Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν λεει no νομιζω πως εισαι ενταξει.ετσι λεει κ το δικο μου.

Οποτε σιγουρα δεν το τεσταρουμε; Αν ξερει καποιος ας απαντησει... Σε ευχαρστω φιλε μου και καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγω μόλις το τσεκαρα και γραφει NO.

Επισης...

Αρχισα και εγω να εχω θεμα (3 φορες το εχει κανει) ανοιγω την εισερχομενη κληση, με ακουν και δεν τους ακούω. Το ειχα παθει πιο παλια και με άλλη συσκευη, οποτε δεν ανησυχω, ειναι θεμα δικτυου.

Ειχα θεμα με την μπαταρία και περασα τρίτη φορα την 4.3 με odin αλλα πριν εκανα απο download mode, clean cache και μετα περασα την 4.3 χωρις ομως μετα να ξανακανω εργοστασιακες ρυθμισεις. Μετα καθαρη εγκατασταση και βλεπω οτι το κινητο εστρωσε. Πριν απο αυτο, μεχρι και restart ειχα, ενω στην 4.1.2 ηταν αψογο. Και να πω οτι ειχα ξαναπεράσει 2 φορες την 4.3 μεσω odin, με εργοστασιακες ρυθμισεις πριν και μετα την εγκατάσταση.

Συσκευή ελληνικη απο πλαισιο.

Edited by derizio
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το νοτε 2 προσφατα και το 1 το εδωσα στην κοπελλα μου.ενω το 2 γραφει nosane το 1 γραφει insane.και ειμαι και εκτος εγγυησης!τι θα γινει με αυτο το πραγμα?θα κινηθουμε καπως ολοι μαζι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλη χρονια.Να κανω μια ερώτηση.Το κινητό μου είναι αγορασμενο απο φιλο απο κινα και στο download mode με ξεκιναει με κάτι κινεζικα και παταω vol down και μετα μπαίνει σε αγγλικό μενού. Ξέρετε μηπως πως βαζω ευρωπαϊκό bootloader μια και αυτός π εχει τωρα η συσκευή είναι ο CHN_CHN?

Επισης παλιότερα ειχα προβληματα με το odin λετε να οφείλεται η προέλευση της συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αριστη παρουσιαση!

Εδω και ενα μηνα περιπου ταλαιπωρουμαι με την εξυπηρετηση πελατων της Samsung και το αντιστοιχο προβλημα σε N7000 για λογαριασμο φιλου.

Ειμαι κατοχος Ν7100 και το Ν7000 του φιλου μου ειναι "θυμα" του συγκεκριμενου εργοστασιακου ελλατωματος . Παγωμενο καθε τρεις και λιγο. Πρακτικα αχρηστο. Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες, αλλα το κινητο εχει υποστει προ λιγων μηνων αλλαγή μητρικής απο εξουσιοδοτημένο service της Samsung. ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΕΚΤΗΣΕ το προβλημα χαρη στη μητρικη που του βαλαν στο service.

Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δεν γνωριζαν αν το ανταλακτικο που εβαζαν ειχε προβληματικό eMMC chip...

Τωρα πια ειναι πλεον (βολικα για αυτους) εκτος εγγυησης.

Δεν κανω παραπανω θεμα για το Note I του φιλου μου εδω.

 

Εχω αποφυγει ως τωρα να τσεκαρω το δικο μου Ν7100 (μην πικραθω) μεχρι να δω την οριστικη σταση της Samsung , αλλα συντομα θα το κανω. Πρακτικα θα ξερω το προδιαγεγραμμενο μελλον και της δικιας μου συσκευης.

Ειμαι της αποψης οτι οποιοσδηποτε εχει συσκευη με το προβληματικό eMMC chip απλα τζογαρει. Αν του κατσει μετα το περας της εγγυησης εχασε το κινητο (γινεται αφορητο στη χρηση).

Και ειμαι της αποψης οτι πρεπει να απαιτησουν(με?) αλλαγη ΟΛΩΝ των προβληματικων μητρικων.

Καθαρο 100% εργοστασιακο ελλατωμα hardware, ποια μπορει να η δικαιολογια της Samsung?

DrMobile παρουσιαζεις αψογα εδω οτι και στο Note II ΔΕΝ ΛΥΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! απλη ντριπλα...

Κι εγω ένα μηνα τωρα μονο "θα το προωθήσουμε" ακουω απο την εξυπηρετηση της Samsung...

 

Εχω διαβασει φυσικα τα κατα καιρους σχολια στο αντιστοιχο θρεντ. Παντα αναρωτιομουν γιατι να θελει κανεις να αγνοησει ακομα, ακομα και ενα πιθανο προβλημα, με την ελπιδα οτι δεν θα του συμβει? Αντι να απαιτησει απο την εταιρεια υπευθυνη σταση.

Βλεπωντας την στεναχωρια του φιλου μου που δεν μπορει να παει πλεον σε κατι μη-Note (ειναι νομιζω αδυνατον για τους περισσοτερους οπως και για μενα πλεον) και ουτε εχει την οικονομικη δυνατοτητα για νεα αγορα, πιστευω οτι πρεπει να βρουμε τροπο να αναγκασουμε την Samsung Hellas να σταθει αξιοπιστη απεναντι μας. Και μην υποτιματε την πιθανοτητα να βρεθειτε στην θεση του φιλου μου. Αλλωστε το επισημο service τον εβαλε στη θεση αυτη...

 

Καλη χρονια σε ολους!

http://www.efpolis.gr/ ή 1520

Με επιχείρημα την εξαιρετική ανάλυση του DrMobile, να απευθυνθείς στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, εγγράφως ή τηλεφωνικά. Στο παρελθόν έχω καταγγείλει τηλεφωνικά συμπεριφορές εταιριών, παρενέβησαν τηλεφωνικά στην εταιρία (τους έδωσα τηλέφωνο και υπεύθυνο που είχα μιλήσει) και αυθημερόν η εταιρία με πήρε πίσω μου πει ότι λύθηκε το θέμα και θα συμμορφωθούν! Φαίνεται ότι από το να "μπλέξουν" προτιμούν να επωμιστούν το κόστος για έναν καταναλωτή.

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Όταν έμαθα για το SDS πριν αρκετούς μήνες το αγνόησα και σχεδόν πίστεψα ότι δεν είναι τόσο σοβαρό όσο έλεγαν στα forums, μέχρι και ότι μπορεί να μη συμβαίνει καθόλου... Σε κάθε περίπτωση, με το patch της Samsung από την 4.1.2 και μετά θεώρησα ότι το θέμα είχε λήξει. Δυστυχώς όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι... Μετά από πολύ ψάξιμο που έκανα την τελευταία βδομάδα, παρακινούμενος από το άρθρο του Bunnie Huang, κατέληξα στα συμπεράσματα που ανέφερα στο προηγούμενο post μου. Το πρόβλημα υπάρχει και είναι επιβεβαιωμένο και δοκιμασμένο στο Note II μου και στα Note II και S3 φίλου μου. Απλά μετά το patch της Samsung το πρόβλημα έχει μεταλλαχτεί από SDS (Sudden Death Syndrome) σε SFS (Sudden Freeze Syndrome). Η Samsung επέλεξε να κουκουλώσει το πρόβλημα του ξαφνικού θανάτου εισάγοντας κώδικα που προκαλεί παγώματα/κολλήματα απλά και μόνο για να προστατέψει το eMMC chip και να γλιτώσει τις μαζικές επιστροφές στα service για αλλαγή μητρικής, γράφοντας έτσι στα @@ της τους χρήστες που πλήρωσαν έναν σκασμό λεφτά (τότε το Note II είχε πάνω από 600 €) για να αγοράσουν τις προβληματικές συσκευές. Μιλάμε για τον απόλυτο σεβασμό στον χρήστη/πελάτη, μπράβο Samsung!

 

Το θετικό (αν μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε θετικό) στην όλη υπόθεση είναι ότι τα παγώματα/κολλήματα δεν είναι συχνά (τουλάχιστον στο δικό μου Note II) και για να προκληθούν πρέπει να υπάρξουν συχνές εγγραφές στην εσωτερική μνήμη. Επίσης, μετά τα παγώματα/κολλήματα (που μπορεί να διαρκέσουν μέχρι και αρκετά λεπτά) η συσκευή καταφέρνει να επιστρέψει στην ομαλή της λειτουργία και δεν υπάρχει αλλοίωση των δεδομένων. Δηλαδή τα δεδομένα που γράφτηκαν στην εσωτερική μνήμη (και προκάλεσαν τα κολλήματα) μετά μπορούν να διαβαστούν κανονικά (χωρίς κολλήματα κατά την ανάγνωση) και δεν είναι αλλοιωμένα. Αυτό σημαίνει πως τουλάχιστον δεν θα χαθούν τα δεδομένα μας, απλά πρέπει να υπομένουμε και να περιμένουμε να τελειώσουν τα κολλήματα και η συσκευή να "ξυπνήσει". Πάντως αυτό που συμβαίνει είναι πραγματικά απαράδεκτο για μια συσκευή ναυαρχίδα που κοστίζει (κόστιζε) περισσότερο από ένα μέσο laptop...

 

Αυτό που λέει ο ilpara είναι καλή ιδέα και ίσως παίξει, δεν χάνουμε τίποτα να τη δοκιμάσουμε. Τώρα που γνωρίζω τι παίζεται θα μπορούσα να περάσω την 4.1.1 (που δεν έχει το SDS patch) και να εκτελέσω τη διαδικασία αντιγραφής αρχείων στο post μου. Μέσα σε λίγες ώρες είναι σίγουρο ότι η συσκευή θα "πεθάνει". Μετά τη στέλνω στο service για αλλαγή μητρικής μέσα στην εγγύηση και τέλος. Το θέμα είναι ότι με την 4.3 που έβαλα πρόσφατα δεν μπορώ πλέον να γυρίσω στην 4.1.1 χωρίς να γράψει το KNOX και δεν ξέρω αν θα μπορούν να το δουν αυτό σε "πεθαμένη" από SDS συσκευή. Αν δεν μπορούν, τότε αυτό που λέω παραπάνω είναι μια καλή λύση για όσους οι συσκευές τους είναι ακόμα στην εγγύηση. Ύπουλα μας φέρθηκε η Samsung, ύπουλα θα της φερθούμε κι εμείς. Το σκέφτομαι... Αλλά απ' την άλλη η συσκευή μου δουλεύει μια χαρά μέχρι στιγμής και τα κολλήματα δεν εμφανίζονται (ακόμα) σε καθημερινή χρήση, οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπω στη διαδικασία. Ίσως και να το κάνω, θα το σκεφτώ. Έχω κουραστεί και απογοητευτεί από όλα αυτά...

 

Οποτε σιγουρα δεν το τεσταρουμε; Αν ξερει καποιος ας απαντησει... Σε ευχαρστω φιλε μου και καλη χρονια!

Σε όσους το πρόγραμμα ελέγχου του eMMC bug βγάζει "No. Sane chip." σημαίνει ότι η συσκευή σας είναι μια χαρά. Στην περίπτωση αυτή το patch της Samsung δεν ενεργοποιείται ποτέ, οπότε δεν θα έχετε καθόλου τα κολλήματα που αναφέρω. Είστε μια χαρά και σας ζηλεύω...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Όταν έμαθα για το SDS πριν αρκετούς μήνες το αγνόησα και σχεδόν πίστεψα ότι δεν είναι τόσο σοβαρό όσο έλεγαν στα forums, μέχρι και ότι μπορεί να μη συμβαίνει καθόλου... Σε κάθε περίπτωση, με το patch της Samsung από την 4.1.2 και μετά θεώρησα ότι το θέμα είχε λήξει. Δυστυχώς όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι... Μετά από πολύ ψάξιμο που έκανα την τελευταία βδομάδα, παρακινούμενος από το άρθρο του Bunnie Huang, κατέληξα στα συμπεράσματα που ανέφερα στο προηγούμενο post μου. Το πρόβλημα υπάρχει και είναι επιβεβαιωμένο και δοκιμασμένο στο Note II μου και στα Note II και S3 φίλου μου. Απλά μετά το patch της Samsung το πρόβλημα έχει μεταλλαχτεί από SDS (Sudden Death Syndrome) σε SFS (Sudden Freeze Syndrome). Η Samsung επέλεξε να κουκουλώσει το πρόβλημα του ξαφνικού θανάτου εισάγοντας κώδικα που προκαλεί παγώματα/κολλήματα απλά και μόνο για να προστατέψει το eMMC chip και να γλιτώσει τις μαζικές επιστροφές στα service για αλλαγή μητρικής, γράφοντας έτσι στα @@ της τους χρήστες που πλήρωσαν έναν σκασμό λεφτά (τότε το Note II είχε πάνω από 600 €) για να αγοράσουν τις προβληματικές συσκευές. Μιλάμε για τον απόλυτο σεβασμό στον χρήστη/πελάτη, μπράβο Samsung!

 

Το θετικό (αν μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε θετικό) στην όλη υπόθεση είναι ότι τα παγώματα/κολλήματα δεν είναι συχνά (τουλάχιστον στο δικό μου Note II) και για να προκληθούν πρέπει να υπάρξουν συχνές εγγραφές στην εσωτερική μνήμη. Επίσης, μετά τα παγώματα/κολλήματα (που μπορεί να διαρκέσουν μέχρι και αρκετά λεπτά) η συσκευή καταφέρνει να επιστρέψει στην ομαλή της λειτουργία και δεν υπάρχει αλλοίωση των δεδομένων. Δηλαδή τα δεδομένα που γράφτηκαν στην εσωτερική μνήμη (και προκάλεσαν τα κολλήματα) μετά μπορούν να διαβαστούν κανονικά (χωρίς κολλήματα κατά την ανάγνωση) και δεν είναι αλλοιωμένα. Αυτό σημαίνει πως τουλάχιστον δεν θα χαθούν τα δεδομένα μας, απλά πρέπει να υπομένουμε και να περιμένουμε να τελειώσουν τα κολλήματα και η συσκευή να "ξυπνήσει". Πάντως αυτό που συμβαίνει είναι πραγματικά απαράδεκτο για μια συσκευή ναυαρχίδα που κοστίζει (κόστιζε) περισσότερο από ένα μέσο laptop...

 

Αυτό που λέει ο ilpara είναι καλή ιδέα και ίσως παίξει, δεν χάνουμε τίποτα να τη δοκιμάσουμε. Τώρα που γνωρίζω τι παίζεται θα μπορούσα να περάσω την 4.1.1 (που δεν έχει το SDS patch) και να εκτελέσω τη διαδικασία αντιγραφής αρχείων στο post μου. Μέσα σε λίγες ώρες είναι σίγουρο ότι η συσκευή θα "πεθάνει". Μετά τη στέλνω στο service για αλλαγή μητρικής μέσα στην εγγύηση και τέλος. Το θέμα είναι ότι με την 4.3 που έβαλα πρόσφατα δεν μπορώ πλέον να γυρίσω στην 4.1.1 χωρίς να γράψει το KNOX και δεν ξέρω αν θα μπορούν να το δουν αυτό σε "πεθαμένη" από SDS συσκευή. Αν δεν μπορούν, τότε αυτό που λέω παραπάνω είναι μια καλή λύση για όσους οι συσκευές τους είναι ακόμα στην εγγύηση. Ύπουλα μας φέρθηκε η Samsung, ύπουλα θα της φερθούμε κι εμείς. Το σκέφτομαι... Αλλά απ' την άλλη η συσκευή μου δουλεύει μια χαρά μέχρι στιγμής και τα κολλήματα δεν εμφανίζονται (ακόμα) σε καθημερινή χρήση, οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπω στη διαδικασία. Ίσως και να το κάνω, θα το σκεφτώ. Έχω κουραστεί και απογοητευτεί από όλα αυτά...

 

 

Σε όσους το πρόγραμμα ελέγχου του eMMC bug βγάζει "No. Sane chip." σημαίνει ότι η συσκευή σας είναι μια χαρά. Στην περίπτωση αυτή το patch της Samsung δεν ενεργοποιείται ποτέ, οπότε δεν θα έχετε καθόλου τα κολλήματα που αναφέρω. Είστε μια χαρά και σας ζηλεύω...

 

Δεν νομιζω να μπορουν να δουν τιποτα σε καμμενη μητρικη οποτε για να ειναι καλυτερη η φουστια κανε το ενα μηνα πριν την ληξη της εγγυησης.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μπορουν να δουν τιποτα σε καμμενη μητρικη οποτε για να ειναι καλυτερη η φουστια κανε το ενα μηνα πριν την ληξη της εγγυησης.

 

Δεν μπορούν να δουν τίποτα.Πριν κάνα 4 μηνο έστειλα galaxy nexus με καμένη πλακέτα στην smartec και μου το έφτιαξαν τσάμπα στα πλαίσια της εγγύησης.Το κινητό ήταν ρουταρισμένο, με custom Rom, custom kernel, custom recovery και με overclock στο θεό...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι, θα <πεθανει> εντελως ωστε να μην μπορουν να το ανοιξουν η θα ειναι <μισοπεθαμενο> και θα μπορεσουν να μπουν στο download mode!?!?Μου ειχε τυχει κι εμενα Sod σε ενα s2 που ηταν σκύλοπειραγμένο, αλλα εκεινο ειχε πεθανει εντελως,οποτε και μου το εφιαξαν μες την εγγυηση.Συνηθως πεθαινουν για τα καλα,αν ομως, δεν....βαζεις το χερι στην τσεπη.

Να σημειωσω οτι το προβλημα αυτο υπηρχε απο το s-s2-s3-note 1-note 2 (δεν γνωριζω τι γινεται στα s4 και note 3 λογω qualcom),και η samsung κανει τον τρελο καβαλαρη.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην πανηκοβάλεστε με το Insane chip. Αν δεν γεμιζετε τέρμα την εσωτερική μνήμη του κινητού, που ούτως ή άλλως καλό είναι να μην τη γεμίζετε, δεν θα σας βγάλει ποτέ πρόβλημα... το λέω ως παθών. Από την άλλη, να ξέρετε πως όταν παγώνει το κινητό, δεχεστε κλήσεις και μηνύματα κανονικά, απλά πότε δεν τα παραλαμβάνετε... δηλάδη στους άλλους φαίνεται πως χτυπάει η κλήση, και στα μηνύματα ότι παραδόθηκαν κανονικά... οπότε θέλει προσοχή.
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην πανηκοβάλεστε με το Insane chip. Αν δεν γεμιζετε τέρμα την εσωτερική μνήμη του κινητού, που ούτως ή άλλως καλό είναι να μην τη γεμίζετε, δεν θα σας βγάλει ποτέ πρόβλημα... το λέω ως παθών. Από την άλλη, να ξέρετε πως όταν παγώνει το κινητό, δεχεστε κλήσεις και μηνύματα κανονικά, απλά πότε δεν τα παραλαμβάνετε... δηλάδη στους άλλους φαίνεται πως χτυπάει η κλήση, και στα μηνύματα ότι παραδόθηκαν κανονικά... οπότε θέλει προσοχή.

 

Το αν έχει πρόβλημα ή όχι το emmc chip, δεν έχει καμία σχέση με το αν γεμίζεις τη μνήμη ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με το νοτε 1 με πανω απο 2 χρονια λειτουργιας και απειρα φλασαρισματα μετα τον 1ο χρονο ειδα ελαχιστες φορες παγωματα.το κινητο ηταν απροβληματιστο και ειδικα me cyanogen και πολυ γρηγορο.υπαρχει πιθανοτητα αυτη η συσκευη καποια στιγμη να μπρικαρει η απλα μπορει να συμβει να εχει παγωματα και επανεκκινησεις?
Link to comment
Share on other sites

Το αν έχει πρόβλημα ή όχι το emmc chip, δεν έχει καμία σχέση με το αν γεμίζεις τη μνήμη ή όχι.

Το θέμα είναι ότι όσο περισσότερο γράφεις/σβήνεις δεδομένα στην εσωτερική μνήμη τόσο αυξάνεται η πιθανότητα να έχεις τα κολλήματα (με το patch) ή τον αιφνίδιο θάνατο (χωρίς το patch). Π.χ. αν στην κάμερα θέσεις ως μέσο αποθήκευσης την εσωτερική μνήμη και τραβήξεις πολλές φωτογραφίες ή μεγάλα βίντεο είναι σχεδόν βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα στο κάνει. Οπότε είναι καλύτερα να αφήνουμε την εσωτερική μνήμη όσο πιο "ήσυχη" γίνεται για να αποφύγουμε το πρόβλημα. Αυτό μάλλον εννοεί ο φίλος Astroholic παραπάνω.

 

Παντως εγω με το νοτε 1 με πανω απο 2 χρονια λειτουργιας και απειρα φλασαρισματα μετα τον 1ο χρονο ειδα ελαχιστες φορες παγωματα.το κινητο ηταν απροβληματιστο και ειδικα me cyanogen και πολυ γρηγορο.υπαρχει πιθανοτητα αυτη η συσκευη καποια στιγμη να μπρικαρει η απλα μπορει να συμβει να εχει παγωματα και επανεκκινησεις?

Απ' τη στιγμή που η συσκευή σου είναι ακόμα ζωντανή, για να την προστατεύσεις πρέπει να εξασφαλίσεις ότι ο kernel που χρησιμοποιείς περιέχει το eMMC patch της Samsung. Αν έχεις stock 4.1.2 ή 4.3 ROM είσαι OK. Έλεγξε αν η custom ROM που χρησιμοποιείς το έχει. Αν αυτό συμβαίνει, τότε η συσκευή σου δεν θα "πεθάνει" ποτέ από SDS, αλλά ίσως να έχεις παγώματα/κολλήματα υπό συνθήκες. Αν ο kernel δεν περιέχει το patch, τότε είναι θέμα χρόνου να σου σβήσει και να μην ξανανάψει ποτέ...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα το κινητο στη samsung μετα το προβλημμα μετα την αναβαθμιση που δεν εδειχνε ιμει και σιμ και μου ειπαν μηπως εχω περασει custon rom Η εχω κανει root Πραγμα το οποιο δεν εχω κανει μιας και εκανα την αναβαθμιση μεσω κινητου. αυτο θα φανει στο σερβις η θα προσπαθησουν να μου βγαλουν οτι φταιω εγω?
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα το κινητο στη samsung μετα το προβλημμα μετα την αναβαθμιση που δεν εδειχνε ιμει και σιμ και μου ειπαν μηπως εχω περασει custon rom Η εχω κανει root Πραγμα το οποιο δεν εχω κανει μιας και εκανα την αναβαθμιση μεσω κινητου. αυτο θα φανει στο σερβις η θα προσπαθησουν να μου βγαλουν οτι φταιω εγω?

 

Φυσικα κ θα φανει... Δεν θα εχεις προβλημα... Εφ οσον ειναι ολα στο 0 δεν μπορουν να πουν κατι... Παντως ειναι πολυ παραξενο αυτο με το imei... Πραγματικά ήξερα ότι μόνο με αλλαγες custom rom υπαρχει περίπτωση να χαθει το imei... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ θα φανει... Δεν θα εχεις προβλημα... Εφ οσον ειναι ολα στο 0 δεν μπορουν να πουν κατι... Παντως ειναι πολυ παραξενο αυτο με το imei... Πραγματικά ήξερα ότι μόνο με αλλαγες custom rom υπαρχει περίπτωση να χαθει το imei... :rolleyes:
Συμβαινει και σε νορμαλ συνθηκες.Το ειχα παθει με το one-x και μου ειχαν αλλαξει πλακετα (ολα ηταν στοκ).Αν εισαι <απειραχτος> θα στο φιαξουν μεσα στην εγγυηση.
Link to comment
Share on other sites

Απ' τη στιγμή που η συσκευή σου είναι ακόμα ζωντανή, για να την προστατεύσεις πρέπει να εξασφαλίσεις ότι ο kernel που χρησιμοποιείς περιέχει το eMMC patch της Samsung. Αν έχεις stock 4.1.2 ή 4.3 ROM είσαι OK. Έλεγξε αν η custom ROM που χρησιμοποιείς το έχει. Αν αυτό συμβαίνει, τότε η συσκευή σου δεν θα "πεθάνει" ποτέ από SDS, αλλά ίσως να έχεις παγώματα/κολλήματα υπό συνθήκες. Αν ο kernel δεν περιέχει το patch, τότε είναι θέμα χρόνου να σου σβήσει και να μην ξανανάψει ποτέ...

 

την 4.3.1 της cyanogen εχω στο κινητο.το αν υπαρχει το patch της samsung το ελεγχω απο το app το emmc check η καπως αλλιως?sorry αν εχει απαντηθει.

Link to comment
Share on other sites

την 4.3.1 της cyanogen εχω στο κινητο.το αν υπαρχει το patch της samsung το ελεγχω απο το app το emmc check η καπως αλλιως?sorry αν εχει απαντηθει.

 

Κοίτα στο thread της rom αν αναφέρεται αλλιώς ρώτα τον developer να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ θα φανει... Δεν θα εχεις προβλημα... Εφ οσον ειναι ολα στο 0 δεν μπορουν να πουν κατι... Παντως ειναι πολυ παραξενο αυτο με το imei... Πραγματικά ήξερα ότι μόνο με αλλαγες custom rom υπαρχει περίπτωση να χαθει το imei... :rolleyes:

 

να σου πω την αληθεια εγω το πηρα το κινητο ενος μηνα μεταχειρησμενο κ οταν το πηρα ειχε 4.1.2 αλλα τον ρωτησα αυτον και μου ειπε δεν το εχει πειραξει. το εκανα restore Και κατευθειαν αναβαθμηση και μετα ειχα αυτο το προβλημα. πριν το παω στη samsung ξαναπηρα αυτον που αγορασα το κινητο και τον ρωτησα σιγουρα δεν το εχεις κανει εσυ τιποτα λεει οχι αλλα κραταω μια πισινη.. Σε περιπτωση που το ειχε κανει αυτος θα φανει στη samsung θα μου το πουνε?

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια εγω το πηρα το κινητο ενος μηνα μεταχειρησμενο κ οταν το πηρα ειχε 4.1.2 αλλα τον ρωτησα αυτον και μου ειπε δεν το εχει πειραξει. το εκανα restore Και κατευθειαν αναβαθμηση και μετα ειχα αυτο το προβλημα. πριν το παω στη samsung ξαναπηρα αυτον που αγορασα το κινητο και τον ρωτησα σιγουρα δεν το εχεις κανει εσυ τιποτα λεει οχι αλλα κραταω μια πισινη.. Σε περιπτωση που το ειχε κανει αυτος θα φανει στη samsung θα μου το πουνε?

 

Αν είχε κάνει κάτι θα φανεί και εννοείται ότι θα στο πούνε γιατί δεν θα σε καλύπτει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε κάνει κάτι θα φανεί και εννοείται ότι θα στο πούνε γιατί δεν θα σε καλύπτει η εγγύηση.

 

πως θα φανει αν ειχε μηδενισει τον counter με triangle away??

Link to comment
Share on other sites

την 4.3.1 της cyanogen εχω στο κινητο.το αν υπαρχει το patch της samsung το ελεγχω απο το app το emmc check η καπως αλλιως?sorry αν εχει απαντηθει.

Όπως σωστά σου λέει ο φίλος DimGalaxyS, πρέπει να ρωτήσεις τον developer ή να πας στο website/thread της ROM που χρησιμοποιείς και να δεις αν το αναφέρει. Συνήθως οι "μάγειρες" το αναφέρουν στη σελίδα/post που ανακοινώνουν την κάθε ROM.

 

Να τονίσω και κάτι άλλο σημαντικό: το πρόγραμμα ελέγχου του eMMC bug θα συνεχίσει να βγάζει "insane chip" ανεξάρτητα αν υπάρχει ή όχι το patch της Samsung! Δηλαδή το app απλά αναφέρει την κατάσταση του h/w, που είναι κάτι που δεν αλλάζει. Το αν το s/w (ROM) περιέχει ή όχι το patch είναι άλλη ιστορία. Πρέπει εσείς να το ελέγξετε μόνοι σας (για custom) ή να φοράτε 4.1.2/4.3 stock.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

πως θα φανει αν ειχε μηδενισει τον counter με triangle away??

 

Εννοειται πως αν ειχε μηδενισει ειναι οκ, μιλαω για την χειροτερη των περιπτωσεων που απλα περασε μια stock rom πανω απο την custom...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως αν ειχε μηδενισει ειναι οκ, μιλαω για την χειροτερη των περιπτωσεων που απλα περασε μια stock rom πανω απο την custom...

 

Τοτε θα του ρθει το τσεκ... Κ το μπινελικι θα παει σ αυτον που του πουλησε το κινητο... :D

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα του ρθει το τσεκ... Κ το μπινελικι θα παει σ αυτον που του πουλησε το κινητο... :D

 

Ακριβως, ας ελπισουμε οτι μηδενισε τον counter πριν το πουλησει και να την βγαλει λαδι ο φιλος μας...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...