Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μάλλον μετά το 6μηνο, αρχίζουν τα προβληματάκια για τους περισσότερους, με τα καλώδια και τους φορτιστές.

Το πρόβλημα σε μένα είναι ότι δείχνει μεσω του galaxy charging, ότι δίνει τη μισή από τα 2,0mah ισχύ.

Δοκίμασα έναν φορτιστή από ebay, που γράφει 2, αλλά και εκεί 1 περίπου μου δίνει.

Δοκίμασα όμως και ένα παλιό ΝΟΚΙΑ, καλώδιο και πάει σφαίρα...

τι να πω, τσιγκουνεύονται την ποιότητα στα καλώδια;

 

Που το βρίσκεις αύριο το πρόγραμμα;

 

Υ. Γ. Το βρήκα... στο μάρκετ.

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτα τα ρημαδια τα quick contrls πως εμφανιζονται?

 

http://cdn.gsmarena.com/vv/reviewsimg/samsung-galaxy-note-ii/review/sshots/gsmarena_067.jpg

 

Αν έχεις το pie και δε το θες βγάλτο

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα.

Το review ελεγε οτι ειναι του browser.Ετσι κατάλαβα...

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_ii-review-824p10.php

 

Και καλά το κατάλαβες.

Είναι στο μενού ρυθμίσεις-εργαστήρια-γρήγορα στοιχεία ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα. Έχω τέταρτη ημέρα το κινητό και ξαφνικά από χθες τρεις φορές το κινητό έχει κάνει restart από μόνο του. Δηλαδή ξαφνικά στην οθόνη του μου ζητάει να πλήκτρολογήσω το pin της κάρτας sim? Τι συμβαίνει ελαττωματική συσκευή πρόβλημα της κάρτας ή κάτι άλλο. Επιπλέον όταν έχω αναπάντητη και μου αφήνουν μήνυμα στον τηλεφωνητή δεν βλέπω αναπάντητη κλήση αλλά μήνυμα από τον παροχο ότι έχω ηχητικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπαρχει κανα τροπος να ενισχυσω το σημα?μιλαμε στο ιδιο τραπεζι εγω και η γυναικα μου και εγω να μην μπορω να μπω στο ιντερνετ..η δικια μου με ενα σαμσουνγκ 5830 να πιανει και εγω με κινητο 700 ευρω και να περνω το δικο της....και οι 2 whats up εχουμε...και γενικα wifi ειμαι ενα κλικ κατω απκ το 5830...τι συμβαινει??
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπαρχει κανα τροπος να ενισχυσω το σημα?μιλαμε στο ιδιο τραπεζι εγω και η γυναικα μου και εγω να μην μπορω να μπω στο ιντερνετ..η δικια μου με ενα σαμσουνγκ 5830 να πιανει και εγω με κινητο 700 ευρω και να περνω το δικο της....και οι 2 whats up εχουμε...και γενικα wifi ειμαι ενα κλικ κατω απκ το 5830...τι συμβαινει??

 

 

 

Συμβαίνει οτι είτε έχεις ελαττωματικό η του φορας καμία περίεργη θήκη και το μπλοκάρεις...Ειδικά το wifi του σκοτώνει,έμενα πιάνει το δικό μου σήμα 2 σπίτια μετά και μέσα σε δωμάτιο...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει οτι είτε έχεις ελαττωματικό η του φορας καμία περίεργη θήκη και το μπλοκάρεις...Ειδικά το wifi του σκοτώνει,έμενα πιάνει το δικό μου σήμα 2 σπίτια μετά και μέσα σε δωμάτιο...

 

Φιλε μου εχω μια απλη θηκη σιλικονης με στηριγματακι για να βλεπω βιντεο..εχει 17 ευρω...και η θηκη να φταιει ομως δεν μπορω να μην εχω θηκη...ουτε ειναι καμια περιεργη θηκη...απλα και να το παω την σμαρτεκ το 3g στην αθηνα δουλευει τελεια...εδω στην επαρχεια εχω μεγαλο προβλημα..θα το πανε καπου που δεν εχει σημα για να πειστουν??παντως και με το wifi ολο 2 γραμμες βλεπω σπιτι..αντε 3..4 ποτε...εσεις δηλαδη εχετε ολοι 4 γραμες σπιτι??

Edited by psiliammos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εδώ σου λέω πιάνει 2 σπίτια παραπέρα και μέσα σε δωμάτιο...Αν το δικό σου δεν πιάνει ούτε στο σπίτι κατι παιζει.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει οτι είτε έχεις ελαττωματικό η του φορας καμία περίεργη θήκη και το μπλοκάρεις...Ειδικά το wifi του σκοτώνει,έμενα πιάνει το δικό μου σήμα 2 σπίτια μετά και μέσα σε δωμάτιο...

 

Το wifi του είναι καλό αλλά όχι και το καλύτερο. Για παράδειγμα το Motorola XOOM έχει σαφώς καλύτερη λήψη στα δύσκολα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια αν εσας πιανει με φουλ σημα σπιτι τοτε εγω θα εχω προβλημα...μονο μεσα στο δωματιο που ειναι το ρουτερ πιανει φουλ...οταν βγω απο το δωματιο παιζει απο 2 σηματα μεχρι 3 στην καλυτερη...τεσπα.θα τσεκαρω λιγο και τη θηκη και θα δω...αν δεν αλλαξει κατι θα το παω στην σμαρτεκ.1 μηνα το εχω,αςτο φτιαξουν με την εγγυηση..
Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια αν εσας πιανει με φουλ σημα σπιτι τοτε εγω θα εχω προβλημα...μονο μεσα στο δωματιο που ειναι το ρουτερ πιανει φουλ...οταν βγω απο το δωματιο παιζει απο 2 σηματα μεχρι 3 στην καλυτερη...τεσπα.θα τσεκαρω λιγο και τη θηκη και θα δω...αν δεν αλλαξει κατι θα το παω στην σμαρτεκ.1 μηνα το εχω,αςτο φτιαξουν με την εγγυηση..

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι φταίει το κινητό ενώ υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που πρέπει να ελέγξεις... Καταρχάς μπορεί να φταίει το ίδιο το ρουτερ. Δοκίμασε άλλο κινητό. Μπορεί επίσης η ένδειξη να είναι ψευδής. Να δείχνει 2 γραμμές αλλά να κατεβάζεις με την μεγαλύτερη ταχύτητα. Μπορεί επίσης να φταίνε οι τοίχοι στο σπίτι. Τα καινούργια σπίτια έχουν διάφορα στρώματα μονώσεων, για κρύο, ζεστή, υγρασία. Σε μένα έχει τύχει να θέλω να κλέψω ίντερνετ από το κάτω σπίτι του αδερφού μου (σπίτια καρμπόν με δωμάτια ίδια) και να μην πιάνει το λάπτοπ έναν όροφο... Για κινητό δεν το συζητάω...

Επίσης δες αν στο δωματιο που δεν πιάνεις σήμα, αν πιάνεις αλλά ασύρματα δίκτυα γειτονικά. Αν τα βλέπεις με ισχυρό σήμα τότε και παίζει με το ρουτερ σου.

 

Πάντως στο σέρβις δεν θα σου κάνουν τίποτα. Το πολύ πολύ να σου περάσουν ξανά τους drivers του μόντεμ. Θα μείνεις 15 μέρες χωρίς το τηλέφωνο και το πρόβλημα είδα λυθεί. Τα πιο δύσκολα προβλήματα είναι αυτά δεν φαίνονται καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε στις ρυθμίσεις του ρουτερ αν έχει επιλογή για ένταση σήματος.

Τα περισσότερα έχουν. Βάλε την στο μέγιστο...!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε στις ρυθμίσεις του ρουτερ αν έχει επιλογή για ένταση σήματος.

Τα περισσότερα έχουν. Βάλε την στο μέγιστο...!

 

Θες να πεις την αλλαγη του b.g σε N ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ένταση εννοώ.

Power output 'η κάτι αντίστοιχο θα λέει.

 

Άλλα τα έχουν από το 0 έως το 100%, ενώ άλλα ως min Max.

 

Επίσης, εγκατέστησε από το play store το πρόγραμμα wifi analyser ώστε να δεις τα κανάλια των υπόλοιπων ασυρμάτων στο σπίτι σου.

Γιατί μπορεί και εσύ και ο γείτονας να εκπέμπετε στο ίδιο κανάλι και να μην πιάνει ούτε στα 2 μέτρα.

 

Όταν βάλεις το παραπάνω πρόγραμμα, ανέβασε αν μπορείς ένα screenshot με τα δίκτυα που θα σου βρει, να σου πούμε που να βάλεις το δικό σου ώστε να μην έχεις παρεμβολές...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι φταίει το κινητό ενώ υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που πρέπει να ελέγξεις... Καταρχάς μπορεί να φταίει το ίδιο το ρουτερ. Δοκίμασε άλλο κινητό. Μπορεί επίσης η ένδειξη να είναι ψευδής. Να δείχνει 2 γραμμές αλλά να κατεβάζεις με την μεγαλύτερη ταχύτητα. Μπορεί επίσης να φταίνε οι τοίχοι στο σπίτι. Τα καινούργια σπίτια έχουν διάφορα στρώματα μονώσεων, για κρύο, ζεστή, υγρασία. Σε μένα έχει τύχει να θέλω να κλέψω ίντερνετ από το κάτω σπίτι του αδερφού μου (σπίτια καρμπόν με δωμάτια ίδια) και να μην πιάνει το λάπτοπ έναν όροφο... Για κινητό δεν το συζητάω...

Επίσης δες αν στο δωματιο που δεν πιάνεις σήμα, αν πιάνεις αλλά ασύρματα δίκτυα γειτονικά. Αν τα βλέπεις με ισχυρό σήμα τότε και παίζει με το ρουτερ σου.

 

Πάντως στο σέρβις δεν θα σου κάνουν τίποτα. Το πολύ πολύ να σου περάσουν ξανά τους drivers του μόντεμ. Θα μείνεις 15 μέρες χωρίς το τηλέφωνο και το πρόβλημα είδα λυθεί. Τα πιο δύσκολα προβλήματα είναι αυτά δεν φαίνονται καθαρά.

 

Μπορει οντως νς δειχνει 2 γραμμες αλλα να μην ισχυει....και αυτο γιατι μπαινει πολυ γρηγορα αλλα και κατεβαζει πολυ γρηγορα...σε σχεση με της γυναικας μου το σημα του wifi δειχνει ασθενεστερο...αργο παντος δεν ειναι....απλα ρωταω ξανα τα παιδια,εχουν οντως μεσα στο σπιτι 4 γραμμες γεματες??το ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι εκει που δεν εχουμε ρουτερ και το σημα3g δεν ειναι καλο...εκει το 5830 μου τα ριχνει κανονικα..η γυναικα μου μπαινει,εγω οχι..Σημερα παντως σε ενα ρουτερ με 2 γραμμμες εγω,ειχε και το 5830 2 γραμμες...δεν ξερω....στο ασθενες 3g υπαρχει σιγουρα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Και καλά το κατάλαβες.

Είναι στο μενού ρυθμίσεις-εργαστήρια-γρήγορα στοιχεία ελέγχου.

 

Μάλιστα, δε το γνώριζα ότι έχει τέτοια στοιχεία ελέγχου ο μαμά browser γιατί δε το χρησιμοποιώ και όπως μπήκα απ το note και είδα την εικόνα στα γρήγορα νόμιζα ότι ήταν το pie :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

4 τοίχους από τούβλο και περίπου 15 μέτρα σε ευθεία μακριά από router είναι με 1 έως 2 γραμμές. Ομοίως δύο ορόφους επάνω που παρεμβάλλονται δύο πλάκες μπετόν είναι με 1 γραμμή. Αυτά είναι τα όρια στα οποία συνδέομαι.

 

Βάλε analyzer να τσεκάρεις αφενός αν η ένδειξη είναι σωστή (γραμμες) και αφετέρου σε τι κανάλια εκπέμπουν τα γειτονικά router.

 

Διαφορετικά να πας σε smartec, αλλά μαζί με το Samsung της συζύγου σου για να κάνεις εκεί συγκρίσεις με αυτό όσο και με άλλα note 2 που έχουν. Είσαι με stock rom υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι μόνιμα 4/4 μέσα στο σπίτι και επίσης συνδέεται ακόμα κι απ' τον δρόμο 3 πολυκατοικίες μακρυά απ' τη δική μου. Είμαι στον τρίτο όροφο και το router είναι ένα ZTE της πλάκας που δίνουν δωρεάν απ' τον ΟΤΕ.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες τα ρουτερ εξω απο το σπιτι(ενω βρισκομαι σπιτι) τα πιανει με καλουτσικο σημα..δεν εχω μεγαλο προβλημα..μεσα στο σπιτι τις 4 γραμμες τις βλεπω μονο ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ που ειναι το ρουτερ...αρχικα θα ελεξω το σημα του ρουτερ μου αν το εχω στο μεγιστο...αν ειναι τοτε θα εχω προβλημα....δεν γινεται εσεις να πιανεται απ οτι λετε φουλ σημα ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..με το 3g γενικα τι παιζει??εκει ειναι το προβλημα...και ειδικα σε επαρχεια με πολυ χαμηλο σημα.....
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπα με το wifi analyser, το δοκίμασες?

 

Αυτό εδώ είναι https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...