Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά εδώ και δύο μέρες συναντώ ένα μικρό lagάρισμα στο κινητό...μου έχει μείνει ελάχιστη μνήμη 660ΜΒ...λέτε να φταίει αυτό????

Δεν νομίζω βρε συ. Οπως έγραψα και πιο πάνω, και εγώ είμαι σχεδόν πάντα μεταξύ 750-600MB ελεύθερα και δεν έχω παρατηρήσει κανένα λαγκάρισμα. Μήπως σε γονατίζει καμία εφαρμογή που τρέχει στο background?

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω βρε συ. Οπως έγραψα και πιο πάνω, και εγώ είμαι σχεδόν πάντα μεταξύ 750-600MB ελεύθερα και δεν έχω παρατηρήσει κανένα λαγκάρισμα. Μήπως σε γονατίζει καμία εφαρμογή που τρέχει στο background?

 

Απο ραμ είμαι καλά νομίζω...στα 1.2GB χρησιμοποιεί....χθες πχ το είδα το λαγκαρισμα στο browser....

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε κρίμα ειλικρινά!Googlαρε Smartec στο χαϊδάρι και πάρτους ένα τηλέφωνο για να σου πούνε.

 

ευχαριστω..υπάρχει περιπτωση ναμην φτιαχνεται? :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοιωπαρατηρείτε λαγκαρίσματα φροντίστε να μην έχετε το power saver ενεργοποιημένο.

Επίσης, αν έχετε κάνει την αναβάθμιση σε 4.1.2 κάνετε και ένα hard reset για να κάτσει η νέα ROM πιο καλά...

Προσοχή να πάρετε backup των αρχείων σας πρώτα...

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω..υπάρχει περιπτωση ναμην φτιαχνεται? :(

 

Οχι, ολα φτιαχνονται. Αυριο, πρωι πρωι κανε τηλεφωνο.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω..υπάρχει περιπτωση ναμην φτιαχνεται? :(

 

Ότι φτιάχνεται δεν χωράει αμφιβολία...

Το θέμα είναι ότι αν πας για αλλαγή οθόνης να υπολογίζεις κανα 250 ευρώ...

Ρωτα και το Νίκο στο extreme Mobile

Το δίνει κάπου και το παίρνεις την επόμενη...

Δύο s3 είχα σπάσει... Οπότε κάτι ξέρω...

Στο ένα μάλιστα με την πτώση έσπασε και η πλακέτα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά τι ζητάς φίλε arish, αλλά σ' εμένα δεν βλέπω κάποιο refresh ή άλλο πρόβλημα. Ανοίγω τα contacts, επιλέγω μια τυχαία επαφή στη μέση της λίστας και μπαίνω να δω τα στοιχεία της. Μετά πατάω back και με πάει πίσω στη λίστα, στο σημείο που ήμουν. Δεν γίνεται κάποιο refresh, flickering ή άλλο θέμα. 252 επαφές σε έναν λογαριασμό Gmail.

 

Από περιέργεια έχεις συγχρονίσει τις επαφές και με άλλα accounts (πχ skype, facebook, κλπ) ή μόνο google?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια γρήγορη ερώτηση: Όταν βάζετε το κινητό στη δόνηση αλλά δεν έχετε ενεργοποιημένη την δόνηση στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων, όταν έχετε νέο sms δονείται το κινητό? Γιατί εμένα δεν δονείται αλλά δεν θέλω να ενεργοποιήσω τη δόνηση από τις ρυθμίσεις των μηνυμάτων γιατί όταν το έχω στο δυνατό δεν θέλω δόνηση αλλά μόνο ήχο. Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα!

ΥΓ: Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο μου έκανε και στο Desire αλλά ήμουν με custom κ δεν είχα δώσει σημασία.

 

Δυστυχώς απ'ότι φαίνεται εδώ δεν υπάρχει η επιλογή όπως στο νεξους και στο go sms να δονείται μόνο όταν απενεργοποιείς τον ήχο/βάζεις σε δόνηση.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν προεγκατεστημένο στα android της Samsung. Δεν είναι πλέον, όχι στο note 2, ίσως επειδή η Samsung πιστεύει ότι κατάφερε να ενσωματώσει την "συνεχή γραφή"στο δικό της πληκτρολόγιο. Στην πραγματικότητα όμως, το original swype είναι ασύγκριτα καλύτερο, ιδίως με Ελληνικά. Slideit , swiftkey, Samsung stock keyboard είναι πολύ πίσω, και το λέω μετά από αρκετές ημέρες δοκιμών με όλα. Γνήσιο swype και μόνο, δοκιμάστε το και μετά μιλάμε :-)

 

Έγραψα ένα sms με το swype και μου γράφει με μικρά γράμματα οπότε ο παραλήπτης λαμβάνει μόνο ερωτηματικά. Μου γράφει να αλλάξω την imput method to automatic. Πως το κάνω αυτό στο swype ώστε να γράφει μόνο κεφαλαία? Αν απλά πατήσω το πλήκτρο για τα κεφαλαία στο πληκτρολόγιο λύνεται το πρόβλημα ή πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις?

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες πηρα την ελληνικη 4.1.2 χωρις ροοτ και καπου ακουσα να κανω backup τα αρχεια μου και μετα εργοστασιακο reset .ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα ένα sms με το swype και μου γράφει με μικρά γράμματα οπότε ο παραλήπτης λαμβάνει μόνο ερωτηματικά. Μου γράφει να αλλάξω την imput method to automatic. Πως το κάνω αυτό στο swype ώστε να γράφει μόνο κεφαλαία?

 

Πας στις ρυθμίσεις της εφαρμογής και μετά input method. Έτσι όμως θα στέλνει με 70 χαρακτήρες νομίζω. Με έχει κουράσει η στοκ εφαρμογή sms της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα root και triangle.

 

Στο στατους δείχνει τροποποίηση

 

Οταν παω στην αναβάθμιση κάνει time out.

 

Αν βγαλω το root θα μπορώ να έχω ΟΤΑ αναβάθμιση?

 

Το root βγαινει με απλη απ εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το note 1 κ πρεπει να το δωσω μεχρι αυριο.....θελω να κανω backup τα παντα κ να τα ξαναπερασω την τριτη στο note 2 που περιμενω. καμμια βοηθεια να το κανω χωρις πολυ κοπο??????

MAX POWER 092, ΣΕΛΙΔΑ 92

ΚΡΗΤΙΚΟ BASSΟΚΙΝΗΤΟ MAZDA RX-8

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ανφερόμουν στο swype beta και όχι στο swype της samsung.

 

Κι εγώ σ'αυτό αναφερόμουν. Αν θες να γράφει μόνο κεφαλαία τότε πατάς πολύ ώρα το shift(βελάκι), αλλά και πάλι υπάρχει πρόβλημα γιατί τα τονισμένα θα τα στέλνει με ερωτηματικό.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα root και triangle.

 

Στο στατους δείχνει τροποποίηση

 

Οταν παω στην αναβάθμιση κάνει time out.

 

Αν βγαλω το root θα μπορώ να έχω ΟΤΑ αναβάθμιση?

 

Το root βγαινει με απλη απ εγκατάσταση?

 

Υπάρχουν οδηγίες γι αυτό στην βίβλο.

 

παιδια εχω το note 1 κ πρεπει να το δωσω μεχρι αυριο.....θελω να κανω backup τα παντα κ να τα ξαναπερασω την τριτη στο note 2 που περιμενω. καμμια βοηθεια να το κανω χωρις πολυ κοπο??????

 

Θα πάρεις backup μέσω titanium αλλά πρέπει να έχεις ορισει ο φάκελος του, να βρίσκεται στην sd card. Αφού κανείς root το note 2 και εγκαταστήσεις το titanium θα από τις προτιμήσεις θα επιλέξεις τον φάκελο που υπάρχει ήδη στην sd card.

Θα επαναφέρεις αυστηρώς μόνο εφαρμογές από το market με τα δεδομένα τους.

Τίποτα από εφαρμογές συστήματος κάτι ρυθμίσεις.

Όταν τελειώσεις το στήσιμο και εφόσον όλα είναι ένταξη πάρε ένα νέο ολικό backup.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το note 1 κ πρεπει να το δωσω μεχρι αυριο.....θελω να κανω backup τα παντα κ να τα ξαναπερασω την τριτη στο note 2 που περιμενω. καμμια βοηθεια να το κανω χωρις πολυ κοπο??????

 

Foto end music στο pc και από εκεί μετά μεταφορά στο νοτελι...

Τι άλλο έχεις που το χρειάζεσαι???

Επίσης μπορείς αν έχεις sd κάρτα στο note να τα περάσεις εκεί και μετά την βάζεις στο νοτελι και είσαι έτοιμος...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες πηρα την ελληνικη 4.1.2 χωρις ροοτ και καπου ακουσα να κανω backup τα αρχεια μου και μετα εργοστασιακο reset .ισχυει?

μεσω ΟΤΑ την πηρες;

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τον επιβεβαιωνει κανεις?

Πάντως εδώ την Ελλάδα την έχει ως "pending"...

 

http://www.sammobile.com/2012/12/11/galaxy-note-ii-receives-android-4-1-2-jelly-bean-update-lots-of-new-features/

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και Καλή μας Χρονιά. Από την Παρασκευή είμαι και εγώ ένας ευτυχισμένος κάτοχος του note2. Το αγόρασα 535 ευρώ από την birdphone. Είναι γερμανικό και όλα λειτουργούν κανονικά. Για την birdphone μόνο καλά λόγια μπορώ να πω. Με εξυπηρέτησαν πολύ καλά, πήραμε και τηλ στη samsung για το IMEI, απόδειξη και σφραγίδα στο χαρτάκι της εγγύησης που έχει μέσα στο κουτί. Δεν έχω βάλει ακόμα sim λόγω έλλειψης από voda. Οι αναβαθμίσεις έγιναν κανονικά ΟΤΑ σε 4,1,2. Στα sms από ότι βλέπω γράφει κανονικά με μικρά και 160 χαρακτήρες όμως δεν έχω στείλει ακόμα... Διαβάζω με προσοχή αυτά που γράφετε και σας ευχαριστώ διότι με έχουν βοηθήσει ήδη πάρα πολύ. Καλή συνέχεια...

 

Και αυτό επίσης πως έγινε? Είσαι σίγουρος για τα παραπάνω φίλε?

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια έχεις συγχρονίσει τις επαφές και με άλλα accounts (πχ skype, facebook, κλπ) ή μόνο google?

Όχι, μόνο Google.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω λαγκαρισματα, στις επαφες στα μηνυματα, γενικα στο scrollαρισμα. Σκαλωνει και κανει κινηση. εχω καμια 10 εφαρμογες και κινηση στο off, συγχρονισμος καθολου κα μνημη ram παιζω κατασταση 700-800/1.75G. Δεν ξερω τι γινετε. Δεν ειναι smooth οπως λενε οι περισσοτεροι εδω.
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω λαγκαρισματα, στις επαφες στα μηνυματα, γενικα στο scrollαρισμα. Σκαλωνει και κανει κινηση. εχω καμια 10 εφαρμογες και κινηση στο off, συγχρονισμος καθολου κα μνημη ram παιζω κατασταση 700-800/1.75G. Δεν ξερω τι γινετε. Δεν ειναι smooth οπως λενε οι περισσοτεροι εδω.

 

Όταν όλοι σου λένε ότι είναι άψογο θα πρέπει να ψαχτείς.

Κάνε λοιπόν μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δες πως δουλεύει μετά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όταν όλοι σου λένε ότι είναι άψογο θα πρέπει να ψαχτείς.

Κάνε λοιπόν μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δες πως δουλεύει μετά.

 

Μα το τηλεφωνο ειναι καινουργιο, τι να ψαχτω?

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο οταν πηρα την 4.1.2 το ιδιο ισχυει αλλα δεν εχω ξανακανει back up και εργοστασιακη επαναφορα ξαι φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και χασω τα αρχεια μου!

 

Απο samsung kies

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...