Jump to content

Xperia : Ξεκλείδωμα bootloader στα XPERIA χωρίς καλώδια. (SONY WAY)


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα 8 εχω τωρα. Ετοιμαζομαι για φορματ αλλα μπορει να αρηγσει λιγο. Παιζει κατι ιδιαιτερο στα 8; Εκανα την διαδικασια ηδη μια φορα και εκει στην εγκατασταση των drivers δεν μπορουσε να κανει την εγκατασταση. Εβγαλα το sdk manager και το ξαναπερασα και ειδα οτι εκει που ειναι για να κανω εγκατασταση το google usb driver ενω μου βγαζει ενα βελακι στα αριστερα δεν βγαζει κατι και ουτε μπορω να κανω τικ στο κουτακι.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα 8 εχω τωρα. Ετοιμαζομαι για φορματ αλλα μπορει να αρηγσει λιγο. Παιζει κατι ιδιαιτερο στα 8; Εκανα την διαδικασια ηδη μια φορα και εκει στην εγκατασταση των drivers δεν μπορουσε να κανει την εγκατασταση. Εβγαλα το sdk manager και το ξαναπερασα και ειδα οτι εκει που ειναι για να κανω εγκατασταση το google usb driver ενω μου βγαζει ενα βελακι στα αριστερα δεν βγαζει κατι και ουτε μπορω να κανω τικ στο κουτακι.

 

Τα 8 γενικά κάνουν διάφορα, δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα γιατί χρησιμοποιώ τα 7 γι αυτές τις δουλειές

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας παιδια...μπορω να εχω μια βοηθεια σε ενα θεματακι???

οσο αφορα το xperia m...προσπαθω να κανω unlock bootloader κ κολαω στο να βρω τον φακελο extra στο pc μου (για να αντιγραψω το android winusb) μετα απο installer sdk manager... ολα σωστα τα κανω υποθετω αλλα κολαω εκει....ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας. Προσπαθώ πολύ καιρό να ξεκλειδώσω το dootloader. Έχω το sony xperia s σε Android 4.1.2 και έκδοση λογισμικού 6.2.B1.96. Επισης εχω ακόμα τα Windows xp. Μπαίνω για δευτερόλεπτα σε fastboot mode (το led γίνεται μπλε) αλλά μετά τίποτε. Γυρίζει σε κατάσταση φόρτισης. Τι μπορεί να φταίει

Άγγελος

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα. Προσπαθω να ξεκληδωσω τον bootloader ενος xperia p και η sony το εχει αφαιρεσει απο τις υποστιριζομενες συσκευες. τι κανω;

 

ΥΓ* : Το αγορασα μεταχειρησμενο με custom rom αρα θα επρεπε να ειναι ξεκλδωτος, παραυτα δεν με αφηνει να εγκαταστησω το factory firmware απο το flashtool

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για να έχει εγκατεστημένο custom rom, έχει και ξεκλείδωτο το bootloader. Κανονικά θα έπρεπε να συνοδεύεται και με το ανάλογο αρχείο για την περίπτωση που θελήσεις να το ξανακλειδώσεις, μιας και είναι μοναδικό για την κάθε συσκευή.

 

Για την εγκατάσταση του αρχικού firmware τι πρόβλημα σου εμφανίζει;

Link to comment
Share on other sites

Το "error" που μου βγαζει ειναι αυτο: the system cannot find the file specified. Απο μια πολυ προχειρη αναζητηση που εκανα στην google, οσες απαντησεις ειδα , αφορουσαν το ξεκλειδωμα του bootloader.
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν τις έχει όλες τις συσκευές πια. Και το Xperia U που είχα εγώ για προηγούμενη συσκευή, δεν το αναφέρει ούτε αυτό στην λίστα των υποστηριζόμενων.

Αν στις αναζητήσεις σου συμπεραίνεις ότι το πρόβλημα οφείλεται στο bootloader, υπάρχει πιθανότητα να το έχει ξανακλειδώσει τότε ο προηγούμενος κάτοχος. Νομίζω γίνεται κάτι τέτοιο κι ας μην είναι με την επίσημη έκδοση του λειτουργικού συστήματος.

Αν δεν έχεις δυνατότητα να βρεις και να επαναφέρεις τον bootloader, ψάξε μήπως υπάρχει πουθενά επιλογή στη σελίδα της sony για legacy devices ή δοκίμασε καμιά εφαρμογή τύπου Kingo Root.

Link to comment
Share on other sites

Παρ'οτι μολις καταφερα να περασω μια καινουρια kitkat rom (weekly) μεσω του cwm, εξακολουθω να παρατηρω προβλημα. ειχα ενα jiayu g3s (εσπασε η οθονη του) και επιδη δεν ειχα κανει backup επαφες, μηνυματα κλπ, τραβηξα τα db μεσω adb. οσο και αν εχω προσπαθησει να τα περασω αυτα τα μηνυματα δεν τα χω καταφερει. ο λογος που το ποσταρω εδω και σε καινουριο thread ειναι οτι εξακολουθω να πιστευω πως ειναι θεμα bootloader. εχω προσπαθησει με 1002 μεσα να κανω fix permissions αλλα τιποτα. με CWM πορτα, με TWRP πορτα, με fix_permissions script μεσω adb πορτα, με το ιδιο μεσω terminal emullator πορτα, με chown/chmod/chgrp τα ιδια. αν πιστευετε οτι δεν ειναι θεμα bl, να φτιαξω καινουριο thread μπας και βρω λυση!

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Προσοχή με το ξεκλείδωμα του bootloader το κινητό κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πάρτε αντίγραφο των δεδομένων σας πριν το κάντε.

 

Μια και όλοι λίγο πολύ το ψάχνουμε και ο τρόπος με τα καλωδιακά δεν είναι και εύκολα προσβάσιμος σε όλους εδώ θα παρουσιάσουμε έναν οδηγό για ξεκλείδωμα του bootloader χωρίς ζογκλερικά κόλπα.

 

Για να κάνουμε την διαδικασία το κινητό πρέπει να είναι ήδη root.

 

Για να βεβαιωθούμε ότι το μπορούμε να το ξεκλειδώσουμε κάνουμε την εξής διαδικασία. Στον dialer της συσκευής μας γράφουμε *#*#7378423#*#* και μας ανοίγει το service menu. Στην συνέχεια πάμε Service info > Configuration > Rooting Status αν λέει yes μπορούμε να προχωρήσουμε αν όχι ρουτάρουμε και επιστρέφουμε.

Ας δούμε τώρα τα αρχεία που πρέπει να κατεβάσουμε στο Pc μας για να κάνουμε την δουλειά.

 

Καταρχήν πρέπει το pc μας να έχει java. Αν δεν έχετε την περνάτε από εδώ.

Μετά κατεβάζουμε το Android SDK από εδώ

Τέλος πρέπει να κατεβάσουμε τον driver για το κινητό από εδώ.

Για 64bit windows κατεβάζουμε αυτόν εδώ τον driver Η παρακάτω διαδικασία έχει γίνει με Xp x86 οι διαφορές που έχει η διαδικασία για τα 7 και Visa Χ64 θα αναφέρεται σε παρενθέσεις όπου χρειάζεται και με πράσινα γράμματα.

 

Αφού λοιπών έχουμε κατεβάσει όλα τα αρχεία μας κάνουμε εγκατάσταση το Android SDK (installer_r18-windows.exe). Όταν η εγκατάσταση ολοκληρωθεί τρέχουμε το πρόγραμμα (SDK Manager) και επιλέγουμε να κατέβουν τα πακέτα Android SDK tools V.19, Android SDK platform tools V.11 και από τα Extras το Google USB Driver Αυτά είναι τα απαραίτητα δεν χρειάζεται να κατεβάσετε κάτι άλλο.

Στην συνέχεια αποσυμπιέζουμε το δεύτερο αρχείο που έχουμε κατεβάσει και παίρνουμε το αρχείο του driver (android_winusb.inf) και το αντιγράφουμε στον φάκελο C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver. Στην ερώτηση αν θέλουμε να κάνουμε αντικατάσταση απαντάμε ναι. (Για windows X64 παρακάμπτουμε αυτή την διαδικασία)

 

Αφού κάνουμε αυτά πάμε σε αυτή την σελίδα και ακολουθούμε τις οδηγίες για να μας δώσει τον κωδικό που θα χρειαστούμε για να ξεκλειδώσουμε τον κωδικό. Το imei που μας ζητάει το βρίσκουμε γράφοντας *#06# στον dialer. Ο αριθμός που ζητάει έχει 14 νούμερα το imei είναι 15 απλά δεν γράφουμε το τελευταίο ψηφίο στην φόρμα. Αντιγράφουμε κάπου τον κωδικό που μας δίνει και προχωράμε στο επόμενο βήμα.

 

Κλείνουμε το κινητό συνδέουμε το καλώδιο USB στον υπολογιστή και στην συνέχεια συνδέουμε το usb στο κινητό πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο που χρειάζεται ανάλογα με το κινητό. Το Menu για arc, arc S, neo, neo V, pro, το Search button για Xperia™ PLAY και το Volume up για mini, mini pro, ray, active, Live with Walkman™, S. Θα ανοίξει το ενδεικτικό led με μπλε χρώμα. Στην συνέχεια τα windows θα ψάξουν για driver, δεν θα βρουν on line και πρέπει εμείς χειροκίνητα να του δείξουμε να εγκαταστήσει τον android_winusb.inf από τον φάκελο C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver. Όταν το βρει θα μας βγάλει δύο επιλογές εμείς θα διαλέξουμε Android Boot loader. (Για windows χ64 θα κάνουμε αποσυμπίεση το αρχείο drivers και δείχνουμε στα windows να κάνουνε εγκατάσταση από αυτόν τον φάκελο)

 

Θεωρητικά είμαστε έτοιμοι για ξεκλείδωμα ένα restart όμως δεν βλάπτει καλού κακού.

 

Ανοίγουμε μια κονσόλα dos Accessories -> Command Prompt και πληκτρολογούμε την εξής εντολή:

cd C:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools

(για windows Χ64 η εντολή είναι cd C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools)

Ο κέρνελ θα μας δείξει την διαδρομή που του βάλαμε στην συνέχεια δίνουμε την εντολή fastboot -i 0x0fce getvar version για να δούμε αν ανταποκρίνεται το τηλέφωνο, λογικά θα μας δώσει απάντηση version X.X total time: x.xxx s, προχωράμε και του δίνουμε την εντολή για ξεκλείδωμα.

Γράφουμε fastboot -i 0x0fce oem unlock 0xKEY (όπου KEY είναι ο κωδικός που έχουμε πάρει από την SONY).

 

Το κινητό μας πια είναι ξεκλείδωτο και μπορούμε να περάσουμε ότι θέλουμε μέσα.

 

Προσοχή όλη η διαδικασία γίνεται με δικιά σας ευθύνη.

 

εχω το sony ericsson xperia x8 Και πειραματιζομαι !! 1. Οταν πληκτρολογω *#*#7378423#*#* δεν γινετε τιποτα και 2. στην σελιδα που δινεις για τον κωδικο απο τη sony δεν υπαρχει το συγκεκριμενο !!!! Μπορουμε να κανουμε κατι ??????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

δεν μπορώ να ξεκινήσω θέμα γι' αυτό και ζητάω βοήθεια από εδώ.

Κατέχω ένα Sony Xperia L (Android 4.2.2) και το έκανα root πριν δυο μήνες. Μετά το root έκανε επανεκκινήσεις χωρίς λόγο μέχρι και 35 φορές καθημερινώς. Το έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και συνήλθε πλήρως. Πρόσφατα ανακάλυψα το δεύτερο ελάττωμα που προέκυψε από το root. Δεν μπορώ να μπω στο internet μέσω δεδομένων. Ενώ έχω Mb και (φαινομενικά) σωστό APN, πατάω την ενεργοποίηση σύνδεσης μέσω δεδομένων και απλά δεν μπαίνει ποτέ. Διάβασα διάφορα περί απορρύθμισης της rom αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...