδεδομένη και οι Cookers, όπως σωστά είπε ο Άκης, εκμετελλευονται την κατάσταση και το κοινό. Και επίσης ακριβώς και ειδικά στο s3 οι base είναι πολύ καλές οπότε ενσωματώνουν τα tweaks και τις πασάρουν.. Έτσι είναι βρε Ηλία τι να κάνεις. Εγώ ως απλός χρήστης λοιπόν και μη μπορώντας να δω σε βάθος την ρομ του κάθε cooker εντυπωσιαζομαι με κάποια tweaks και πόσο απροβληματιστα λειτουργεί η συσκευή μου απαλαγμενη από bloatware (λογικό κι επόμενο αφού είναι καλή η base) κερνάω ένα καφεδάκι τον κάθε dev/cooker με το 5ευρω μου :p
Link to comment
Share on other sites

@@Elthis

 

Ηλία αυτα τα έχω πει κι εγω απο τον καιρο του Sii.

Το donation παει μόνο και μόνο γιατι μας διευκολύνουν δίνοντας όλα τα tweaks ενσωματωμένα.

Οι νεότεροι δεν θα μπορούσαν διαφορετικα να κάνουν τίποτα κι εμείς θα αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε όλη την μέρα στο XDA. Απο κει και περα βεβαια οχι και να τους θεοποιουμε.:) Ενα μικρο donation για τον χρόνο που μας γλυτωνουν είναι δίκαιο.

ΟΜΩΣ, είμαστε άδικοι με τους πραγματικούς developers οι οποίοι δίνουν την δυνατότητα στους cookers να κάνουν όλα αυτα.

Ποιος απο μας εχει κάνει donation για το cf-root η για το CWM?

Είναι όπως με τα τραγούδια, την δόξα την παίρνει ο τραγουδιστής και όχι ο συνθέτης με τον στιχουργό.:D

 

Φοράω την official L8 απο την μέρα που βγήκε. Ουσιαστικές διάφορες δεν υπάρχουν. Ειδικά αν προστεθούν τα γνωστά tweaks, θα έλθει 100% στα ίδια επίπεδα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω τη γνωμη μου πανω σε κατι.Πολλοι ισως διαφωνησουν βεβαια, αλλα δεχτες ολες οι αποψεις σε ενα φορουμ.

 

Ποσες custom Rom υπαρχουν για τη συσκευη μας???Παρα πολλες ειναι η απαντηση και αν κοιταει καποιος καθημερινα το xda βλεπει να ξεφυτρωνουν κι αλλες.

 

Το θεμα μου ειναι ποσοι ειναι τελικα οι developers????Τι εννοω?

 

Εχουμε λοιπον ενα μεγαλο ''θεμα'' με τη νεα leak και τα πληκτρολογια.Και δεν υπαρχει μονο ''θεμα'' στα πληκτρολογια εκτος του default (samsung keyboard), αλλα και στο πληκτρολογιο της samsung επισης!Μερικες φορες τα ''χανει'' και πληκτρολογει οτι να ναι!

Μα ειναι δυνατον τοσοι κορυφαιοι devs να μην εχουν καταφερει 2 μερες τωρα να το διορθωσουν????

Για ποιο λογο να τους κανουμε donate?Επειδη ''πακεταρουν'' deox ενα ετοιμο firmware (ενα τεταρτο δουλεια), προσθετουν 2-3 μοντες που τις εχουν βγαλει αλλοι, προσθετουν 2-3 tweaks που τα εχουν βγαλει αλλοι, και την προσφερουν σε μας?

 

Οσοι γνωριζετε λιγα πραγματα απο αυτα και δειτε τις γνωστες custom rom ''μεσα'', αυτο που λεω ειναι.

Ανεβασε ο wannam fix keyboard οπου ειναι το πληκτρολογιο απο παλαιοτερο firmware, αρα δεν ειναι fix.Ανεβασε πριν καποιες μερες ο Gui wifi fix οπου ειναι wifi drivers απο προηγουμενη εκδοση, αρα δεν ειναι fix.

 

Oι custom rom που δοκιμαζουμε ειναι και φαινονται καλες γιατι ειναι καλο το stock firmware.Αν βαλει καποιος stock firmware θα διαπιστωσει οτι δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες.

O mike1986 με τη revolution πχ, δεν εχει καν τη συσκευη μας!Τι κανει???Πακεταρει το firmware και το ανεβαζει προσθετωντας τα tweaks του που βαζει σε ολες τις συσκευες που ανεβαζει custom rom!Και ειναι πολλες, πιστεψτε με.

 

Ας κανει οποιος θελει donate λοιπον κυριως για το χρονο που σπαταλανε οι devs, που οντως ξοδευουν τον περισσοτερο απο τον ελευθερο χρονο τους, για να ψαχνουν δεξια και αριστερα, αλλα και για να υποστηριζουν το thread που εχουν.

Μη τους θεοποιειτε ομως (βλεπω σχολια απιστευτα στους xda).

 

Εχω καλομαθει απο μεγαλους devs που δυστυχως βρισκονται στις συσκευες της HTC και που εχουν κανει port απο sense 4 στο DHD (και αναγκασαν την HTC να του δωσει ics) μεχρι οτι μπορειτε να φανταστειτε.

 

Θεωρω λοιπον αδιανοητο να βγαινουν custom rom με το προβλημα του πληκτρολογιου και οι devs απλα να λενε οτι περιμενουμε νεο firmware να λυθει...

 

Έτσι ακριβώς είναι τα είχα πει και εγώ στο παρελθόν και ψιλοπαρεξηγηθικα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς το καινούργιο firmware jb...

Νομίζω ότι ο wanam το έχει δώσει από το πρωί...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Σαν βάση τι λέει??

Καλύτερη από την προηγούμενη η στα ίδια επίπεδα? ??

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Σαν βάση τι λέει??

Καλύτερη από την προηγούμενη η στα ίδια επίπεδα? ??

Νικο ,στην αρχή οταν την έβαλα μου έβγαλε κατι FC του TW του έκανα ενα reboot recovery κ fix permission και ήρθε στα ίσα του από τότε πει σφαίρα δεν εχει κάνει κιχ , κ το εχω ζορίσει πολύ.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πειτε και σε μας τους ψιλοασχετους. :lol: τι κανουμε? περιμενουμε μαγειρεμενη jb ? και αν ηδη υπαρχει κανενα λινκ παιζει? γιατι αν μπουμε xda χαθηκαμε.! :blink:

 

*** υπαρχει καποιος τροπος να αυξησουμε την ενταση στο ηχειο του s3 ? καποιο tweak? ***

Edited by pkountanis
Link to comment
Share on other sites

Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω την wanam lite 3 που βασισιζεται στο τελευταίο leaked firmware.

Δεν μπορω να πω ότι μου άρεσε. Παρόλο που έκανα απόλυτα σωστη εγκατάσταση, για πρώτη φορα είχα παγωματα στην συσκευη που για να επανέλθει ήττα;ν απαραίτητο να βγει η μπαταρία. Μου το εκανε 2 φορες στο Flipboard το οποίο κατέβηκε απο την αρχη απο google play και μια φορα σε κάποια OEM εφαρμογη.

Τίποτα εξαιρετικό. Μάλλον δεν τα παει τόσο καλα ο Wanam στις JB.

 

Δοκιμάζω τώρα την Ωμεγα V19 η οποία δείχνει πολυ καλύτερη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω την wanam lite 3 που βασισιζεται στο τελευταίο leaked firmware.

Δεν μπορω να πω ότι μου άρεσε. Παρόλο που έκανα απόλυτα σωστη εγκατάσταση, για πρώτη φορα είχα παγωματα στην συσκευη που για να επανέλθει ήττα;ν απαραίτητο να βγει η μπαταρία. Μου το εκανε 2 φορες στο Flipboard το οποίο κατέβηκε απο την αρχη απο google play και μια φορα σε κάποια OEM εφαρμογη.

Τίποτα εξαιρετικό. Μάλλον δεν τα παει τόσο καλα ο Wanam στις JB.

 

Δοκιμάζω τώρα την Ωμεγα V19 η οποία δείχνει πολυ καλύτερη.

Κώστα και η Omega το κάνει το πάγωμα και θέλει να βγάλεις μπαταρία .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Καταρχήν είμαι σίγουρος ότι έχω ξανακάνει post γι' αυτό που θα ρωτήσω, αλλά δε μπορώ να το βρω :confused: οπότε συγνώμη...

 

Χρησιμοποιώ τα ακουστικά της συσκευής καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας καθώς μιλάω 1,5+ ώρες και η επαφή του κεφαλιού με το κινητό είναι απαγορευτική.

Το κινητό λοιπόν είναι τοποθετημένο πάνω στο γραφείο και κάνω/δέχομαι τις κλήσεις. Κατά τη διάρκεια της κλήσης λοιπόν η οθόνη (χωρίς να αγγίξω κάτι στο τηλέφωνο) ανάβει μόνη της... Μόλις περάσουν τα 15sec που την έχω ρυθμίσει να απενεργοποιείται ξανα - ενεργοποιείται.

Ακόμα και αν την απενεργοποιήσω από από το πλήκτρο on - off επιμένει να ξανα-ενεργοποιείται.

Αν μπορεί κάποιος ας το τσεκάρει να μου πει αν είναι φυσιολογικό ή αν έχει κάποια λύση ας την προτείνει.

Επειδή είναι πολλές οι ώρες ομιλίας, σε συνδυασμό με την ενεργοποιημένη οθόνη κατά τη διάρκειά τους, μειώνει το χρόνο αναμονής του κινητού δραματικά.

Η έξυπνη διαμονή είναι απενεργοποιημένη.

 

Ευχαριστώ

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Αν σας κολλάει το τηλέφωνο για οποιοδήποτε λόγο μην βγάζετε την μπαταρία. Πατήστε παρατεταμένα το power και θα κάνει επανεκκίνηση.. ;)
Link to comment
Share on other sites

Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω την wanam lite 3 που βασισιζεται στο τελευταίο leaked firmware.

Δεν μπορω να πω ότι μου άρεσε. Παρόλο που έκανα απόλυτα σωστη εγκατάσταση, για πρώτη φορα είχα παγωματα στην συσκευη που για να επανέλθει ήττα;ν απαραίτητο να βγει η μπαταρία. Μου το εκανε 2 φορες στο Flipboard το οποίο κατέβηκε απο την αρχη απο google play και μια φορα σε κάποια OEM εφαρμογη.

Τίποτα εξαιρετικό. Μάλλον δεν τα παει τόσο καλα ο Wanam στις JB.

 

Δοκιμάζω τώρα την Ωμεγα V19 η οποία δείχνει πολυ καλύτερη.

 

Κώστα και η Omega το κάνει το πάγωμα και θέλει να βγάλεις μπαταρία .

 

Εχουν ακουστει περιεργα ''θεματα'' σε ολες τις γνωστες custom ROM.Εχει επισης ακουστει οτι φταιει το busybox, το SU, το media scanner, τα tweaks που δεν ειναι συμβατα και αλλα τετοια...

Σιγουρα θελει λιγο χρονο μεχρι οι devs να δουν τι λειτουργει και τι οχι στη νεα εκδοση android (JB) οπως ειχε συμβει στην αρχη και με την ics.

Μεχρι τοτε, η προσωπικη μου γνωμη, ειναι Stock Rooted JB rom + καποια mods που οντως λειτουργουν (volume hack, press volume button to skip song κτλ).Thats all!!!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κώστα και η Omega το κάνει το πάγωμα και θέλει να βγάλεις μπαταρία .

 

Πιθανώς. Ίσως δεν μου εχει τύχει ακόμα. Μόνο μια φορα σε κάτι πειράματα που έκανα με το all share αλλα δεν κόλλησε. Απλα πήρα χαμπάρι απο ένα μήνυμα που έλεγε ότι τερματιστηκε το TW. Η εφαρμογη όμως δούλευε κανονικά.

 

Αν είναι γενικό προβλημα το firmware, τότε πάμε ανάποδα μου φαίνεται. Αντι να λιγοστεύουν τα προβλήματα προστίθενται νέα. Το κακο είναι ότι συνηθιζεις κάποια πράγματα και δεν μπορεις να γυρίσεις σε ics.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας επειδη πριν κατι μέρες πηρα το galaxy s3 και ειμαι πολυ καινουριος με το android λειτουργικο και υστερα απο ωρες διαβασματος εχω μπερδευτει και προβληματιστει πολυ.. θα ηθελα οποιος εχει την καλοσυνη να με κατατοπισει λιγο ..

Ερωτηση : στην Ελλαδα δεν υποστιριζεται το google navigation υπαρχει μηπως κανενας τροπος ωστε να μπορεσω να το κανω να λειτουργήσει ? Πρεπει να περασω καποιο rom πχ Omega η απλά να γινω root στο απο την μανα του εγκατεστημενο rom..

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Fix για το προβλημα copy-paste στη τελευταια JB leak:

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31128304&postcount=399

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...