Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως η Ω V16 να είναι η καλύτερη JB αλλά ακόμα έχουμε δουλειά μπροστά.

Προσωπικά εγώ την έβγαλα.

Θα συμφωνήσω με τον te_salat ότι όντως η φωτογραφικη του βελτιώθηκε αρκετά.

Επιστροφή σε ICS και... υπομονή

Panasonic G500/G600 - Siemens S25/SL45/SX1 - Nokia N95 - HTC HD - HTC HD2 - HTC SENSATION -Samsung V200/Omnia I / GALAXY S3 _ S5 / NOTE 3/ Huawei P8 _ Mate8 _Mate 10 pro _ P30 pro _ Mate 30 pro ....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως η Ω V16 να είναι η καλύτερη JB αλλά ακόμα έχουμε δουλειά μπροστά.

Προσωπικά εγώ την έβγαλα.

Θα συμφωνήσω με τον te_salat ότι όντως η φωτογραφικη του βελτιώθηκε αρκετά.

Επιστροφή σε ICS και... υπομονή

 

Ειμαι με revolution+wifi fix+browser fix.

Περασα αυτη κι οχι omega γιατι ηταν πιο γρηγορα up.Ειμαι σιγουρος ομως οτι δεν εχουν διαφορες.

Τι ειναι αυτο που σε εκανε να επιστρεψεις σε ics?

Ολα κυλανε ομορφα και γρηγορα εδω.Καποια f/c εφαρμογων εχουν να κανουν με θεματα των εφαρμογων και μονο και θα πρεπει οι δημιουργοι τους να τις κανουν συμβατες με JB.Το tapatalk επισης που αναφερει ο Κωστας, μετα τη v2 κανει καποια f/c ακομα και σε ics.

 

Και αυριο λοιπον αν βγει επισημη JB οι καποιες, λιγες, εφαρμογες θα εχουν f/c αν δεν εχουν ανανεωθει.Αυτο προσωπικα δε θα με αποτρεψει στο να βαλω JB στη συσκευη μου.

 

Το ΜΟΝΟ που θελω να διορθωθει ειναι η διαχειρηση μνημης στην JB, μιας και σε ics ειναι λιγο καλυτερη.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ηλία τι εννοείς λέγοντας ότι είναι καλύτερη η διαχείριση μνήμης σε ICS? Ρωτώ γιατί σε JB δείχνει να μένει αρκετή ελεύθερη και οι εφαρμογές ανοίγουν αστραπιαία.. Επίσης και η εναλλαγή μεταξύ αυτών γίνεται πολύ γρήγορα ;)
Link to comment
Share on other sites

Ηλία τι εννοείς λέγοντας ότι είναι καλύτερη η διαχείριση μνήμης σε ICS? Ρωτώ γιατί σε JB δείχνει να μένει αρκετή ελεύθερη και οι εφαρμογές ανοίγουν αστραπιαία.. Επίσης και η εναλλαγή μεταξύ αυτών γίνεται πολύ γρήγορα ;)

 

Δείχνει ότι "μπουκώνει" πιο εύκολα από ics.

Όχι μεγάλη διάφορα πάντως, αλλά περίμενα πολύ καλύτερη διαχείριση λόγω jb.

Πάντως αρκετοί devs, που το ψάχνουν και περισσότερο, έχουν αναφέρει ότι η διαχείριση μνήμης είναι γενικά λίγο χειρότερη από ics.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ότι "μπουκώνει" πιο εύκολα από ics.

Όχι μεγάλη διάφορα πάντως, αλλά περίμενα πολύ καλύτερη διαχείριση λόγω jb.

Πάντως αρκετοί devs, που το ψάχνουν και περισσότερο, έχουν αναφέρει ότι η διαχείριση μνήμης είναι γενικά λίγο χειρότερη από ics.

 

Ίσως με τις επίσημες που θα έρθουν να ομαλοποιηθει το θέμα.. Να σου πω δείχνει να μπουκώνει όπως λες μετά από κάποια ώρα χρήσης ή με το "καλημερα"? Στο λέω γιατί χθες που πέρασα την Ω 16 έδειχνε ένα μπούκωμα αλλά σήμερα και μετά από ολονυκτια φόρτιση δείχνει τούμπανο!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με τις επίσημες που θα έρθουν να ομαλοποιηθει το θέμα.. Να σου πω δείχνει να μπουκώνει όπως λες μετά από κάποια ώρα χρήσης ή με το "καλημερα"? Στο λέω γιατί χθες που πέρασα την Ω 16 έδειχνε ένα μπούκωμα αλλά σήμερα και μετά από ολονυκτια φόρτιση δείχνει τούμπανο!

 

Μετά από κάποια χρήση και άνοιγμα αρκετών εφαρμογών μπορείς να δεις κάτι τέτοιο.Μου έχει φτάσει ακόμα και 680 mb (σε προηγούμενη έκδοση).

Εδώ είμαι σε λίγο καλύτερη φάση μιας και χρησιμοποιώ ROM cleaner (μου τρώει λιγότερη ώρα από το titanium) και έχω αφαιρέσει αρκετά περιττά στοιχεία που δε θα ανοίξω ποτέ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο o Ηλίας σχετικά με την διαχείριση.

Χωρίς το Supercharger θα την δεις να πέφτει στα 75 mb κάποιες φορές.

Όμως δεν κολλάει. Εκεί που φοβάσαι ότι θα έλθει η καταστροφή μόλις ανοίγεις κάτι απαιτητικό, πάει με την μια στα 160.

Εγώ πλέον μπορώ να πω ότι έχω ένα κινητό όπως το θέλω. Έστω και με μικρές παρεμβάσεις από το XDA.

Αυτοί που δεν έχουν πρόσβαση σε modes δεν θα τους προβληματίσει γιατί δεν χρειάζονται τέτοια πράγματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο o Ηλίας σχετικά με την διαχείριση.

Χωρίς το Supercharger θα την δεις να πέφτει στα 75 mb κάποιες φορές.

Όμως δεν κολλάει. Εκεί που φοβάσαι ότι θα έλθει η καταστροφή μόλις ανοίγεις κάτι απαιτητικό, πάει με την μια στα 160.

Εγώ πλέον μπορώ να πω ότι έχω ένα κινητό όπως το θέλω. Έστω και με μικρές παρεμβάσεις από το XDA.

Αυτοί που δεν έχουν πρόσβαση σε modes δεν θα τους προβληματίσει γιατί δεν χρειάζονται τέτοια πράγματα.

 

Ετσι ειναι Κωστα...

+Καλυτερη καμερα (οπως ανεφερες ηδη με παραδειγματα).

+Καλυτερο και λιγο δυνατοτερο wifi (περισσοτερες γεματες ''μπαρες'' αλλα και ουσιαστικα γρηγοροτερο downloading/uploading).

+Καλυτερα data (Tο H+ παραμενει περισσοτερη ωρα...;)).

+Πιο γρηγορο/αμεσο ανοιγμα εφαρμογων.

+Πιο smooth ενω τριγυρναω σε screens/settings, με λιγο γρηγοροτερο scrollαρισμα.

 

 

-Οπως αναφεραμε λιγο χειροτερη διαχειρηση μνημης.

-Το wifi policy οπου ανεκαθεν το ειχα στο ''never'' δε λειτουργει καθολου καλα σε καμια version μεχρι τωρα.

 

=Η μπαταρια παραμενει στα ιδια, καλα επιπεδα, με ics.

 

Νομιζω, ελπιζω, ευχομαι οτι τα - αλλα και το = θα γινουν + μετα απο 2-3 επισημες αναβαθμισεις της JB.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ποιο rom cleaner ρε παιδια;που ειναι αυτο;στο μαρκετ δε παιζει

 

Κανεις κανονικα install τη rom που θες, αμεσως, χωρις reboot τρεχεις το ROMcleaner και:

  • Μπορεις να διαγραψεις οσες εφαρμογες της Samsung ειναι αχρηστες για σενα (υπαρχει ενα txt αρχειο οπου προσθετεις αφαιρεις ευκολα οτι θες/δε θες)
  • Μπορεις να επαναφερεις (αφου εχεις κρατησει backup μεσω ROMcleaner πριν κανεις full wipe) εφαρμογες αλλα και δεδομενα απο τη προηγουμενη rom, οπως πχ wifi settings, ευκολα και γρηγορα.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1827817

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ηλία έχεις δίκιο για το εικονιδιο του wifi.. Δεν χάνει μπάρες χωρίς λόγο, τώρα το πρόσεξα και μου αρέσει που το διόρθωσαν.. Έστω και ψυχολογικά είναι ένα + :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τελευταίο διάστημα δοκιμάζω τις αντοχές των διαφόρων roms. Μπορείτε να δοκιμάσετε να πιέσετε το κινητό με μια βαριά σελίδα όπως αυτή http://www.androidpolice.com/2012/08/22/41-best-and-1-wtf-new-android-apps-from-the-last-2-weeks-8512-82212/ . Την ώρα που φορτώνει αρχίστε να κατεβαίνετε μέχρι κάτω ώστε να αναγκάσετε το κινητό να κάνει το rendering των εικόνων σε real time ενώ αφού φορτώσει πατήστε το πράσινο R με το βέλος προς τα κάτω (στα αριστερά της URL )και στο νέο πλαίσιο που θα ανοίξει αυξομειώστε το μέγεθος του ζουμ, ανεβοκατεβειτε στην σελίδα, πηγαίνετε πίσω και ξαναφορτωστε τη σελίδα και γενικά ζοριστε το. Αν μάλιστα πριν από όλα αυτά έχετε στο background και τίποτα άλλες βαριές εφαρμογές ακόμα καλύτερα για το τεστ. Μετά από όλα αυτά τι συμπεριφορά έχει η JB?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τελευταίο διάστημα δοκιμάζω τις αντοχές των διαφόρων roms. Μπορείτε να δοκιμάσετε να πιέσετε το κινητό με μια βαριά σελίδα όπως αυτή http://www.androidpolice.com/2012/08/22/41-best-and-1-wtf-new-android-apps-from-the-last-2-weeks-8512-82212/ . Την ώρα που φορτώνει αρχίστε να κατεβαίνετε μέχρι κάτω ώστε να αναγκάσετε το κινητό να κάνει το rendering των εικόνων σε real time ενώ αφού φορτώσει πατήστε το πράσινο R με το βέλος προς τα κάτω (στα αριστερά της URL )και στο νέο πλαίσιο που θα ανοίξει αυξομειώστε το μέγεθος του ζουμ, ανεβοκατεβειτε στην σελίδα, πηγαίνετε πίσω και ξαναφορτωστε τη σελίδα και γενικά ζοριστε το. Αν μάλιστα πριν από όλα αυτά έχετε στο background και τίποτα άλλες βαριές εφαρμογές ακόμα καλύτερα για το τεστ. Μετά από όλα αυτά τι συμπεριφορά έχει η JB?

 

Όσο είμαι στο site δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μόλις όμως πατήσω το home button για να βγω αρχίζει το πανηγύρι.

Για μερικά δευτερόλεπτα κολλάει το σύμπαν. Δεν υπακούει σε τίποτα.

Υποπτεύομαι το supercharger. Θα ήθελα να το δοκιμάσει κάποιος σε ROM χωρίς αυτό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όσο είμαι στο site δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μόλις όμως πατήσω το home button για να βγω αρχίζει το πανηγύρι.

Για μερικά δευτερόλεπτα κολλάει το σύμπαν. Δεν υπακούει σε τίποτα.

Υποπτεύομαι το supercharger. Θα ήθελα να το δοκιμάσει κάποιος σε ROM χωρίς αυτό.

 

Κωστα το δοκιμασα σε revo 5.

Μολις πατησα το home button μετα απο το ''ζορισμα'' η οθονη εγινε μαυρη για ενα δευτερολεπτο και μετα επανηλθε κανονικα χωρις προβλημα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κωστα το δοκιμασα σε revo 5.

Μολις πατησα το home button μετα απο το ''ζορισμα'' η οθονη εγινε μαυρη για ενα δευτερολεπτο και μετα επανηλθε κανονικα χωρις προβλημα.

 

Δεν έχει το supercharger η revo?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει το supercharger η revo?

 

Οχι.

Χρησιμοποιοει καποια tweaks για βελτιωσει RAM αλλα δεν ειναι supercharger.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκιμασα με maxthon (δεν έχω άλλο εγκατεστημενο) και γυρίζει αστραπιαία και με το πάτημα του home και με το back led button.. Με Ω 16 είμαι και το δοκίμασα πολλές φορές και μετά από καθαρισμό μνήμης και ιστορικού..

 

Κάτι άλλο σημαντικό! Όταν κάνω Διαγραφή Μνήμης γράφει ότι έκλεισαν 5 εφαρμογές πχ κι όχι 27 και πάνω όπως έλεγε σε ICS...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά. Άλλα σήμερα μετά από συνεχή χρήση μου κάνει αυτό το περίεργο που έλεγε πριν μέρες κάποιος εδώ στο φόρουμ: χάνει το smoothness για δευτερόλεπτα.

Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια εντελώς official για να κρίνω.

EDIT

Ολα αυτα που λεω σταματησαν μετα απο restart.

Σημερα εκανα τα παντα με το Galaxy. Αφησα στην ακρη το ipad για να δοκιμασω οσο οερισσοτετο

μπορω την ρομ. Δεν μ αρεσε αυτο που είδα. Είχα κάνει Clear Cache.

Δεν ξέρω τι φταίει. θα συνεχίσω την χρήση να δω αν θα το ξανακάνει.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας!

 

Μετά από πολλά Jelly bean rom test που έχω κάνει, τίποτα δεν μου έχει κάτσει έτσι όπως το θέλω. Αυτό που με χαλάει είναι olla τα samsung bloat, αλλα από την άλλη δεν ήθελα να χάσω το touchwiz. Χθες δοκίμασα την Ressurection Remix που είναι jelly bean AOKP. Μετά πέρασα το mod που βάζει το touchwiz launcher να δουλεύει σε καθαρό Jelly Bean AOKP και πέτυχα ότι καλλίτερο!

 

Σας προτείνω να το δοκιμάσετε. Έκανα και το test που έκαναν τα παιδιά παραπάνω, και μετά από μπόλικο ζόρι, επιστρέφει στο home με την μια!

 

Το μονο αρνητικό είναι πως δεν έχεις την camera app της Samsung (έβαλα την camera zoom FX) και είμαι πλήρης ικανοποιημένος!

 

Μέχρι να βγει η official, εδώ θα μεινω. Τόσο γρήγορα δεν το έχω δει ποτε, και από μπαταρία μια χαρά μιας και δουλεύει siya kernel.

 

1. ROM: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1815285

2. Touchwiz Mod: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1669190

 

Ολα αυτα τα κανοθμε φλασ μαζι στην σειρα που το εβαλα.

Edited by atsavlis
Link to comment
Share on other sites

Όσο είμαι στο site δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μόλις όμως πατήσω το home button για να βγω αρχίζει το πανηγύρι.

Για μερικά δευτερόλεπτα κολλάει το σύμπαν. Δεν υπακούει σε τίποτα.

Υποπτεύομαι το supercharger. Θα ήθελα να το δοκιμάσει κάποιος σε ROM χωρίς αυτό.

 

Πολύ φοβάμαι ότι με αυτή τη σελίδα θα χαθούν πολλές ώρες δοκιμών. Εγώ τουλάχιστον έχω χαλάσει αρκετές μαζί με αρκετά mb από αυτά που έχω στη Vodafone. Μια παρατήρηση που έκανα ήταν ότι η κατάσταση ομαλοποιήθηκε κατά ένα μέρος ενημερώνοντας τον flash player που παραδόξως είχε μείνει χωρίς ανανέωση και χωρίς να μου δείξει σχετική ενημέρωση στο play store... Ωστόσο καταλήγω και εγώ στο συμπέρασμα που είχα γράψει σε προηγούμενο post στο thread της omega ότι υπάρχει πρόβλημα με το tweek για την μνήμη, το οποίο μάλλον δεν έχει δοκιμαστεί σε συνθήκες μεγάλης πίεσης του κινητού. Αν κάποιος παρακολουθεί το σχετικό thread του τύπου που το έχει φτιάξει στο xda ίσως θα πρέπει να του το επισημάνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας!

 

Μετά από πολλά Jelly bean rom test που έχω κάνει, τίποτα δεν μου έχει κάτσει έτσι όπως το θέλω. Αυτό που με χαλάει είναι olla τα samsung bloat, αλλα από την άλλη δεν ήθελα να χάσω το touchwiz. Χθες δοκίμασα την Ressurection Remix που είναι jelly bean AOKP. Μετά πέρασα το mod που βάζει το touchwiz launcher να δουλεύει σε καθαρό Jelly Bean AOKP και πέτυχα ότι καλλίτερο!

 

Σας προτείνω να το δοκιμάσετε. Έκανα και το test που έκαναν τα παιδιά παραπάνω, και μετά από μπόλικο ζόρι, επιστρέφει στο home με την μια!

 

Το μονο αρνητικό είναι πως δεν έχεις την camera app της Samsung (έβαλα την camera zoom FX) και είμαι πλήρης ικανοποιημένος!

 

Μέχρι να βγει η official, εδώ θα μεινω. Τόσο γρήγορα δεν το έχω δει ποτε, και από μπαταρία μια χαρά μιας και δουλεύει siya kernel.

 

1. ROM: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1815285

2. Touchwiz Mod: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1669190

3. και μετα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1669190

 

Ολα αυτα τα κανοθμε φλασ μαζι στην σειρα που το εβαλα.

Μια ερωτηση φιλε μου-

Με τις τελευταίες CM BASE ROM συνδέεσαι κανονικά με το μόντεμ σου ? γιατι εμένα ενώ το βλέπει δεν συνδέετε με καμία cyanmode,όταν γυρνάω σε TW συνδέομαι κανονικά lol

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Η ρομ δεν ειναι CM base rom, einai AOKP. Προσοπικα δεν εχω δει κανενα θεμα με μοντεμ...

Το 2 κ το 3 ει ναι τα ίδια link ?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Οχι, στο λινκ το 2ο θα βρεις το μοντ που θα φλασαρεισ μετα το φλασ της ρομ. Επισις στο 2ο λινκ, ο τιπος εχει βαλει λινκ για το touchwiz launcher απο την ΛΗ6 που βγικε προσφατα...
Link to comment
Share on other sites

η omega 16.1 Jelly Bean , έγινε πολύ καλή , για μένα είναι για καθημερινή χρίση

το μόνο που έβαλα ήταν το go keyboard

σιγά σιγά θα μπει στο χρονοντούλαπο η υπέροχη omega ics 13

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...