Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει νόημα αυτό που προσπαθείς να κάνεις.... Εάν θέλεις να "δεις " τον σκληρό σου χρησιμοποίησε τον es Explorer

 

Εχει νόημα γιατί προσπαθώ να δω novago

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου η 1.0.0.6 είναι η σωστή.με την 1.0.0.3 Δεν παίζει

 

εγώ με την 1.0.0.3 είμαι και παίζει μία χαρά σε ρουτ μηχάνημα

και το file που πόσταρες μέσα έχει την 1.0.0.3

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου η 1.0.0.6 είναι η σωστή.με την 1.0.0.3 Δεν παίζει

 

 

https://www.dropbox.com/s/j9wimizp5f2g6i6/NovaGO-1.0.0.6.zip?dl=0

Link to comment
Share on other sites

 

το χτυπησα και εγω απο banggood μιας και το θελω για kodi οχι για κατι αλλο.με τι οικονομικο να το συνδυασω?κατι με 5,6 ευρω?πληκτρολογιο εννοωνα ειναι συμβατο εχετε να προτεινετε κατι?απο ελλαδα δεν γινεται δουλεια με κανα πληκτρολογιο και ποντικι της πλακας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Εγώ έχω το mxiii (cpu s808, 2gb ram) εδώ και ένα χρόνο και μπορώ να πω πως το απαξίωσα λίγο λόγω μη ενασχόλησης μου με το kodi (xbmc πιο παλαιά) επειδή συνέχεια έπρεπε να ψάχνω δεξιά καν αριστερά για λίστες κτλ (m3u, addons κτλ).Προχθές κάποιος φίλος, είπε να του βάλω το popcorn time και πραγματικά νιώθω ότι ξαναβρηκε νόημα ύπαρξης το μηχάνημα στην TV.

Το tv box το δουλεύω κάθε μέρα επί 2+ χρόνια που το έχω.

Ταινίες ή μουσική στάνταρ.

Δεν έχει νόημα η tv χωρίς αυτό .

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@ junglist Για ποιο μοντέλο λες γιατί λίγο μπερδεύτηκα. Βάλε ένα λινκ μπας και επιτέλους απαλλάξω το laptop που είναι μόνιμα στην TV.
Link to comment
Share on other sites

@ junglist Για ποιο μοντέλο λες γιατί λίγο μπερδεύτηκα. Βάλε ένα λινκ μπας και επιτέλους απαλλάξω το laptop που είναι μόνιμα στην TV.

Εμένα είναι παλιό, δεν έχει νόημα να το αναφέρω.

Απλά λέω αν ασχοληθεί κάποιος με tv box και XBMC, ξεχνάει την παραδοσιακή τηλεόραση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το χτυπησα και εγω απο banggood μιας και το θελω για kodi οχι για κατι αλλο.με τι οικονομικο να το συνδυασω?κατι με 5,6 ευρω?πληκτρολογιο εννοωνα ειναι συμβατο εχετε να προτεινετε κατι?απο ελλαδα δεν γινεται δουλεια με κανα πληκτρολογιο και ποντικι της πλακας?

 

παιδες κατι τετοιο? http://www.everbuying.net/product889002.html η κλασικο ποντικι+μινι πληκτρολογιο απο εδω?τι βολευει καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

παιδες κατι τετοιο? http://www.everbuying.net/product889002.html η κλασικο ποντικι+μινι πληκτρολογιο απο εδω?τι βολευει καλυτερα?

 

Ακριβώς το ίδιο πήρα σε φίλο μαζί με το Mk808b. Μια χαρά είναι ειδικά για τα 9 ευρώ που κάνει. Το μόνο που δε μου άρεσε είναι ότι δεν βρήκα menu button. Από εμβέλεια και μπαταρία μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πήρα σε φίλο μαζί με το Mk808b. Μια χαρά είναι ειδικά για τα 9 ευρώ που κάνει. Το μόνο που δε μου άρεσε είναι ότι δεν βρήκα menu button. Από εμβέλεια και μπαταρία μια χαρά.

 

το κακο ειναι οτι δεν το εχει στο banggood να το παρω απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτο ηθελα να παρω,αλλα διαβασα λιγο πιο πισω απο ενα παιδι που το πηρε,οτι εχει ενα θεμα με τα πληκτρα.Καποια μενουν μεσα πατημενα και αλλαξα γνωμη.

Ετσι χτυπησα ενα τετοιο και οτι βγει !

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το Pipo x8 το 64αρι (banggood), πριν πατήσω το power button, το άνοιξα και άλλαξα το heat sink που πήρα μαζί.. χεχε

http://s29.postimg.org/bocjunhrr/IMG_20151223_101027.jpg http://s30.postimg.org/5d0x10zrl/IMG_20151223_134724.jpg

Στο android μου έβγαλε αποθ. χώρο 16gb και ένιωσα πίσω μου ένα χέρι να με θοπευει, αλλά άνοιξα και τα windows και είδα 42gb, μεγάλη η διαφορά, αλλά θα την παλέψω, το προηγούμενο box μου είχε 8gb και δεν το γέμισα, το θέλω για ημιεπαγγελματικη χρήση οπότε οk. Αυτό που δε θα παλέψω είναι να μείνει αρουταριστο, όποιος ξέρει τρόπο να δουλεύει ας πει..

Η οθόνη δεν είναι ότι καλύτερο, δεν είναι hd άλλωστε, αλλά το μέγεθος είναι βολικό, δεν ξέρω αν θα με βόλευε το μεγαλύτερο μοντέλο..

Ένα προβληματάκι που συνάντησα είναι όταν σύνδεσα Bluetooth πληκτρολόγιο και ποντίκι σε android και windows και ήθελε μετά ξανά σύνδεση στο android. Φταίει που δεν είναι multipoint ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλες και φίλοι γεια σας και καλες γιορτες Σήμερα παρέλαβα το νέο μου Mxiii-G tv box. Δυστυχως εχω καποια θεματακια και θελω την βοηθεια σας.

1. Με το Kodi έχω πολλά θέματα ειδικα με την αναπαραγωγή αρχειων ειτε απο καποιο σκληρό δίσκο είτε μέσω δικτύου. Το Kodi κολλάει και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση την συσκευή. Μηπως του λειπουν καποιοι αποκωδικοποιητες; Εχω την εκδοση 15.2.

2. Με την χρηση του ποντικιου στο Kodi θελω να κανω δεξι κλικ σε ενα προσθετο για να παω στις ρυθμισεις του αλλα αυτο λειτουργει σαν "back" κουμπι και με παει μια θεση πισω.

3. Οταν θελω να κανω αναπαραγωγη καποιου αρχειου με ηχο aac 5.1 στον ενισχυτη μου εχω 2.0 stereo μεσω spdif (optical out) - με οποιοδηποτε προγραμμα αναπαραγωγης. Υπαρχει καποιο προσθετο στο Kodi που να κανει μετατροπη καθως παιζω το αρχειο απο aac 5.1 σε ac3 5.1?

4. Το εχω συνδεσει με μια τηλεοραση Samsung η οποια εχει μεσα στο μενου των ρυθμισεων οθονης μια επιλογη που την ονομαζει "Μαυρο HDMI"με 2 επιλογες : "κανονικο" και "βαθυ". Η λειτουργια αυτη δεν ειναι παντα εφικτη και με το προηγουμενο media player που ειχα το WD tv live καταφερνα να την ενεργοποιήσω. Δυστυχως με το MXIII-G δεν έχω καταφέρει ακόμη να την ενεργοποιήσω.

5. Τελος προσπαθησα να κατεβασω και να δω ταυτόχρονα ταινίες μέσω torrent με το προσθετο του Kodi KMediatorrent αλλα δεν δουλευει. Μεγαλη απογοητευση. Ενω στο pc δουλευει αψογα...

Αυτα για την ωρα και ακομη ειμαι στο ψαξιμο.

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

2. Με την χρηση του ποντικιου στο Kodi θελω να κανω δεξι κλικ σε ενα προσθετο για να παω στις ρυθμισεις του αλλα αυτο λειτουργει σαν "back" κουμπι και με παει μια θεση πισω.
Στο kodi τo δεξί κλικ του ποντικιού είναι το back. Για να πας στις ρυθμίσεις των addons κάνε παρατεταμένο αριστερό κλικ.
Link to comment
Share on other sites

Στο kodi τo δεξί κλικ του ποντικιού είναι το back. Για να πας στις ρυθμίσεις των addons κάνε παρατεταμένο αριστερό κλικ.
Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Στο Πιπο Χ8 δε μου βγαζει καλη αναλυση στην οθονη, εχω επιλεξει 1920χ1080 full screen αλλα ειναι σαν κακοχρονοναχει... Τι αλλο μπορει να γινει;

 

Το σήμα στο X8 είναι απλά WOW!

Review συνεχεια: Όσες εφαρμογές και να ανοίξω, δεν κλείνει καμία, ένα τρομερό.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναεπανερχομαι με την εμπειρια μου με το νεο μου TV Box (ΜΧΙΙΙ-G) και το Κodi.

Λοιπον τα βασικα προβληματα ειναι τα εξης :

1. Δυστυχως το Kodi δεν μπορει να υποστηριξει πολυκαναλο ηχο. Μολις παω να ρυθμισω τον ηχο με 5.1 καναλια και να παω να ανοιξω ενα αρχειο το Tv Box κολαει και χρειαζεται επανεκινηση. Οταν ρυθμιστει στα 2.0 καναλια ηχου δεν κολαει αλλα ειναι αχρηστο για μενα.

2. Ενα πολυ σημαντικο προσθετο το οποιο ηταν και ο βασικος λογος που αγορασα το TV Box μου, ειναι το KMediatorrent. Ενα προσθετο το οποιο στο pc μου λειτουργει αψογα και μπορω ταυτοχρονα να κατεβαζω ενα τορρεντ και να το παρακολουθω! Ελα ομως που στο Android το προσθετο αυτο δεν λειτουργει! Τουλαχιστον για την ωρα δεν βρισκω ακρη!

3. Τις τελευταιες μερες το περιβόητο Genesis παει απο το κακο στο χειροτερο. Και δυστυχως για την ωρα δεν βλεπω φως, υπαρχουν καποια εναλλακτικα addons αλλα δεν λειτουργουν σωστα ή ειναι ελλειπη

Τελος ενα λιγοτερο σημαντικο θεμα που εχει να κανει πιο πολυ με το συγκεκριμενο (ισως) tv box το MXIII-G ειναι οτι η εξοδος του HDMI δεν υποστηριζει χρωματικη κλιμακα 0-255 στα 16 bit και αυτος ειναι και ο λογος που στην Samsung μου δεν ενεργοποιειται η ρυθμιση για "βαθυ μαυρο" στο μενου ρυθμισεων της οθονης "Μαυρο HDMI".

Αν καποιος γνωριζει κατι να με βοηθησει. Θα του δωσω καποιο διαστημα καιρο μπας και βγει καμια αναβαθμιση, αλλιως το παω προς πωληση.

Και παλι χρονια πολλα σε ολους και καλες γιορτες!

Link to comment
Share on other sites

Για το kodi. Ice films, alluc , salts, much hd.

 

Υπαρχουν επίσης οι εφαρμογές pop corn και show box που εχουν μεγαλη ποικιλία σε ταινιες και σειρες.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναεπανερχομαι με την εμπειρια μου με το νεο μου TV Box (ΜΧΙΙΙ-G) και το Κodi.

Λοιπον τα βασικα προβληματα ειναι τα εξης :

 

2. Ενα πολυ σημαντικο προσθετο το οποιο ηταν και ο βασικος λογος που αγορασα το TV Box μου, ειναι το KMediatorrent. Ενα προσθετο το οποιο στο pc μου λειτουργει αψογα και μπορω ταυτοχρονα να κατεβαζω ενα τορρεντ και να το παρακολουθω! Ελα ομως που στο Android το προσθετο αυτο δεν λειτουργει! Τουλαχιστον για την ωρα δεν βρισκω ακρη!

 

Έχω το ίδιο μηχάνημα και εχω το ίδιο θεμα. Απλα το kmediatorrent και το pulsar δεν υποστηρίζουν lollipop. Το ψηνω για downgrade γιατί κατά τα αλλα το μηχάνημα φυσάει

Link to comment
Share on other sites

Για το kodi. Ice films, alluc , salts, much hd.

 

Υπαρχουν επίσης οι εφαρμογές pop corn και show box που εχουν μεγαλη ποικιλία σε ταινιες και σειρες.

Το showbox φυσάει.εφώ άφησα το kodi στην Άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο μηχάνημα και εχω το ίδιο θεμα. Απλα το kmediatorrent και το pulsar δεν υποστηρίζουν lollipop. Το ψηνω για downgrade γιατί κατά τα αλλα το μηχάνημα φυσάει

 

Ενδιαφερον! Γνωριζει κανεις πως κανουμε downgrade? Και ποια εκδοση προτεινεις? Εχω βρει την 116Κ4. Εγω τωρα ειμαι στην Lollipop 106L.

 

Το showbox φυσάει.εφώ άφησα το kodi στην Άκρη.

 

Για να δουμε τι ειναι και το Showbox... Μολις το κατεβασα και θα το κανω εγκατασταση

 

Με το προβλημα με το πολυκαναλο ηχο καμια λυση με το Kodi, κανεις??

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Το showbox φυσάει.εφώ άφησα το kodi στην Άκρη.

Από σειρές λίγο που το έψαξα, όχι και τόσο, ιδίως στην εύρεση υποτίτλων

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Από σειρές λίγο που το έψαξα, όχι και τόσο, ιδίως στην εύρεση υποτίτλων

Είχε ότι σειρές ήθελα. Υπότιτλοι μέσω opensubtitles αφού βάλεις τους κωδικούς σου ή κάνεις εγγραφή. Το δοκίμασα βέβαια με Android κινητό.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...