Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μηδέν επειχηρηματα. Ευτυχως που υπάρχουν review από έμπειρους κ βγάζουμε συμπεράσματα σοβαρά. Τώρα το ότι δεν έχει ethernet μόνο ως αστείο το βλέπω. Στο 2018 να γεμίζουμε καλώδια τον τόπο δεν μας πάει στο μέλλον

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

το που δεν εχει ethernet ειναι μεγαλο μειον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Χαρακτηριστικά θέλω να δω

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

http://mediaplayers.gr/2018/01/10/new-amlogic-soc-roadmap-for-2018/

 

Κάτι μου λέει ότι ο s922 θα αφήσει εποχή...

Link to comment
Share on other sites

Με μηδέν επειχηρηματα. Ευτυχως που υπάρχουν review από έμπειρους κ βγάζουμε συμπεράσματα σοβαρά. Τώρα το ότι δεν έχει ethernet μόνο ως αστείο το βλέπω. Στο 2018 να γεμίζουμε καλώδια τον τόπο δεν μας πάει στο μέλλον

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μάλλον δεν έχεις δει οτι σε όλα τα καινούρια σπίτια χρειάζεται το WiFi μόνο για τα κινητά το ethernet πλέον είναι σε κάθε γωνιά του σπιτιού

το mi box είναι απλά ένα Lada σε τιμή Ferrari

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

γιατι δεν εχουν 5Ghz router!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον δεν έχεις δει οτι σε όλα τα καινούρια σπίτια χρειάζεται το WiFi μόνο για τα κινητά το ethernet πλέον είναι σε κάθε γωνιά του σπιτιού

το mi box είναι απλά ένα Lada σε τιμή Ferrari

Μάλλον δεν έχεις δει οτι σε όλα τα καινούρια σπίτια χρειάζεται το WiFi να ειναι και 5Ghz, ανεξάρτητα αν δουλεύεις με box η με Tablet

Το lada που λες μπορεί να ειναι Niva με οτι σημαίνει αυτο αν ξέρεις.

 

Ανάλογα τις ανάγκες ο καθένας αποφασίζει, δεν θέλει και πολύ μυαλο.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

το που δεν εχει ethernet ειναι μεγαλο μειον

 

Σιγουρα δεν ειναι και το καλυτερο να μην εχει ethernet αλλα ευκολα παιρνεις 1 usb hub & 1 usb to ethernet adaptor και εισαι μια χαρα αν θες τοσο πολυ wired δικτυο

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειναι και το καλυτερο να μην εχει ethernet αλλα ευκολα παιρνεις 1 usb hub & 1 usb to ethernet adaptor και εισαι μια χαρα αν θες τοσο πολυ wired δικτυο

Δεν το συζητάμε ειναι μείον.

Αλλα δεν χρειάζεται αρκεί να έχεις 5Ghz.

Απο 2-15Mbit Speedtest σε ολα τα κανάλια Τερματίζει η vdsl με τους 5ghz, φαντάσου σε μεταφορές μεσω lan.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Καλά, κατεβάστε στον υπολογιστή σας μια ταινία 4Κ και βάλτε να παίξει ασύρματα με το xiaomi..

Αν δεν έχετε router δυνατό στον ίδιο χώρο, χωρίς να παρεμβάλλεται τοίχος είναι σχεδόν αδύνατο.

Αν πρόκειται να συνδέετε με usb δίσκο οκ!

Δικτυακά όμως 4Κ,τα ξεχνάτε..ακομα και τα βιντεάκια που βγάζουν τα τηλέφωνα δεν παίζουν χωρίς σπασίματα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν εχουν 5Ghz router!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον δεν έχεις δει οτι σε όλα τα καινούρια σπίτια χρειάζεται το WiFi να ειναι και 5Ghz, ανεξάρτητα αν δουλεύεις με box η με Tablet

Το lada που λες μπορεί να ειναι Niva με οτι σημαίνει αυτο αν ξέρεις.

 

Ανάλογα τις ανάγκες ο καθένας αποφασίζει, δεν θέλει και πολύ μυαλο.

 

μαλλον εσυ δεν ξερεις !

για τραβα να δεις κανα σπιτι της προκοπης και θα δεις σε καθε μπριζα και εθερνετ

σπιτι μιλαμε οχι την στανη του καραγιωργα :lol:

 

και το WiFi εννοειτε ειναι 5Ghz εκτός και αν ζεις σε σπηλια

τωρα αν εσενα σε πειραζει να που λεμε lada to lada box ξιδι

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά, τώρα σοβαρά Ρωτάς κάτι τέτοιο;

Έχεις κάνει speed test με wifi και Ethernet στον ίδιο χώρο;

Δίπλα δίπλα να είναι το μηχανάκι στο ρούτερ, ούτε την μισή ταχύτητα δεν πιάνει σε σχέση με το Ethernet.

Για να μην μιλήσουμε για Ping

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια , να μην ερχομαστε και σε αντιπαραθεση ,το να εχει ethernet ειναι σημαντικο για μενα ,εχω vdsl και μ ενα switch εχω συνδεσει τις συσκευες nova ondemand ,smart tv, laptop και home cinema smart και με wifi ειναι 2 κινητα και 2 tablet, ποτε δεν ειχα θεμα ,kodi ,iptv δεν μασανε πουθενα , φανταστειτε χρειαζετε πολλες φορες να δουλευουν 4-5 συσκευες ταυτοχρονα και παλι δεν εχω θεμα, σας πληροφορω πως πριν μονο με wifi ειχα θεμα ,τωρα αν ειχα ρουτερ 5Ghz ισως να μην ειχα, αλλα μερικες συσκευες εχουν μονο 2,4Ghz, με ethernet παιρνεις οτι σου δινει ,τα μεγιστα ,απλα πραγματα

edit αναφερθηκε πιο πανω και το ping ,σωστη παρατηρηση ,αυτα απο μενα ,ο καθενας μας ας κρινει και ας πραξει αναλογως

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική γνώμη, προτίμησα κάποιο με 3Gb Ram,.S912 και 32gb για να παίζει σφαίρα τα πάντα, να κατεβάζει με μάξιμουμ ταχύτητα και γενικά να ξέρω ότι δεν κολλάει πουθενά.

 

Για αυτό πήρα το ΤΑΝΙΧ ΤΧ92

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

Τελικα παρηγγειλα το Tanix TX9 Pro , με μια γρηγορη ματια βλεπω πως εχει μνημη ddr3 και οχι ddr4 που εχει το ΤΧ92,δεν ξερω αν εχει αισθητη διαφορα, ελπιζω να εκανα καλη επιλογη ,γνωριζεις φιλε μηπως αν με το netflix υπαρχει πληρης συμβατοτητα; το εχεις δοκιμασει;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρηγγειλα το Tanix TX9 Pro , με μια γρηγορη ματια βλεπω πως εχει μνημη ddr3 και οχι ddr4 που εχει το ΤΧ92,δεν ξερω αν εχει αισθητη διαφορα, ελπιζω να εκανα καλη επιλογη ,γνωριζεις φιλε μηπως αν με το netflix υπαρχει πληρης συμβατοτητα; το εχεις δοκιμασει;
Υπόψιν το ΤΧ9 είναι λίγο πιο αδύναμο σε Antutu από το Tx92. Δεν ξέρω αν είμαι θέμα μνήμης ή cpu.

Είχε μεγάλη διαφορά στην τιμή με το ΤΧ92; Γιατί δεν πήγες στα σίγουρα;

 

Για το NETFLIX έχουμε αναφερθεί αναλυτικά σε προηγούμενα ποστ. Προς το παρόν, δεν παίζει καν 720p στα περισσότερα μηχανάκια, αλλά η ποιότητα είναι οκ σε 32ιντσες. Τώρα αν έχεις καμία 50αρα, ίσως να σε χαλάει.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να τσεκαρω αν εχω netflix σε hd η 4k? Χρειαζεται λογαριασμος?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΟΦ τοπικ.

Πάντως το 5ghz δεν είναι και πανακεια.

Καταρχήν δεν το πιάνουν όλες οι συσκευές. Ένα λαπτοπ dell του 2015 δεν το βλέπει ενώ ένα του 2016 το βλέπει. Άρα δεν μπορεις να συνδέσεις σίγουρα όλες τις ασύρματες συσκευές σου.

Επίσης βλέπω ιδιαιτερότητες και με τις εφαρμογές. Ενώ η συσκευή είναι συνδεδεμένη σε 5ghz το google photos δεν το θεωρεί σαν σύνδεση WiFi με αποτέλεσμα να μην ενημερώνει τις φωτογραφίες. Μόλις συνδεθεί στο 2,4ghz λειτουργεί κανονικά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

.............

 

 

Οτι νάνε .

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΟΦ τοπικ.

Πάντως το 5ghz δεν είναι και πανακεια.

Καταρχήν δεν το πιάνουν όλες οι συσκευές. Ένα λαπτοπ dell του 2015 δεν το βλέπει ενώ ένα του 2016 το βλέπει. Άρα δεν μπορεις να συνδέσεις σίγουρα όλες τις ασύρματες συσκευές σου.

Επίσης βλέπω ιδιαιτερότητες και με τις εφαρμογές. Ενώ η συσκευή είναι συνδεδεμένη σε 5ghz το google photos δεν το θεωρεί σαν σύνδεση WiFi με αποτέλεσμα να μην ενημερώνει τις φωτογραφίες. Μόλις συνδεθεί στο 2,4ghz λειτουργεί κανονικά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ο μόνος λόγος που δεν ειναι πανάκεια (σήμερα, αύριο θα υπάρχει και άλλος) αναφέρθηκε είναι οτι πρέπει να είναι στον ιδιο χώρο.

Το πρόβλημα που αναφέρεις ειναι μια ιδιαιτεροτητα που μου θυμίζει ενα λαπτοπ που με καμία μορφή κρυπτογραφησης δεν συνδεόταν στο τελευταίο modem οτε.

Αναγκάστηκε ο τεχνικός και έδωσε το προηγούμενο γιατί δεν έβγαζε άκρη, αυτά στους 2.4 . το τσέκαρα και εγώ πριν έρθει.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν το ΤΧ9 είναι λίγο πιο αδύναμο σε Antutu από το Tx92. Δεν ξέρω αν είμαι θέμα μνήμης ή cpu.

Είχε μεγάλη διαφορά στην τιμή με το ΤΧ92; Γιατί δεν πήγες στα σίγουρα;

 

Για το NETFLIX έχουμε αναφερθεί αναλυτικά σε προηγούμενα ποστ. Προς το παρόν, δεν παίζει καν 720p στα περισσότερα μηχανάκια, αλλά η ποιότητα είναι οκ σε 32ιντσες. Τώρα αν έχεις καμία 50αρα, ίσως να σε χαλάει.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

Καλημέρα, δυστυχώς έχω tv 46 ιντσών, λες να διορθωθεί με κάποιο update; το Tx92 δεν υπήρχε σε ευρωπαϊκή αποθήκη γι αυτό και μόνο τον λόγο δεν το πήρα, το tx9 pro μου κόστισε μαζί με τα μεταφορικά 60 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δυστυχώς έχω tv 46 ιντσών, λες να διορθωθεί με κάποιο update; το Tx92 δεν υπήρχε σε ευρωπαϊκή αποθήκη γι αυτό και μόνο τον λόγο δεν το πήρα, το tx9 pro μου κόστισε μαζί με τα μεταφορικά 60 ευρώ
Η τηλεόραση σου δεν είναι smart tv;

 

Ακούγονται ότι διαφορά μπορεί να γίνουν αργότερα, είτε μέσω firmware updates , είτε μέσω Kodi και να βελτιωθεί η ποιότητα.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως μπορω να τσεκαρω αν εχω netflix σε hd η 4k? Χρειαζεται λογαριασμος?
Φυσικά, πώς θα παίξει το video χωρίς account.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόραση σου δεν είναι smart tv;

 

Ακούγονται ότι διαφορά μπορεί να γίνουν αργότερα, είτε μέσω firmware updates , είτε μέσω Kodi και να βελτιωθεί η ποιότητα.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φυσικά, πώς θα παίξει το video χωρίς account.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

Ναι smart tv είναι, πιστεύω και εγώ να βγάλει η εταιρεία update, ίδωμεν
Link to comment
Share on other sites

Ναι smart tv είναι, πιστεύω και εγώ να βγάλει η εταιρεία update, ίδωμεν
Τότε τι το θες το box;

Αν έχεις την εφαρμογή στην tv θα βλέπεις τουλάχιστον 1080p.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οτι νάνε .

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Ο μόνος λόγος που δεν ειναι πανάκεια (σήμερα, αύριο θα υπάρχει και άλλος) αναφέρθηκε είναι οτι πρέπει να είναι στον ιδιο χώρο.

 

Το πρόβλημα που αναφέρεις ειναι μια ιδιαιτεροτητα που μου θυμίζει ενα λαπτοπ που με καμία μορφή κρυπτογραφησης δεν συνδεόταν στο τελευταίο modem οτε.

 

Αναγκάστηκε ο τεχνικός και έδωσε το προηγούμενο γιατί δεν έβγαζε άκρη, αυτά στους 2.4 . το τσέκαρα και εγώ πριν έρθει.

 

 

 

Θεωρείς ότι είναι πρόβλημα η ιδιαιτερότητα ;

 

Εγώ νομίζω πως το WiFi του συγκεκριμένου (παλαιότερου) λαπτοπ δεν περιλαμβάνει το πρωτόκολλο ac άρα και δεν μπορεί να το δει.

Γνωρίζω ότι θεωρητικά το 5ghz έχει μικρότερη εμβέλεια από το 2,4, αλλά προσωπικά δεν έχω μείνει δυσαρεστημένος από την εμβέλεια του.

Όχι μόνο εκτός του ίδιου δωματίου έχω λήψη, αλλά και από 1ο όροφο σε ισόγειο (με ASUS) ρουτερ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι είναι πρόβλημα η ιδιαιτερότητα ;

 

Εγώ νομίζω πως το WiFi του συγκεκριμένου (παλαιότερου) λαπτοπ δεν περιλαμβάνει το πρωτόκολλο ac άρα και δεν μπορεί να το δει.

Γνωρίζω ότι θεωρητικά το 5ghz έχει μικρότερη εμβέλεια από το 2,4, αλλά προσωπικά δεν έχω μείνει δυσαρεστημένος από την εμβέλεια του.

Όχι μόνο εκτός του ίδιου δωματίου έχω λήψη, αλλά και από 1ο όροφο σε ισόγειο (με ASUS) ρουτερ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν είναι θεωρητικό !Έχει μικρότερη εμβέλεια !

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι το θες το box;

Αν έχεις την εφαρμογή στην tv θα βλέπεις τουλάχιστον 1080p.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

Σωστα αλλα στο συγκεκριμενο μοντελο (samsung F6500) απ οτι λενε δεν θα εχω υποτιτλους , δεν το δοκιμασα, νομιζω ειναι δωρεαν για μια εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αλλα στο συγκεκριμενο μοντελο (samsung F6500) απ οτι λενε δεν θα εχω υποτιτλους , δεν το δοκιμασα, νομιζω ειναι δωρεαν για μια εβδομαδα

 

 

 

Για ένα μήνα είναι δωρεάν,απλά να θυμηθείς πριν λήξει ο μήνας αν δε θες να συνεχίσεις να διαγράψεις το λογαριασμό,αλλιώς θα χρεωθεις

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Για ένα μήνα είναι δωρεάν,απλά να θυμηθείς πριν λήξει ο μήνας αν δε θες να συνεχίσεις να διαγράψεις το λογαριασμό,αλλιώς θα χρεωθεις

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Ευχαριστω για την πληροφορηση :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...