Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1264

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Το μόνο κουτι που δίνει τακτικά (nvidia shield 2015 έχει πάρει android 9 ) αναβαθμίσεις είναι το nvidia shield !!
Εμ πες όμως και την τιμή για να δείξουμε για τι μιλάμε..

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κουτι που δίνει τακτικά (nvidia shield 2015 έχει πάρει android 9 ) αναβαθμίσεις είναι το nvidia shield !!

 

Σωστα!

Τα σοβαρα μηχανηματα,τα πληρωνεις βεβαια παραπανω,και τα εχεις χρονια.

Απροβληματιστη πραγματικα λειτουργια.

Κατα τα αλλα,και με ολα τα αλλα,απλα συμβιβάζεσαι.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Για να συμβιβάζεσαι σημαίνει οτι έχεις και απαιτήσεις.

Άρα με όλα τα άλλα Κάποιοι συμβιβάζονται, όχι όλοι.

Πχ σήμερα πηρα ενα ακόμα xiaomi δώρο για φίλους που ήθελαν netflix και στην κρεβατοκάμαρα.

Θα βάλουν και ενα ζευγάρι 2.1 ηχεία αν τα βρει στην αποθήκη για να παίζουν radio youtube κλπ..

Να βάλουμε και ενα kodi..?

Μια χαρα.

Μην λεμε πάλι τα ίδια. Άψογο το nvidia αλλά δεν χρειάζεται σε αρκετούς.

Η μάλλον να σε ρωτήσω σε αρκετούς η στους περισσότερους? Τι λες?

Γενική απάντηση μην ψάχνουμε πχ πόσο ειναι το ποσοστό που θα παίξει παιχνίδια με απαιτήσεις η εχει 5.1 κλπ.

Γενική απάντηση λαμβάνοντας υπόψη οτι υπάρχουν τα xiaomi και τα firetv που είναι certified και έχουν και αναβαθμίσεις και οτι σε κάποια χρόνια ζωής απλα δίνεις ενα πενηντάρικο και αγοράζεις κάτι ακόμα καλύτερο .

Οπου και πάλι λιγότερα θα έχεις δώσει μετα απο τοσα χρόνια και χωρίς να εχεις μπλεξει με την "κινεζια" που θα σου σπάσει τα νευρα με τα κολλήματα.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Εμ πες όμως και την τιμή για να δείξουμε για τι μιλάμε..

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ότι πληρώσεις παίρνεις! + θα το έχεις για πολλά χρόνια (δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάθε χρόνο ....) μίας και παίζει τα πάντα. Αυτός που εχει πχ του 2015 δεν χρειάζεται να ψάχνεται για αγορά καινούργιου ( το εχει 4 Χρόνια ... 4 Χρόνια αναβάθμιση ,έχει κανει απόσβεση χρημάτων! ) αφού εξακολουθεί να είναι ότι καλύτερο υπάρχει εκεί έξω !!

Είναι ακριβό ! Οι τιμές παίζουν κατά καιρούς από 160 έως 200€ για αγορά από εξωτερικό . Προσωπικά πληρώσα 179 € για την έκδοση 2017 ..

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Για να συμβιβάζεσαι σημαίνει οτι έχεις και απαιτήσεις.

Άρα με όλα τα άλλα Κάποιοι συμβιβάζονται, όχι όλοι.

Πχ σήμερα πηρα ενα ακόμα xiaomi δώρο για φίλους που ήθελαν netflix και στην κρεβατοκάμαρα.

Θα βάλουν και ενα ζευγάρι 2.1 ηχεία αν τα βρει στην αποθήκη για να παίζουν radio youtube κλπ..

Να βάλουμε και ενα kodi..?

Μια χαρα.

Μην λεμε πάλι τα ίδια. Άψογο το nvidia αλλά δεν χρειάζεται σε αρκετούς.

Η μάλλον να σε ρωτήσω σε αρκετούς η στους περισσότερους? Τι λες?

Γενική απάντηση μην ψάχνουμε πχ πόσο ειναι το ποσοστό που θα παίξει παιχνίδια με απαιτήσεις η εχει 5.1 κλπ.

Γενική απάντηση λαμβάνοντας υπόψη οτι υπάρχουν τα xiaomi και τα firetv που είναι certified και έχουν και αναβαθμίσεις και οτι σε κάποια χρόνια ζωής απλα δίνεις ενα πενηντάρικο και πέρνεις κάτι ακόμα καλύτερο .

Κουβεντα να κανουμε.Προσωπικη απαντηση το παρακατω σχολιο.

Eγω δεν θελω να συμβιβαστω,θελω το κατι παραπανω,και στα παιχνιδακια μου,και γενικα σε ολα που κανω με το μηχανακι.

Ουτε θερμοκρασιες-κροσαρισματα-κολληματα-ασυμβατοτητες,και γενικα ολα τα χαριτωμενα.

Το πριζωνω και το ξεχνω για χρονια.Αυτο ζητω εγω τουλαχιστον.Για αυτο και το πληρωσα αλλωστε,εις γνωση μου.

Και προφανως δεν εγραψα καπου οτι τα λοιπα μηχανακια δεν ειναι καλα για τα χρηματα τους.

Επιλογες για ολα τα πορτοφολια-απαιτησης υπαρχουν στην αγορα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Για να συμβιβάζεσαι σημαίνει οτι έχεις και απαιτήσεις.

Άρα με όλα τα άλλα Κάποιοι συμβιβάζονται, όχι όλοι.

Πχ σήμερα πηρα ενα ακόμα xiaomi δώρο για φίλους που ήθελαν netflix και στην κρεβατοκάμαρα.

Θα βάλουν και ενα ζευγάρι 2.1 ηχεία αν τα βρει στην αποθήκη για να παίζουν radio youtube κλπ..

Να βάλουμε και ενα kodi..?

Μια χαρα.

Μην λεμε πάλι τα ίδια. Άψογο το nvidia αλλά δεν χρειάζεται σε αρκετούς.

Η μάλλον να σε ρωτήσω σε αρκετούς η στους περισσότερους? Τι λες?

Γενική απάντηση μην ψάχνουμε πχ πόσο ειναι το ποσοστό που θα παίξει παιχνίδια με απαιτήσεις η εχει 5.1 κλπ.

Γενική απάντηση λαμβάνοντας υπόψη οτι υπάρχουν τα xiaomi και τα firetv που είναι certified και έχουν και αναβαθμίσεις και οτι σε κάποια χρόνια ζωής απλα δίνεις ενα πενηντάρικο και αγοράζεις κάτι ακόμα καλύτερο .

Οπου και πάλι λιγότερα θα έχεις δώσει μετα απο τοσα χρόνια και χωρίς να εχεις μπλεξει με την "κινεζια" που θα σου σπάσει τα νευρα με τα κολλήματα.

Δίκιο έχεις ! Ο καθένας με ότι το καλύπτει !

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πω απο τους Amlogic S812 που εχουν παλιο Android (kitkat και καποια ''λιγο Lollipop'' ) , θα πω απο τους Amlogic S905 που εχουν Android Lollipop και μετα σχεδον ολα τα μποξακια τους , ακομα και ο λιγοτερο δυνατος οπως ο S905W , ειναι μποξακια που ''παιζουν'' σχεδον απροβληματιστα για καθημερινη χρηση για τον μεσο χρηστη.....!

Απο εκει και περα οι Rockchip επεξεργαστες εκτος απο κατι παλια Minix και αντε ισως και καποια Ugoos .... το χαος....!

Τωρα για τους Realtek τι να πω ... ναι μεν ....... αλλα...!

Τελος για τους Allwinner επεξεργαστες ....

Απλα υπαρχουν καποιες τιμες υλοποιησεις και καποιες πολυ κακες....!

Τελειωνοντας θα πω ενα μονο πραγμα για τα Nvidia ....

Σε αυτα τα χρηματα μαλλον θα επερνα .... μια Android tv !!!

Τα Amlogic μποξακια λοιπον ειναι μια σταθερη αξια , εχουν ''ευκολα'' λογισμικα και με λιγο μελετη στο ιντερνετ θα σας βγαζουν παντα ασπροπροσωπους !!!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πω απο τους Amlogic S812 που εχουν παλιο Android (kitkat και καποια ''λιγο Lollipop'' ) , θα πω απο τους Amlogic S905 που εχουν Android Lollipop και μετα σχεδον ολα τα μποξακια τους , ακομα και ο λιγοτερο δυνατος οπως ο S905W , ειναι μποξακια που ''παιζουν'' σχεδον απροβληματιστα για καθημερινη χρηση για τον μεσο χρηστη.....!

Απο εκει και περα οι Rockchip επεξεργαστες εκτος απο κατι παλια Minix και αντε ισως και καποια Ugoos .... το χαος....!

Τωρα για τους Realtek τι να πω ... ναι μεν ....... αλλα...!

Τελος για τους Allwinner επεξεργαστες ....

Απλα υπαρχουν καποιες τιμες υλοποιησεις και καποιες πολυ κακες....!

Τελειωνοντας θα πω ενα μονο πραγμα για τα Nvidia ....

Σε αυτα τα χρηματα μαλλον θα επερνα .... μια Android tv !!!

Τα Amlogic μποξακια λοιπον ειναι μια σταθερη αξια , εχουν ''ευκολα'' λογισμικα και με λιγο μελετη στο ιντερνετ θα σας βγαζουν παντα ασπροπροσωπους !!!

;)

Καθως εχω ανδροιτ τιβι,με υψηλό τετραψηφιο νουμερο κοστους,ουτε τα μισα των μισων δεν κανει σε σχεση με ενα καλο μποξακι του 100ρικου.:)

Και βεβαια το εγρψες και εσυ,και μαλιστ πολυ καλα......θελει μελετη που προφανως λιγοι χρηστες θα κανουν .....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καθως εχω ανδροιτ τιβι,με υψηλό τετραψηφιο νουμερο κοστους,ουτε τα μισα των μισων δεν κανει σε σχεση με ενα καλο μποξακι του 100ρικου.:)

Και βεβαια το εγρψες και εσυ,και μαλιστ πολυ καλα......θελει μελετη που προφανως λιγοι χρηστες θα κανουν .....:)

 

To Nvidia δεν ειναι ομως του 100ρικου...! ;)

Υπαρχουν για παραδειγμα και καποιες Android Tv που ειναι και πολυ φθηνοτερες!

Και επειδη και εγω εχω μια Android Tv μπορω να πω με σιγουρια οτι ισως να υστερει λιγο σε καποια παιχνιδια...

Εδω ομως τιθεται και θεμα με τα μποξακια με λογισμικο τυπου Android Tv που εχει παρα πολλους περιορισμους....

Και αυτοι που ξερουν δεν τα προτιμουν! ;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το box nvidia είναι ρουταρισμενο;

Από μαμα Φυσικά ΟΧΙ . Υπάρχει μέθοδος για android 8 αλλά όχι για android 9 που έχει λίγες βδομάδες που έχει βγει... Αλλά γιατί χρειάζεσαι root; Είμαι μεγάλο φαν του root αλλα μέχρι τώρα δεν μου εχει χρειαστεί! Για ads εχω βάλει το Adguard + κατεβάζω appς που είναι addfree

Link to comment
Share on other sites

To Nvidia δεν ειναι ομως του 100ρικου...! ;)

Υπαρχουν για παραδειγμα και καποιες Android Tv που ειναι και πολυ φθηνοτερες!

Και επειδη και εγω εχω μια Android Tv μπορω να πω με σιγουρια οτι ισως να υστερει λιγο σε καποια παιχνιδια...

Εδω ομως τιθεται και θεμα με τα μποξακια με λογισμικο τυπου Android Tv που εχει παρα πολλους περιορισμους....

Και αυτοι που ξερουν δεν τα προτιμουν! ;)

Εγραψα καπου οτι κοστιζει το Nvidia 100ευρο?

170 εαν θυμαμαι καλα το πηρα σε προσφορα,οποτε δεν υπαρχει καμια περιπτωση να παρεις καποια αξιόλογη τιβι σε σε αυτα τα χρηματα,ποσο μαλλον με ανδροιντ,και αυτο κουτσουρεμενο.Επαναλαμβανω το αξιόλογη.

 

Αλλα εαν ειναι να δωσω τα χρηματα μου να πιασουν τόπο.

 

Ολα τα παραπανω προσωπικη αποψη,δεν ειναι ο κανονας.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

To Nvidia δεν ειναι ομως του 100ρικου...! ;)

Υπαρχουν για παραδειγμα και καποιες Android Tv που ειναι και πολυ φθηνοτερες!

Και επειδη και εγω εχω μια Android Tv μπορω να πω με σιγουρια οτι ισως να υστερει λιγο σε καποια παιχνιδια...

Εδω ομως τιθεται και θεμα με τα μποξακια με λογισμικο τυπου Android Tv που εχει παρα πολλους περιορισμους....

Και αυτοι που ξερουν δεν τα προτιμουν! ;)

Αυτοί που ξέρουν πίστεψε με κάνουν την δουλειά τους Παντού Χωρίς Περιορισμούς είτε είναι android tv os η απλά android!

Πληροφοριακά μια τηλεόραση των 2000€ (Sony KD-65XE8596) εχει για cpu MediaTek MT5891 (Cortex A53 - ARMv8) GPU Mali-T860 (2 πυρήνες) 1.5gb ram και 8 gb αποθηκευτικό χώρο! Android 8.Επομένως ΔΕΝ αγοράζεις tv επειδή είναι android ! (100 φορές καλύτερα ένα android tv box) To 99% πρέπει να είναι για την ποιότητα του πάνελ!!

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Από μαμα Φυσικά ΟΧΙ . Υπάρχει μέθοδος για android 8 αλλά όχι για android 9 που έχει λίγες βδομάδες που έχει βγει... Αλλά γιατί χρειάζεσαι root; Είμαι μεγάλο φαν του root αλλα μέχρι τώρα δεν μου εχει χρειαστεί! Για ads εχω βάλει το Adguard + κατεβάζω appς που είναι addfree

Γιατί δεν το γυρνάς σε adguard dns?

Link to comment
Share on other sites

εννοώ στο modem ? η το βγάζεις κατα περιόδους?

 

 

άσχετο με το παρόν..

Google will only support the first-gen Chromecast with security patches, no major updates

https://www.androidpolice.com/2019/08/27/google-will-only-support-the-original-chromecast-with-security-patches-no-major-updates/

Link to comment
Share on other sites

Οχι

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Από μαμα Φυσικά ΟΧΙ . Υπάρχει μέθοδος για android 8 αλλά όχι για android 9 που έχει λίγες βδομάδες που έχει βγει... Αλλά γιατί χρειάζεσαι root; Είμαι μεγάλο φαν του root αλλα μέχρι τώρα δεν μου εχει χρειαστεί! Για ads εχω βάλει το Adguard + κατεβάζω appς που είναι addfree
Σας ευχαριστώ, δεν το χρειάζομαι το root για ευνόητους λόγους
Link to comment
Share on other sites

για να τα λέμε ολα

 

The finding was originally reported by 9to5Google, which noticed that the original dongle was still based on the one-year-old Chrome 70, which is about a year old, while newer models are using Chrome 74. Indeed, it's stuck at v1.36.157768 versus 1.40.156414 for the other Chromecasts.

 

 

το xiaomi φοράει 1.36...

Link to comment
Share on other sites

εννοώ στο modem ? η το βγάζεις κατα περιόδους?

 

 

άσχετο με το παρόν..

Google will only support the first-gen Chromecast with security patches, no major updates

https://www.androidpolice.com/2019/08/27/google-will-only-support-the-original-chromecast-with-security-patches-no-major-updates/

Δεν μπορώ στο modem router ...εχω ενα παλιό...

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα καπου οτι κοστιζει το Nvidia 100ευρο?

170 εαν θυμαμαι καλα το πηρα σε προσφορα,οποτε δεν υπαρχει καμια περιπτωση να παρεις καποια αξιόλογη τιβι σε σε αυτα τα χρηματα,ποσο μαλλον με ανδροιντ,και αυτο κουτσουρεμενο.Επαναλαμβανω το αξιόλογη.

 

Αλλα εαν ειναι να δωσω τα χρηματα μου να πιασουν τόπο.

 

Ολα τα παραπανω προσωπικη αποψη,δεν ειναι ο κανονας.

 

Στο μονο που συμφωνουμε ειναι η ''αξιολογη''!

Ομως και μια mls φτηνιαρικη με παλιο Android μπορει να ανταπεξελθει σε παρα πολλες streaming εφαρμογες και εχει και κατω απο 170!

Τελικα εχεις δικιο και στο περι ορεξεως....!

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτοί που ξέρουν πίστεψε με κάνουν την δουλειά τους Παντού Χωρίς Περιορισμούς είτε είναι android tv os η απλά android!

Πληροφοριακά μια τηλεόραση των 2000€ (Sony KD-65XE8596) εχει για cpu MediaTek MT5891 (Cortex A53 - ARMv8) GPU Mali-T860 (2 πυρήνες) 1.5gb ram και 8 gb αποθηκευτικό χώρο! Android 8.Επομένως ΔΕΝ αγοράζεις tv επειδή είναι android ! (100 φορές καλύτερα ένα android tv box) To 99% πρέπει να είναι για την ποιότητα του πάνελ!!

 

Και φυσικα 1000 φορες μποξακι απο τηλεοραση...

Δεν τιθεται κανενα τετοιο ζητημα...!

Τωρα , αυτοι που ξερουν σε ολο τον κοσμο εχουν εντελως διαφορετικα κριτηρια με αυτους της Ελλαδας και παντα οσ'αναφορα τα μποξακια με ATV και ειδικα τα Xiaomi!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που συμφωνουμε ειναι η ''αξιολογη''!

Ομως και μια mls φτηνιαρικη με παλιο Android μπορει να ανταπεξελθει σε παρα πολλες streaming εφαρμογες και εχει και κατω απο 170!

Τελικα εχεις δικιο και στο περι ορεξεως....!

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και φυσικα 1000 φορες μποξακι απο τηλεοραση...

Δεν τιθεται κανενα τετοιο ζητημα...!

Τωρα , αυτοι που ξερουν σε ολο τον κοσμο εχουν εντελως διαφορετικα κριτηρια με αυτους της Ελλαδας και παντα οσ'αναφορα τα μποξακια με ATV και ειδικα τα Xiaomi!

 

Φιλε μην μπερδευομαστε,οταν λεω τηλεοραση εννοω τηλεοραση να εχεις και αξιοπρεπη εικονα και μεγεθος οθονης κτλ.

Οποτε σε αυτα τα χρηματα που αναφερεις μονο κουτακι παιρνεις για παιδικο δωματιο,και αν:)

Τι να το κανω το streaming εαν ξεστραβωθώ να το δω.

Αλλα δεν εχουμε ολοι της ιδιες απαιτησεις τελικα.;)

Καλες θεασεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην μπερδευομαστε,οταν λεω τηλεοραση εννοω τηλεοραση να εχεις και αξιοπρεπη εικονα και μεγεθος οθονης κτλ.

Οποτε σε αυτα τα χρηματα που αναφερεις μονο κουτακι παιρνεις για παιδικο δωματιο,και αν:)

Τι να το κανω το streaming εαν ξεστραβωθώ να το δω.

Αλλα δεν εχουμε ολοι της ιδιες απαιτησεις τελικα.;)

Καλες θεασεις.

 

Δεν ξερω τι εννοεις για το κουτακι και για το παιδικο δωματιο ξερω ομως οτι με αυτα τα λεφτα που σου ειπα παιρνεις ΑΝΕΤΑ μια 32'' MLS iQ32600 SuperSmart TV : https://www.skroutz.gr/s/17618460/MLS-iQ32600-SuperSmart-TV-32.html#reviews που ειναι και Android !

Δεν συγκρινεται βεβαια ουτε με ενα μποξακι ουτε με το Nvidia αλλα οπως ειπα την βασικη δουλεια της θα την κανει και θα ειναι και 2 σε 1 !

Αραγε ποσοι απο τους κατοχους του Nvidia Shield τουλαχιστον στην αρχη ξερανε τι αγοραζουνε και τι θα περιμενουνε απο αυτο το κουτακι;

Και αραγε ποσοι απο αυτους ειναι ευχαριστημενοι με αυτο που αγορασανε σε συγκριση με αυτο που περιμενανε ; :bow::bow::bow:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εννοεις για το κουτακι και για το παιδικο δωματιο ξερω ομως οτι με αυτα τα λεφτα που σου ειπα παιρνεις ΑΝΕΤΑ μια 32'' MLS iQ32600 SuperSmart TV : https://www.skroutz.gr/s/17618460/MLS-iQ32600-SuperSmart-TV-32.html#reviews που ειναι και Android !

Δεν συγκρινεται βεβαια ουτε με ενα μποξακι ουτε με το Nvidia αλλα οπως ειπα την βασικη δουλεια της θα την κανει και θα ειναι και 2 σε 1 !

Αραγε ποσοι απο τους κατοχους του Nvidia Shield τουλαχιστον στην αρχη ξερανε τι αγοραζουνε και τι θα περιμενουνε απο αυτο το κουτακι;

Και αραγε ποσοι απο αυτους ειναι ευχαριστημενοι με αυτο που αγορασανε σε συγκριση με αυτο που περιμενανε ; :bow::bow::bow:

Δεν έχει Google playstore + ούτε Google services !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...