Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanks, τελικά αυτό έκανα. Αλλά επειδή τις περισσότερες φορές ο ήχος δεν έχει ακριβώς την ίδια απόκλιση, τελικά καταλήγει να θέλει κάθε φορά ρύθμισμα, πράγμα λίγο σπαστικό μετά από κάποια φάση.

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημα οφείλεται στη συσκευή, στο firmware της, ή στην version του xbmc. Αν γινόταν narrow down ποιος είναι ο υπεύθυνος θα ήταν πιο εύκολο να βρεθεί μια άκρη. Ψάχνοντας είδα κάποιον να αναφέρει σε ξένο forum ότι έχει να κάνει με την έκδοση του xbmc. Εγώ με το cs968 και το firmware που ανέφερα, δοκίμασα διάφορες εκδόσεις xbmc (το κανονικό σε έκδοση 12 και 13, spmc σε 12 και 13, tvmc, beyond xbmc) και σε όλες ο ήχος έχει απόκλιση. Από την άλλη θυμάμαι στο ίδιο μηχάνημα με το δικό του firmware, μπορεί να μην έπαιζε 1080p αλλά ο ήχος απόκλιση δεν είχε. Σε iphone και pc πάλι που έχω δοκιμάσει, ούτε εκεί έχω απόκλιση. Τα παραπάνω δεν οδηγούν σε κανένα συμπέρασμα για το ποιος μπορεί να είναι ο ένοχος. Συσκευή, firmware ή έκδοση xbmc.

 

Υπάρχει κάποιος με το cs968 που να έχει βρει έκδοση που και παίζει 1080p και έχει συγχρονισμένο ήχο να μας το αναφέρει να δοκιμάσουμε το ίδιο setup;

 

Εγω σου ειπα τι εκανα αλλα μου λες οτι δεν βοηθαει σε σενα. Εγω δεν εχω δοκιμασει αλλο firmware περα απο το geass αν και θελω να βαλω quickshoot η αυτη που εβαλες εσυ για να δω αν υπαρχει διαφορα επειδη καποιες φορες το xbmc κολλαει η ειναι αργο. Αν προσεξες με αυτο το firmware διορθωνετε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Τι διαφορα εχει το 5 x MINIX NEO X7 QuadCore Android 2G/16G HDMI WiFi PC Google Smart TV NEW Inbox (18 ευρω)με το

Quad Core Android 4.2 TV BOX 16G Media Player WIFI Bluetooth XBMC MINIX NEO X7 (88 ευρω) που να δικαιολογει τοση μεγαλη διαφορα τιμης?

Αν ο πρωτος ειναι απατεωνας και δεν σου στειλει τιποτα η σου στειλει αλλο προιον, αφου σε καλυπτει το ebay με επιστροφη των χρημματων , τι κερδιζει ο απατεωνας ?

 

Με 18€ δεν παιρνεις ουτε μονοπυρινο no name.Οχι τετραπυρινο και μαλιστα ΜΙΝΙΧ που θεωρουνται απο τα "ακριβα" TV boxes...Ειναι σιγουρα απατεωνια!Τωρα γι'αυτο που λες με την προστασια του Ebay και το τι κερδιζουν αυτοι,το εχω αναρωτηθει πολλες φορες,ακρη δεν εβγαλα,αλλα σιγουρα κατι κερδιζουν για να συνεχιζουν να το κανουν.Αν δεις τετοιες δημοπρασιες συνηθως "εξαφανιζονται" μετα απο 1-2 μερες το πολυ.Και σε φιλη που εκανε τετοια αγορα της εστειλε ο πραγματικος πωλητης μηνυμα οτι του χακαραν το λογαριασμο,οτι δεν πουλαει το συγκεκριμενο προιον-ενα low end tablet- και να μην πληρωσει.Και αν ειχε πληρωσει να ζητησει αμεσα refund απο ebay/paypal...Το ebay ελεγε να περιμενει καθως ο τυπος ειναι βγαλει μεχρι και tracking number,να τις ερθει το προιον,και το paypal εκανε 2 βδομαδες να πιστωσει πισω.

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου λεγα το mxiii

 

Ναι, πριν ξανα-προτείνεις το εν λόγο μηχάνημα θα έλεγα να διαβάσεις τα ποστ (λίγα ποστ πίσω) με τα θέματα που έχουν προκύψει με αυτό και μιας και το προτείνεις ανεπιφύλαχτα αν θες πες μας και την άποψη σου για αυτά.

Edited by pisons
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,ενδιαφέρομαι για αγορά android TV που θα χρησιμοποιείται από ηλικιωμένη κυρίως για skype.

οπότε θα έκτιμούσα όποια βοήθεια με τα παρακάτω:

1.τι θα συστήνατε στα 50-70 ευρώ?

2.το MXIII M82 είναι τελικά αξιόπιστο για τους περισσότερους? το gearbest.com?

3.είδα κάποια μοντέλα με ενσωματωμένη camera.Nα υποθέσω ότι και τα υπόλοιπα (και το παραπάνω?)δέχονται εξωτερική usb camera?το έχει δοκιμάσει κάποιος?δουλεύουν απροβλημάτιστα?

4.τώρα είδα κι αυτό με 1gb RAM: http://www.gearbest.com/tv-box/pp_109953.html

τι λέτε?

όπως καταλάβατε κριτήριο είναι η αξιοπιστία στην χρήση skype.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,ενδιαφέρομαι για αγορά android TV που θα χρησιμοποιείται από ηλικιωμένη κυρίως για skype.

οπότε θα έκτιμούσα όποια βοήθεια με τα παρακάτω:

1.τι θα συστήνατε στα 50-70 ευρώ?

2.το MXIII M82 είναι τελικά αξιόπιστο για τους περισσότερους? το gearbest.com?

3.είδα κάποια μοντέλα με ενσωματωμένη camera.Nα υποθέσω ότι και τα υπόλοιπα (και το παραπάνω?)δέχονται εξωτερική usb camera?το έχει δοκιμάσει κάποιος?δουλεύουν απροβλημάτιστα?

4.τώρα είδα κι αυτό με 1gb RAM: http://www.gearbest.com/tv-box/pp_109953.html

τι λέτε?

όπως καταλάβατε κριτήριο είναι η αξιοπιστία στην χρήση skype.

 

Δεν ειναι συμβατες ολες οι καμερες

Παρε ενα tablet αν το θες μονο για Skype.Θα εχεις και καμερα και μικροφωνο ενσωματωμενα,μικροτερο κοστος,θα δουλευει σιγουρα και ειναι λιγο πιο ευκολο στο χειρισμο.Τωρα για χρηση απο ηλικιωμενο ατομο οτι και να παρεις μπορει και να μεινει στο ραφι...

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι για παραγγελία το MXIII 2G/8G $69 ή MINIX NEO X5 $70 η Beelink M7B 2GB RAM $72?

 

Εγω σου προτεινω το Beelink M7B το οποιο και εχω δουλευει 5-7 ωρες καθημερινα σχεδον και δεν εχει κανενα προβλημα σε σχεση με το mxiii που αρκετα παρεδωσαν πνευμα αν κοιταξεις μερικα ποστ πισω το x5 δεν σου λεω γιατι ειναι διπυρηνο γιατι να παρεις προγενεστερη τεχνολογια η τελικη επιλογη παντα ειναι δικη σου.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω το Beelink M7B το οποιο και εχω δουλευει 5-7 ωρες καθημερινα σχεδον και δεν εχει κανενα προβλημα σε σχεση με το mxiii που αρκετα παρεδωσαν πνευμα αν κοιταξεις μερικα ποστ πισω το x5 δεν σου λεω γιατι ειναι διπυρηνο γιατι να παρεις προγενεστερη τεχνολογια η τελικη επιλογη παντα ειναι δικη σου.

Συγγνώμη αλλά 5-7 ώρες χρήσης ανά ημέρα δεν θεωρείται διάστημα ικανό για να κρίνεις κάτι.

Εγώ πήρα το cs968 πριν κανένα 8-10μηνο και δεν το κλείνω ποτέ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να παραμένουμε on topic.

Για ό, τι αφορά στις ιντερνετικές αγορές υπάρχει ειδικο φόρουμ.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι συμβατες ολες οι καμερες

Παρε ενα tablet αν το θες μονο για Skype.Θα εχεις και καμερα και μικροφωνο ενσωματωμενα,μικροτερο κοστος,θα δουλευει σιγουρα και ειναι λιγο πιο ευκολο στο χειρισμο.Τωρα για χρηση απο ηλικιωμενο ατομο οτι και να παρεις μπορει και να μεινει στο ραφι...

καταλαβαίνω το σκεπτικό σου,ωστόσο θα συνδυαστεί με μεγάλη καινούργια TV στην οποία είναι συνήθως "καθηλωμένοι".

θα με ενδιέφεραν λοιπόν τυχόν εμπειρίες όσων χρησιμοποίησαν skype με usb camera.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα τι εκανα αλλα μου λες οτι δεν βοηθαει σε σενα. Εγω δεν εχω δοκιμασει αλλο firmware περα απο το geass αν και θελω να βαλω quickshoot η αυτη που εβαλες εσυ για να δω αν υπαρχει διαφορα επειδη καποιες φορες το xbmc κολλαει η ειναι αργο. Αν προσεξες με αυτο το firmware διορθωνετε;

Ναι, γιατί ο ήχος δεν έχει πάντα την ίδια απόκλιση. Εσένα είναι πάντα ίδια χρονική απόκλιση ό,τι και να ανοίξεις;

 

Η GEASS που έχεις εγκατεστημένη είναι για το cs968 με το Mediatek (MTK) wireless chipset; Τρέχεις αυτό;

http://www.freaktab.com/showthread.php?7677-CS968-Custom-Firmware-quot-GEASS-quot-ver-1

 

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω ακριβώς ποιο φαινόμενο περιγράφεις με το "κολλάει ή είναι αργό", πάντως δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα με το ίδιο το xbmc σαν πρόγραμμα (όσο είμαι στο GUI του να το πω έτσι) ποτέ. Ούτε με αυτό το firmware, αλλά ούτε με αυτό που ήρθε. Τα προβλήματα αρχίζουν με την αναπαραγωγή βίντεο. Βέβαια επειδή δεν το έχω στρώσει ακόμα να παίζει όπως θέλω, δεν το χρησιμοποιώ full.

Edited by GreenMob
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχετε εμπειρία μπορείτε να μου πείτε με απλα λογια τη διαφορές έχουν οι H εκδόσεις; δηλαδή υπάρχουν η MINIX neo x8 και ίδια η x8-H

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω το σκεπτικό σου,ωστόσο θα συνδυαστεί με μεγάλη καινούργια TV στην οποία είναι συνήθως "καθηλωμένοι".

θα με ενδιέφεραν λοιπόν τυχόν εμπειρίες όσων χρησιμοποίησαν skype με usb camera.

 

Καμερες συνηθως δουλευουν οι logitech.Εμενα δουλεψε και μια no name(σε περιπτωση αγορας θελει δοκιμη οπως και να εχει).Παντως η ποιοτητα της εικονας και στις δυο περιπτωσεις δεν με ικανοποιησε,αν και η logitech στο PC ειναι παρα πολυ καλη.Απλα να εχεις υποψιν σου οτι τα μεγαλης ηλικιας ατομα που δεν εχουν καποια εξοικιωση με τετοιες τεχνολογιες,δεν τα πανε καλα με τα "μηχανακια του διαολου"!!!

Στο Χ8 παντως εκανα κανονικα βιντεοκληση χωρις προβλημα,χωρις εξτρα μικροφωνο αφου αναγνωρισε αυτο της καμερας.Καθυστερηση ή κολληματα δεν μου ετυχαν,αλλα το ολο σκηνικο εγινε με δανεικη καμερα για δοκιμη μια φορα,και κρατησε καμια ωρα.Οποτε δεν το λες και "εμπειρια".Ο λογος που δεν το "κρατησα" σαν setup ηταν οτι δεν μπορουσα να ανοιξω λινκ και αρχεια οσο ευκολα το κανω στο PC,πραγμα που προφανως δεν σε απασχολει...

 

Μιας και έχετε εμπειρία μπορείτε να μου πείτε με απλα λογια τη διαφορές έχουν οι H εκδόσεις; δηλαδή υπάρχουν η MINIX neo x8 και ίδια η x8-H

 

Το Χ8 ειναι το απλο μοντελο,το Χ8-Η εχει υποστηριξη hardware decoding για ηχο Dolby Digital και DTS.Τωρα εχει βγει και το X8+ (plus) που υποστηριζει Dolby digital Plus,εχει Η.265 hardware decoding,Gigabit Ethernet,και καλυτερο WiFi module.Ισως και κατι αλλο που μου διαφευγει

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά 5-7 ώρες χρήσης ανά ημέρα δεν θεωρείται διάστημα ικανό για να κρίνεις κάτι.

Εγώ πήρα το cs968 πριν κανένα 8-10μηνο και δεν το κλείνω ποτέ.

 

Αποψη σου και δεν χρειαζετε να ζητας συγγνωμη για αυτο και γραφουμε ολοι μας τη αποψη μας και απο τα γραφομενα μας κρινομαστε.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καμερες συνηθως δουλευουν οι logitech.Εμενα δουλεψε και μια no name(σε περιπτωση αγορας θελει δοκιμη οπως και να εχει).Παντως η ποιοτητα της εικονας και στις δυο περιπτωσεις δεν με ικανοποιησε,αν και η logitech στο PC ειναι παρα πολυ καλη.Απλα να εχεις υποψιν σου οτι τα μεγαλης ηλικιας ατομα που δεν εχουν καποια εξοικιωση με τετοιες τεχνολογιες,δεν τα πανε καλα με τα "μηχανακια του διαολου"!!!

Στο Χ8 παντως εκανα κανονικα βιντεοκληση χωρις προβλημα,χωρις εξτρα μικροφωνο αφου αναγνωρισε αυτο της καμερας.Καθυστερηση ή κολληματα δεν μου ετυχαν,αλλα το ολο σκηνικο εγινε με δανεικη καμερα για δοκιμη μια φορα,και κρατησε καμια ωρα.Οποτε δεν το λες και "εμπειρια".Ο λογος που δεν το "κρατησα" σαν setup ηταν οτι δεν μπορουσα να ανοιξω λινκ και αρχεια οσο ευκολα το κανω στο PC,πραγμα που προφανως δεν σε απασχολει...

σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.σκεφτόμουν ότι ίσως η εξωτερική κάμερα θα ήταν πιο ποιοτική,αλλά πιθανόν κακογραμμένοι drives να ρίχνουν την ποιότητα.

καμμιά άποψη γι αυτά?

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_68064.html

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_66987.html

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_105515.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί ο ήχος δεν έχει πάντα την ίδια απόκλιση. Εσένα είναι πάντα ίδια χρονική απόκλιση ό,τι και να ανοίξεις;

 

Η GEASS που έχεις εγκατεστημένη είναι για το cs968 με το Mediatek (MTK) wireless chipset; Τρέχεις αυτό;

http://www.freaktab.com/showthread.php?7677-CS968-Custom-Firmware-quot-GEASS-quot-ver-1

 

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω ακριβώς ποιο φαινόμενο περιγράφεις με το "κολλάει ή είναι αργό", πάντως δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα με το ίδιο το xbmc σαν πρόγραμμα (όσο είμαι στο GUI του να το πω έτσι) ποτέ. Ούτε με αυτό το firmware, αλλά ούτε με αυτό που ήρθε. Τα προβλήματα αρχίζουν με την αναπαραγωγή βίντεο. Βέβαια επειδή δεν το έχω στρώσει ακόμα να παίζει όπως θέλω, δεν το χρησιμοποιώ full.

 

Ναι αυτη εχω και ο ηχος διορθωθηκε με τον τροπο που σου περιεγραψα παραπανω. Μετα απο αυτο δεν εχω θεμα με τον ηχο. Δουλευει και το wifi και ολα οκ, ειχα βαλει μια αλλη ρομ αλλα δεν δουλευε το wifi δεν θυμαμαι πια ομως. Αφου δουλευει η geass αυτο ποια εκδοση σημαινει οτι εχω?

οταν λεω κολλαει εννοω οτι καποιες φορες, σπανια, το xbmc κανει loading ασταματητα και μερικες φορες δεν ανταποκρινετε καθολου και πρεπει να κλεισω το xbmc και να το ανοιξω ξανα και καποτε χρειαζετε καθαρισμα η cache. δοκιμασα και με xbmc και με beyond αλλα τωρα ειμαι με spmc και ειναι καπως καλυτερα. λες να βαλω την ρομ που εβαλες και εσυ? ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Το xbmc το κάνει αυτό το κόλλημα που λες. Δε διορθώνεται. Πρέπει να έχει να κάνει με το ότι κάποιες φορές δεν απαντάει η πηγή που πας να ανοίξεις και όχι το ίδιο το λειτουργικό. Απλά μάλλον δεν ενεργοποείται κάποιο time out στο πότε θα σταματήσει το πρόγραμμα να ψάχνει για το source και να γυρίσει στο μενού. Τουλάχιστον η συμπεριφορά εμένα κάτι τέτοιο μου δείχνει.

 

Υπάρχουν τα cs968 με το ap6210 wireless chip και αυτά με το Mediatek (ή MTK όπως θα το δεις). Τα MTK πρέπει να κυκλοφόρησαν μεταγενέστερα αν θυμάμαι καλά. Τώρα στη σελίδα με το firmware του GEASS δε βλέπω καμμία αναφορά για ποιο από τα 2 είναι. Συνυπολογίζοντας όμως ότι η version και τα ποστ στη σελίδα είναι παλιά, παίζει τότε να υπήρχαν μόνο τα ap6210 και να έχεις τέτοιο εφόσον σου παίζει το wireless.

Σε κάθε περίπτωση το πιο εύκολο είναι να ανοίξεις το κουτί και να δεις πάνω στην πλακέτα τι από τα 2 γράφει. Αν βγάλεις τα pad που έχει από κάτω θα δεις τις βίδες.

http://s4.postimg.org/hrslcwu98/attachment_php_attachmentid_3603_d_1382091113.jpg

Link to comment
Share on other sites

CS918 RK3188 2GB RAM!! $32.15 αξιζει???? υποστηριζει kitkat??

http://www.antelife.com/beelink-rk3188-quad-core-cortex-a9-2gb-ram-8gb-rom-wifi-rj45-hdmi-xbmc-google-android-4-2-smart-tv-box-with-antenna.html

Edited by valanths
Link to comment
Share on other sites

απίστευτη τιμή!!! έχει κανείς άποψη-εμπειρία από antelife?

Link to comment
Share on other sites

Απ`οτι λενε ολοι, αργει χαρακτηριστικα να τα στειλει και μπορει να σου πει μετα οτι ειναι out of stock... Αλλα για 34$ ειναι κατι που το ρισκαρεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τον rk3188 οπότε δεν ξέρω κατά πόσο καλά θα παίζει 1080p στο xbmc

Εγώ πάντως που έχω το minix Neo x7 με Android 4.4.2 με xbmc minix edition παίζει μια χαρά! Και 1080 και ότι του έβαλα..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ρε παιδια..ειμαι τελειως αρχαριος σε αυτο το θεμα και θελω να με βοηθησετε να διαλεξω media player.. με αυτα που εχω διαβασει λογικα θελω να εχει μεσα xbmc γιατι το θελω να βλεπω ταινιες αθλητικα κτλ..αλλα διαβασα οτι τα android lagaroun πολυ και οτι ειναι καλυτερο να αγορασεις linux αντι android..

πειτε μου ρε παιδια αξιζει να δωσεις λεφτα να παρεις εναν android? και αν ναι τι προτεινετε? quad core octa core? 1gb 2 gb ραμ??

καποιο συγκεκριμενο μοντελο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...