Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγκρίσιμα μεγέθη είναι το Terrarium με το πχ Placenta ή το Elysium. Σύγκρινε αυτά να έχει νόημα το συμπέρασμα σου. Το kodi δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το terrarium.

Έχω συλλογή 100 terabytes , ταινιών και μουσικής διαθέσιμη στο τοπικό μου δίκτυο . Μπορώ να φτιάξω μια βιβλιοθήκη με το υλικό αυτό με τα εξώφυλλα μου κλπ στο Terrarium?

Μπορώ να δω τα αυριανά ματς της Ευρωλιγκας στο Terrarium?

Μπορώ να δω ένα επεισόδιο των Απαράδεκτων στο Terrarium?

Μπορώ να δω το "Πιο θερμή κι από τον ηλιο" στο Terrarium?

Το καλό με το terrarium είναι ότι δεν σε καθυστερεί. Καταλαβαίνεις πολύ γρήγορα ότι όλα τα παραπάνω δεν μπορεί να στα προσφέρει.

 

Δεν βλέπω μπάλα, ελληνικές σειρές και αν θέλω να δω τοπικά video υπάρχουν και πόσοι players.

 

Οπότε προσωπικά δεν μου χρειάζεται το Kodi και υπάρχουν άλλα προγράμματα που δουλεύουν καλύτερα.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Τελικά πήρα το zidoo

https://m.geekbuying.com/item/-Italy-Stock-ZIDOO-H6-PRO-6K-YouTube-4K-Netflix-Full-HD-Streaming-TV-Box-Allwinner-H6-DDR4-2GB-eMMC-16GB-ac-WIFI-1000M-LAN-Dolby-Digital-DTS-HD-Smartcolor-3-0-Bluetooth4-1-388687.html

από ιταλική αποθήκη. Όταν με το καλό παραλάβω από εβδομάδα θα σας πω εντυπώσεις.ευχαριστώ για την βοήθεια

Η παραγγελία έγινε Παρασκευή βράδυ, έφυγε Δευτέρα από Ιταλία και σήμερα με πήραν τηλέφωνο για να το φέρουν σπίτι! :-)

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι για το κουτι https://m.geekbuying.com/item/MX10-Android-7-1-2-RK3328-4GB-32GB-TV-Box-386668.html το χει κανεις? Και κατι αλλο αξιολογο μεχρι τα €60 ευπροσδεκτο . Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι για το κουτι https://m.geekbuying.com/item/MX10-Android-7-1-2-RK3328-4GB-32GB-TV-Box-386668.html το χει κανεις? Και κατι αλλο αξιολογο μεχρι τα €60 ευπροσδεκτο . Ευχαριστω

 

Αν το θέλεις για kodi τότε δεν ενδείκνυται rockchip και kodi καλύτερα να πας σε amlogic επεξεργαστή, εκτός και αν βάλεις ftmc for rockchip από freaktab.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι χρησιμοποιείς το greenify και έχεις το kodi στη λίστα εφαρμογών που κάνεις hinernate? Αν ναι γι αυτο κολλάει. Βασικά σε tv box δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς greenify και γενικά τέτοιου είδους εφαρμογές.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Στη λιστα το εχω αλλα οχι σε αυτοματη αδρανοποιηση. Απλως, οπως και αλλες εφαρμογες που εχω στο greenify, αν καποια μου κολλησει, την ξεκολαω με αυτον τον τροπο. Αλλιως δεν ξερω αλλο τροπο να ξεκολλησω κατι που μου εχει κολλησει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η παραγγελία έγινε Παρασκευή βράδυ, έφυγε Δευτέρα από Ιταλία και σήμερα με πήραν τηλέφωνο για να το φέρουν σπίτι! :-)

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω

Αντε κανε κανα review, γιατι ειμαστε περιεργοι :lol:

Αν εβγαινε σε 3/32 θα ηταν καλυτερα.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία έγινε Παρασκευή βράδυ, έφυγε Δευτέρα από Ιταλία και σήμερα με πήραν τηλέφωνο για να το φέρουν σπίτι! :-)

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω

καλησπέρα, πληρωσες εξτρα χρηματα για μεταφορικά ή τελωνείο κτλπ λογικα είναι από Ιταλια...οπότε δε νομίζω αλλά...ρωταω; ευχαριστώ

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέλεις για kodi τότε δεν ενδείκνυται rockchip και kodi καλύτερα να πας σε amlogic επεξεργαστή, εκτός και αν βάλεις ftmc for rockchip από freaktab.

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε. Κατι σαν

https://www.geekbuying.com/item/H96PRO--3G-32G-Amlogic-S912-TV-BOX-374230.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω μπάλα, ελληνικές σειρές και αν θέλω να δω τοπικά video υπάρχουν και πόσοι players.

 

Οπότε προσωπικά δεν μου χρειάζεται το Kodi και υπάρχουν άλλα προγράμματα που δουλεύουν καλύτερα.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

Ωραία, εγώ δεν ρώτησα τι βλέπεις εσύ. Εγώ ρώτησα αν αυτά που αναφέρω μπορώ να τα κάνω με το Terrarium. Οπότε δεν μπορώ να τα κάνω με το Terrarium.

Μάζεψε τα προγράμματα που έχοντας τα όλα μαζί μπορούμε να κάνουμε αυτά που μπορούμε να κάνουμε στο kodi και κάνε μας μια πρόταση μπας και απαλλαγούμε και μεις από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, εγώ δεν ρώτησα τι βλέπεις εσύ. Εγώ ρώτησα αν αυτά που αναφέρω μπορώ να τα κάνω με το Terrarium. Οπότε δεν μπορώ να τα κάνω με το Terrarium.

Μάζεψε τα προγράμματα που έχοντας τα όλα μαζί μπορούμε να κάνουμε αυτά που μπορούμε να κάνουμε στο kodi και κάνε μας μια πρόταση μπας και απαλλαγούμε και μεις από αυτό.

Μου αρέσει ο τρόπος που αντιμετώπισες το θέμα (θαυμάζω δε την υπομονή σου):):):)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα. Εγώ δεν είμαι κολλημένος με το kodi. Και γω για να δω καμία ταινία θα προτιμήσω το terrarium. Αλλά θα προτιμήσω το terrarium αντί του Covenant/Elysium/Neptune κλπ. Όχι αντί του kodi.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η άποψη μου είναι ότι αυτήν την στιγμή το μόνο που κρατάει ζωντανό το κοντι είναι τα αθλητικά
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα. Εγώ δεν είμαι κολλημένος με το kodi. Και γω για να δω καμία ταινία θα προτιμήσω το terrarium. Αλλά θα προτιμήσω το terrarium αντί του Covenant/Elysium/Neptune κλπ. Όχι αντί του kodi.

Μα φυσικά. Όλοι μας θα χρησιμοποιήσουμε όλα τα διαθέσιμα προγράμματα/εργαλεία χωρίς προκαταλήψεις. Όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά.

Αλλά κάποιοι είναι αφοριστικοί/απόλυτοι (και κάποιες φορές προσβλητικοί) στις κρίσεις τους.

Για να κάνω δε λίγο λογοπαίγνιο με το όνομά σου @kandilak

Κάποιοι ξέρουν/θέλουν/μπορούν να οδηγούν μόνο αυτόματα αυτοκίνητα. Κάποιοι άλλοι ξέρουν/θέλουν/μπορούν και αυτόματα και με ταχύτητες :):lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με το terrarium είναι ότι δεν σε καθυστερεί. Καταλαβαίνεις πολύ γρήγορα ότι όλα τα παραπάνω δεν μπορεί να στα προσφέρει.
Ψόφησα! :lol: Kαι συμφωνώ απόλυτα btw.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειμαστε off topic ? :lol::X

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο αρκετο ψαξιμο μαλλον θα καταληξω σε αυτο

https://m.geekbuying.com/item/MECOOL-M8S-PRO-L-Android-7-1-S912-TV-Box-3GB-32GB-388116.html

 

για να εχω κ την επιλιγη του nerflix σε καλη αναλυση. Οποιδηποτε αποψη αποδεκτη Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο αρκετο ψαξιμο μαλλον θα καταληξω σε αυτο

https://m.geekbuying.com/item/MECOOL-M8S-PRO-L-Android-7-1-S912-TV-Box-3GB-32GB-388116.html

 

για να εχω κ την επιλιγη του nerflix σε καλη αναλυση. Οποιδηποτε αποψη αποδεκτη Ευχαριστω

σήμερα παρέλαβα. σε ενδιαφέρει η οπτική έξοδος; εάν όχι το πουλάω πραγματικά ολοκαίνουριο σήμερα ήρθε αλλά εγώ θέλω οπτική έξοδο. ότι θες με πμ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πληρωσες εξτρα χρηματα για μεταφορικά ή τελωνείο κτλπ λογικα είναι από Ιταλια...οπότε δε νομίζω αλλά...ρωταω; ευχαριστώ

Τελωνείο δεν έχει γιατί ήρθε από ευρωπαϊκή χώρα. Πλήρωσα νομίζω 3.70€ για την dhl. Αυτά ηταν τα μεταφορικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Αντε κανε κανα review, γιατι ειμαστε περιεργοι :lol:

Αν εβγαινε σε 3/32 θα ηταν καλυτερα.

 

Επειδή πριν από λίγο γύρισα απ τη δουλειά δεν μπόρεσα να ασχοληθώ ιδιαίτερα. Έβαλα μόνο το netflix στο οποίο απ'ότι ειδα υποστηρίζει και 1080.

Θα επανέλθω με λεπτομέρειες...

http://i66.tinypic.com/zl5k6a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αύριο μεθαύριο με το καλό παραλαμβάνω τελικά 2 H96 Pro+ TV Box αλλά με την έκδοση 3Ram/16Gb storage. Θα ήθελα την βοήθειά σας όποιος ξέρει να μου πει . 1ον Αν θα έρθει με το 6.0 αξίζει να μείνω σε αυτήν η να βάλω το νεο 7.1.2 το οποίο το παίρνει μέσο ota update πλέον η θέλει κάθε νέο update φλασάρισμα και εάν ναι έχω κατεβάσει το AMLogic Burning Tools 2.0.9 και το Burn_Card_Maker V.2.0.2 με ποιό απο τα 2 ?? 2ον Επειδή παράγγειλα 16gb μοντέλο και όχι το 32gb όταν περνάω ένα firmware πρέπει να λέει κάπου το 16 gb η τα firware από το 32αρι κάνουν μια χαρά !! Επίσης εάν υπάρχει κάποιο λίνκ η forum που να ασχολείται με αυτά τα μηχανάκια και κάποιο βίντεο με εύκολες οδηγίες εγκατάστασης μπορείτε κάποιος σας παρακαλώ να μου τα πει η εδώ η με pm για να μην κάνω κανα brick μιας και εντελώς άσχετος με flash σε tv box ?? Ευχαριστώ. ;) Γιώργος.

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

σε αυτά τα μηχανάκια πείτε μου τον πιο εύκολο τρόπο να βλέπω μέσω του ασύρματου δικτύου τους σκληρούς που έχω πάνω στο πισι; (windows shares)

να μπει ο μικρός με ένα δύο κλικ να βλέπει τους σκληρούς όλους και να διαλέγει τι θέλει να δει. όπως γίνεται στο wdtv media player.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε αυτά τα μηχανάκια πείτε μου τον πιο εύκολο τρόπο να βλέπω μέσω του ασύρματου δικτύου τους σκληρούς που έχω πάνω στο πισι; (windows shares)

να μπει ο μικρός με ένα δύο κλικ να βλέπει τους σκληρούς όλους και να διαλέγει τι θέλει να δει. όπως γίνεται στο wdtv media player.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Με τα περισσότερα file manager πιστεύω γίνεται . Δουλεύω το es Explorer pro και έχω πρόσβαση σε όλους τους σκληρούς μου .(windows shares)

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα. σε ενδιαφέρει η οπτική έξοδος; εάν όχι το πουλάω πραγματικά ολοκαίνουριο σήμερα ήρθε αλλά εγώ θέλω οπτική έξοδο. ότι θες με πμ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Καλά, υπάρχουν κουτιά χωρίς οπτική έξοδο;

Και πώς βγάζει ήχο;

Μόνο μέσω hdmi;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά, υπάρχουν κουτιά χωρίς οπτική έξοδο;

Και πώς βγάζει ήχο;

Μόνο μέσω hdmi;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

Ναι υπάρχουν tv box που δεν έχουν καθόλου έξοδο για ήχο.

Όταν εψαχνα να πάρω tv box είχα δει αρκετά χωρίς έξοδο ήχου.

Και αναγκαστικά μόνο μέσω hdmi θα βγάλεις ήχο.

Νομίζω πρέπει να έχει αντάπτορα απο hdmi σε rca.

Πάντως στπ gt1 ultimate που έχει οπτική έξοδο πήρα αυτό https://www.ebay.com/itm/401208157291?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

Και σύνδεσα το ηχοσύστημα του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν tv box που δεν έχουν καθόλου έξοδο για ήχο.

Όταν εψαχνα να πάρω tv box είχα δει αρκετά χωρίς έξοδο ήχου.

Και αναγκαστικά μόνο μέσω hdmi θα βγάλεις ήχο.

Νομίζω πρέπει να έχει αντάπτορα απο hdmi σε rca.

Πάντως στπ gt1 ultimate που έχει οπτική έξοδο πήρα αυτό https://www.ebay.com/itm/401208157291?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

Και σύνδεσα το ηχοσύστημα του σπιτιού.

γιατί δεν συνδεσες το GT1 με το ηχοσυστημα μέσω της υπάρχουσας οπτικής;

 

 

 

by the way χτες μου ήρθε το mecool pro L που παίζει Netflix HD και το πουλάω σήμερα είναι φυσικά του κουτιού δεν με βόλεψε. όποιος το θέλει πμ. 58 ευρώ το πήρα. και με 40 όποιος το θέλει Αθήνα ας βρεθούμε να το πάρει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν συνδεσες το GT1 με το ηχοσυστημα μέσω της υπάρχουσας οπτικής;

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Το ηχοσύστημα δεν έχει οπτική έξοδο. Οπότε η οπτική έξοδος απο το tv box πηγαίνει στον μετατροπέα και απο εκεί με rca πηγαίνει στο ηχοσύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...