Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,μολις το απεκτησα κι εγω,απο Birdphone,εκανε και μονο του αναβαθμιση στο 4.1.2 με το που συνδεθηκε στο WiFi,εχω ομως μια απορια:γιατι οταν παω να γραψω καποιο μηνυμα,δεν μου εμφανιζει το "προσθηκη λεξης"?

Ειναι κομματακι σπαστικο,αν μπορει καποιος να βοηθησει,

ευχαριστω!!!!

 

Οπως ειναι ανοιχτο το πληκτρολόγιο πατα το κουμπι με το γραναζακι να μπει στις ρυθμίσεις και ενεργοποιησε το "εξυπνη δημιουργία κειμένου"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω για την αμμεση σου απαντηση,αλλα ειναι ιδη ενεργοποιημενη η λειτουργια,μου βγαζει προτινομενες λεξεις,αλλα δυστυχως,δεν εμφανιζει το "προσθηκη λεξης",οπως γινοταν στο που ειχα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμμεση σου απαντηση,αλλα ειναι ιδη ενεργοποιημενη η λειτουργια,μου βγαζει προτινομενες λεξεις,αλλα δυστυχως,δεν εμφανιζει το "προσθηκη λεξης",οπως γινοταν στο που ειχα.

 

Είχες iphone; Και εγώ το έψαχνα και τελικά δεν το κάνει αυτό. Εννοείς την συμπλήρωση της λέξης μάλλον.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Galaxy 1(i9000),μου κανει εντυπωση που δεν το εμφανιζει,δηλαδη,θες να γραψεις μια λεξη,δεν την εχει και απλα εσυ την κανεις "προσθηκη",ετσι ωστε την επομενη φορα,να στην εμφανιζει αυτοματα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω πως έτσι μαθαίνει κιόλας και μετά από ένα διάστημα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Galaxy 1(i9000),μου κανει εντυπωση που δεν το εμφανιζει,δηλαδη,θες να γραψεις μια λεξη,δεν την εχει και απλα εσυ την κανεις "προσθηκη",ετσι ωστε την επομενη φορα,να στην εμφανιζει αυτοματα.

 

Για δοκιμασε το Swype (beta) καντο Google και θα το βρεις.

Εναλλακτικα, δοκιμασε το SwiftKey keyboard.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μας μήνα...

Ρε παιδιά, έχει στείλει κανείς σας αρχεία (πχ ένα doc από τον File Explorer), ή photos (από το Gallery App) με το S-Beam? Ενεργοποιώ και το SBeam και το NFC, είμαι στο ίδιο WiFi δίκτυο με τον παραλήπτη (Samsung Galaxy S3) και δεν... Ακουμπάνε οι δύο συσκευές, αλλά nothing happens. Επίσης, στον χρήστη του SGS3 - επάνω στην status bar - βγάζει ένα εικονίδιο "Ν" μαζί με το WiFi symbol, το οποίο δεν εμφανίζεται στο Note μου. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό?

Ευχαριστώ

Edited by costasp

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μας μήνα...

Ρε παιδιά, έχει στείλει κανείς σας αρχεία (πχ ένα doc από τον File Explorer), ή photos (από το Gallery App) με το S-Beam? Ενεργοποιώ και το SBeam και το NFC, είμαι στο ίδιο WiFi δίκτυο με τον παραλήπτη (Samsung Galaxy S3) και δεν... Ακουμπάνε οι δύο συσκευές, αλλά nothing happens. Επίσης, στον χρήστη του SGS3 - επάνω στην status bar - βγάζει ένα εικονίδιο "Ν" μαζί με το WiFi symbol, το οποίο δεν εμφανίζεται στο Note μου. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό?

Ευχαριστώ

 

Καλό μήνα!

 

-Ενεργοποιείς τα NFC και S Beam από τις ρυθμίσεις

-Ανοίγεις το αρχείο που θες (πχ μια φωτογραφία με τη Συλλογή)

-Ακουμπάς τις πλάτες των κινητών και κάνει μία δόνηση

-Στη συσκευή που έχεις σε προβολή τη φωτογραφία του παραδείγματος, σου βγάζει ένα μήνυμα που λέει "Αγγίξτε για αποστολή". Πατάς πάνω στη φωτογραφία και τη στέλνει

 

Επίσης μπορείς να κάνεις pair δύο συσκευές μέσω wifi direct και να κάνεις στην ουσία το ίδιο πράγμα χωρίς καν να χρειάζεσαι το NFC και την επαφή των συσκευών κλπ κλπ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλοσοριζω και εγω την παρέα . Σήμερα παρέλαβα και εγω το κινητο απο μελος του φόρουμ(ευχαριστώ) φανταστικό κινητο εχω να πω.ερχομαι απο htc one x.απο οτι ειδα φοραω εκδοση 4.1.2 ειναι η τελευταία λογικα.και παλι καλως σας βρηκα...
Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες μου εχει καρφωθει στο μυαλο μηπως να δωσω το Note II και παρω καποιο μικροτερο αλλα κορυφαιο κινητο + κανα tablet (ισως nexus και τα δυο γιατι εχουν καλες τιμες και δεν παιζει να περιμενω να βγουν και να πεσουν τα s4, one κτλ...αφηστε που μ'αρεσει η ιδεα των αναβαθμισεων μιας που δεν ασχολουμαι με καστομιες). Δεν ξερω τι με εχει πιασει, αλλα αρχισε να με ψιλοαπασχολει το μεγεθος του...βεβαια δεν ξερω αν ειναι πραγματικη ανησυχια ή αν με τρωει ο τετοιος μου να μπαινω σε ιστοριες. Κατα τα αλλα η συσκευη οπως ξερουμε ολοι ειναι θεικη και φοβαμαι μην κανω καμια χαζομαρα και το μετανιωσω και ξοδεψω τζαμπα χρονο και χρημα (γιατι με το note II με την οθονη του και την αυτονομια του δε με πολυνοιαζει το ταμπλετ). Ηθελα απλα να εκφρασω το first world problem μου μπας και πειτε τιποτα που θα ξεδιαλυνει τη σκεψη μου :p Edited by mindfield
Link to comment
Share on other sites

Noisy εγώ πάλι έχω το αντίθετο πρόβλημα. Θέλει η γυναίκα να αλλάξει κινητό και θα πάρει το note μου αλλά δεν μπορώ να καταλήξω στο τι να πάρω εγώ. Ακόμα και το S4 να βγει με 5 ίντσες το θεωρώ πλέον βουτιά κλπ προς τα πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες μου εχει καρφωθει στο μυαλο μηπως να δωσω το Note II και παρω καποιο μικροτερο αλλα κορυφαιο κινητο + κανα tablet (ισως nexus και τα δυο γιατι εχουν καλες τιμες και δεν παιζει να περιμενω να βγουν και να πεσουν τα s4, one κτλ...αφηστε που μ'αρεσει η ιδεα των αναβαθμισεων μιας που δεν ασχολουμαι με καστομιες). Δεν ξερω τι με εχει πιασει, αλλα αρχισε να με ψιλοαπασχολει το μεγεθος του...βεβαια δεν ξερω αν ειναι πραγματικη ανησυχια ή αν με τρωει ο τετοιος μου να μπαινω σε ιστοριες. Κατα τα αλλα η συσκευη οπως ξερουμε ολοι ειναι θεικη και φοβαμαι μην κανω καμια χαζομαρα και το μετανιωσω και ξοδεψω τζαμπα χρονο και χρημα (γιατι με το note II με την οθονη του και την αυτονομια του δε με πολυνοιαζει το ταμπλετ). Ηθελα απλα να εκφρασω το first world problem μου μπας και πειτε τιποτα που θα ξεδιαλυνει τη σκεψη μου :p

 

Θα σε βοηθήσω εγώ.

Nexus 4 και Note 2, και τα δύο με 63% εναπομείνασα μπαταρία, σε wifi και φωτεινότητα χαμηλά.

Με προβληματίζει και εμένα το μέγεθος για το καλοκαίρι (τον χειμώνα ας είναι καλά το μπουφάν :)) και έχω σκεφτεί επίσης το N4 αλλά με τέτοια αυτονομία δεν...

Θα περιμένω να δω τι θα παρουσιάσει η Samsung τον Μαρτιο, διαφορετικά θα πάω τις βερμούδες στη μοδίστρα να μου μεγαλώσει τις τσέπες :p

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Θα σε βοηθήσω εγώ.

Nexus 4 και Note 2, και τα δύο με 63% εναπομείνασα μπαταρία, σε wifi και φωτεινότητα χαμηλά.

Με προβληματίζει και εμένα το μέγεθος για το καλοκαίρι (τον χειμώνα ας είναι καλά το μπουφάν :)) και έχω σκεφτεί επίσης το N4 αλλά με τέτοια αυτονομία δεν...

Θα περιμένω να δω τι θα παρουσιάσει η Samsung τον Μαρτιο, διαφορετικά θα πάω τις βερμούδες στη μοδίστρα να μου μεγαλώσει τις τσέπες :p

 

3 απόπειρες να συμβιώσω με Ν4, για το Pure Android και την ποιότητα κατασκευής του - και τις 3 γύρισα πίσω λόγω της αστείας αυτονομίας του Ν4.

Τη μια από αυτές έκανα και το λάθος να πουλήσω το νοτελι. Τις υπόλοιπες απλά τα είχα παράλληλα.

Αν βάλεις και το s-pen, επέκταση μνήμης και την καλύτερη κάμερα καταλαβαίνεις εύκολα πώς απλά το νοτελι παίζει μόνο του...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παω να γραψω μηνυμα με το s pen εκτος , πρεπει να πατησω παρατεταμενα το εικονιδιο για να εμφανιστει το πληκτρολογιο και να εξαφανιστει το χειρογραφο. Δεν γινετε να εμφανιζεται αυτοματα το πληκτρολογιο , που ειναι και το πιο λογικο ?
Link to comment
Share on other sites

Θα σε βοηθήσω εγώ.

Nexus 4 και Note 2, και τα δύο με 63% εναπομείνασα μπαταρία, σε wifi και φωτεινότητα χαμηλά.

Με προβληματίζει και εμένα το μέγεθος για το καλοκαίρι (τον χειμώνα ας είναι καλά το μπουφάν :)) και έχω σκεφτεί επίσης το N4 αλλά με τέτοια αυτονομία δεν...

Θα περιμένω να δω τι θα παρουσιάσει η Samsung τον Μαρτιο, διαφορετικά θα πάω τις βερμούδες στη μοδίστρα να μου μεγαλώσει τις τσέπες :p

 

Πέρα από τη φοβερή αυτονομία του Note II, αυτό που προσωπικά με έχει βολέψει απίστευτα είναι η αποσπώμενη μπαταρία του. Ο επιτραπέζιος φορτιστής και η δεύτερη μπαταρία κυριολεκτικά μου έχουν λύσει τα χέρια. Το τηλέφωνο δεν το φορτίζω ουσιαστικά ποτέ, είναι πάντα ετοιμοπόλεμο και χωρίς να πρέπει να μένει δεσμευμένο 2μιση ώρες ανά φόρτιση στο φορτιστή. Επίσης αρκετές φορές αλλάζω μπαταρία γύρω στο 35%-40% όπου με αυτό τον τρόπο υπάρχει η λιγότερη δυνατή καταπόνηση της μπαταρίας. Τέλος, παρά τα συχνά βάλε-βγάλε το καπάκι και ο τρόπος που κουμπώνει δεν έχει παρουσιάσει καμμία αλλαγή, κάτι που ήταν το μόνο άγχος μου στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τη φοβερή αυτονομία του Note II, αυτό που προσωπικά με έχει βολέψει απίστευτα είναι η αποσπώμενη μπαταρία του. Ο επιτραπέζιος φορτιστής και η δεύτερη μπαταρία κυριολεκτικά μου έχουν λύσει τα χέρια. Το τηλέφωνο δεν το φορτίζω ουσιαστικά ποτέ, είναι πάντα ετοιμοπόλεμο και χωρίς να πρέπει να μένει δεσμευμένο 2μιση ώρες ανά φόρτιση στο φορτιστή. Επίσης αρκετές φορές αλλάζω μπαταρία γύρω στο 35%-40% όπου με αυτό τον τρόπο υπάρχει η λιγότερη δυνατή καταπόνηση της μπαταρίας. Τέλος, παρά τα συχνά βάλε-βγάλε το καπάκι και ο τρόπος που κουμπώνει δεν έχει παρουσιάσει καμμία αλλαγή, κάτι που ήταν το μόνο άγχος μου στην αρχή.

Διαβάζοντας το πρώτο μισό του post σου ήμουν έτοιμος να σε ρωτήσω για το καπάκι και αν σου έχει χαλαρώσει από τα πολλά άνοιξε-κλείσε, αλλά μου δίνεις την απάντηση στο τέλος...

 

Τελικά αυτό το καπάκι αποδεικνύεται πολύ πιο ποιοτικό και ανθεκτικό απ' ό,τι φαίνεται στο μάτι. Κι εγώ όσες (πολύ λίγες) φορές το ξεκούμπωσα και το ξανακούμπωσα δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Τα πολλά "αυτάκια" που έχει περιμετρικά είναι πολύ έξυπνα σχεδιασμένα ώστε να ασφαλίζουν εύκολα και γρήγορα χωρίς να σπάνε ή να φθείρονται.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

3 απόπειρες να συμβιώσω με Ν4, για το Pure Android και την ποιότητα κατασκευής του - και τις 3 γύρισα πίσω λόγω της αστείας αυτονομίας του Ν4.

Τη μια από αυτές έκανα και το λάθος να πουλήσω το νοτελι. Τις υπόλοιπες απλά τα είχα παράλληλα.

Αν βάλεις και το s-pen, επέκταση μνήμης και την καλύτερη κάμερα καταλαβαίνεις εύκολα πώς απλά το νοτελι παίζει μόνο του...

 

Θυμάσαι που στα έλεγα Βαγγέλη;

Εσυ μ εψησες να αφήσω τα Galaxy και να πάω στο Note2, αλλά εγώ από την αρχή επέμενα για το N4 ότι θα είναι έτσι όπως αποδείχθηκε.

Αυτονομία στυλ HOX, μέτρια κάμερα, υπερθέρμανση το καλοκαίρι (ακόμα δεν το έχουν αισθανθεί οι κάτοχοι, έρχεται όμως ο Ιούνιος).

Πλέον δεν χρειάζομαι δοκιμή για να καταλάβω. Μετά από μερικά χαστούκια έμαθα.

 

Χθες βράδυ δεν φορτισα το Note2 οπότε το μεσημέρι ήμουν στο 33%. Αποφασίσαμε να βγούμε για φαγητό οπότε το έβαλα 10-15 λεπτά να φορτίσει. Πήγε στο 48% και τώρα μετά από αρκετή χρήση είναι στο 31. Ποιά άλλη συσκευή μπορεί να μου το δώσει αυτό;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καποια στιγμη καποιος ειχε ξανα ρωτηση για καποια εφαρμογη που βαζει τις φωτογραφιες και τις εικονες αυτούσιες σε αρχικη και κλειδωμα οθονη, γιατι σε περικοπή αλλοιώνετε πολύ η εικόνα και ειναι χάλια, αν θυμάται κανένας:happy::happy:
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανεις περικοπη θα πρεπει να τραβηχτουν ή να συμπιεστουν και οπτικα δεν θα ειναι οκ αυτο για την φωτογραφια.

Μπορεις να ψαξεις για wallpapers αναλυσης 720χ1280 οπως εκανα εγω. Οχι 1280χ720 ομως. Αυτη ειναι η βασικη διαφορα.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι που στα έλεγα Βαγγέλη;

Εσυ μ εψησες να αφήσω τα Galaxy και να πάω στο Note2, αλλά εγώ από την αρχή επέμενα για το N4 ότι θα είναι έτσι όπως αποδείχθηκε.

Αυτονομία στυλ HOX, μέτρια κάμερα, υπερθέρμανση το καλοκαίρι (ακόμα δεν το έχουν αισθανθεί οι κάτοχοι, έρχεται όμως ο Ιούνιος).

Πλέον δεν χρειάζομαι δοκιμή για να καταλάβω. Μετά από μερικά χαστούκια έμαθα.

 

Χθες βράδυ δεν φορτισα το Note2 οπότε το μεσημέρι ήμουν στο 33%. Αποφασίσαμε να βγούμε για φαγητό οπότε το έβαλα 10-15 λεπτά να φορτίσει. Πήγε στο 48% και τώρα μετά από αρκετή χρήση είναι στο 31. Ποιά άλλη συσκευή μπορεί να μου το δώσει αυτό;

 

φίλε μου εγώ έκανα αναβάθμιση με 20% μπαταρια το κινητό μας δεν παίζεται

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι που στα έλεγα Βαγγέλη;

Εσυ μ εψησες να αφήσω τα Galaxy και να πάω στο Note2, αλλά εγώ από την αρχή επέμενα για το N4 ότι θα είναι έτσι όπως αποδείχθηκε.

Αυτονομία στυλ HOX, μέτρια κάμερα, υπερθέρμανση το καλοκαίρι (ακόμα δεν το έχουν αισθανθεί οι κάτοχοι, έρχεται όμως ο Ιούνιος).

Πλέον δεν χρειάζομαι δοκιμή για να καταλάβω. Μετά από μερικά χαστούκια έμαθα.

 

Χθες βράδυ δεν φορτισα το Note2 οπότε το μεσημέρι ήμουν στο 33%. Αποφασίσαμε να βγούμε για φαγητό οπότε το έβαλα 10-15 λεπτά να φορτίσει. Πήγε στο 48% και τώρα μετά από αρκετή χρήση είναι στο 31. Ποιά άλλη συσκευή μπορεί να μου το δώσει αυτό;

 

Έτσι είναι Κώστα. Παίζει μόνο του από τον προκάτοχό του και με το 2 απλά τελειοποιηθηκε...

Φυσικά μην περιμένεις σοβαρή αυτονομία ούτε από τις νέες υλοποιήσεις. Είχα χθες όλη τη μέρα το xperia z και μπορώ να σου πω ότι η αυτονομία του ήταν μια από τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

S.O.S παιδες,συνδεομαι στο wifi,παω στις επαφες,παταω συγχωνευση με λογαριασμο google και εξαφανιζονται ολες οι επαφες....παω να μπω στην εφαρμογη google και ειναι 20λεπτα ετσι και λεει "αναμονη για συγχρονισμο τα μνματα σας θα εμφανιστουν συντομα" μπαινω και απο τον υ/π αλλα δεν ειχα μνματα,ουτε επαφες...τι κανω τωρα? τι παιζει? Oι επαφες που χαθηκαν ηταν αποθηκευμενες στο τηλεφωνο, κατι λιγες που ειχα στην sim εμειναν... Edited by MANCHESTERUTD
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένδειξη ότι μου ρημάζουν την μπαταρία «τα μέσα « αυτό με το κίτρινο βελάκι ούτε μέρα δεν κρατάει με ελάχιστη χρήση .Εγώ δεν κατεβάζω τίποτε υπάρχει περίπτωση να τρέχει πουθενά στο παρασκήνιο τίποτε ?
Link to comment
Share on other sites

κανεις?? δε γινεται να εξαφανιστηκαν ετσι...

 

Φίλε μου είχες κάνει εξαγωγή των επαφών σου σε vcf αρχείο ώστε να τις κάνεις import στον λογαρισμό gmail σου αρχικά?

Επειδή έχω να το κάνω αρκετό καιρό, έχω την αίσθηση ότι για να κάνει συγχρονισμό των επαφών σου με τον λογαριασμό σου στο gmail πρέπει αρχικά να κάνεις αυτή τη διαδικασία και μετά συγχρονίζει μόνο του. Αν δεν το έχεις κάνει αυτό τότε - λογικά - όταν πάτησες να κάνει συγχώνευση με τις επαφές σου στο gmail δεν βρήκε τίποτα και σου "έφαγε" και τις επαφές που είχες αποθηκευμένες στο τηλέφωνο.

Πήγαινε στο gmail contacts του λογαρισμού σου, μέσω υπολογιστή και δες τί σου έχει αποθηκεύσει εκεί και πες μας.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...