Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά το update 4.1.1 αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την τοποθεσία... Για παράδειγμα, σήμερα το πρωί που άναψα το S3, μου έλεγε ώρα και καιρό Cisco/Texas, που όσο να'ναι, πέφτει λίγο πιο πέρα από τα Τρίκαλα. Αυτό με το μαμά ρολόι. Γιατί στο beautiful widgets δε βρίσκει καν location. Πως μπορώ να κάνω επαναφορά του λειτουργικού, χωρίς να χάσω εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα.Χρησιμοποιεί κανεις τον APEX launcher με την τελευτεα αναβαθμιση σε Jelly bean;

Επειδη αυτον χρησιμοποιω θα ηθελα να ρωτησω αν εχει παρατηρηση κανεις οταν αλλαζει τις αρχικες οθονες μετα το update σε jelly bean τα γραμματα στα εικονιδια τονιζονται εντονα μαυρα και μετα απο λιγο επανερχονται στο φυσιολογικο τους;

Δεν ξερω βεβαια αν ειναι καποιο εφε που εχει ο APEX παντος πριν με ICS 4.0.4 δεν το εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Χρησιμοποιεί κανεις τον APEX launcher με την τελευτεα αναβαθμιση σε Jelly bean;

Επειδη αυτον χρησιμοποιω θα ηθελα να ρωτησω αν εχει παρατηρηση κανεις οταν αλλαζει τις αρχικες οθονες μετα το update σε jelly bean τα γραμματα στα εικονιδια τονιζονται εντονα μαυρα και μετα απο λιγο επανερχονται στο φυσιολογικο τους;

Δεν ξερω βεβαια αν ειναι καποιο εφε που εχει ο APEX παντος πριν με ICS 4.0.4 δεν το εκανε.

 

Είναι γνωστό bug, νομίζω στο xda έχουν βγάλει ένα fix (αν είσαι ροοτ μπορείς να το περάσεις με CWM)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μετά το update 4.1.1 αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την τοποθεσία... Για παράδειγμα, σήμερα το πρωί που άναψα το S3, μου έλεγε ώρα και καιρό Cisco/Texas, που όσο να'ναι, πέφτει λίγο πιο πέρα από τα Τρίκαλα. Αυτό με το μαμά ρολόι. Γιατί στο beautiful widgets δε βρίσκει καν location. Πως μπορώ να κάνω επαναφορά του λειτουργικού, χωρίς να χάσω εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ;

 

Τι στο καλό ήρθε και η αναβάθμιση στα Τρίκαλα? Το τηλ. είναι ελληνικό ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έβαλα την Omega 30 (JB) και παρατηρώ το εξής: όταν πάω να ανοίξω το google search widget (το οποίο σε ics χρησιμοποιούσα συνέχεια) αυτό αργεί υπερβολικά να ανοίξει. Πρώτα ασπρίζει η οθόνη, μετά βλέπω το λογότυπο του Google σε κάτι βουνά, περιμένω 2-3 δευτερόλεπτα ακόμα και μετά ανοίγει το παράθυρο της αναζήτησης.

Να υποθέσω ότι δεν είναι φυσιολογικό... έτσι :cry:

 

upd. Σχετίζεται σε ένα βαθμό με το swiftkey 3 keyboard. Όταν γυρνάω σε samsung keyboard ανοίγει γρηγορότερα (άλλα και πάλι αργεί)

Edited by overgr
Νέες πληροφορίες
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έβαλα την Omega 30 (JB) και παρατηρώ το εξής: όταν πάω να ανοίξω το google search widget (το οποίο σε ics χρησιμοποιούσα συνέχεια) αυτό αργεί υπερβολικά να ανοίξει. Πρώτα ασπρίζει η οθόνη, μετά βλέπω το λογότυπο του Google σε κάτι βουνά, περιμένω 2-3 δευτερόλεπτα ακόμα και μετά ανοίγει το παράθυρο της αναζήτησης.

Να υποθέσω ότι δεν είναι φυσιολογικό... έτσι :cry:

 

upd. Σχετίζεται σε ένα βαθμό με το swiftkey 3 keyboard. Όταν γυρνάω σε samsung keyboard ανοίγει γρηγορότερα (άλλα και πάλι αργεί)

Και σε μένα το ίδιο αργεί. Και στην ταμπλέτα μου πάλι το ίδιο.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Αν περάσω την ισπανική jb μέσω odin,μετά θα μπορώ να γυρίσω στην ελληνική 4.0.4 LH1 ή μόνο στην ελληνική jb όταν έρθει?
Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό ήρθε και η αναβάθμιση στα Τρίκαλα? Το τηλ. είναι ελληνικό ή όχι?

 

Ναι, είχε κάτι συγγενείς εδώ και είπε να κάνει μια στάση... :p

 

Γερμανικό είναι το τηλ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Αν περάσω την ισπανική jb μέσω odin,μετά θα μπορώ να γυρίσω στην ελληνική 4.0.4 LH1 ή μόνο στην ελληνική jb όταν έρθει?

 

Σε οποία θέλεις γυρνάς !! ;)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε οποία θέλεις γυρνάς !! ;)

 

Υποθέτω το ερώτημα είναι σε downgrade χάνεις τις ρυθμίσεις σου ή όχι; (απαιτείτε full wipe?)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω το ερώτημα είναι σε downgrade χάνεις τις ρυθμίσεις σου ή όχι; (απαιτείτε full wipe?)

 

Τις περισσότερες φορές απο αυτα που εχω παρατηρήσει σε downgrade και ειδικότερα οταν απο jb πας σε ics ή απο ics σε gingerbread κ.τ.λ κολλάει το τηλέφωνο δεν ανοίγει και χρειαζεται wipe data /factory .

Άρα το σοφοτερο ειναι μετα το πέρασμα της ρομ κατευθείαν factory για να κάτσει καλά.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες φορές απο αυτα που εχω παρατηρήσει σε downgrade και ειδικότερα οταν απο jb πας σε ics ή απο ics σε gingerbread κ.τ.λ κολλάει το τηλέφωνο δεν ανοίγει και χρειαζεται wipe data /factory .

Άρα το σοφοτερο ειναι μετα το πέρασμα της ρομ κατευθείαν factory για να κάτσει καλά.

 

Οταν λες factory τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

 

Ωραια .Αμα ειναι κολλημενο το τηλ. Μετα το downgrade πως θα κανω reset

Link to comment
Share on other sites

Ωραια .Αμα ειναι κολλημενο το τηλ. Μετα το downgrade πως θα κανω reset

 

Από το recovery mode

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στρατο σε ευχαριστω . Βαζω την γερμανικη 4.1.1 και οταν σκασει για ελλαδα περναω παλι την ελληνικη 4.0.4 και περιμενω OTA για να μην αλλαζω csc . Και αυτο μονο και μονο για να γραψει το kies για πρωτη φορα , εχεις αναβαθμιση. Χαχα Edited by sotirisf
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Μολις ειχα μια ασχημη εμπειρια στπ Galaxy s3 μου μετα απο update σε jelly bean.Εκανα παλι root ολα λειτουργουσαν τελεια μεχρι που με εβαλε ο διαολος να παω να παιξω ενα game που χρειαζεται το Chainfire 3d γνωστο προγραμμα ωστε να μπορεις να παιξεις τα Nvidia Tegra game.Παταω στο προγραμμα chainfire 3d κανω install το driver που ζηταει και μετα τελος brickare η συσκευη κολλαει στο λογοτυπο Samsung και nothing.

Υπαρχει καποιος τροπος να του κανω καποιο rest απο recovery mode ωστε να μην χρειαζεται ξανα στησιμο απο την αρχη η συσκευη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Μολις ειχα μια ασχημη εμπειρια στπ Galaxy s3 μου μετα απο update σε jelly bean.Εκανα παλι root ολα λειτουργουσαν τελεια μεχρι που με εβαλε ο διαολος να παω να παιξω ενα game που χρειαζεται το Chainfire 3d γνωστο προγραμμα ωστε να μπορεις να παιξεις τα Nvidia Tegra game.Παταω στο προγραμμα chainfire 3d κανω install το driver που ζηταει και μετα τελος brickare η συσκευη κολλαει στο λογοτυπο Samsung και nothing.

Υπαρχει καποιος τροπος να του κανω καποιο rest απο recovery mode ωστε να μην χρειαζεται ξανα στησιμο απο την αρχη η συσκευη;

 

 

ΦΙΛΕ μου καντο φουλ wipe επαναφορα κτλ και ξαναστηστο γιατι δε νομιζω οσο κ να το παιδεψεις με απλο wipe να σου ξανανοιξει... το επαθα προσφατα με ενα θεμα που πηγα να περασω οποτε και το εκανα φουλ...:D

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ μου καντο φουλ wipe επαναφορα κτλ και ξαναστηστο γιατι δε νομιζω οσο κ να το παιδεψεις με απλο wipe να σου ξανανοιξει... το επαθα προσφατα με ενα θεμα που πηγα να περασω οποτε και το εκανα φουλ...:D

 

Ναι αλλα υπαρχει καποια λυση ας πουμε ενα lite reset ας το πουμε ετσι απο το recovery mode ωστε να μην χρειαστει να σβηστουν ολα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,τους αδικεις εκει στη Samsung.Η εστω στη Γουγλ.

Το κινητο,ειναι σαφως πιο γρηγορο,και ομαλο,smooth,οπως το λετε εχεις.Με το που κανεις ετσι το χερι σου στην οθονη,κατεβαινει σφαιρα, τοσο,που δεν προλαβαινεις να σταματησεις εκει που θελεις.Παει στον πατο σε μηδεν χρονο.

Χαλαλι η καθυστερηση.

 

Σε εμένα, αλλά φαντάζομαι και στους περισσότερους που δίνουν μια στοιχειώδη προσοχή στο τι προγράμματα περνάνε στο κινητό, το S3 πήγαινε σφαίρα και με την ICS. Επιμένω σε αυτό διότι η JB δεν μου είχε καθήσει καλά και αναγκάστηκα πάνω από 10 φορές να κάνω restore σε ICS προκειμένου να κάνω δοκιμές και πάντα έβλεπα ότι και στην ICS η κίνηση ήταν smooth σε όλα τα menus (πλην dialer και επαφών που είχαν και συνεχίζουν να έχουν και με την JB ένα lag 2 secs περίπου). Στο θέμα αυτό δεν μου άλλαξε τίποτα η JB γιατί δεν πάει και πιο πέρα το πράγμα καθώς το κινητό ήταν και είναι άψογο (πλην όσον ανέφερα παραπάνω και μιας μικρής ένστασης που έχω στο θέμα του video player καθώς έχοντας με πολλά videos σε εξωτερική κάρτα όταν πέρασα την JB έχω μεγαλύτερο lag στο ανεβοκατέβασμα στις μικρογραφίες των videos).

 

Από την άλλη πλευρά όπως φάνηκε ήδη στις παραπάνω σελίδες μολις άρχισαν να παίρνουν την JB και πιο άπειροι στο λειτουργικό χρήστες εμφανίστηκαν και τα πρώτα προβλήματα καθώς θέλει σετάρισμα ξανά το κινητό που οι περισσότεροι δεν μπαίνουν στον κόπο να to κάνουν. Επίσης οι αλλαγές ανάμεσα στις δύο εκδόσεις του λειτουργικού σε εφαρμογές που ήδη χρησιμοποιούμε κάποιες φορές μας δυσκολεύουν ή ενίοτε συνοδεύονται και από αποτυχημένες επιλογές από πλευράς samsung (όπως στο google search που ακολουθεί μια αρκετά χρονοβόρα διαδικασία για να ξεκινήσει).

 

Αυτοί ήταν, λοιπόν, οι λόγοι που έλεγα ότι δεν χρειάζεται τόση ανυπομονησία για την JB, καθώς δεν φέρνει κάτι το ιδιαίτερο, τουλάχιστον σε ένα ήδη πολύ καλό κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειδα με την 4.1.1 να ειναι πιο βουτυρο το κινητο.Οχι οτι ηταν κακη η ICS ή οτι τωρα ειναι αλλο τηλεφωνο αλλα ειδα διαφορα προς το καλυτερο.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!!!

προσπαθώ να το συνηθίσω αλλά ακόμα όλο λάθη κάνω...! τεσπα... έχω μερικές ερωτήσεις..

1) όταν χτυπάει το τηλέφωνο ξεκινάει να χτυπάει για λίγα δευτερόλεπτα σιγά και μετά ο ήχος του φτάνει στη δοσμένη ένταση! αυτό διορθώνεται κάπως? δεν βρίσκω τι ρύθμιση μπορεί να έχω κάνει...

2) πέρασα για τα μηνύματα το handcent SMS.. όχι ότι μου αρέσει και πολύ αλλά από το official νομίζω είναι πολύ καλύτερο.. το εναλλακτικό που είχατε προτείνει στο παρελθόν για dialer ποιο ήταν που δεν το βρίσκω?

3) τους σελιδοδείκτες του υπολογιστή πως μπορούμε να τους κάνουμε import στο browser του κινητού?? θεωρείτε πως άλλοι browser είναι καλύτεροι από αυτόν που δίνει?

4) πόσες ώρες σας κάνει για πλήρη φόρτιση από τελείως αποφορτισμένο κινητό?

5) πως κρατάμε full backup στον υπολογιστή? μέσω kies?

 

Ευχαριστώ πολύ :)

 

1)δεν το εχω παρατηρήσει αυτό που λέτε.από την αρχή στην ένταση που το ήθελα χτυπάει...

2)δν εχω αλλάξει sms/dialer ακόμα

3)για σελιδοδείκτες μέσω opera μπορείς να τους μεταφέρεις.δεν το εχω δοκιμάσει..για browsers αρχικά χρησιμοποιώ opera mini(σταθερή αξία) και δοκιμάζω και τον dolphin γιατί είχα ακούσει καλά λόγια.την αλεπού την έχει βάλει κανείς;αξίζει;

4)γύρω στις 2 ώρες.

5)δν ξέρω/δν εχω ασχοληθεί.

 

Για dialer δοκίμασε τον exdialer

 

Για την μπαταρία θέλει κοντά 2:30-3:00 ώρες από τελείως άδειο

 

σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο! καμιά έμπνευση για τα σημεία 3 και 5?

και κάτι ακόμα.. πως αλλάζουμε τις εφαρμογές της οθόνης κλειδώματος???

Link to comment
Share on other sites

Για το 3 θα σου πρότεινα να κατεβάσεις τον chrome.

Κάνεις login με τα στοιχεία σου οπότε έχεις και σελιδοδείκτες κανονικά.

Εγώ χρησιμοποιώ τον μαμά όποτε θέλω flash player k chrome για τα υπολοιπα.

Για το 5,τι ακριβώς θέλεις να κάνεις back up ?

Αν είσαι root το καλύτερο είναι να κάνεις ενα nandroid back up..Είναι κάτι σαν ghost στον υπολογιστή φαντάσου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα υπαρχει καποια λυση ας πουμε ενα lite reset ας το πουμε ετσι απο το recovery mode ωστε να μην χρειαστει να σβηστουν ολα;

 

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο .

Και νομίζω οτι είναι ο μόνος τρόπος για να ανοίξει (εξαίροντας το ενδεχόμενο να περάσεις πάλι το firmware που είσαι).

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...