Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Αφού η αναζήτησή μου για tv box με ενσωματωμένο δέκτη dvb-t δεν καρποφόρησε, αποφάσισα να παραγγείλω ένα φθηνό tv box, για θέαση κατά βάση βίντεο από το youtube και αγώνων μπάσκετ από την εφαρμογή Euroleague tv που είναι διαθέσιμη μέσω playstore.

Σε καλή τιμή βρήκα αυτό:

https://www.banggood.com/Tanix-TX3-MINI-L-Amlogic-S905W-1GB-RAM-8GB-ROM-TV-Box-p-1349245.html?rmmds=search&ID=533601&cur_warehouse=CN#jsReviewsWrap

Απορίες:

1) Τελικά υπάρχει tv box με ενσωματωμένο δέκτη dvb-t σε νορμάλ τιμή και εάν ναι, ποιό;

2) Για την απλή χρήση που το θέλω, θα με καλύψει το προαναφερόμενο Tanix με το 1 gb ram;

3) Επειδή διάβασα ότι το λειτουργικό του Tanix βασίζεται μεν στο android, αλλά έχει διαφορές από αυτό, έχει κάποιος άποψη περί αυτού; Είναι χρηστικό; Έχει κάποιο θέμα με το playstore;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.: Η επιλογή αποστολής από το Banggood ¨standard shipping¨ είναι ουσιαστικά unregistered; Ποιά είναι περισσότερο ασφαλής για το γνωστό θέμα; Η απλή αποστολή ή το "priority direct mail";

 

Tv box μεdvbt υπάρχουν αρκετά απλά είναι εσύ τι εννοείς νορμάλ τιμή με 25€ για παράδειγμα μην περιμένεις να βρεις tvbox με dvbt σε ανώτερη τιμή υπάρχουν από mecool,magicsee αυτά που μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Πέραν του M8S plus, υπάρχει κάποιο άλλο της Mecool με δέκτη; Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Πέραν του M8S plus, υπάρχει κάποιο άλλο της Mecool με δέκτη;

 

Υπάρχει ολόκληρη σειρά ΚΙ,ΚΙΙ,ΚΙΙΙ pro ανάλογα με τις απαιτήσεις σου να μην βάζω λινκς θα τα βρεις εύκολα με μια αναζήτηση στα κινεζομαγαζα, έχω ακούσει και για το magicsee c400 plus με rom από malaysk αλλά δεν μπορώ να σου πω πώς δουλεύει γιατί δεν το πήρα ποτέ το KIII pro το είχα και ήταν αξιοπρεπές μηχανάκι απλά δεν ξέρω αν το στέλνουν με mashmallow ακόμα ή με nougat γιατί εγώ χρειάστηκε να περάσω μόνος μου την nougat.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Για δέκτη μπορείς να δεις και το Wetek Play 2.

Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει ολόκληρη σειρά ΚΙ,ΚΙΙ,ΚΙΙΙ pro ανάλογα με τις απαιτήσεις σου να μην βάζω λινκς θα τα βρεις εύκολα με μια αναζήτηση στα κινεζομαγαζα, έχω ακούσει και για το magicsee c400 plus με rom από malaysk αλλά δεν μπορώ να σου πω πώς δουλεύει γιατί δεν το πήρα ποτέ το KIII pro το είχα και ήταν αξιοπρεπές μηχανάκι απλά δεν ξέρω αν το στέλνουν με mashmallow ακόμα ή με nougat γιατί εγώ χρειάστηκε να περάσω μόνος μου την nougat.

Θα τα τσεκάρω όλα.

Ως προς τις λοιπές απορίες μου;

Δηλαδή:

- Για την απλή χρήση που το θέλω, θα με καλύψει το προαναφερόμενο Tanix με το 1 gb ram;

- Είναι χρηστικό το λειτουργικό του Tanix; Έχει κάποιο θέμα με το playstore;

- Ποιά μέθοδος αποστολής είναι ασφαλέστερη από το Banggood; Το ¨standard shipping¨ ή το "priority direct mail";

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα τα τσεκάρω όλα.

Ως προς τις λοιπές απορίες μου;

Δηλαδή:

- Για την απλή χρήση που το θέλω, θα με καλύψει το προαναφερόμενο Tanix με το 1 gb ram;

- Είναι χρηστικό το λειτουργικό του Tanix; Έχει κάποιο θέμα με το playstore;

- Ποιά μέθοδος αποστολής είναι ασφαλέστερη από το Banggood; Το ¨standard shipping¨ ή το "priority direct mail";

1) όχι γιατί ότι πληρώνεις παίρνεις καθαρά δεν θα έχεις 1 γιγα ραμ ούτε 8 γιγα αποθηκευτικό, ποσοστό ραμ τραβάει η κάρτα γραφικών, επίσης από τα 8 γιγα ποσοστό κρατάει και το λειτουργικό θα έχεις γύρω 5 γιγα Μαξ.

2) από χρηστικότητα δεν μπορώ να σου πω ούτε για playstore.

3) priority direct mail.

Τέλος δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι καλό σε s912 ή το νέο s905x2.

Στα λέω αυτά για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως παίρνοντας κάτι φτηνό και μετά να λες κολλάει, κάνει force close ή η τάδε εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται.

Όλα αυτά είναι προσωπική μου γνώμη, περίμενε να σου πουν και άλλα μέλη την γνώμη τους

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα τα τσεκάρω όλα.

Ως προς τις λοιπές απορίες μου;

Δηλαδή:

- Για την απλή χρήση που το θέλω, θα με καλύψει το προαναφερόμενο Tanix με το 1 gb ram;

- Είναι χρηστικό το λειτουργικό του Tanix; Έχει κάποιο θέμα με το playstore;

- Ποιά μέθοδος αποστολής είναι ασφαλέστερη από το Banggood; Το ¨standard shipping¨ ή το "priority direct mail";

Κοίτα έχω το ΤΑΝΙΧ ΤΧ92 και πετάει με 3gb Ram.

Κανένα θέμα με play store κλπ.

 

Αλλά αν πας σε κανένα κομμένο μοντέλο, μπορεί να έχει άλλη συμπεριφορά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανάκι θα συνδεθεί σε μια lcd ανάλυσης full hd 11 ετών, στην οποία υπάρχει ήδη συνδεδεμένος ψηφιακός δέκτης.

Προσανατολίζομαι στο να δώσω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα γιατί:

1) Η τηλεόραση είναι παλιά και σε περίπτωση που τα τινάξει θα αντικατασταθεί με καινούρια, η οποία φυσικά θα είναι smart.

2) Η τηλεόραση στην οποία θα συνδεθεί δεν είναι η κύρια του σπιτιού.

3) Η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για θέαση:

- των αγώνων της Euroleague μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής,

- παιδικών βίντεο από το Youtube

- ταινιών mkv (αν και ο δέκτης με καλύπτει σε αυτόν τον τομέα)

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανάκι θα συνδεθεί σε μια lcd ανάλυσης full hd 11 ετών, στην οποία υπάρχει ήδη συνδεδεμένος ψηφιακός δέκτης.

Προσανατολίζομαι στο να δώσω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα γιατί:

1) Η τηλεόραση είναι παλιά και σε περίπτωση που τα τινάξει θα αντικατασταθεί με καινούρια, η οποία φυσικά θα είναι smart.

2) Η τηλεόραση στην οποία θα συνδεθεί δεν είναι η κύρια του σπιτιού.

3) Η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για θέαση:

- των αγώνων της Euroleague μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής,

- παιδικών βίντεο από το Youtube

- ταινιών mkv (αν και ο δέκτης με καλύπτει σε αυτόν τον τομέα)

Αν τα επιχειρηματα σου είναι σωστά, κατά την γνώμη σου, τότε πάρτο και κάνε μας και κάνα review μόλις μπορέσεις. :)

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το πάρω. Απλά, μαζί με το priority θα πάει στα 24€ και έτσι το δίλημμα είναι αυτό στα 24€ (https://www.banggood.com/Tanix-TX3-MINI-L-Amlogic-S905W-1GB-RAM-8GB-ROM-TV-Box-p-1349245.html?ID=533601&cur_warehouse=CN) ή το αντίστοιχων προδιαγραφών MXQ Pro από Ελλάδα στα 30€ (https://www.skroutz.gr/s/8459391/OEM-MXQ-Pro-S905-8GB.html);
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το πάρω. Απλά, μαζί με το priority θα πάει στα 24€ και έτσι το δίλημμα είναι αυτό στα 24€ (https://www.banggood.com/Tanix-TX3-MINI-L-Amlogic-S905W-1GB-RAM-8GB-ROM-TV-Box-p-1349245.html?ID=533601&cur_warehouse=CN) ή το αντίστοιχων προδιαγραφών MXQ Pro από Ελλάδα στα 30€ (https://www.skroutz.gr/s/8459391/OEM-MXQ-Pro-S905-8GB.html);

Καλα σοβαρα τωρα ρωτας.......για 6 ευρο.....:blink:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί δεν έχω γνώση για τα μηχανάκια. Δεν είναι θέμα για τα 6€, αλλά το κατά πόσον είναι καλύτερο το ένα έναντι του άλλου.
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί δεν έχω γνώση για τα μηχανάκια. Δεν είναι θέμα για τα 6€, αλλά το κατά πόσον είναι καλύτερο το ένα έναντι του άλλου.

Aφου εσυ γραφεις αντίστοιχων προδιαγραφών,τι ρωτας?Οτι πιο απλο μπορεις να αγορασεις ειναι αυτα.....εντελως οριακα.

2 πιτσες πραμα........:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δώσε 4-5 ευρώ παραπάνω και πάρε το αντίστοιχο Tanix στα 2/16GB. Το 1/8 παραείναι οριακό ακόμα και για τη χρήση που το θες. Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Είμαι μεταξύ Mi Box S (Xiaomi) και Beelink GS1 Ultimate με εύρος τιμών 50-60 ευρω

 

Με ενδιαφέρουν τα εξής χαρακτηριστικά ως κριτήρια αγοράς:

α) Καλή ασύρματη συνδεσιμότητα χωρίς λαγκαρίσματα

β) Καλή συνδεσιμότητα με Qodi

γ) Καλή σύνδεση με Netflix

δ) Εύχρηστο τηλεχειριστήριο

 

Επίσης, δεν ξέρω αν το Beelink έχει Chromecast..

 

Που να καταλήξω σε αυτό εύρος τιμών?? Δεν με ενδιαφέρει το gaming, μόνο streaming αγώνων και ταινίες-σειρές.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Είμαι μεταξύ Mi Box S (Xiaomi) και Beelink GS1 Ultimate με εύρος τιμών 50-60 ευρω

 

Με ενδιαφέρουν τα εξής χαρακτηριστικά ως κριτήρια αγοράς:

α) Καλή ασύρματη συνδεσιμότητα χωρίς λαγκαρίσματα

β) Καλή συνδεσιμότητα με Qodi

γ) Καλή σύνδεση με Netflix

δ) Εύχρηστο τηλεχειριστήριο

 

Επίσης, δεν ξέρω αν το Beelink έχει Chromecast..

 

Που να καταλήξω σε αυτό εύρος τιμών?? Δεν με ενδιαφέρει το gaming, μόνο streaming αγώνων και ταινίες-σειρές.

 

Νομίζω ότι είσαι στο mibox..Εκτός αν έχει και η beelink wide vine ..

Link to comment
Share on other sites

Δώσε 4-5 ευρώ παραπάνω και πάρε το αντίστοιχο Tanix στα 2/16GB. Το 1/8 παραείναι οριακό ακόμα και για τη χρήση που το θες.

 

Μεταξύ των παρακάτω tv boxes με τιμή έως 25€ (όλα σε έκδοση 2/16) ποιό να προτιμήσω;

Tanix TX3 Mini (Amlogic S905W)

Sunvel H3 (Allwinner H3)

Alfawise A8 (Rockchip 3229)

Mecool M8S Pro W (Amlogic S905W)

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των παρακάτω tv boxes με τιμή έως 25€ (όλα σε έκδοση 2/16) ποιό να προτιμήσω;

Tanix TX3 Mini (Amlogic S905W)

Sunvel H3 (Allwinner H3)

Alfawise A8 (Rockchip 3229)

Mecool M8S Pro W (Amlogic S905W)

Mecool μ8s

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των παρακάτω tv boxes με τιμή έως 25€ (όλα σε έκδοση 2/16) ποιό να προτιμήσω;

Tanix TX3 Mini (Amlogic S905W)

Sunvel H3 (Allwinner H3)

Alfawise A8 (Rockchip 3229)

Mecool M8S Pro W (Amlogic S905W)

Είτε το Tanix είτε το Mecool. Εγώ θα έλεγα Tanix γιατι έχει πιο φιλική homescreen και καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος φίλος που μπορώ να βρω αναβάθμιση για το kii με το δορυφορικό; Είμαι άσχετος με αυτά , το πήρα μεταχειρισμένο και έχει μείνει στο 5.1 νομίζω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε καλό για τα λεφτά του?

Προτείνετε κάτι καλύτερο σ' αυτά τα χρήματα?

 

MECOOL KM9 Android TV OS TV Box with Voice Remote - BLACK EU PLUG https://gearbest.app.link/pQXYSXF1NR

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε καλό για τα λεφτά του?

Προτείνετε κάτι καλύτερο σ' αυτά τα χρήματα?

 

MECOOL KM9 Android TV OS TV Box with Voice Remote - BLACK EU PLUG https://gearbest.app.link/pQXYSXF1NR

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Είναι 2 προς το παρόν το mecool & beelink gt1 mini με s905x2

Το beelink έχει gigabit ethernet, ενώ το άλλο όχι από ότι διαβάζω ίσως το mecool να παίζει και netflix hd δεν είμαι σίγουρος.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Most of us love to watch online hd movies without paying anything to the developers here is terrarium tv app for all the android users

download terrarium tv app

download ad free terrarium tv app

watch movies on terrarium tv for android box

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...