Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

599a2bb90cbf52518e9e894723d92fdd.jpgλοιπόν το θέμα ανεμιστήρα υλοποιήθηκε

 

ανεμιστήρα βρήκα από παλιό pc 80mm

 

4 cups ηλεκτρολόγου για 1.5 mm

καλώδια είναι παφτηνα

 

1 τροφοδοτικό συνεχούς ρεύματος 12ν είχα 3

 

logo στιγμής για τα cups

 

4 βίδες που είναι να για στήριξη του ανεμιστήρα στο κουτίb75c347f5be8bc8f78191b8f04aec25c.jpg213d05da8897519131cdf682f2f2090d.jpg

992a5ec9908df606f65fa4c1c0bfecf5.jpg

 

και ακολουθούν ποστ με μετρήσεις.... είναι λίγο βρομικη η βάση χαχχαχχαχαχα

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

stress test μόνο πάνω στην βάση χωρίς να δουλεύει που κάνει διαφορά από το να πατάει κάτω

 

το εξωτερικό όργανο ο αισθητήρας είναι κολλημένος πάνω στο κουτί με ταινία μονοτικη

 

θερμοκρασία μετρήσεων5492b99870146aaa98bd504dad38c7df.jpg

 

 

 

στα 8 λεπτά 9e9240429ef10d6fb5544a1364dd2f06.jpg37ce5426b903885cb3cbe7782e7f6e42.jpg

Edited by costasibiza84
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το θέμα ανεμιστήρα υλοποιήθηκε

ανεμιστήρα βρήκα από παλιό pc 80mm

4 cups ηλεκτρολόγου για 1.5 mm

καλώδια είναι παφτηνα

1 τροφοδοτικό συνεχούς ρεύματος 12ν είχα 3

logo στιγμής για τα cups

4 βίδες που είναι να για στήριξη του ανεμιστήρα στο κουτί

και ακολουθούν ποστ με μετρήσεις.... είναι λίγο βρομικη η βάση χαχχαχχαχαχα

Μπράβο. Αυτό εννοούσα όταν σου έλεγα ότι δεν χρειάζονται cups επάνω:happy: αλλά βίδες.

Νομίζω όμως ότι καλό είναι για νορμάλ θερμοκρασίες (εκτός δηλαδή κατακαλόκαιρου) να έχεις μετασχηματιστή 5V ή έστω 7,5V.

Σε απόλυτη ησυχία με τα 12V δεν κάνει αισθητό θόρυβο?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

το οποίο δεν το άφησα παραπάνω κλειστό τον ανεμιστήρα γιατί το λυπήθηκα αφού αρχισε εξωτερικά να καίει αλλά άφησα το stress test να τρέχει και σε 10 λεπτα με ανοιχτό ανεμιστήρα

 

dc5bcae8db18002e6b08017d488077ac.jpgee77ee9d025cfa6035e88f6e5a03b7d8.jpg

Link to comment
Share on other sites

στα 8' χρήσης με τον ανεμιστήρα σε λειτουργία +70 βαθμούς ????

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

και μετά το άφησα 5 λεπτά με τον ανεμιστήρα αλλά έψαχνα κοδι

Για να μην μπερδευόμαστε:

Το έβαλες χωρίς ανεμιστήρα σε stress test και μετά από 10 λεπτά είχε ήδη πάει 74,5.

Με ανεμιστήρα μετά πηγε 59. Σωστά?

 

Σημείωση : Τα cups μπορούσες να τα βάλεις και ανάποδα και να τα βιδώσεις. Οι βίδες θα ήταν κρυφές.Το έχουν κάνει άλλοι έτσι. Όμως όπως προείπα με το κόλλημα που έκανες τα βάζεις όπου θέλεις.:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εφαρμογές που σου δείχνουν στην οθόνη την θερμοκρασία realtime, το βράδυ που θα είμαι σπίτι θα σου στείλω αυτή που έχω βάλει εγώ , πολύ βολική.

edit

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.waterdaaan.cpufloat&hl=en_US

την έχω βάλει κάτω αριστερά σε τέτοιο σημείο που να μην καλύπτεται από τους υπότιτλους και είναι μία χαρά

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εφαρμογές που σου δείχνουν στην οθόνη την θερμοκρασία realtime, το βράδυ που θα είμαι σπίτι θα σου στείλω αυτή που έχω βάλει εγώ , πολύ βολική

Φυσικά. Και εγώ έχω μόνιμα στην αριστερή επάνω γωνία πάντοτε την τρέχουσα θερμοκρασία σε όλα το TV box μου. Δεν ενοχλεί αυτό στην θέαση.

Μάλιστα στην ρομ που έχω φτιάξει για το H96maxX3 είναι προεγκατεστημένη εφαρμογή.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε και η Dune το πρωτο media player που υποστηριζει HDR10+

Αν και παιζει KODI, κυρίως αφορά αυτους που παιζουν full Blu Ray και Full 4K ISO αρχεια τοπικα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Αυτό εννοούσα όταν σου έλεγα ότι δεν χρειάζονται cups επάνω:happy: αλλά βίδες.

Νομίζω όμως ότι καλό είναι για νορμάλ θερμοκρασίες (εκτός δηλαδή κατακαλόκαιρου) να έχεις μετασχηματιστή 5V ή έστω 7,5V.

Σε απόλυτη ησυχία με τα 12V δεν κάνει αισθητό θόρυβο?

 

είναι μακριά η τηλεόραση και δεν το ακούω αν και μπορώ να το χαμηλώσω έχει διάφορες ρυθμίσεις το ένα τροφοδοτικό αλλά μην νομίζεις αυτά τα ανεμιστήρια του υπολογιστή ότι έχουν δύναμη εχω ένα από ένα παιχνίδι hockey που δουλεύει με αερα από τα τζάμπο έχει 4 πλαίσια δύναμη αν το βάλω το box θα γίνει drone

Link to comment
Share on other sites

είναι μακριά η τηλεόραση και δεν το ακούω αν και μπορώ να το χαμηλώσω έχει διάφορες ρυθμίσεις το ένα τροφοδοτικό αλλά μην νομίζεις αυτά τα ανεμιστήρια του υπολογιστή ότι έχουν δύναμη εχω ένα από ένα παιχνίδι hockey που δουλεύει με αερα από τα τζάμπο έχει 4 πλαίσια δύναμη αν το βάλω το box θα γίνει drone

τέλος πάντων. Χαίρομαι γιατί για μία ακόμα φορά αποδεικνύεται ότι με μία τόσο απλή και ανέξοδη λύση μπορείς άνετα να κατεβάσεις την θερμοκρασία τουλάχιστον 10-15 βαθμούς.:)

Χωρίς να επέμβεις καθόλου στο κουτί σου!

Χωρίς να το ανοίξεις!

Χωρίς να το τρυπήσεις!

Χωρίς να αντικαταστήσεις "ψυγεία" και άλλες πατέντες παθητικής ψύξης (εάν δείτε τι όργια κάνουν στα κουτιά τους κάποιοι θα πάθετε πλάκα).

 

edit: Τώρα πρόσεξα ότι έβαλες μετασχηματιστή ρυθμιζόμενο. Δοκίμασε με λιγότερα volt (π.χ 7,5) και νομίζω θα έχεις σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα. Αξίζει μία τέτοια έρευνα Volt και βαθμοί θερμοκρασίας που μειώνονται (με ίδια χρήση βέβαια π.χ. KODI).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

τέλος πάντων. Χαίρομαι γιατί για μία ακόμα φορά αποδεικνύεται ότι με μία τόσο απλή και ανέξοδη λύση μπορείς άνετα να κατεβάσεις την θερμοκρασία τουλάχιστον 10-15 βαθμούς.:)

Χωρίς να επέμβεις καθόλου στο κουτί σου!

Χωρίς να το ανοίξεις!

Χωρίς να το τρυπήσεις!

Χωρίς να αντικαταστήσεις "ψυγεία" και άλλες πατέντες παθητικής ψύξης (εάν δείτε τι όργια κάνουν στα κουτιά τους κάποιοι θα πάθετε πλάκα).

 

edit: Τώρα πρόσεξα ότι έβαλες μετασχηματιστή ρυθμιζόμενο. Δοκίμασε με λιγότερα volt (π.χ 7,5) και νομίζω θα έχεις σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα. Αξίζει μία τέτοια έρευνα Volt και βαθμοί θερμοκρασίας που μειώνονται (με ίδια χρήση βέβαια π.χ. KODI).

 

Χμμ...

Και αν το μποξακι δεν εχει τρυπες;

Αν το τσιπακι ''βλεπει'' προς τα επανω;

Αν και το μποξακι δεν εχει τρυπες και το τσιπακι ''βλεπει'' προς τα επανω;

Τοτε τι ;

Ανοιγεις η δεν ανοιγεις τρυπες;

:rolleyes:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το tv box έχει τρύπες στην κάτω πλευρά ή απλά ο ανεμιστήρας φυσάει πάνω στο πλαστικό πλαίσιο;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

στα 8' χρήσης με τον ανεμιστήρα σε λειτουργία +70 βαθμούς ????

χωρίς στην αρχη

Για να μην μπερδευόμαστε:

Το έβαλες χωρίς ανεμιστήρα σε stress test και μετά από 10 λεπτά είχε ήδη πάει 74,5.

Με ανεμιστήρα μετά πηγε 59. Σωστά?

 

Σημείωση : Τα cups μπορούσες να τα βάλεις και ανάποδα και να τα βιδώσεις. Οι βίδες θα ήταν κρυφές.Το έχουν κάνει άλλοι έτσι. Όμως όπως προείπα με το κόλλημα που έκανες τα βάζεις όπου θέλεις.:)

όπως ακριβώς το είπες σε 10 λεπτά έπεσε στους 59 με ανοιχτό το stress test

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το tv box έχει τρύπες στην κάτω πλευρά ή απλά ο ανεμιστήρας φυσάει πάνω στο πλαστικό πλαίσιο;

x96max

 

έχει πολλές τρύπες από κάτω γι'αυτό και δεν πήρα το χ96 air

 

cfc1e175e8f1bbf9f8c19e37a4f9a17d.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χμμ...

Και αν το μποξακι δεν εχει τρυπες;

Αν το τσιπακι ''βλεπει'' προς τα επανω;

Αν και το μποξακι δεν εχει τρυπες και το τσιπακι ''βλεπει'' προς τα επανω;

Τοτε τι ;

Ανοιγεις η δεν ανοιγεις τρυπες;

:rolleyes:

ήμουν έτοιμος να πάρω το χ96air

το έβρισκα πιο φτηνά 8€

αλλά δεν μου καθόταν να ανοίξω τρύπες

Edited by costasibiza84
Link to comment
Share on other sites

Χμμ...

Και αν το μποξακι δεν εχει τρυπες;

Αν το τσιπακι ''βλεπει'' προς τα επανω;

Αν και το μποξακι δεν εχει τρυπες και το τσιπακι ''βλεπει'' προς τα επανω;

Τοτε τι ;

Ανοιγεις η δεν ανοιγεις τρυπες;

:rolleyes:

Όχι δεν ανοίγεις τρύπες !!!!

Δεν υπάρχει πιο χαρακτηριστική περίπτωση από το Beelink GT1 που δεν έχει τρύπες ΚΑΘΟΛΟΥ !!

Δουλεύει με τέτοιο ανεμιστήρα (5V) από το 2016 και η θερμοκρασία πέφτει τουλάχιστον 10-15 βαθμούς.

Μπορώ να το εξηγήσω και θεωρητικά γιατί συμβαίνει, όμως το θέμα έχει εξαντληθεί προ πολλού.

Όταν κάτι αποδεδειγμένα συμβαίνει στην πράξη τι να συζητάμε?

Αυτό που έχω πει από πολύ παλιά είναι φτιάξτε μία παρόμοια συσκευή με ΜΗΔΕΝ κόστος και δοκιμάστε την. Εάν δεν σας ικανοποιήσει ή δεν διαπιστώσετε διαφορά κάντε μετά ότι νομίζετε (ανοίξτε τρύπες, βάλτε "ψυγεία" και ότι άλλο σας φωτίσει ο Θεός).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί σας απασχολεί τοσο πολύ το θέμα με τις θερμοκρασίες και τους ανεμιστήρες. Δηλαδή αν φτάνει 70-80 βαθμούς, κάτι το οποίο είναι φυσιολογικό αν τρέχει πχ kodi, τι θα πάθει? Μόνο για χόμπι βρίσκω λόγο να φτιάχνεις κάποιος κατασκευές με ανεμιστήρα κλπ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί σας απασχολεί τοσο πολύ το θέμα με τις θερμοκρασίες και τους ανεμιστήρες. Δηλαδή αν φτάνει 70-80 βαθμούς, κάτι το οποίο είναι φυσιολογικό αν τρέχει πχ kodi, τι θα πάθει? Μόνο για χόμπι βρίσκω λόγο να φτιάχνεις κάποιος κατασκευές με ανεμιστήρα κλπ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Όπως έχω πει η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με την θερμοκρασία του κουτιού τους χωρίς αυτά στις περισσότερες περιπτώσεις να έχουν "καεί".

Όμως όπως σε όλα τα εξαρτήματα/μηχανές υπάρχει μία βέλτιστη θερμοκρασία λειτουργίας/απόδοσης. Είναι καλό λοιπόν να μην λειτουργούν ούτε σε εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες ούτε βέβαια και σε πολύ υψηλές (και δεν μιλάω για στιγμιαία peaks αλλά για συνεχή λειτουργία σε εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες - π.χ κάποια απαιτητικά παχνίδια).

Και δεν είναι μόνο οι επεξεργαστές (οι οποίοι πράγματι "αντέχουν" σε 80 βαθμούς-που όμως δεν είναι βέβαια η βέλτιστη θερμοκρασία λειτουργίας τους) αλλά και άλλα κρίσιμα εξαρτήματα όπως π.χ. μνήμες κλπ.

Καλό είναι λοιπόν να μπορείς να ελέγχεις τα επίπεδα θερμοκρασίας (πόσο μάλλον εάν μπορείς να το κάνεις ουσιαστικά ανέξοδα και χωρίς επεμβάσεις/χειρουργία του κουτιού). Ειδικά βέβαια το κατακαλόκαιρο με τυχόν 40+ βαθμούς θα έλεγα ότι αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο και σίγουρα συμβάλλει στην μακροζωία της συσκευής σου.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ανοίγεις τρύπες !!!!

Δεν υπάρχει πιο χαρακτηριστική περίπτωση από το Beelink GT1 που δεν έχει τρύπες ΚΑΘΟΛΟΥ !!

Δουλεύει με τέτοιο ανεμιστήρα (5V) από το 2016 και η θερμοκρασία πέφτει τουλάχιστον 10-15 βαθμούς.

Μπορώ να το εξηγήσω και θεωρητικά γιατί συμβαίνει, όμως το θέμα έχει εξαντληθεί προ πολλού.

Όταν κάτι αποδεδειγμένα συμβαίνει στην πράξη τι να συζητάμε?

Αυτό που έχω πει από πολύ παλιά είναι φτιάξτε μία παρόμοια συσκευή με ΜΗΔΕΝ κόστος και δοκιμάστε την. Εάν δεν σας ικανοποιήσει ή δεν διαπιστώσετε διαφορά κάντε μετά ότι νομίζετε (ανοίξτε τρύπες, βάλτε "ψυγεία" και ότι άλλο σας φωτίσει ο Θεός).

 

Κι'ομως δεν ειναι ετσι που τα λες!

Καλα συγκρινεις την ψυκτρα που εχει το Beelink GT1 με τα αλλα 2 x2 και x3 που εχεις και εισαι σιγουρος κιολλας οτι ειναι ''χαρακτηριστική περίπτωση'' ;

Ειναι η μερα με την νυχτα συντριπτικα υπερ του GT1 !

Πως λοιπον να μην κανει καλη απαγωγη θερμοτητας με τετοια ψυκτρα;

Ασε που αν μπει και λογισμικο 7αρι το συγκεκριμενο μποξακι τραβα την ... ανηφορα!

Και θα το επαναλαβω ...

Μποξακι με αναποδα το τσιπακι ...

Οτι και να τo κανεις εκει δεν γινεται τιποτα !

Χαρακτηριστικο παραδειγμα το x96 air που το τσιπακι ειναι απο πανω και δεν εχει τρυπες ...

Η μεγαλη ψυκτρα προσπαθει να κανει κατι αλλα δεν τα καταφερνει!

Δεν πλησιαζει βεβαια ουτε κατα διανοια την ψυκτρα και την παστα του GT1 γι'αυτο και δεν ''φτουραει''!

Με τρυπες ομως εστω και απο κατω (δυστυχως αν ανοιχτουν απο πανω που ειναι το τσιπακι δεν θα φαινεται ωραια) και ενα φιρφιρι υπαρχει μεγαλη διαφορα!

;)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Κι'ομως δεν ειναι ετσι που τα λες!

Καλα συγκρινεις την ψυκτρα που εχει το Beelink GT1 με τα αλλα 2 x2 και x3 που εχεις και εισαι σιγουρος κιολλας οτι ειναι ''χαρακτηριστική περίπτωση'' ;

Ειναι η μερα με την νυχτα συντριπτικα υπερ του GT1 !

Πως λοιπον να μην κανει καλη απαγωγη θερμοτητας με τετοια ψυκτρα;

Ασε που αν μπει και λογισμικο 7αρι το συγκεκριμενο μποξακι τραβα την ... ανηφορα!

Και θα το επαναλαβω ...

Μποξακι με αναποδα το τσιπακι ...

Οτι και να τo κανεις εκει δεν γινεται τιποτα !

Χαρακτηριστικο παραδειγμα το x96 air που το τσιπακι ειναι απο πανω και δεν εχει τρυπες ...

Η μεγαλη ψυκτρα προσπαθει να κανει κατι αλλα δεν τα καταφερνει!

Δεν πλησιαζει βεβαια ουτε κατα διανοια την ψυκτρα και την παστα του GT1 γι'αυτο και δεν ''φτουραει''!

Με τρυπες ομως εστω και απο κατω (δυστυχως αν ανοιχτουν απο πανω που ειναι το τσιπακι δεν θα φαινεται ωραια) και ενα φιρφιρι υπαρχει μεγαλη διαφορα!

;)

λοιπόν φίλε @gatos814 ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την διάθεσή σου για μία συνεχή αντιπαράθεση με σκοπό μάλιστα να πείσεις ότι μόνο ότι λες εσύ είναι ορθό. Και μάλιστα με μία "επιστημονικοφανή" εξήγηση αναφέροντας για τσιπάκια ανάποδα, πάστες κλπ. Όλα αυτά όσοι ασχολούμαστε χρόνια με τα κουτάκια τα ξέρουμε και τα έχουμε εμπεδώσει πολύ καλά. Μάλιστα εάν είχες προσέξει αναφέρω λίγο πιο πάνω ότι σημασία δεν έχει μόνο το τσιπάκι (υποθέτω υπονοείς τον επεξεργαστή) αλλά και άλλα κρίσιμα στοιχεία όπως οι μνήμες !!

Μπορώ και εγώ βάσιμα (λόγω γνώσεων και κυρίως σπουδών) να θεωρητικολογήσω βάσιμα όμως έτσι πιθανόν θα χαθεί η ουσία. Που είναι:

1. Το όλο θέμα ξεκίνησε από μία δική μου ανάρτηση (με έμφαση στο μηδενικό κόστος της λύσης ψύξης).

2. Την ανάρτηση αυτή είδε ο φίλος costasibiza84 και ζήτησε διευκρινίσεις

3. Η διαχρονική μου θέση στο θέμα αυτό είναι ΕΑΝ ασχοληθείτε με την θερμοκρασία του κουτιού σας μην το ανοίξετε, μην το τρυπήσετε προτού δοκιμάσετε αυτό που προτείνω (μηδενικού κόστους). Κάντε την απλή κατασκευή ή ακόμα πιο χονδρικά βάλτε το επάνω σε μία βάση λάπτοπ προσωρινά για να διαπιστώσετε το αποτέλεσμα. Εάν δεν σας ικανοποιεί αυτό κάντε ότι σας φωτίσει ο Θεός.

 

Λοιπόν τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις από την απλή αυτή πρόταση? (Trial and error?).

Επειδή λοιπόν θα λείπω όλη την ημέρα στη "σαν την _ _ _ _ _ _ _ _ _ δεν έχει" καλή συνέχεια σε όλους.

Έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να επανέλθω στο θέμα. Έχει παραπάνω από εξαντληθεί.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Όπως έχω πει η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με την θερμοκρασία του κουτιού τους χωρίς αυτά στις περισσότερες περιπτώσεις να έχουν "καεί".

Όμως όπως σε όλα τα εξαρτήματα/μηχανές υπάρχει μία βέλτιστη θερμοκρασία λειτουργίας/απόδοσης. Είναι καλό λοιπόν να μην λειτουργούν ούτε σε εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες ούτε βέβαια και σε πολύ υψηλές (και δεν μιλάω για στιγμιαία peaks αλλά για συνεχή λειτουργία σε εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες - π.χ κάποια απαιτητικά παχνίδια).

Και δεν είναι μόνο οι επεξεργαστές (οι οποίοι πράγματι "αντέχουν" σε 80 βαθμούς-που όμως δεν είναι βέβαια η βέλτιστη θερμοκρασία λειτουργίας τους) αλλά και άλλα κρίσιμα εξαρτήματα όπως π.χ. μνήμες κλπ.

Καλό είναι λοιπόν να μπορείς να ελέγχεις τα επίπεδα θερμοκρασίας (πόσο μάλλον εάν μπορείς να το κάνεις ουσιαστικά ανέξοδα και χωρίς επεμβάσεις/χειρουργία του κουτιού). Ειδικά βέβαια το κατακαλόκαιρο με τυχόν 40+ βαθμούς θα έλεγα ότι αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο και σίγουρα συμβάλλει στην μακροζωία της συσκευής σου.

 

Και τα "χειρουργεία" φίλε μου χρειάζονται.

Έχει να κάνει με το που θέλεις να τοποθετήσεις το box.

Εγώ ας πούμε έχω την τηλεόραση ψηλά στον τοίχο στην κρεβατοκάμαρα.

Η μόνη θέση που μπορώ να το βάλω είναι πίσω από την TV , άρα η λύση που προτείνεις για ΜΕΝΑ δεν κάνει.

Έτσι έγινε το χειρουργείο και το μποξακι μπήκε με ταινία διπλής πίσω από την TV ,παράλληλα με αυτήν.

Έχω και τη χαζομάρα ότι δεν θέλω να φαίνονται από πουθενά καλώδια.

Αν όμως έχεις χώρο πχ πάνω σε κάποιο έπιπλο δεν το συζητώ ότι αυτό που λες είναι μια πολύ καλή λύση.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Και τα "χειρουργεία" φίλε μου χρειάζονται.

 

Έχει να κάνει με το που θέλεις να τοποθετήσεις το box.

 

Εγώ ας πούμε έχω την τηλεόραση ψηλά στον τοίχο στην κρεβατοκάμαρα.

 

Η μόνη θέση που μπορώ να το βάλω είναι πίσω από την TV , άρα η λύση που προτείνεις για ΜΕΝΑ δεν κάνει.

 

Έτσι έγινε το χειρουργείο και το μποξακι μπήκε με ταινία διπλής πίσω από την TV ,παράλληλα με αυτήν.

 

Έχω και τη χαζομάρα ότι δεν θέλω να φαίνονται από πουθενά καλώδια.

 

Αν όμως έχεις χώρο πχ πάνω σε κάποιο έπιπλο δεν το συζητώ ότι αυτό που λες είναι μια πολύ καλή λύση.

Αν δεν θες ολόκληρη γκουμουτσα να κρέμεται και σε νοιάζει μόνο Kodi, Netflix, καλύτερη λύση για HD/4k είναι το Amazon stick.

Ούτε φαίνεται, ούτε όγκο έχει, πολύ διακριτικό.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες ολόκληρη γκουμουτσα να κρέμεται και σε νοιάζει μόνο Kodi, Netflix, καλύτερη λύση για HD/4k είναι το Amazon stick.

Ούτε φαίνεται, ούτε όγκο έχει, πολύ διακριτικό.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Καλώς ή κακώς tvbox ,το κλασικό τετράγωνο κουτάκι , αγόρασα εδώ και καιρό, συγκεκριμένα beelink gt1.

Οπότε με αυτό προς το παρών πορεύομαι.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

ήμουν έτοιμος να πάρω το χ96air

το έβρισκα πιο φτηνά 8€

αλλά δεν μου καθόταν να ανοίξω τρύπες

 

Εχει μια θυρα usb παραπανω ομως και με λιγες τρυπες φτιαχνεται η ... δουλεια!

IMG-20200529.jpg

 

λοιπόν φίλε @gatos814 ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την διάθεσή σου για μία συνεχή αντιπαράθεση με σκοπό μάλιστα να πείσεις ότι μόνο ότι λες εσύ είναι ορθό. Και μάλιστα με μία "επιστημονικοφανή" εξήγηση αναφέροντας για τσιπάκια ανάποδα, πάστες κλπ. Όλα αυτά όσοι ασχολούμαστε χρόνια με τα κουτάκια τα ξέρουμε και τα έχουμε εμπεδώσει πολύ καλά. Μάλιστα εάν είχες προσέξει αναφέρω λίγο πιο πάνω ότι σημασία δεν έχει μόνο το τσιπάκι (υποθέτω υπονοείς τον επεξεργαστή) αλλά και άλλα κρίσιμα στοιχεία όπως οι μνήμες !!

Μπορώ και εγώ βάσιμα (λόγω γνώσεων και κυρίως σπουδών) να θεωρητικολογήσω βάσιμα όμως έτσι πιθανόν θα χαθεί η ουσία. Που είναι:

1. Το όλο θέμα ξεκίνησε από μία δική μου ανάρτηση (με έμφαση στο μηδενικό κόστος της λύσης ψύξης).

2. Την ανάρτηση αυτή είδε ο φίλος costasibiza84 και ζήτησε διευκρινίσεις

3. Η διαχρονική μου θέση στο θέμα αυτό είναι ΕΑΝ ασχοληθείτε με την θερμοκρασία του κουτιού σας μην το ανοίξετε, μην το τρυπήσετε προτού δοκιμάσετε αυτό που προτείνω (μηδενικού κόστους). Κάντε την απλή κατασκευή ή ακόμα πιο χονδρικά βάλτε το επάνω σε μία βάση λάπτοπ προσωρινά για να διαπιστώσετε το αποτέλεσμα. Εάν δεν σας ικανοποιεί αυτό κάντε ότι σας φωτίσει ο Θεός.

 

Λοιπόν τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις από την απλή αυτή πρόταση? (Trial and error?).

Επειδή λοιπόν θα λείπω όλη την ημέρα στη "σαν την _ _ _ _ _ _ _ _ _ δεν έχει" καλή συνέχεια σε όλους.

Έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να επανέλθω στο θέμα. Έχει παραπάνω από εξαντληθεί.

 

Λοιπον η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε....!

Δεν καταλαβαινω που βλεπεις την διαθεση μου για ''συνεχή αντιπαράθεση''

Ρωταω κατι συγκεκριμενο και τοπεθετουμε πολυ απλα και καθολου ''επιστημονικα'' και εσυ μου απαντας με απολυτοτητα για το GT1 !

Δηλαδη δεν πρεπει να διαφωνουμε καθολου με σενα για να ειμαστε καλα ; !

Τις υπολοιπες φορες που συμφωνουμε δηλαδη ειμαστε ενταξει ;

Και θα το ξαναπω!

Οχι δεν ειναι ετσι οπως τα λες!

Τα μποξακια με αυτο το στησιμο που ειπα θελουν επεμβαση αλλιως θα υποφερουν !

 

:oops: (Τωρα γινομαι και εγω απολυτος!!!)

 

Καλη συνεχεια !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

@gatos814 Το τρύπησες όπως είναι το κουτάκι ή το ξεκούμπωσες; Έχει βίδες πίσω από τα λαστιχένια παπουτσάκια;

Πάντως αυτό με τις τρύπες ουσιαστικά είναι μισή δουλειά.Φυσάει ο ανεμιστήρας αέρα μέσα και δεν έχει διέξοδο να φύγει.Το σωστό είναι να κάνεις και πλαϊνές τρύπες για διαφυγή του αέρα.Και πολύ καλύτερη διαφυγή του ζεστού αέρα θα έχεις αλλά και μπορείς να ρίξεις στροφές στον ανεμιστήρα ακόμα πιο κάτω και να μην ακούγεται το παραμικρό.Το είχα κάνει σε παλιό μποξάκι που είχε πλαινές γρύλιες και έριχνε πάρα πολύ τη θερμοκρασία.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...