Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά sos μου ήρθε το ΜΙΝΙΧ Χ8 αλλά κάνει παράξενα στο άνοιγμα, είναι φάσεις που δεν δείχνει τίποτε στην οθόνη, το βγάζω από την τροφοδοσία για να ξαναδώ εικόνα. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να το συνδέσω σε 720p τηλεόραση;

 

Περνα του το τελευταιο official firmware 002.Εχει καποιες εξτρα συμβατοτητες με παλιες tv,μπορει να σου λυσει το προβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασα 3 usb αλλα κανενα δεν δουλεψε

 

Δεν μπορω να σου προτινω κατι αλλο γιατι δεν γνωριζω.Ή ρωτας στο φορουμ της minix,ή περιμενεις να ανεβασουν την αναβαθμιση στο σερβερ για να γινει μεσω OTA,μεσα απο τη συσκευη.

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,στο συγκεκριμένο topic είμαι και εγώ αρχάριος και από ότι διαβάζω έχω κάποια τα οποία έχω επιλέξει,τι λέτε γι αυτά τα δυο :

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_67822.html

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_81557.html

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_96082.html

ακούω γνώμες εάν έχετε να μου προτείνεται και κάποιο άλλο.Ευχαριστώ πολύ.

Edited by micakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,στο συγκεκριμένο topic είμαι και εγώ αρχάριος και από ότι διαβάζω έχω κάποια τα οποία έχω επιλέξει,τι λέτε γι αυτά τα δυο :

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_67822.html

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_81557.html

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_96082.html

ακούω γνώμες εάν έχετε να μου προτείνεται και κάποιο άλλο.Ευχαριστώ πολύ.

Για το mx3 τελευταία ακούγονται πολλά παράπονα. Το MINIX x6 είναι σχετικα παλιό μιας καο τώρα κυκλοφορεί το χ8 αλλά ίσως είναι καο απο τις πιο αξιόπιστες εταιρείες. Αν θες ρίξε και μια ματιά για τα tronsmart στο geekbuying

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Για το mx3 τελευταία ακούγονται πολλά παράπονα. Το MINIX x6 είναι σχετικα παλιό μιας καο τώρα κυκλοφορεί το χ8 αλλά ίσως είναι καο απο τις πιο αξιόπιστες εταιρείες. Αν θες ρίξε και μια ματιά για τα tronsmart στο geekbuying

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου,πιο συγκεκριμενα για ποιο tronsmart μιλας?

 

Υ.Γ. κοιταζω κυριως απο gearbest λογω του κουπονιου

Link to comment
Share on other sites

Μετά το Tronsmart CX-919, χθες καθώς έβλεπα ταινία στο XBMC, παρέδωσε πνεύμα και το Tronsmart Promethaus και έτσι ξέμεινα από TV-Box οπότε πάω για καινούριο με μόνο κριτήριο την ποιο ομαλή λειτουργία ταινιών μέσω stream στο XBMC. Σύμφωνα με αυτά που διάβασα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις κατέληξα σε ένα από τα δύο παρακάτω:

1. MINIX NEO X8-H Plus

2. Tronsmart Draco AW80

Η γνώμη σας σημαντικός παράγοντας για την αγορά. ;)

Με ενδιαφέρει κι εμένα να μας πει κάποιος μια γνώμη ή αν έχει μια εμπειρία με κάποιο από τα 2. Εστω κάποια παραπομπή σε ξένες σελίδες.

 

Μια μικρή κουβέντα γίνεται εδώ:

http://www.freaktab.com/showthread.php?19689-Minix-NEO-X8-H-Plus-release-did-it-surprise-you-guys

 

Εαν μείον του minix σε σχέση με το tronsmart απ' όσο είδα, είναι ότι δεν έχει θύρα usb3.0. Βέβαια δεν έχω σκεφτεί κάποια πρακτική εφαρμογή του καθώς δεν το θες για μεταφορές αρχείων ιδιαίτερα. Εκτός αν κάτι δεν έχω σκεφτεί.

 

Έχω το Α2 airmouse της Minix. Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας αν το βάλω σε tronsmart έτσι;

Edited by GreenMob
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα σήμερα ένα cs818ii από aliexpress.com για να δούμε τι θα δούμε.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Για το mx3 τελευταία ακούγονται πολλά παράπονα. Το MINIX x6 είναι σχετικα παλιό μιας καο τώρα κυκλοφορεί το χ8 αλλά ίσως είναι καο απο τις πιο αξιόπιστες εταιρείες. Αν θες ρίξε και μια ματιά για τα tronsmart στο geekbuying

 

Tο Χ6 δεν ειναι παλιο!Κυκλοφορισε πριν 2 μηνες,μπορει και λιγοτερο.Ειναι το προ-τελευταιο μοντελο της MINIX,ενα χρονο μετα το Χ8/Χ8-Η και πριν το Χ8 PLUS!

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Tο Χ6 δεν ειναι παλιο!Κυκλοφορισε πριν 2 μηνες,μπορει και λιγοτερο.Ειναι το προ-τελευταιο μοντελο της MINIX,ενα χρονο μετα το Χ8/Χ8-Η και πριν το Χ8 PLUS!

Καλά είχανε βγάλει το χ7 και μετα βγαλανε το χ6? Και γιατί τοσα πολλά μηχανάκια μέσα σε δυο μηνες; έτσι λειτουργεί η MINIX?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλά είχανε βγάλει το χ7 και μετα βγαλανε το χ6? Και γιατί τοσα πολλά μηχανάκια μέσα σε δυο μηνες; έτσι λειτουργεί η MINIX?

 

Το γιατι ρωτα τους....Δεν εισαι ο μονος που μπερδευτηκε.Και γω αν δεν παρακολουθουσα το φορουμ τους το ιδιο θα εκανα!Το Χ6 ειναι εκανα "μικρο/φθηνο" Χ8.Το Χ8 αν και φαινεται καινουριο,εχει κλεισει ενα χρονο στον κυκλοφορια...Το Χ8 PLUS ειναι το "βελτιωμενο" Χ8 που δεν το περιμενε κανεις,και βγηκε για να καλυψει το "κενο" αναμεσα στους ανταγωνιστες...

Να σου πω οτι δεν χαλαστηκα καπως που το Χ8-Η που πηρα "παλιωσε" σαν μοντελο σχετικα συντομα,θα σου πω ψεματα.Απο την αλλη 4 μηνες το εχω,και κανει ολα οσα ειχα στο μυαλο μου οτι πρεπει να κανει,και με το παραπανω.Και αφου η αναπτυξη του-στο firmware κομματι- θα προχωραει παραλληλα με το PLUS ,αφου οπως ειπαν οι υπευθυνοι του φορουμ ειναι σε πολλα σημεια ιδιο,δεν νομιζω να μεινει πισω.

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Το γιατι ρωτα τους....Δεν εισαι ο μονος που μπερδευτηκε.Και γω αν δεν παρακολουθουσα το φορουμ τους το ιδιο θα εκανα!Το Χ6 ειναι εκανα "μικρο/φθηνο" Χ8.Το Χ8 αν και φαινεται καινουριο,εχει κλεισει ενα χρονο στον κυκλοφορια...Το Χ8 PLUS ειναι το "βελτιωμενο" Χ8 που δεν το περιμενε κανεις,και βγηκε για να καλυψει το "κενο" αναμεσα στους ανταγωνιστες...

Να σου πω οτι δεν χαλαστηκα καπως που το Χ8-Η που πηρα "παλιωσε" σαν μοντελο σχετικα συντομα,θα σου πω ψεματα.Απο την αλλη 4 μηνες το εχω,και κανει ολα οσα ειχα στο μυαλο μου οτι πρεπει να κανει,και με το παραπανω.Και αφου η αναπτυξη του-στο firmware κομματι- θα προχωραει παραλληλα με το PLUS ,αφου οπως ειπαν οι υπευθυνοι του φορουμ ειναι σε πολλα σημεια ιδιο,δεν νομιζω να μεινει πισω.

 

Να σε ρωτήσω γιατί το X8H to πήρα εδώ και 2-3 μέρες και μου βγάζει κατά καιρούς κόκκινες οθόνες, σαν να μην λειτουργεί καλά το hdmi. Το έχεις παρατηρήσει ποτέ ή είναι κάτι που κάνει μόνο το δικό μου;

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω γιατί το X8H to πήρα εδώ και 2-3 μέρες και μου βγάζει κατά καιρούς κόκκινες οθόνες, σαν να μην λειτουργεί καλά το hdmi. Το έχεις παρατηρήσει ποτέ ή είναι κάτι που κάνει μόνο το δικό μου;

 

Οχι δεν μου εχει κανει κατι τετοιο,αλλα το ps3 μου εβγαζε μια ασπρη εικονα με κατι σαν χιονια στην μια πλευρα πριν καιρο.Αλλαξα HDMI και εστρωσε.

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος μια βοήθεια .....

 

Έχω το CS968 (TV01) στο οποίο όπως είχα γράψει είχα βάλει πριν περίπου 1.5 μήνα την Quickshoot 3.1 σύμφωνα με τις προοτροπές από εδώ στο forum. Από την αρχή είχα θέμα (όπως και πολλοί άλλοι) ότι έμπαινε περίπου με το 3o Restart από την πρίζα, από το ΣΚ που αναγκάστηκα να το κλείσω δεν ξεκινάει και μένει στο σήμα του QS3 που βγάζει. Όσες φορές και αν το άνοιξα ή να το άφησα ανοιχτό ΔΕΝ....

 

Βασικά είχα αποφασίσει για αυτόν τον λόγο να του βάλω άλλη ROM, απλώς δεν πρόλαβα να πάρω νέο backup με τον Titanium....

Από ότι είδα αυτή η ROM έχει ΤWRP και μπορείς να μπεις αλλά δεν έχω ιδέα για περαιτέρω !

 

Θέλω αν γίνεται να πάρω κάπως ένα Backup ώστε να γλυτώσω τις ξαναεγκαταστάσεις - ρυθμίσεις που είχα κάνει, γίνεται κάπως ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου καποιος να μου πει ενα tv box μεχρι 70 ευρω να διαθετει xbmc για να βλεπω live ταινιες το θελω σε οθονη 1080p χωρις να κολλαει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είχα ρωτήσει στο ποστ #2586 δεν πήρα απάντηση οπότε επαναλαμβάνω εν μέρει την ερώτηση μου. Αρχάριος στα Android TV boxes μετά από ψάξιμο κατέληξα στο Μ8 Amlogic S802 στα 80$ από Geekbuying ως το πιο vfm.

1) Είναι καλό ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

2) Για να το αναγνωρίσει η tv απλά το συνδέω μέσω HDMI και διαλέγω είσοδο και το "βλέπει";

3) Τα tv boxes παίρνουν ειδικά πληκτρολόγια και mouses (πχ bluetooth) η μπορώ να τους κουμπώσω και τα κλασικά ενσύρματα με USB; Τα κοινά ασύρματα που βάζουμε και στα desktops θα τα αναγνωρίζουν;

 

Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν ξέρω όλη την αγορά για να σου απαντήσω τεκμηριωμένα για εναλλακτική, αλλά νομίζω ότι σε αυτά τα λεφτά μπορείς να βρεις μοντέλo που να "κινείται" περισσότερο.

 

2) Ναι.

 

3) Παίζουν όλα τα ποντίκια και τα πληκτρολόγια αν θες. Περισσότερο είναι θέμα τι θα σε βολέψει και αν αυτό θα είναι ένα ενσύρματο.

Edited by GreenMob
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς το http://www.e-shop.gr/evolveo-smart-tv-box-q4-quad-core-smart-tv-box-p-PER.705390

Αξίζει για καμιά ταινία MKV και youtube? ?

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω για tv box το οποίο σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω κυρίως για youtube, skype, άντε και λίγο σερφάρισμα αν βολεύει. Δεν θέλω να δώσω παραπάνω απο 80-90$ γιατί είναι η πρώτη φορά που θα πάρω tv box και δεν ξέρω κατά πόσο θα το χρησιμοποιώ (αν δω ότι φάω κόλλημα το ψάχνω για κάτι καλύτερο αργότερα). Με λίγο ψάξιμο κατέληξα στα παρακάτω, τα οποία έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά και ουσιαστικά είμαι αδιάφορος για το πιο θα πάρω. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιο προτείνετε, καθώς και αν θα πρέπει να αποφύγω την αγορά κάποιου από τα τρία.

MXIII Amlogic S802, 2G/8G

M8 Amlogic S802, 2G/8G

CX-S806 Amlogic S812, 2G/8G

 

ευχαριστώ.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

αυτο παιδια πηρα εγω.

http://www.ebay.com/itm/CS918-Quad-Core-Android-4-4-Smart-TV-Box-XBMC-WiFi-Full-1080P-Media-Player-8G-EU-/381021508212?pt=US_Internet_Media_Streamers&hash=item58b6a6d274

 

αξιζει τα λεφτα του, EUR 39.56 η αδικα το αγορασα ?

Το θελω μονο για το youtube και καμμια ταινια...

Edited by Dim_33

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

παιδια στα 80Ε εχω βρει αυτο http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-Orion-R28-Pro-RK3288-Quad-Core-2-0GHz-Android-4-4-Mini-TV-Box-HDMI-HDD-Player-2G-8G-Wifi-Bluetooth-Support-4K-OTA-OTG-331615.html

Υπαρχει κατι καλυτερο στην τιμη αυτη. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 

Για όποιον ενδιαφέρεται τους ρώτησα αν χρειάζεται μα αγοράσεις άδεια για 8.1 και μου είπαν όχι. Επίσης στο YouTube είδα ότι έχει και τα 2 λειτουργικά και κάνεις restart σε όποιο θέλεις. Σε αυτή τη τιμή μου φαίνεται εξαιρετικό να έχεις και win και android υπολογιστή ανάλογα τι σε βολεύει ι κάθε φορά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω για tv box το οποίο σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω κυρίως για youtube, skype, άντε και λίγο σερφάρισμα αν βολεύει. Δεν θέλω να δώσω παραπάνω απο 80-90$ γιατί είναι η πρώτη φορά που θα πάρω tv box και δεν ξέρω κατά πόσο θα το χρησιμοποιώ (αν δω ότι φάω κόλλημα το ψάχνω για κάτι καλύτερο αργότερα). Με λίγο ψάξιμο κατέληξα στα παρακάτω, τα οποία έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά και ουσιαστικά είμαι αδιάφορος για το πιο θα πάρω. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιο προτείνετε, καθώς και αν θα πρέπει να αποφύγω την αγορά κάποιου από τα τρία.

MXIII Amlogic S802, 2G/8G

M8 Amlogic S802, 2G/8G

CX-S806 Amlogic S812, 2G/8G

 

ευχαριστώ.

 

 

Το Νο 3, με ενδιαφέρει κι εμένα. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά, αλλά με φοβίζει που δεν έχει κεραία. Παίζει ρόλο η εξωτερική κεραία;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...