Jump to content

Xperia : Ξεκλείδωμα bootloader στα XPERIA χωρίς καλώδια. (SONY WAY)


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εμενα το ιδιο μου βγαζει............:(:(:(:(:(:(:(

 

λοιπον,αυτο που εκανα εγω ηταν""Κλείνουμε το κινητό συνδέουμε το καλώδιο USB στον υπολογιστή και στην συνέχεια συνδέουμε το usb στο κινητό πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο που χρειάζεται ανάλογα με το κινητό. Το Menu για arc, arc S, neo, neo V, pro, το Search button για Xperia™ PLAY και το Volume up για mini, mini pro, ray, active, Live with Walkman™, S. Θα ανοίξει το ενδεικτικό led με μπλε χρώμα.Ανοίγουμε μια κονσόλα dos Accessories -> Command Prompt και πληκτρολογούμε την εξής εντολή:

cd C:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools

(για windows Χ64 η εντολή είναι cd C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools)

Ο κέρνελ θα μας δείξει την διαδρομή που του βάλαμε στην συνέχεια δίνουμε την εντολή fastboot -i 0x0fce getvar version για να δούμε αν ανταποκρίνεται το τηλέφωνο, λογικά θα μας δώσει απάντηση version X.X total time: x.xxx s, προχωράμε και του δίνουμε την εντολή για ξεκλείδωμα.

Γράφουμε fastboot -i 0x0fce oem unlock 0xKEY (όπου KEY είναι ο κωδικός που έχουμε πάρει από την SONY).

 

Το κινητό μας πια είναι ξεκλείδωτο και μπορούμε να περάσουμε ότι θέλουμε μέσα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα πάλι την διαδικασία με το XPERIA S σήμερα και λειτουργεί κανονικά φοράει 4.0.4. Δείτε στον device Manager των windows όταν συνδέετε το τηλέφωνο αν σας βγάζει androind adb device. Αν όχι βρείτε πως έχει συνδεθεί και περάστε τους κατάλληλους drivers.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Kalispera.Δυστυχως παιδια εχω φαει μερονυχτα-εχω φαει κολλημα-προσπαθωντας να ξεκλειδωσω το bootloader του Sony Sole κινητου μου,χωριε αποτελεσμα.Μολις-απενεργοποιημενη συσκευη και πατωντας το volume up κουμπι φυσικα-το συνδεω στο λαπτοπ,δεν μπαινει με τιποτα σε fastboot mode.Για πολυ λιγο γινεται το λαμπακι μωβ,και αμεσως μετα απλα φορτιζεται.Εχω διαβασει απειρα ποστς ελληνικα και ξενα,αλλα τιποτα.Οποιος μπορει,ας βοηθησει.:!:
Link to comment
Share on other sites

Καμμια λυση δεν βρισκεται,αφηστε το.Το ρημαδολαμπακι μετα απο 3''-4'' απο μωβ γινεται κοκκινο και αρχιζει φορτιση.Ελεος.:ninja:

 

Κατεβασα το Go Launcher και ησυχασα.Αισχος για τη Sony να μην προβλεπει στο επισημο σαιτ της συμβουλες για την περιπτωση που κατι στραβωσει στη διαδικασια Bootloader unlock.:down:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Τειλκα το bootloader σε miro ηταν το πιο δυσκολο κοματι και σε windows 7 64 ….

Αυτά θα σας βοηθησουν

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1554805

https://confluence.atlassian.com/display/DOC/Setting+the+JAVA_HOME+Variable+in+Windows

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αν ξεκλειδώσω τον bootloader μετά υπάρχει τρόπος να τον ξανακλειδώσω για να είμαι εντός εγγύησης?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

αφού όμως τον έχω ξεκλειδώσει τον bootloader με κωδικό που ζητάω από την sony δεν θα υπάρξει πρόβλημα μετά? Και αφού τον ξεκλειδώσω μετά για να κάνω overclocking πρέπει να περάσω και κάτι άλλο?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αφού όμως τον έχω ξεκλειδώσει τον bootloader με κωδικό που ζητάω από την sony δεν θα υπάρξει πρόβλημα μετά? Και αφού τον ξεκλειδώσω μετά για να κάνω overclocking πρέπει να περάσω και κάτι άλλο?

 

Οχι, αμα θές να ξεκλειδώσεις ξανά το Bootloader, μπορείς να χρησημοποιήσεις πάλι τον ίδιο κωδικό. ;););)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να κάνω overclocking και μέχρι που μπορώ να το φτάσω χωρίς πρόβλημα?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

"Αφού λοιπών έχουμε κατεβάσει όλα τα αρχεία μας κάνουμε εγκατάσταση το Android SDK (installer_r18-windows.exe). Όταν η εγκατάσταση ολοκληρωθεί τρέχουμε το πρόγραμμα (SDK Manager) και επιλέγουμε να κατέβουν τα πακέτα Android SDK tools V.19, Android SDK platform tools V.11 και από τα Extras το Google USB Driver Αυτά είναι τα απαραίτητα δεν χρειάζεται να κατεβάσετε κάτι άλλο.

Στην συνέχεια αποσυμπιέζουμε το δεύτερο αρχείο που έχουμε κατεβάσει και παίρνουμε το αρχείο του driver (android_winusb.inf) και το αντιγράφουμε στον φάκελο C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver. Στην ερώτηση αν θέλουμε να κάνουμε αντικατάσταση απαντάμε ναι. (Για windows X64 παρακάμπτουμε αυτή την διαδικασία) "

ολόκληρη την διαδικασία παρακάμπτουμε για χ64 ή μόνο το τελευταίο που λέει για να αποσυμπιέσουμε το αρχείο?

Εμένα πάντως όταν ανοίγω το SDK Manager μου κατεβαζει το "Android SDK Tools" και το "Android SDK Platform-tools" αλλα απο τα Extras δεν μου κατεβαζει το "Google USB Driver"!Οταν πατάω Install Package πατάω ACCEPT και μου βγάζει "Done.Nothing was installed"....

πως θα μπορέσω να ξεκλειδώσω επιτέλους τον bootloader! Ας βοηθήσει κάποιος! Ευχαριστώ!

Edited by charlatanos
Link to comment
Share on other sites

Οχι, αμα θές να ξεκλειδώσεις ξανά το Bootloader, μπορείς να χρησημοποιήσεις πάλι τον ίδιο κωδικό. ;););)

 

Πες μας τι διαδικασια αν ειναι ευκολο.

Στο xda που αναφερεται ποιο πανω αν δεν κανω λαθος :wacko: μονο φλασαρισμα θελει

Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Για να βεβαιωθούμε ότι το μπορούμε να το ξεκλειδώσουμε κάνουμε την εξής διαδικασία. Στον dialer της συσκευής μας γράφουμε *#*#7378423#*#* και μας ανοίγει το service menu. Στην συνέχεια πάμε Service info > Configuration > Rooting Status αν λέει yes μπορούμε να προχωρήσουμε αν όχι ρουτάρουμε και επιστρέφουμε.

 

Γράφουμε fastboot -i 0x0fce oem unlock 0xKEY (όπου KEY είναι ο κωδικός που έχουμε πάρει από την SONY).

 

Το κινητό μας πια είναι ξεκλείδωτο και μπορούμε να περάσουμε ότι θέλουμε μέσα.

 

Προσοχή όλη η διαδικασία γίνεται με δικιά σας ευθύνη.

 

 

Άνοιξα το μενού όπως λες και μου γράφει "Bootloader unlock allowed: Yes"

είναι το κινητό ξεκλείδωτο από την μάνα του;

 

Το key που το βρίσκουμε;

 

υ.γ. Η εμπειρία μου από android είναι τέσσερις μέρες. είμαι λίγο σκράπας όπως καταλαβαίνεις. χεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Οχι.απλώς σου λέει ότι σου επιτρέπεται να το ξεκλειδώσεις.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

 

πάω να δω πως γίνεται αυτό τώρα

 

[q] Στην συνέχεια τα windows θα ψάξουν για driver, δεν θα βρουν on line και πρέπει εμείς χειροκίνητα να του δείξουμε να εγκαταστήσει τον android_winusb.inf από τον φάκελο C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver. Όταν το βρει θα μας βγάλει δύο επιλογές εμείς θα διαλέξουμε Android Boot loader.[/q]

 

αυτό το κομμάτι δεν πετυχαίνει σε μένα. βγαίνει η μπλε μπάρα, αλλά από εκεί και πέρα τίποτα. καμία βοήθεια;

 

έφτασα εδώ και πλέον δεν ξέρω τί κάνω λάθος.

καμία ιδέα;

 

http://prntscr.com/uh57p

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ για τον οδηγό :up:

το arc είναι unlock bootloader με την πρώτη προσπάθεια. Γράψτε στον οδηγό ότι χρειάζεται και backup γιατί χάνονται όλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις και cwm εγώ τα κατάφερα από εδώ: http://www.androidtotal.com/install-clockworkmod-recovery-xperia-arc-neo-v-gingerbread-ics/ Για να βάλεις kernel πρέπει να είσαι με ξεκλείδωτο booltoader για rom δεν σε πειράζει. Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και Καλο Πασχα.

 

Εγω κολλαω στο step με τον driver. Με το που κανω την διαδικασια με το fastboot (αναβει μπλε LED κλπ) οταν αρχιζει να ψαχνει driver, βρισκει (S1Boot), τον κατεβαζει και τον εγκαθιστα. Βεβαια στο device manager εχει το θαυμαστικο (αρα κατι ακομα λειπει). Του βαζω να κανει update τον driver και του δειχνω την διαδρομη που εχει το winusb αλλα μου λεει οτι δεν βρισκει καποιον driver να εγκαταστησει.

 

Καμια βοηθεια? Το οτι βρηκε μονο του drivers να βαλει δεν ειναι λιγο περιεργο (γιατι διαβασα παντου πως το οτι δεν θα βρει κατι ειναι στανταρ)? Ή μηπως ευθυνεται το οτι εχω Windows 8?

 

ΥΓ: Σε Xperia Neo V, Android 4.0.4 (Pureness 13)

 

ΥΓ2: Επισης να συμπληρωσω πως το fastboot δεν το αναγνωριζει. Δηλαδη με την εντολη getvar κλπ δεν μου δινει πισω αποτελεσμα, μενει στο "waiting for device".

Edited by z3et
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα και Καλο Πασχα.

 

Εγω κολλαω στο step με τον driver. Με το που κανω την διαδικασια με το fastboot (αναβει μπλε LED κλπ) οταν αρχιζει να ψαχνει driver, βρισκει (S1Boot), τον κατεβαζει και τον εγκαθιστα. Βεβαια στο device manager εχει το θαυμαστικο (αρα κατι ακομα λειπει). Του βαζω να κανει update τον driver και του δειχνω την διαδρομη που εχει το winusb αλλα μου λεει οτι δεν βρισκει καποιον driver να εγκαταστησει.

 

Καμια βοηθεια? Το οτι βρηκε μονο του drivers να βαλει δεν ειναι λιγο περιεργο (γιατι διαβασα παντου πως το οτι δεν θα βρει κατι ειναι στανταρ)? Ή μηπως ευθυνεται το οτι εχω Windows 8?

 

ΥΓ: Σε Xperia Neo V, Android 4.0.4 (Pureness 13)

 

ΥΓ2: Επισης να συμπληρωσω πως το fastboot δεν το αναγνωριζει. Δηλαδη με την εντολη getvar κλπ δεν μου δινει πισω αποτελεσμα, μενει στο "waiting for device".

 

Μια απτα ιδια! Μου βγαζει το fastboot οτι και καλα βρηκε Drivers και δεν μπορω να κανω τπτ αλλο μετα..sto cmd δεν κανουν τπτ η εντολες..XPERIA MINI εχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Προσοχή με το ξεκλείδωμα του bootloader το κινητό κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πάρτε αντίγραφο των δεδομένων σας πριν το κάντε.

 

Μια και όλοι λίγο πολύ το ψάχνουμε και ο τρόπος με τα καλωδιακά δεν είναι και εύκολα προσβάσιμος σε όλους εδώ θα παρουσιάσουμε έναν οδηγό για ξεκλείδωμα του bootloader χωρίς ζογκλερικά κόλπα.

 

Για να κάνουμε την διαδικασία το κινητό πρέπει να είναι ήδη root.

 

Για να βεβαιωθούμε ότι το μπορούμε να το ξεκλειδώσουμε κάνουμε την εξής διαδικασία. Στον dialer της συσκευής μας γράφουμε *#*#7378423#*#* και μας ανοίγει το service menu. Στην συνέχεια πάμε Service info > Configuration > Rooting Status αν λέει yes μπορούμε να προχωρήσουμε αν όχι ρουτάρουμε και επιστρέφουμε.

 

Ας δούμε τώρα τα αρχεία που πρέπει να κατεβάσουμε στο Pc μας για να κάνουμε την δουλειά.

 

Καταρχήν πρέπει το pc μας να έχει java. Αν δεν έχετε την περνάτε από εδώ.

Μετά κατεβάζουμε το Android SDK από εδώ

Τέλος πρέπει να κατεβάσουμε τον driver για το κινητό από εδώ.

Για 64bit windows κατεβάζουμε αυτόν εδώ τον driver Η παρακάτω διαδικασία έχει γίνει με Xp x86 οι διαφορές που έχει η διαδικασία για τα 7 και Visa Χ64 θα αναφέρεται σε παρενθέσεις όπου χρειάζεται και με πράσινα γράμματα.

 

Αφού λοιπών έχουμε κατεβάσει όλα τα αρχεία μας κάνουμε εγκατάσταση το Android SDK (installer_r18-windows.exe). Όταν η εγκατάσταση ολοκληρωθεί τρέχουμε το πρόγραμμα (SDK Manager) και επιλέγουμε να κατέβουν τα πακέτα Android SDK tools V.19, Android SDK platform tools V.11 και από τα Extras το Google USB Driver Αυτά είναι τα απαραίτητα δεν χρειάζεται να κατεβάσετε κάτι άλλο.

Στην συνέχεια αποσυμπιέζουμε το δεύτερο αρχείο που έχουμε κατεβάσει και παίρνουμε το αρχείο του driver (android_winusb.inf) και το αντιγράφουμε στον φάκελο C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver. Στην ερώτηση αν θέλουμε να κάνουμε αντικατάσταση απαντάμε ναι. (Για windows X64 παρακάμπτουμε αυτή την διαδικασία)

 

Αφού κάνουμε αυτά πάμε σε αυτή την σελίδα και ακολουθούμε τις οδηγίες για να μας δώσει τον κωδικό που θα χρειαστούμε για να ξεκλειδώσουμε τον κωδικό. Το imei που μας ζητάει το βρίσκουμε γράφοντας *#06# στον dialer. Ο αριθμός που ζητάει έχει 14 νούμερα το imei είναι 15 απλά δεν γράφουμε το τελευταίο ψηφίο στην φόρμα. Αντιγράφουμε κάπου τον κωδικό που μας δίνει και προχωράμε στο επόμενο βήμα.

 

Κλείνουμε το κινητό συνδέουμε το καλώδιο USB στον υπολογιστή και στην συνέχεια συνδέουμε το usb στο κινητό πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο που χρειάζεται ανάλογα με το κινητό. Το Menu για arc, arc S, neo, neo V, pro, το Search button για Xperia™ PLAY και το Volume up για mini, mini pro, ray, active, Live with Walkman™, S. Θα ανοίξει το ενδεικτικό led με μπλε χρώμα. Στην συνέχεια τα windows θα ψάξουν για driver, δεν θα βρουν on line και πρέπει εμείς χειροκίνητα να του δείξουμε να εγκαταστήσει τον android_winusb.inf από τον φάκελο C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver. Όταν το βρει θα μας βγάλει δύο επιλογές εμείς θα διαλέξουμε Android Boot loader. (Για windows χ64 θα κάνουμε αποσυμπίεση το αρχείο drivers και δείχνουμε στα windows να κάνουνε εγκατάσταση από αυτόν τον φάκελο)

 

Θεωρητικά είμαστε έτοιμοι για ξεκλείδωμα ένα restart όμως δεν βλάπτει καλού κακού.

 

Ανοίγουμε μια κονσόλα dos Accessories -> Command Prompt και πληκτρολογούμε την εξής εντολή:

cd C:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools

(για windows Χ64 η εντολή είναι cd C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools)

Ο κέρνελ θα μας δείξει την διαδρομή που του βάλαμε στην συνέχεια δίνουμε την εντολή fastboot -i 0x0fce getvar version για να δούμε αν ανταποκρίνεται το τηλέφωνο, λογικά θα μας δώσει απάντηση version X.X total time: x.xxx s, προχωράμε και του δίνουμε την εντολή για ξεκλείδωμα.

Γράφουμε fastboot -i 0x0fce oem unlock 0xKEY (όπου KEY είναι ο κωδικός που έχουμε πάρει από την SONY).

 

Το κινητό μας πια είναι ξεκλείδωτο και μπορούμε να περάσουμε ότι θέλουμε μέσα.

 

Προσοχή όλη η διαδικασία γίνεται με δικιά σας ευθύνη.

 

στο sdk manager στα extras δεν υπαρχει το Google USB Driver ,τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καποιος καμια βοηθεια;; δεν μπορω να κανω εγκατασταση το google usb driver....

 

Ποια windows έχεις;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...