Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε;;Που σκαλωνετε ακριβώς τόσο καιρό;Εξαρτάται τι χρήση το θέλει ο καθένας!Εγώ έχω το vorke z6 είμαι τόσο ικανοποιημένος που δε θα το έδινα για να πάρω οτιδήποτε και ας είχα λεφτά!Δε παίζω ούτε ΤΑ βαριά παιχνίδια,ούτε με ενδιαφέρει που ανοίγει τις εφαρμογές 0,4 sec κλπ κλπ.Για αυτά που ζητάω,μου είναι τέλειο 100%.Εννοώ δηλαδή και ένα shield να είχα,δε μπορούσε να μου κάνει καλύτερα ΑΥΤΑ που ζητάω.Οπότε τζάμπα θα έδινα τα 250€.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1775

Ας καταθέσω και εγώβ την ταπεινή μου άποψη..

 

Κάτοχος mi box s, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα για την χρήση που το θέλω, ΑΛΛΑ...θα συμφωνήσω με τον Κωστα..

Υποσυνείδητα όλοι μας αν είχαμε περισσότερα χρήματα, αρκετά χρήματα θα έλαγα, θα κάναμε διαφορετικές επιλογές σε όλες τις εκφάνσεις της καθημερινότητάς μας.. Ας μην γελιόμαστε. Αν είχα οικονομική άνεση, σίγουρα θα επέλεγα Nvidia, για λόγους που δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση (hardware, τσιπάκι, περισσότερερες δυνατότητες, μεγαλύτερη αντοχή, συμβατότητες κλπ).

 

Ομοίως, δεν θα περιοριζόμουν στο Ford Fiesta, αλλά θα πηγαινα στο Kuga, δεν θα έπαιρνα σπίτι στην Πετρούπολη, αλλά θα έμενα κάπου παραλιακά και νότια, σε μεγαλύτερο σπίτι, δεν θα φορούσα ρούχα από κοινότυπα προσιτά brands, αλλά θα αγόραζα καλύτερης ποιότητας ρούχα, δεν θα είχα το Redmi 3 Pro (κινητό), αλλά θα πήγαινα να πάρω το Mi Max ξέρω γω, δεν θα επέλεγα να πάω τριήμερο στο Μέτσοβο (πανέμορφο ωστόσο!), αλλά θα πήγαινα Σαντορίνη...

 

Παρά ταύτα για την χρήση που το θέλω το μηχανάκι με εξυπηρετεί και με το ΠΑΡΑΠΑΝΩ το Xiaomi ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ...¨όχι, όμως ότι θα έλεγα και όχι αν μου χάριζαν το Shield, μην τρελαθούμε, και ας μην ξέρω να το σκαλίζω...Ας είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

To Shield είναι σε πολύ καλό σημείο τώρα, αλλά δεν ήταν πάντα έτσι. Παλιά δεν είχε αυτόματη αλλαγή συχνότητας, δεν περνούσε HD audio στο HDMI, δεν αποκωδικοποιούσε με hardware acceleration VC-1 (αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος ότι το κάνει ακόμα), κλπ.

 

Είναι σημαντικά τα παραπάνω; Αν όχι, τότε δεν χρειάζεσαι καν μία συσκευή σαν το Shield. Αν ναι, θα μπορούσες να αλλάζεις κάθε χρόνο κουτάκι, παίρνοντας το εκάστοτε "καλό", και τώρα να βρίσκεσαι στο 3ο σου ολοκαίνουργιο TV box, έχοντας δώσει λιγότερα χρήματα απ' ότι για το Shield και έχοντας σε κάθε δεδομένη στιγμή την ίδια περίπου λειτουργικότητα. Βεβαίως έχει αξία και το να έχεις εξαρχής μία αξιόπιστη συσκευή που παίρνει σημαντικές λειτουργικές αναβαθμίσεις όσο την κρατάς.

 

Όπως όλες οι καταναλωτικές αποφάσεις, δεν είναι άσπρο/μαύρο, ούτε χρειάζεται να συμφωνούμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Η μονη αληθεια ειναι αυτη που γραφει ο φιλος @

kostas_kanal0011

Ενας Amlogic S912 με μια καλη υλοποιηση δεν εχει να ζηλεψει τιποτα για καθημερινη χρηση απο ενα τετοιο πανακριβο μηχανακι...!

Διαβαζοντας γενικα τα Ελληνικα φορουμ με θεμα τα TV BOX θα δουμε οτι κατα καιρους επικρατει μια ομαδοποιηση επιλογων...

Π.χ : ''θελω κατι ξερουταρισμενο , τι να παρω;" Αααυτο....

''θελω να παιζει νετφλιξ με καλη αναλυση , τι να παρω;" Αααυτο....

''θελω να παρω το καλυτερο & γρηγοροτερο μηχανημα ανεξαρτητου κοστους , τι να παρω;" Αααυτο....

Κτλ

Για μενα αν καποιος ξερει τους λογους που θελει να αγορασει ενα τετοιο μηχανημα (TV BOX) και μελετησει λιγο στο νετ τοτε σιγουρα θα βρει αυτο που ψαχνει ..!

Π.χ : αν θελω κατι για iptv δεν χρειαζεται και να ξεπαραδιαστω...!

Αν θελω να κανω χρηση του kodi δεν θα παρω κατι λιγοτερο απο 2 γιγα μνημη...!

Και θα επανελθω με 2 ερωτησεις που εκανα και πιο πανω γενικα σε χρηστες του Nvidia αλλα δεν πηρα απαντηση....

Αραγε ποσοι απο τους κατοχους του Nvidia Shield τουλαχιστον στην αρχη ξερανε τι αγοραζουνε και τι θα περιμενουνε απο αυτο το κουτακι;

Και αραγε ποσοι απο αυτους ειναι ευχαριστημενοι με αυτο που αγορασανε σε συγκριση με αυτο που περιμενανε ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ας καταθέσω και εγώβ την ταπεινή μου άποψη..

 

Κάτοχος mi box s, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα για την χρήση που το θέλω, ΑΛΛΑ...θα συμφωνήσω με τον Κωστα..

Υποσυνείδητα όλοι μας αν είχαμε περισσότερα χρήματα, αρκετά χρήματα θα έλαγα, θα κάναμε διαφορετικές επιλογές σε όλες τις εκφάνσεις της καθημερινότητάς μας.. Ας μην γελιόμαστε. Αν είχα οικονομική άνεση, σίγουρα θα επέλεγα Nvidia, για λόγους που δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση (hardware, τσιπάκι, περισσότερερες δυνατότητες, μεγαλύτερη αντοχή, συμβατότητες κλπ).

 

Ομοίως, δεν θα περιοριζόμουν στο Ford Fiesta, αλλά θα πηγαινα στο Kuga, δεν θα έπαιρνα σπίτι στην Πετρούπολη, αλλά θα έμενα κάπου παραλιακά και νότια, σε μεγαλύτερο σπίτι, δεν θα φορούσα ρούχα από κοινότυπα προσιτά brands, αλλά θα αγόραζα καλύτερης ποιότητας ρούχα, δεν θα είχα το Redmi 3 Pro (κινητό), αλλά θα πήγαινα να πάρω το Mi Max ξέρω γω, δεν θα επέλεγα να πάω τριήμερο στο Μέτσοβο (πανέμορφο ωστόσο!), αλλά θα πήγαινα Σαντορίνη...

 

Παρά ταύτα για την χρήση που το θέλω το μηχανάκι με εξυπηρετεί και με το ΠΑΡΑΠΑΝΩ το Xiaomi ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ...¨όχι, όμως ότι θα έλεγα και όχι αν μου χάριζαν το Shield, μην τρελαθούμε, και ας μην ξέρω να το σκαλίζω...Ας είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας.

 

Άι γεια σου!

Ορθά το έγραψες το ολο σενάριο.

Έτσι ακριβώς είναι τα πράματα.

Αναλογα τι μπορει,και θελει πανω απο ολα,ο καθενας.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπησα και το νεο τερατακι σημερα για δοκιμη.Πολλα υποσχομενο το βλεπω.

Beelink GT-King με τον Amlogic S922X.

Κοστος 90 ευρο περιπου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πείτε κάτι να πάρουμε και εμείς τα φτωχαδακια κάνα εργαλείο, με 50-60 ευρώ έχουμε κάτι; εννοείτε αξιόπιστο, kodi και Netflix δεν μ ενδιαφέρουν
Link to comment
Share on other sites

Πείτε κάτι να πάρουμε και εμείς τα φτωχαδακια κάνα εργαλείο, με 50-60 ευρώ έχουμε κάτι; εννοείτε αξιόπιστο, kodi και Netflix δεν μ ενδιαφέρουν

 

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7889926#post7889926

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ, s905x3 προτείνεις; θα τα στείλουν αρχές Σεπτέμβρη ή θα πιάσουμε και Οκτώβριο; κουπόνι υπάρχει;
Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ, s905x3 προτείνεις; θα τα στείλουν αρχές Σεπτέμβρη ή θα πιάσουμε και Οκτώβριο; κουπόνι υπάρχει;

 

Αυτα ακομα δεν εχουν δοκιμαστει,τι θες να κανεις,το πειραματόζωο?:blink:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ, s905x3 προτείνεις; θα τα στείλουν αρχές Σεπτέμβρη ή θα πιάσουμε και Οκτώβριο; κουπόνι υπάρχει;

 

Απο αυτα που βλεπω στο συγκριτικο τους οι διαφορες ειναι μικρες...

Τωρα σε λογισμικο οι S905X2 ειναι σε καλουτσικη φαση...

Για τους S905X3 απο την αλλη ακομα δεν ξερουμε κατι....!

Στην τελικη σ'αυτα τα μποξακια (S905X2,S905X3,S922Χ) μεγαλυτερη αξια εχει το λογισμικο τους και ενω υπαρχει για παραδειγμα η δυνατοτητα για 64bit λογισμικο αμφιβαλλω ποτε και αν θα τα δουμε να το ''φορανε'' ποτε ...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ενώ το Vanced μόνο του μου παίζει μια χαρά, μετά που εγκατέστησα και το Micro G όταν ανοίγω το Vanced ανοίγει για 1 δευτερόλεπτο και κλείνει αμέσως. Σαν να κρασάρει η εφαρμογή δηλαδή αλλά χωρίς να βγάζει κάποιο μήνυμα σφάλματος. Αυτά σε rooted box με την έκδοση vanced για non root συσκευές (επειδή δεν θέλω να μπλέξω με twrp κλπ). Παίζει κάποιο ρόλο αυτό? μήπως πρέπει οπωσδήποτε να εγκαταστήσω τη rooted έκδοση του Vanced?

 

Σε non root κινητό μου έκανε το ίδιο. Έκανα απεγκατασταση το Vanced, το ξαναεβαλα και δουλεύει μια χαρά και έκανα και log in στον λογαριασμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που βλεπω στο συγκριτικο τους οι διαφορες ειναι μικρες...

 

Τωρα σε λογισμικο οι S905X2 ειναι σε καλουτσικη φαση...

 

Για τους S905X3 απο την αλλη ακομα δεν ξερουμε κατι....!

 

Στην τελικη σ'αυτα τα μποξακια (S905X2,S905X3,S922Χ) μεγαλυτερη αξια εχει το λογισμικο τους και ενω υπαρχει για παραδειγμα η δυνατοτητα για 64bit λογισμικο αμφιβαλλω ποτε και αν θα τα δουμε να το ''φορανε'' ποτε ...!

Ok φίλε, ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Σε non root κινητό μου έκανε το ίδιο. Έκανα απεγκατασταση το Vanced, το ξαναεβαλα και δουλεύει μια χαρά και έκανα και log in στον λογαριασμό μου.
Τελικά το έλυσα το πρόβλημα πριν λίγο. Το λάθος μου ήταν ότι εγκατέστησα πρώτα το vanced και μετά το microG. Έπρεπε να βάλω πρώτα το microG και μετά το vanced.
Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ καλο app εναλλακτικου Youtube ειναι και αυτο :

https://newpipe.schabi.org/

Ειναι πολυ ελαφρυ και παιζει και 4k!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

βρε κάντε αυτο που σας λεω βάζοντας πχ ad guard dns για αρχή στο box και μετα αν σας αρέσει κάντε το και στο μόντεμ.

edit :δοκιμάστε το και ψάξτε να δείτε τι ειναι. τα συν και τα πλην.

Στις τελευταίες εκδόσεις android υπάρχει σχετική επιλογή και σε όλες τις άλλες προσθέστε τους βάζοντας και static ip αντί για dhcp

με μια απλή αναζήτηση static ip android θα το βρείτε.

Απλά στο τέλος διαγραφή προσωρινής μνήμης σε ολο το κουτί καλύτερα η στην εφαρμογή που σας ενδιαφέρει

 

ισως και με μια επανεκκίνηση να γλιτώσετε το τελευταίο βήμα

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Υπάρχει τρόπος (χωρίς root) Να είναι κρυμμένη η navbar και να εμφανίζεται μόνο όταν πάμε εκεί το ποντίκι;(Vorke Z6)

Ξέρω,έχει επιλογή που την κρύβεις,αλλά για να την εμφανίσεις,θέλει κάθε φορά να σέρνεις απο κάτω προς τα πάνω,το οποίο δε παλεύεται..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έλυσα το πρόβλημα πριν λίγο. Το λάθος μου ήταν ότι εγκατέστησα πρώτα το vanced και μετά το microG. Έπρεπε να βάλω πρώτα το microG και μετά το vanced.

Για αυτό λέμε , πάντα να διαβάζουμε τις οδηγίες (την έχω πατήσει έτσι και έχω brickαρει κινητό , από ταχύτητα στα βήματα) , πάντα φιλικά .

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα.Υπάρχει τρόπος (χωρίς root) Να είναι κρυμμένη η navbar και να εμφανίζεται μόνο όταν πάμε εκεί το ποντίκι;(Vorke Z6)

Ξέρω,έχει επιλογή που την κρύβεις,αλλά για να την εμφανίσεις,θέλει κάθε φορά να σέρνεις απο κάτω προς τα πάνω,το οποίο δε παλεύεται..

 

Δυστυχώς αυτές οι επιλογές μόνο με root ή με rom που την έχει πειράξει ο δημιουργός της.

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό λέμε , πάντα να διαβάζουμε τις οδηγίες (την έχω πατήσει έτσι και έχω brickαρει κινητό , από ταχύτητα στα βήματα) , πάντα φιλικά
Πάντα διαβάζω οδηγίες αλλά το συγκεκριμένο δεν το πήρε κάπου το μάτι μου στο σάιτ του vanced. Το βρήκα έπειτα από ψάξιμο σε κάποιο ποστ στο reddit! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Υπάρχει τρόπος (χωρίς root) Να είναι κρυμμένη η navbar και να εμφανίζεται μόνο όταν πάμε εκεί το ποντίκι;(Vorke Z6)

Ξέρω,έχει επιλογή που την κρύβεις,αλλά για να την εμφανίσεις,θέλει κάθε φορά να σέρνεις απο κάτω προς τα πάνω,το οποίο δε παλεύεται..

 

Δοκιμασε αυτην την εφαρμογη :

https://play.google.com/store/apps/details?id=jettoast.menubutton

Κρυψε την δικια του και ''παιξε'' με αυτην....

Κανει οτι θελεις και ακομα παραπανω!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για αγορα tv box μεχρι 40 ευρω για kodi και cyberflix (δεν εχω netflix). Εχω βρει αυτα τα 2

https://www.banggood.com/H96-Max-X2-S905X2-4GB-DDR4-RAM-64GB-ROM-4K-Android-8_1-5G-WiFi-USB3_0-TV-BOX-p-1373067.html

https://www.banggood.com/Mecool-M8S-Pro-L-Amlogic-S912-3GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_1-4K-Android-TV-Box-Support-HD-Netflix-4K-Youtube-p-1519034.html

Αξιζει κανενα απο τα 2? Εχει κανεις να προτεινει κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι για gt1 ultimate

το πηρα μεταχειρισμενο αλλα δεν υπαρχει το αυτοκολλητο με τον σειριακο

απο κατω

ειχα διαβασει αλλα δεν θυμαμαι που οτι μπορεις και αν το ανοιξεις απο το εσωτερικο

τοιυ να καταλαβεςι αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα που το ειχα δει

αν γνωριζει καποιος ας απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...