Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@gatos814 Το τρύπησες όπως είναι το κουτάκι ή το ξεκούμπωσες; Έχει βίδες πίσω από τα λαστιχένια παπουτσάκια;

Πάντως αυτό με τις τρύπες ουσιαστικά είναι μισή δουλειά.Φυσάει ο ανεμιστήρας αέρα μέσα και δεν έχει διέξοδο να φύγει.Το σωστό είναι να κάνεις και πλαϊνές τρύπες για διαφυγή του αέρα.Και πολύ καλύτερη διαφυγή του ζεστού αέρα θα έχεις αλλά και μπορείς να ρίξεις στροφές στον ανεμιστήρα ακόμα πιο κάτω και να μην ακούγεται το παραμικρό.Το είχα κάνει σε παλιό μποξάκι που είχε πλαινές γρύλιες και έριχνε πάρα πολύ τη θερμοκρασία.

 

Το ανοιξα και το τρυπησα...

Βιδες εχει οπως το βλεπεις αυτες διπλα στο χαρτακι της mac

Δηλαδη μονο απο την μια πλευρα!

Και ο αερας ''φευγει'' απο πλαγια και απο πισω στις ηδη υπαρχουσες οπες των θυρων !

Και μ'ενα φιρφιρι ειναι οκ!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Δεν βλέπω τις βίδες που λες.Τόσο στραβός είμαι;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω στην κατοχή μου το x96 max (cpu amlogic S905x2) και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Γνωρίζετε κάποια εφαρμογή θερμοκρασίας που να φαίνεται συνέχεια πάνω στην οθόνη όπως φαίνεται και

? Πριν λίγες μέρες το σύνδεσα πρώτη φορά με κινητό μέσω airscreen και μετά από 5 ώρες μου έσβησε και δεν άνοιγε. Την άλλη μέρα άνοιξε αλλά έπεσε σε boot loop και του έκανα reset και τώρα όλα μια χαρά (για να μην πω και καλύτερα :) ), οπότε είπα να το τεστάρω να δω πόσο αυξάνεται η θερμοκρασία, μέχρι τώρα πάντως το βλέπω 40 με 50 βαθμούς Κελσίου (app AIDA64) χωρίς κάποιο ανεμιστηράκι (ούτως ή άλλως το boxάκι ήξερα πως δεν θα ζεσταινόταν σε σημείο που να χρειαζόταν ανεμιστηράκι). Δεν του έχω αλλάξει την rom... (Βέβαια το έχω και 1 χρόνο, ίσως έτυχε)

 

edit μόλις είδα πως πριν 3 σελίδες πρότεινε κάποιος το Cpu Float, οποτε θα το δοκιμάσω.

 

2. Για το Snowball τι γνώμη έχετε (είναι Notification bar)? Το θεωρείτε έμπιστο?

 

3. Χθες προσπαθούσα να βρω τρόπο να κάνω το youtube να μην έχει διαφημίσεις, δεν θέλω να πούμε για το τι υπάρχει από yt χωρίς διαφημίσεις απλά θέλω να μου πείτε αν κατάφερε κανείς να βάλει το youtube advanced και αν ναι ποια έκδοση (εγώ έβαλα την τελευταία και δεν μπορούσε να κάνει την εγκατάσταση). Η μόνη λύση που βρήκα είναι με το blokada που βλέπω πως τα πήγε καλά χθες για ένα τέταρτο που το δοκίμασα, αλλά θα ήθελα να έχω και το advanced για backup.

Edited by GeorgeR1_700
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τις βίδες που λες.Τόσο στραβός είμαι;

 

IMG-20200529-141821.jpg

 

Καλημέρα, έχω στην κατοχή μου το x96 max (cpu amlogic S905x2) και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Γνωρίζετε κάποια εφαρμογή θερμοκρασίας που να φαίνεται συνέχεια πάνω στην οθόνη όπως φαίνεται και

? Πριν λίγες μέρες το σύνδεσα πρώτη φορά με κινητό μέσω airscreen και μετά από 5 ώρες μου έσβησε και δεν άνοιγε. Την άλλη μέρα άνοιξε αλλά έπεσε σε boot loop και του έκανα reset και τώρα όλα μια χαρά (για να μην πω και καλύτερα :) ), οπότε είπα να το τεστάρω να δω πόσο αυξάνεται η θερμοκρασία, μέχρι τώρα πάντως το βλέπω 40 με 50 βαθμούς Κελσίου (app AIDA64) χωρίς κάποιο ανεμιστηράκι (ούτως ή άλλως το boxάκι ήξερα πως δεν θα ζεσταινόταν σε σημείο που να χρειαζόταν ανεμιστηράκι). Δεν του έχω αλλάξει την rom... (Βέβαια το έχω και 1 χρόνο, ίσως έτυχε)

 

edit μόλις είδα πως πριν 3 σελίδες πρότεινε κάποιος το Cpu Float, οποτε θα το δοκιμάσω.

 

2. Για το Snowball τι γνώμη έχετε (είναι Notification bar)? Το θεωρείτε έμπιστο?

 

3. Χθες προσπαθούσα να βρω τρόπο να κάνω το youtube να μην έχει διαφημίσεις, δεν θέλω να πούμε για το τι υπάρχει από yt χωρίς διαφημίσεις απλά θέλω να μου πείτε αν κατάφερε κανείς να βάλει το youtube advanced και αν ναι ποια έκδοση (εγώ έβαλα την τελευταία και δεν μπορούσε να κάνει την εγκατάσταση). Η μόνη λύση που βρήκα είναι με το blokada που βλέπω πως τα πήγε καλά χθες για ένα τέταρτο που το δοκίμασα, αλλά θα ήθελα να έχω και το advanced για backup.

 

Οντως αυτο που ειδες ειναι το Cpu Float και ειναι απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο app γι'αυτη την δουλεια!

Καλο το Snowball αλλα υπαρχουν και αλλες εφαρμογες οπως ας πουμε αυτη : Material Status Bar

Τελος για το youtube υπαρχουν πολλες βερσιον χωρις διαφημισεις στο ιντερνετ!

Εγω χρησιμοποιω το smart youtube !

Παντως για να ξεφυγεις απο το να ψαχνεις μπαρες για να κανεις την δουλεια σου αν θελεις κανε μια μεταφραση εδω :

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=942000&st=780#entry93977219

τους φιλους μας τους Ρωσους που εχουν ενα πολυ καλο λογισμικο και με πατσακι για το μποξακι σου!

Απο το μανισιο θα ειναι κλασης ανωτερο!

Και αν θελησεις βοηθεια λες!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Το Material Status Bar σου φαίνεται συνεχόμενα στο πάνω μέρος?

 

Στο smart youtube νομίζω πως δεν μπορεί να λειτουργήσει το airmouse (λειτουργούν μόνο τα βελάκια δηλ). Αν είναι έτσι δεν βολεύει.

 

Με την rom που έχω είμαι ευχαριστημένος αρκετά, το έχω κάνει ακριβώς όπως θέλω και γενικά δεν έχω καθυστερήσεις σε τίποτα, πάει σε πολύ normal ταχύτητες. Και γενικά είμαι της άποψης ότι λειτουργεί σωστά δεν το πειράζω. Αν και με τρώει να το δοκιμάσω για να είμαι ειλικρινής απλά για να πειραματιστώ, αλλά επειδή βλέπει όλη η οικογένεια από το box, δεν το ρισκάρω από την στιγμή που είμαι 100% καλυμμένος για την χρήση που το κάνω. Αλλά επειδή έτυχε να μου το ξαναπούν στο παρελθόν, μπορείς να μου αναφέρεις τι διαφορά βλέπεις βάζοντας μια καλύτερη rom?

Είμαι και λίγο σκεπτικός γιατί είμαι με android 8.1 και έλεγα πως ίσως στο μέλλον περάσω το android 9 μόνο για τα security updates...

 

Εγώ στην ουσία η χρήση που του κάνω είναι youtube, kiwi browser (γρηγορότερος από το chrome), ftp folder για μεταφορά αρχείων, remote control από tv box σε pc αλλά και το ανάποδο, airscreen, office, stremio, vlc και κανένα ελαφρύ game (και καναδυο ακόμα εφαρμογές). Και τα έχω πάνω σε launcher μαζί με κάποια gestures... Τι διαφορά θα δω με την χρήση που του κάνω?

Edited by GeorgeR1_700
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Το Material Status Bar σου φαίνεται συνεχόμενα στο πάνω μέρος?

 

Στο smart youtube νομίζω πως δεν μπορεί να λειτουργήσει το airmouse (λειτουργούν μόνο τα βελάκια δηλ). Αν είναι έτσι δεν βολεύει.

 

Με την rom που έχω είμαι ευχαριστημένος αρκετά, το έχω κάνει ακριβώς όπως θέλω και γενικά δεν έχω καθυστερήσεις σε τίποτα, πάει σε πολύ normal ταχύτητες. Και γενικά είμαι της άποψης ότι λειτουργεί σωστά δεν το πειράζω. Αν και με τρώει να το δοκιμάσω για να είμαι ειλικρινής απλά για να πειραματιστώ, αλλά επειδή βλέπει όλη η οικογένεια από το box, δεν το ρισκάρω από την στιγμή που είμαι 100% καλυμμένος για την χρήση που το κάνω. Αλλά επειδή έτυχε να μου το ξαναπούν στο παρελθόν, μπορείς να μου αναφέρεις τι διαφορά βλέπεις βάζοντας μια καλύτερη rom?

Είμαι και λίγο σκεπτικός γιατί είμαι με android 8.1 και έλεγα πως ίσως στο μέλλον περάσω το android 9 μόνο για τα security updates...

 

Εγώ στην ουσία η χρήση που του κάνω είναι youtube, kiwi browser (γρηγορότερος από το chrome), ftp folder για μεταφορά αρχείων, remote control από tv box σε pc αλλά και το ανάποδο, airscreen, office, stremio, vlc και κανένα ελαφρύ game (και καναδυο ακόμα εφαρμογές). Και τα έχω πάνω σε launcher μαζί με κάποια gestures... Τι διαφορά θα δω με την χρήση που του κάνω?

 

Αν ψαχτεις λιγο και θελεις να ασχοληθεις θα δεις οτι με εναν ευκολο οταν τον μαθεις τροπο θα κανεις backup το λογισμικο σου μεσω μιας twrp recovery και θα δοκιμαζεις οτι θελεις χωρις φοβο να χαθει αυτο που ... εχτισες!

Τωρα για την Material δεν καταλαβαινω τι ρωτας !

Τι να φαινεται ακριβως ;

Απ 'οσο θυμαμαι οχι αν και δεν το εχω και ...προσφατο τωρα σε καποιο μποξακι μου!

Και οσο για το smart youtube στο δικο μου καθημερινης χρησης μποξακι δηλαδη το gt king δουλευει μια χαρα με το airmouse!

Αρα θα ειναι και θεμα του λογισμικου σου αυτο!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαχτεις λιγο και θελεις να ασχοληθεις θα δεις οτι με εναν ευκολο οταν τον μαθεις τροπο θα κανεις backup το λογισμικο σου μεσω μιας twrp recovery και θα δοκιμαζεις οτι θελεις χωρις φοβο να χαθει αυτο που ... εχτισες!

Τωρα για την Material δεν καταλαβαινω τι ρωτας !

Τι να φαινεται ακριβως ;

Απ 'οσο θυμαμαι οχι αν και δεν το εχω και ...προσφατο τωρα σε καποιο μποξακι μου!

Και οσο για το smart youtube στο δικο μου καθημερινης χρησης μποξακι δηλαδη το gt king δουλευει μια χαρα με το airmouse!

Αρα θα ειναι και θεμα του λογισμικου σου αυτο!

:)

 

Δεν το έχω δοκιμάσει το smart youtube, απλά μοιάζει πάρα πολύ με αυτό που έρχεται προεκγατεστημένο και δεν λειτουργεί εκεί το airmouse (από το playstore το youtube που κατέβασα λειτουργεί κανονικά το airmouse). Πιθανώς να το δοκιμάσω.

Για το Material δεν θέλω να φαίνεται η μπάρα στο πάνω μέρος, αλλά να μπορεί να εμφανίζεται μόνο όταν με το ποντίκι το κατεβάσω κάτω όπως φαίνεται

 

To "Απ 'οσο θυμαμαι οχι αν και δεν το εχω και ...προσφατο τωρα σε καποιο μποξακι μου!" πήγαινε στο Material?

 

Μπορείς να μου πεις μια διαφορά που έχεις παρατηρήσει για να πάρω μια εικόνα το τι κερδίζω αλλάζοντας rom?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει το smart youtube, απλά μοιάζει πάρα πολύ με αυτό που έρχεται προεκγατεστημένο και δεν λειτουργεί εκεί το airmouse (από το playstore το youtube που κατέβασα λειτουργεί κανονικά το airmouse). Πιθανώς να το δοκιμάσω.

Για το Material δεν θέλω να φαίνεται η μπάρα στο πάνω μέρος, αλλά να μπορεί να εμφανίζεται μόνο όταν με το ποντίκι το κατεβάσω κάτω όπως φαίνεται

 

To "Απ 'οσο θυμαμαι οχι αν και δεν το εχω και ...προσφατο τωρα σε καποιο μποξακι μου!" πήγαινε στο Material?

 

Μπορείς να μου πεις μια διαφορά που έχεις παρατηρήσει για να πάρω μια εικόνα το τι κερδίζω αλλάζοντας rom?

 

Ναι για το Material !

Η διαφορα δεν ειναι μια...

Υπαρχουν πολλες !

Απλα σε καθε μποξακι ειναι διαφορετικες!

Εδω τωρα γι'αυτο το μποξακι δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν το εχω αλλα το συγκεκριμενο λογισμικο σε S905X3 το φοραω σε 2 μποξακια μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Και τι ενοοω...

Ο ιδιος τυπος εχει παρουσιασει ενα ιδιο λογισμικο σε S905X2 και σε S905X3 και το μονο σιγουρο ειναι οτι και στα 2 τα δικα μου (X96 AIR+MAGICSEE N5MAX X3) ειναι καλυτερο απο τα μανισια λογισμικα !

Και οπως σου ειπα αν θελησεις να ασχοληθεις θα δεις και εσυ τι ακριβως ενοοω!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το Material !

Η διαφορα δεν ειναι μια...

Υπαρχουν πολλες !

Απλα σε καθε μποξακι ειναι διαφορετικες!

Εδω τωρα γι'αυτο το μποξακι δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν το εχω αλλα το συγκεκριμενο λογισμικο σε S905X3 το φοραω σε 2 μποξακια μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Και τι ενοοω...

Ο ιδιος τυπος εχει παρουσιασει ενα ιδιο λογισμικο σε S905X2 και σε S905X3 και το μονο σιγουρο ειναι οτι και στα 2 τα δικα μου (X96 AIR+MAGICSEE N5MAX X3) ειναι καλυτερο απο τα μανισια λογισμικα !

Και οπως σου ειπα αν θελησεις να ασχοληθεις θα δεις και εσυ τι ακριβως ενοοω!

;)

 

Χμ αν χρειαστεί στο μέλλον θα το κάνω. Αυτήν την στιγμή πάντως είμαι καλά, και το έχω κάνει ακριβώς όπως θέλω. Σε ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια θυρα usb παραπανω ομως και με λιγες τρυπες φτιαχνεται η ... δουλεια!

Λοιπον η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε....!

Δεν καταλαβαινω που βλεπεις την διαθεση μου για ''συνεχή αντιπαράθεση''

Ρωταω κατι συγκεκριμενο και τοπεθετουμε πολυ απλα και καθολου ''επιστημονικα'' και εσυ μου απαντας με απολυτοτητα για το GT1 !

Δηλαδη δεν πρεπει να διαφωνουμε καθολου με σενα για να ειμαστε καλα ; !

Τις υπολοιπες φορες που συμφωνουμε δηλαδη ειμαστε ενταξει ;

Και θα το ξαναπω!

Οχι δεν ειναι ετσι οπως τα λες!

Τα μποξακια με αυτο το στησιμο που ειπα θελουν επεμβαση αλλιως θα υποφερουν !

 

:oops: (Τωρα γινομαι και εγω απολυτος!!!)

 

Καλη συνεχεια !

Όλη την ημέρα ήμουν εκτός της πόλης μου, όπως άλλωστε είχα γράψει. Έρχομαι πίσω και βλέπω αυτή την ανάρτηση και προσπαθώ να καταλάβω που διαφωνείς στην πρότασή μου. Στο ότι λέω ΠΡΙΝ επεμβείτε στο μποξάκι σας κάντε πρώτα αυτή την δωρεάν δοκιμή και μόνο εάν δεν αποδώσει κάντε όποια επέμβαση θεωρείται σωστή?

Για την ακρίβεια στην παράθεση της ανάρτησής μου που έβαλες αναφέρεται επακριβώς :

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. Η διαχρονική μου θέση στο θέμα αυτό είναι ΕΑΝ ασχοληθείτε με την θερμοκρασία του κουτιού σας μην το ανοίξετε, μην το τρυπήσετε προτού δοκιμάσετε αυτό που προτείνω (μηδενικού κόστους). Κάντε την απλή κατασκευή ή ακόμα πιο χονδρικά βάλτε το επάνω σε μία βάση λάπτοπ προσωρινά για να διαπιστώσετε το αποτέλεσμα. Εάν δεν σας ικανοποιεί αυτό κάντε ότι σας φωτίσει ο Θεός.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δηλαδή που διαφωνείς στο παραπάνω και αρχίζεις να ρωτάς "για τρύπες", "ανάποδα τσιπάκια", "πάστες" κλπ?

Εάν με το πείραμα που θα κάνεις μετά από την παραίνεσή μου, διαπιστώσεις ότι πράγματι σου κατεβάζει την θερμοκρασία π.χ. 10-15 βαθμούς

έχεις λόγο να ανοίξεις το κουτί σου, να το τρυπήσεις κλπ??? Εάν βέβαια δεν είναι επιτυχές το πείραμα θα αρχίσεις να ψάχνεσαι για άλλες λύσεις(απόλυτα λογικό).

Δηλαδή κατά την γνώμη σου ο φίλος @kostasibiza84 που ακολουθώντας την παραπάνω παραίνεση διαπίστωσε ότι έχει πράγματι πτώση της θερμοκρασίας κατά περίπου 15 βαθμούς έχει λόγο να ανοίξει το κουτί του, να δει πως είναι το τσιπάκι του, να δει εάν έχει μεγάλη ή μικρή ψύκτρα κλπ????? Έχει επίσης λόγο να ανοίξει επιπλέον τρύπες κάτω/πάνω/οριζοντίως/καθέτως/πλαγίως "για να κυκλοφορεί καλύτερα ο αέρας"?????? Γιατί? για να πετύχει πτώση 20 βαθμών????

Εάν διαφωνείς σε αυτή την απλή πρόταση (μηδενικού κινδύνου, μηδενικού κόστους, μη επεμβατική και ως το πρώτο πράγμα που πρέπει να δοκιμάσει κάποιος για να διαπιστώσει εάν αποδίδει στο δικό του μποξάκι) τότε πράγματι δεν έχω άλλα επιχειρήματα:( και

 

I REST MY CASE

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην θεωρηθεί ότι δεν απαντώ και στα άλλα που ανέφερες, παρόλο που τα θεωρώ δευτερευούσης σημασίας μπροστά στο προηγούμενο ερώτημα. Για την ακρίβεια πιστεύω ότι "βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος" (εφόσον σου αρέσουν και οι παροιμίες).

 

-------------Έγραψες

Και αν το μποξακι δεν εχει τρυπες;

-------------Απάντησα

Δεν υπάρχει πιο χαρακτηριστική περίπτωση από το Beelink GT1 που δεν έχει τρύπες ΚΑΘΟΛΟΥ !!

Δουλεύει με τέτοιο ανεμιστήρα (5V) από το 2016 και η θερμοκρασία πέφτει τουλάχιστον 10-15 βαθμούς

-------------Έγραψες

Καλα συγκρινεις την ψυκτρα που εχει το Beelink GT1 με τα αλλα 2 x2 και x3 που εχεις και εισαι σιγουρος κιολλας οτι ειναι ''χαρακτηριστική περίπτωση'' ;

-------------Σχολιάζω τώρα

Μα δεν σύγκρινα εγώ κάτι.Μόνος σου τα αναφέρεις τα άλλα.Μου ζήτησες τι γίνεται εάν δεν έχει τρύπες και σου έφερα ως παράδειγμα το GT1 που πράγματι δεν έχει τρύπες και η θερμοκρασία του πέφτει 15 βαθμούς με την πρότασή μου.Τίποτα παραπάνω-τίποτα λιγότερο.

-------------Έγραψες

Ειναι η μερα με την νυχτα συντριπτικα υπερ του GT1 !

Πως λοιπον να μην κανει καλη απαγωγη θερμοτητας με τετοια ψυκτρα;

-------------Σχολιάζω τώρα

Και οι απαραίτητες τρύπες κατά την γνώμη σου? Τελικά δεν είναι πάντοτε απαραίτητες? Προφανώς και όχι.

 

Άσε που τελικά κοιτάζοντας το δένδρο (GT1) θα χάσουμε το δάσος (όλα τα υπόλοιπα μποξάκια). Και ξαναρωτώ:

Διαφωνείς στην πρότασή μου ότι καλό είναι το κάθε μποξάκι πριν από οποιαδήποτε επέμβαση (τρύπες, αλλάγή ψύκτρας / πάστας κλπ) καλό είναι να το βάλουμε επάνω σε έναν ανεμιστήρα? Εάν δε τυχόν διαπιστώσουμε ότι με αυτή την απλή λύση έχουμε μία πτώση θερμοκρασίας 10-15 βαθμών ότι είναι συνετό να σταματήσουμε εκεί? Αλλιώς να προχωρήσουμε σε οποιαδήποτε επέμβαση κρίνουμε αποδοτικότερη?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όλη την ημέρα ήμουν εκτός της πόλης μου, όπως άλλωστε είχα γράψει. Έρχομαι πίσω και βλέπω αυτή την ανάρτηση και προσπαθώ να καταλάβω που διαφωνείς στην πρότασή μου. Στο ότι λέω ΠΡΙΝ επεμβείτε στο μποξάκι σας κάντε πρώτα αυτή την δωρεάν δοκιμή και μόνο εάν δεν αποδώσει κάντε όποια επέμβαση θεωρείται σωστή?

Για την ακρίβεια στην παράθεση της ανάρτησής μου που έβαλες αναφέρεται επακριβώς :

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. Η διαχρονική μου θέση στο θέμα αυτό είναι ΕΑΝ ασχοληθείτε με την θερμοκρασία του κουτιού σας μην το ανοίξετε, μην το τρυπήσετε προτού δοκιμάσετε αυτό που προτείνω (μηδενικού κόστους). Κάντε την απλή κατασκευή ή ακόμα πιο χονδρικά βάλτε το επάνω σε μία βάση λάπτοπ προσωρινά για να διαπιστώσετε το αποτέλεσμα. Εάν δεν σας ικανοποιεί αυτό κάντε ότι σας φωτίσει ο Θεός.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δηλαδή που διαφωνείς στο παραπάνω και αρχίζεις να ρωτάς "για τρύπες", "ανάποδα τσιπάκια", "πάστες" κλπ?

Εάν με το πείραμα που θα κάνεις μετά από την παραίνεσή μου, διαπιστώσεις ότι πράγματι σου κατεβάζει την θερμοκρασία π.χ. 10-15 βαθμούς

έχεις λόγο να ανοίξεις το κουτί σου, να το τρυπήσεις κλπ??? Εάν βέβαια δεν είναι επιτυχές το πείραμα θα αρχίσεις να ψάχνεσαι για άλλες λύσεις(απόλυτα λογικό).

Δηλαδή κατά την γνώμη σου ο φίλος @kostasibiza84 που ακολουθώντας την παραπάνω παραίνεση διαπίστωσε ότι έχει πράγματι πτώση της θερμοκρασίας κατά περίπου 15 βαθμούς έχει λόγο να ανοίξει το κουτί του, να δει πως είναι το τσιπάκι του, να δει εάν έχει μεγάλη ή μικρή ψύκτρα κλπ????? Έχει επίσης λόγο να ανοίξει επιπλέον τρύπες κάτω/πάνω/οριζοντίως/καθέτως/πλαγίως "για να κυκλοφορεί καλύτερα ο αέρας"?????? Γιατί? για να πετύχει πτώση 20 βαθμών????

Εάν διαφωνείς σε αυτή την απλή πρόταση (μηδενικού κινδύνου, μηδενικού κόστους, μη επεμβατική και ως το πρώτο πράγμα που πρέπει να δοκιμάσει κάποιος για να διαπιστώσει εάν αποδίδει στο δικό του μποξάκι) τότε πράγματι δεν έχω άλλα επιχειρήματα:( και

 

I REST MY CASE

 

 

Καταρχας αγαπητε @ath156 ουτε ξερω ουτε με νοιαζει να ξερω την διαχρονικη σου θέση στο θεμα αυτο !

Πρωτων λοιπον ποσο ακριβως κοστος εχει το να ανοιξεις δηλαδη τρυπες ;

Και δευτερον και κυριοτερον αφου ακομα και τωρα δεν καταλαβαινεις τι διαφωνια μας και συνεχιζεις ακαθεκτος με τα δικα σου ... τι να πω !

Ενταξει .... !

Το παραδεχομαι ... !

Εχεις απολυτο δικιο σε ολα αυτα που γραφεις !!!

Keep the good work!

 

Υποσημειωση :

Ελπιζω αν κοιταξεις καλα τι ακριβως σε ρωτησα μετα την πρωτη σου τοποθετηση σου να καταλαβεις την υστατη στιγμη τι ακριβως γινεται !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας αγαπητε @ath156 ουτε ξερω ουτε με νοιαζει να ξερω την διαχρονικη σου θέση στο θεμα αυτο !

Πρωτων λοιπον ποσο ακριβως κοστος εχει το να ανοιξεις δηλαδη τρυπες ;

Και δευτερον και κυριοτερον αφου ακομα και τωρα δεν καταλαβαινεις τι διαφωνια μας και συνεχιζεις ακαθεκτος με τα δικα σου ... τι να πω !

Ενταξει .... !

Το παραδεχομαι ... !

Εχεις απολυτο δικιο σε ολα αυτα που γραφεις !!!

Keep the good work!

 

Υποσημειωση :

Ελπιζω αν κοιταξεις καλα τι ακριβως σε ρωτησα μετα την πρωτη σου τοποθετηση σου να καταλαβεις την υστατη στιγμη τι ακριβως γινεται !

Φίλε @gatos814 καλημέρα.

Ξέρεις θα περίμενα μία απάντηση με ένα ξερό ναι ή όχι σε μία απλή ερώτηση που μάλιστα έκανα 2 φορές σε 2 συνεχόμενα ποστ. Οχι βέβαια για να πούμε ποιος έχει δίκιο ή άδικο, αλλά για να καταλάβω τελικά Εάν και Που πράγματι διαφωνούμε σε μία προτεινόμενη κίνηση.

Εάν όμως μετά από όλα τα κατεβατά που γράψαμε και οι δύο η κατάληξη είναι μία ερώτηση του "πόσο κοστίζει να ανοίξεις μερικές τρύπες" και όχι η ερώτηση "ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ υπάρχει πάντοτε Αναγκαιότητα/Σκοπιμότητα να ανοίξεις τρύπες", χωρίς προηγουμένως να εξετάσεις πιθανές μη επεμβατικές λύσεις, τότε πράγματι έχεις απόλυτο δίκιο!!!

Πράγματι με ένα ταπεινό B&D ανοίγεις Δωρεάν όσες τρύπες θέλεις!!

Προχωράμε λοιπόν με το καλό σε επόμενα πιο δημιουργικά/χρήσιμα ποστς (προτού κάποιος μας εγκαλέσει ότι απασχολούμε αδικαιολόγητα το Φόρουμ:lol::lol:)

Και πάλι καλημέρα και καλή συνέχεια:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @gatos814 καλημέρα.

Ξέρεις θα περίμενα μία απάντηση με ένα ξερό ναι ή όχι σε μία απλή ερώτηση που μάλιστα έκανα 2 φορές σε 2 συνεχόμενα ποστ. Οχι βέβαια για να πούμε ποιος έχει δίκιο ή άδικο, αλλά για να καταλάβω τελικά Εάν και Που πράγματι διαφωνούμε σε μία προτεινόμενη κίνηση.

Εάν όμως μετά από όλα τα κατεβατά που γράψαμε και οι δύο η κατάληξη είναι μία ερώτηση του "πόσο κοστίζει να ανοίξεις μερικές τρύπες" και όχι η ερώτηση "ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ υπάρχει πάντοτε Αναγκαιότητα/Σκοπιμότητα να ανοίξεις τρύπες", χωρίς προηγουμένως να εξετάσεις πιθανές μη επεμβατικές λύσεις, τότε πράγματι έχεις απόλυτο δίκιο!!!

Πράγματι με ένα ταπεινό B&D ανοίγεις Δωρεάν όσες τρύπες θέλεις!!

Προχωράμε λοιπόν με το καλό σε επόμενα πιο δημιουργικά/χρήσιμα ποστς (προτού κάποιος μας εγκαλέσει ότι απασχολούμε αδικαιολόγητα το Φόρουμ:lol::lol:)

Και πάλι καλημέρα και καλή συνέχεια:)

 

Καλημερα και σε σενα!

Η μονη διαφωνια μας ειναι οτι σε ορισμενα μποξακια ΠΡΕΠΕΙ να επεμβενουμε γιατι δεν γινεται αλλιως!

Αυτο ειναι που δεν καταλαβες καθολου!

Και αν ασχολεισε οπως λες τοσο καιρο θα το ηξερες αυτο για τα συγκεκριμενα μποξακια με αναποδα το τσιπακι τους (αυτα που εχουν αναποδα και το hdmi) οτι ''πονανε'' παραπανω με τις θερμοκρασιες!

Και ιδιως αυτα που δεν εχουν καλο συστημα απαγωγης θερμοτητας οπως αναλογες ψυκτρες και παστες!

Τωρα αν ολα αυτα ακουγονται τοσο επιστημονικα .... τοτε παω πασο!

Κατα τα αλλα δεν διαφωνω σ'αυτα που ειπες και ποτε δεν μου αρεσαν οι υπερβολες!

Κατα την ταπεινη μου αποψη με ενα φιρφιρι τις περισσοτερες φορες την κανεις την δουλεια σου και παντα ΟΤΑΝ και ΟΠΟΥ χρειαζεται!

Για παραδειγμα κανενα S905X2 δεν εχει ουσιαστικο προβλημα με θερμοκρασιες ακομα και αυτα με μια μικρη ψυκτρουλα και με αναποδα το τσιπακι τους!

Απεναντιας σε κατι S905X & S905W ... εψηνες ανετα οτι ηθελες γιατι εφταναν και ξεπερνουσαν πολλες φορες και τους 95 βαθμους Κελσιου !!!

Θα μπορουσα να μιλαω κι'αλλο για ολα αυτα αλλα μαλλον θα ακουστουν πολυ ... επιστημονικα!

Ας προχωρησουμε λοιπον με το καλο σε επομενα πιο δημιουργικα/χρησιμα ποστς οπως ειπες και εσυ (μαζι με ολα τα επομενα που ειπες:lol::lol::lol:)

Καλη συνεχεια!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι ο SLIMBOX μεγαλωσε την λιστα με τις υποστηριζομενες συσκευες!

Πλεον υποστηριζονται και τα GT1 Mini πρωτης και δευτερης γενιας!

Ο SLIMBOX χρησιμοποιει πολλα fix απο την Ugoos (και οπου Ugoos = παρα πολυ σταθερα και καλα λογισμικα) και γενικα ειναι απο τις παρα πολυ καλες δουλειες αυτη η ρομ του !

Οι κατοχοι καποιου απο τα παρακατω κουτακια αν αντιμετωπιζουν διαφορα προβληματα μπορουν να την δοκιμασουν ανεπιφυλακτα !

Και ισως οπως ο @tarantules να λυσουν καποια απο τα θεματακια τους!

''Supported TV set-top boxes

N5MAX-X3

Tanix TX3 X3

X88 Pro X3 (non-encrypted), X99 Max Plus, Transpeed X3 Plus (UBT)

X96 AirX3 P1 P2 P3 V2

X96Max Plus2

T95Q, X96Max-S905X2 (first revision)

HK1 Box, VONTAR X3, Transpeed X3 Air , H96_MAX_X3 (UBT)

A95X F3, F3 Air, F3 Slim

Beelink GT1 Mini2 v204P0

Beelink GT1 Mini 007P0 lp (first revision)

Beelink GT1 Mini 007P0 nlp (second revision)

X88 King (UBT)''

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω στην κατοχή μου το x96 max (cpu amlogic S905x2) και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Γνωρίζετε κάποια εφαρμογή θερμοκρασίας που να φαίνεται συνέχεια πάνω στην οθόνη όπως φαίνεται και

? Πριν λίγες μέρες το σύνδεσα πρώτη φορά με κινητό μέσω airscreen και μετά από 5 ώρες μου έσβησε και δεν άνοιγε. Την άλλη μέρα άνοιξε αλλά έπεσε σε boot loop και του έκανα reset και τώρα όλα μια χαρά (για να μην πω και καλύτερα :) ), οπότε είπα να το τεστάρω να δω πόσο αυξάνεται η θερμοκρασία, μέχρι τώρα πάντως το βλέπω 40 με 50 βαθμούς Κελσίου (app AIDA64) χωρίς κάποιο ανεμιστηράκι (ούτως ή άλλως το boxάκι ήξερα πως δεν θα ζεσταινόταν σε σημείο που να χρειαζόταν ανεμιστηράκι). Δεν του έχω αλλάξει την rom... (Βέβαια το έχω και 1 χρόνο, ίσως έτυχε)

 

edit μόλις είδα πως πριν 3 σελίδες πρότεινε κάποιος το Cpu Float, οποτε θα το δοκιμάσω.

 

2. Για το Snowball τι γνώμη έχετε (είναι Notification bar)? Το θεωρείτε έμπιστο?

 

3. Χθες προσπαθούσα να βρω τρόπο να κάνω το youtube να μην έχει διαφημίσεις, δεν θέλω να πούμε για το τι υπάρχει από yt χωρίς διαφημίσεις απλά θέλω να μου πείτε αν κατάφερε κανείς να βάλει το youtube advanced και αν ναι ποια έκδοση (εγώ έβαλα την τελευταία και δεν μπορούσε να κάνει την εγκατάσταση). Η μόνη λύση που βρήκα είναι με το blokada που βλέπω πως τα πήγε καλά χθες για ένα τέταρτο που το δοκίμασα, αλλά θα ήθελα να έχω και το advanced για backup.

Μάλλον κατέβασες την έκδοση για 64bit. Δοκίμασε να κατεβάσεις την 32bit.

Επίσης μπορείς να κατεβάσεις το new pipe. Χωρίς διαφημίσεις αλλά παίζει μόνο full screen (νομίζω).

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι ο SLIMBOX μεγαλωσε την λιστα με τις υποστηριζομενες συσκευες!

Πλεον υποστηριζονται και τα GT1 Mini πρωτης και δευτερης γενιας!

Ο SLIMBOX χρησιμοποιει πολλα fix απο την Ugoos (και οπου Ugoos = παρα πολυ σταθερα και καλα λογισμικα) και γενικα ειναι απο τις παρα πολυ καλες δουλειες αυτη η ρομ του !

Οι κατοχοι καποιου απο τα παρακατω κουτακια αν αντιμετωπιζουν διαφορα προβληματα μπορουν να την δοκιμασουν ανεπιφυλακτα !

Και ισως οπως ο @tarantules να λυσουν καποια απο τα θεματακια τους!

''Supported TV set-top boxes

N5MAX-X3

Tanix TX3 X3

X88 Pro X3 (non-encrypted), X99 Max Plus, Transpeed X3 Plus (UBT)

X96 AirX3 P1 P2 P3 V2

X96Max Plus2

T95Q, X96Max-S905X2 (first revision)

HK1 Box, VONTAR X3, Transpeed X3 Air , H96_MAX_X3 (UBT)

A95X F3, F3 Air, F3 Slim

Beelink GT1 Mini2 v204P0

Beelink GT1 Mini 007P0 lp (first revision)

Beelink GT1 Mini 007P0 nlp (second revision)

X88 King (UBT)''

;)

Βλέπω έχει και το Α95χ f3 ,λέω να το πειράξω αλλά γίνεται με το burning tools?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το UBT σημαίνει amlogic USB burning tool. Αλλά από ότι βλέπω στο a95x f3 δεν αναφέρεται μετά UBT , άρα το περνάς μέσω twrp. Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχει και το Α95χ f3 ,λέω να το πειράξω αλλά γίνεται με το burning tools?

 

Ακριβως οπως τα ειπε ο @makis1024 ...

Twrp , backup και δοκιμασε να δεις μονος σου αν αξιζει η οχι!

Καλη τυχη!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα ειπε ο @makis1024 ...

 

Twrp , backup και δοκιμασε να δεις μονος σου αν αξιζει η οχι!

 

Καλη τυχη!

 

:)

Έχω την μαμά ρομ, αν την βάλω έτσι και αν στραβώσει η δουλειά θα μπορέσω να την ξαναπεράσω;

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Backup που σου ανέφερε ο @gatos814 , αυτή την έννοια έχει , σαν ασφάλεια για restore. Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Έχω την μαμά ρομ, αν την βάλω έτσι και αν στραβώσει η δουλειά θα μπορέσω να την ξαναπεράσω;

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν αποφασισεις να προχωρησεις ''ριξε'' μια μελετη στο ολο θεμα και αν χρειαστεις βοηθεια εδω ειμαστε!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα παραπάνω κουτιά υπάρχουν πάρα πολλές roms είτε εργοστασιακές (rooted ή unrooted) είτε custom roms. Επειδή δε είναι κλώνοι μεταξύ τους μπορείτε άνετα να χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε ρομ.

Το σίγουρο είναι ότι θα έχετε σημαντική διαφορά εάν πάτε σε Custom Rom.

Τέτοιες υπάρχουν πολλές, είτε για ATV είτε AOSP. Προσωπική μου προτίμηση είναι σε AOSP.

Κάποιες θα τις βρείτε στο Freaktab που εξελίσσονται και έχουν καλές κριτικές, όμως δεν τις έχω δοκιμάσει προσωπικά.

Για το Η96maxX3 (και τα άλλα) υπάρχουν σήμερα 3 πολύ καλές custom roms (όλες Ρωσικής προέλευσης). Μάλιστα την τελευταία από αυτές που θα αναφέρω την έχω εδώ και καιρό διαμορφώσει και εμπλουτίσει με χαρακτηριστικά που θα αναφέρω παρακάτω.

 

1. SLIMBOX. Πρόκειται για μία εξαιρετική rom με κύρια οφέλη ότι περιλαμβάνει ένα εκταταμένο settings menu με διακόπτες on/ff για διάφορα (π.χ. root/unroot, εμφάνιση ή όχι notification/navigation bars κλπ). Ομολογουμένως πρόκειται για μία πάρα πολύ καλή υλοποίηση που συνεχώς εμπλουτίζεται με patches για όλο και περισσότερες συσκευές. Ίσως είναι μονόδρομος για κάποιες συσκευές για τις οποίες δεν υπάρχει άλλο εξίσου αξιόλογο firmware.

Όμως έχει κάποιες ιδιορυθμίες και ασάφειες ως προς την εγκατάστασή της που πολλές φορές δημιουργούν προβλήματα στους χρήστες (όπως εύκολα μπορεί να διαπιστώσει κάποιος στο σχετικό Forum). Ξεκίνησε με εγκαταστάσεις μέσω TWRP και έχει αναπτύξει πλέον για κάποιες συσκευές και για UBT. Εξελίσσεται συνεχώς, όμως ίσως και αυτό να είναι το βασικό της μειονέκτημα, προς το παρόν τουλάχιστον, εφόσον δημιουργούνται διάφορα προβλήματα από έκδοση σε έκδοση.

Ειδικά μετά από την”τραυματική” εμπειρία που είχα με την έκδοση 4.3 σε UBT αποφάσισα να σταματήσω να είμαι beta tester και να περιμένω να ξαναδοκιμάσω εάν και όταν αποδεδειγμένα θα έχει κάπου σταθεροποιηθεί (και ειδικά εάν προστεθεί κάποιο επιπλέον χαρακτηριστικό εν σχέσει με τις άλλες 2 – ειδικά δε η εφαρμογή μόνιμου Magisk). Πιο συγκεκριμένα “καίγοντας” την ρομ με UBT σταματούσε στο 97% με λάθος, ακόμα και όταν κατέβασα και “διορθωμένο” img. Το ίδιο πρόβλημα είχαν και άλλοι χρήστες.

 

2. VORTEX. Πρόκειται ουσιαστικά για εξαιρετικά παρόμοια ρομ με αυτήν του Slimbox σε UBT εγκατάσταση για το H96maxX3 (και κάποιες άλλες).Μάλιστα έγινε ένας ψιλοχαμός όταν αναρτήθηκε εφόσον κατηγορήθηκε από τον Slimbox ότι του έκλεψε την ρομ. Τα σχετικά Ποστς διαγράφηκαν μετά από λίγο. Είναι πιο λιτή στις προεγκατεστημένες εφαρμογές, πράγμα που συνήθως είναι πλεονέκτημα, εφόσον κάποιες είναι ρωσικού ενδιαφέροντος και σε κάθε περίπτωση εγκαθιστάτε ελεύθερα οποιαδήποτε. Έχει έκδοση πλέον 1.1, την οποία έχω δοκιμάσει, φορτώνεται με UBT με επιτυχία, έχει αμέσως επιλογή γλώσσας κλπ ενώ φαίνεται να λειτουργούν τα πάντα σωστά στο H96maxX3.

Για download https://cloud.mail.ru/public/5fqw/5mLJVbpXv

 

3. Custom Rom του HK1. Για την συγκεκριμένη ρομ θα κάνω καινούργιο Ποστ, αφενός για να μην ξεφύγει το μέγεθος του παρόντος, αφετέρου γιατί αποτελεί την προσωπική μου επιλογή για τους λόγους που θα αναλύσω.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...