Jump to content

Xperia : Ξεκλείδωμα bootloader στα XPERIA χωρίς καλώδια. (SONY WAY)


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσοχή με το ξεκλείδωμα του bootloader το κινητό κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πάρτε αντίγραφο των δεδομένων σας πριν το κάντε.

 

Μια και όλοι λίγο πολύ το ψάχνουμε και ο τρόπος με τα καλωδιακά δεν είναι και εύκολα προσβάσιμος σε όλους εδώ θα παρουσιάσουμε έναν οδηγό για ξεκλείδωμα του bootloader χωρίς ζογκλερικά κόλπα.

 

Για να κάνουμε την διαδικασία το κινητό πρέπει να είναι ήδη root.

 

Για να βεβαιωθούμε ότι το μπορούμε να το ξεκλειδώσουμε κάνουμε την εξής διαδικασία. Στον dialer της συσκευής μας γράφουμε *#*#7378423#*#* και μας ανοίγει το service menu. Στην συνέχεια πάμε Service info > Configuration > Rooting Status αν λέει yes μπορούμε να προχωρήσουμε αν όχι ρουτάρουμε και επιστρέφουμε.

 

Ας δούμε τώρα τα αρχεία που πρέπει να κατεβάσουμε στο Pc μας για να κάνουμε την δουλειά.

 

Καταρχήν πρέπει το pc μας να έχει java. Αν δεν έχετε την περνάτε από εδώ.

Μετά κατεβάζουμε το Android SDK από εδώ

Τέλος πρέπει να κατεβάσουμε τον driver για το κινητό από εδώ.

Για 64bit windows κατεβάζουμε αυτόν εδώ τον driver Η παρακάτω διαδικασία έχει γίνει με Xp x86 οι διαφορές που έχει η διαδικασία για τα 7 και Visa Χ64 θα αναφέρεται σε παρενθέσεις όπου χρειάζεται και με πράσινα γράμματα.

 

Αφού λοιπών έχουμε κατεβάσει όλα τα αρχεία μας κάνουμε εγκατάσταση το Android SDK (installer_r18-windows.exe). Όταν η εγκατάσταση ολοκληρωθεί τρέχουμε το πρόγραμμα (SDK Manager) και επιλέγουμε να κατέβουν τα πακέτα Android SDK tools V.19, Android SDK platform tools V.11 και από τα Extras το Google USB Driver Αυτά είναι τα απαραίτητα δεν χρειάζεται να κατεβάσετε κάτι άλλο.

Στην συνέχεια αποσυμπιέζουμε το δεύτερο αρχείο που έχουμε κατεβάσει και παίρνουμε το αρχείο του driver (android_winusb.inf) και το αντιγράφουμε στον φάκελο C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver. Στην ερώτηση αν θέλουμε να κάνουμε αντικατάσταση απαντάμε ναι. (Για windows X64 παρακάμπτουμε αυτή την διαδικασία)

 

Αφού κάνουμε αυτά πάμε σε αυτή την σελίδα και ακολουθούμε τις οδηγίες για να μας δώσει τον κωδικό που θα χρειαστούμε για να ξεκλειδώσουμε τον κωδικό. Το imei που μας ζητάει το βρίσκουμε γράφοντας *#06# στον dialer. Ο αριθμός που ζητάει έχει 14 νούμερα το imei είναι 15 απλά δεν γράφουμε το τελευταίο ψηφίο στην φόρμα. Αντιγράφουμε κάπου τον κωδικό που μας δίνει και προχωράμε στο επόμενο βήμα.

 

Κλείνουμε το κινητό συνδέουμε το καλώδιο USB στον υπολογιστή και στην συνέχεια συνδέουμε το usb στο κινητό πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο που χρειάζεται ανάλογα με το κινητό. Το Menu για arc, arc S, neo, neo V, pro, το Search button για Xperia™ PLAY και το Volume up για mini, mini pro, ray, active, Live with Walkman™, S. Θα ανοίξει το ενδεικτικό led με μπλε χρώμα. Στην συνέχεια τα windows θα ψάξουν για driver, δεν θα βρουν on line και πρέπει εμείς χειροκίνητα να του δείξουμε να εγκαταστήσει τον android_winusb.inf από τον φάκελο C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver. Όταν το βρει θα μας βγάλει δύο επιλογές εμείς θα διαλέξουμε Android Boot loader. (Για windows χ64 θα κάνουμε αποσυμπίεση το αρχείο drivers και δείχνουμε στα windows να κάνουνε εγκατάσταση από αυτόν τον φάκελο)

 

Θεωρητικά είμαστε έτοιμοι για ξεκλείδωμα ένα restart όμως δεν βλάπτει καλού κακού.

 

Ανοίγουμε μια κονσόλα dos Accessories -> Command Prompt και πληκτρολογούμε την εξής εντολή:

cd C:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools

(για windows Χ64 η εντολή είναι cd C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools)

Ο κέρνελ θα μας δείξει την διαδρομή που του βάλαμε στην συνέχεια δίνουμε την εντολή fastboot -i 0x0fce getvar version για να δούμε αν ανταποκρίνεται το τηλέφωνο, λογικά θα μας δώσει απάντηση version X.X total time: x.xxx s, προχωράμε και του δίνουμε την εντολή για ξεκλείδωμα.

Γράφουμε fastboot -i 0x0fce oem unlock 0xKEY (όπου KEY είναι ο κωδικός που έχουμε πάρει από την SONY).

 

Το κινητό μας πια είναι ξεκλείδωτο και μπορούμε να περάσουμε ότι θέλουμε μέσα.

 

Προσοχή όλη η διαδικασία γίνεται με δικιά σας ευθύνη.

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οταν συνδεω το κινητο στον υπολογιστη και παταω ταυτοχρονα το home button δεν μου βγαζει στον υπολογιστη να αναζητησω drivers..για την ακριβεια δεν δειχνει τιποτα,απλα μετα απο λιγο κλεινει και ξανανοιγει δειχνωντας μου οτι φορτιζει η μπαταρια...τι συμβαινει ακριβως κανω κατι λαθος?
Link to comment
Share on other sites

οταν συνδεω το κινητο στον υπολογιστη και παταω ταυτοχρονα το home button δεν μου βγαζει στον υπολογιστη να αναζητησω drivers..για την ακριβεια δεν δειχνει τιποτα,απλα μετα απο λιγο κλεινει και ξανανοιγει δειχνωντας μου οτι φορτιζει η μπαταρια...τι συμβαινει ακριβως κανω κατι λαθος?

 

Ποιο κινητό έχεις;

 

Κλείνουμε το κινητό συνδέουμε το καλώδιο USB στον υπολογιστή και στην συνέχεια συνδέουμε το usb στο κινητό πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο που χρειάζεται ανάλογα με το κινητό. Το Menu για arc, arc S, neo, neo V, pro, το Search button για Xperia™ PLAY και το Volume up για mini, mini pro, ray, active, Live with Walkman™, S.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη το βρηκα το προηγουμενο..παταγα λαθος κουμπι,συγχυσα το menu με το home button για αυτο δε εκανε τιποτα!xD

βεβαια τωρα που εχω προχορισει με τον οδηγο σου και εχω φτασει εκει μου αναζητας drivers χειροκινητα απο τον υπολογιστη, πηγαινω στον φακελο που λες να αποθηκευσω το android_winusb.inf(C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver) παταω επομενο για να βρει το προγραμμα οδηγησης και λεει πως δεν βρησκει τιποτα...καμια ιδεα?

Edited by morfvox
Link to comment
Share on other sites

Ενταξη το βρηκα το προηγουμενο..παταγα λαθος κουμπι,συγχυσα το menu με το home button για αυτο δε εκανε τιποτα!xD

βεβαια τωρα που εχω προχορισει με τον οδηγο σου και εχω φτασει εκει μου αναζητας drivers χειροκινητα απο τον υπολογιστη, πηγαινω στον φακελο που λες να αποθηκευσω το android_winusb.inf(C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver) παταω επομενο για να βρει το προγραμμα οδηγησης και λεει πως δεν βρησκει τιποτα...καμια ιδεα?

 

Όταν συνδέεις το κινητό ανάβει μπλε το ενδεικτικό φωτάκι; Τι windows τρέχεις;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ναι ολα κομπλε με το φωτακι..!

Windows 7 home premium 32-bit

 

Χμ δοκίμασε το πακέτο των οδηγών που έχω για τα 64 bit από εκεί λογικά θα στο περάσει.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος οδηγός :-) πολύ αναλυτικός για όλους !!! +1

 

mv_b,ναι χάνονται τα DRM Keys

Edited by DanisCrafter
Update

Phone: Sony Xperia Mini

ROM: AndroGreekROM [bETA]

Recovery: ClockModWork

Kernel: Rage Kernel v2.9

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με το ξεκλείδωμα του bootloader το κινητό κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πάρτε αντίγραφο των δεδομένων σας πριν το κάντε.

 

Μια και όλοι λίγο πολύ το ψάχνουμε και ο τρόπος με τα καλωδιακά δεν είναι και εύκολα προσβάσιμος σε όλους εδώ θα παρουσιάσουμε έναν οδηγό για ξεκλείδωμα του bootloader χωρίς ζογκλερικά κόλπα.

 

Για να κάνουμε την διαδικασία το κινητό πρέπει να είναι ήδη root.

 

Για να βεβαιωθούμε ότι το μπορούμε να το ξεκλειδώσουμε κάνουμε την εξής διαδικασία. Στον dialer της συσκευής μας γράφουμε *#*#7378423#*#* και μας ανοίγει το service menu. Στην συνέχεια πάμε Service info > Configuration > Rooting Status αν λέει yes μπορούμε να προχωρήσουμε αν όχι ρουτάρουμε και επιστρέφουμε.

 

Ας δούμε τώρα τα αρχεία που πρέπει να κατεβάσουμε στο Pc μας για να κάνουμε την δουλειά.

 

Καταρχήν πρέπει το pc μας να έχει java. Αν δεν έχετε την περνάτε από εδώ.

Μετά κατεβάζουμε το Android SDK από εδώ

Τέλος πρέπει να κατεβάσουμε τον driver για το κινητό από εδώ.

Για 64bit windows κατεβάζουμε αυτόν εδώ τον driver Η παρακάτω διαδικασία έχει γίνει με Xp x86 οι διαφορές που έχει η διαδικασία για τα 7 και Visa Χ64 θα αναφέρεται σε παρενθέσεις όπου χρειάζεται και με πράσινα γράμματα.

 

Αφού λοιπών έχουμε κατεβάσει όλα τα αρχεία μας κάνουμε εγκατάσταση το Android SDK (installer_r18-windows.exe). Όταν η εγκατάσταση ολοκληρωθεί τρέχουμε το πρόγραμμα (SDK Manager) και επιλέγουμε να κατέβουν τα πακέτα Android SDK tools V.19, Android SDK platform tools V.11 και από τα Extras το Google USB Driver Αυτά είναι τα απαραίτητα δεν χρειάζεται να κατεβάσετε κάτι άλλο.

Στην συνέχεια αποσυμπιέζουμε το δεύτερο αρχείο που έχουμε κατεβάσει και παίρνουμε το αρχείο του driver (android_winusb.inf) και το αντιγράφουμε στον φάκελο C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver. Στην ερώτηση αν θέλουμε να κάνουμε αντικατάσταση απαντάμε ναι. (Για windows X64 παρακάμπτουμε αυτή την διαδικασία)

 

Αφού κάνουμε αυτά πάμε σε αυτή την σελίδα και ακολουθούμε τις οδηγίες για να μας δώσει τον κωδικό που θα χρειαστούμε για να ξεκλειδώσουμε τον κωδικό. Το imei που μας ζητάει το βρίσκουμε γράφοντας *#06# στον dialer. Ο αριθμός που ζητάει έχει 14 νούμερα το imei είναι 15 απλά δεν γράφουμε το τελευταίο ψηφίο στην φόρμα. Αντιγράφουμε κάπου τον κωδικό που μας δίνει και προχωράμε στο επόμενο βήμα.

 

Κλείνουμε το κινητό συνδέουμε το καλώδιο USB στον υπολογιστή και στην συνέχεια συνδέουμε το usb στο κινητό πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο που χρειάζεται ανάλογα με το κινητό. Το Menu για arc, arc S, neo, neo V, pro, το Search button για Xperia™ PLAY και το Volume up για mini, mini pro, ray, active, Live with Walkman™, S. Θα ανοίξει το ενδεικτικό led με μπλε χρώμα. Στην συνέχεια τα windows θα ψάξουν για driver, δεν θα βρουν on line και πρέπει εμείς χειροκίνητα να του δείξουμε να εγκαταστήσει τον android_winusb.inf από τον φάκελο C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver. Όταν το βρει θα μας βγάλει δύο επιλογές εμείς θα διαλέξουμε Android Boot loader. (Για windows χ64 θα κάνουμε αποσυμπίεση το αρχείο drivers και δείχνουμε στα windows να κάνουνε εγκατάσταση από αυτόν τον φάκελο)

 

Θεωρητικά είμαστε έτοιμοι για ξεκλείδωμα ένα restart όμως δεν βλάπτει καλού κακού.

 

Ανοίγουμε μια κονσόλα dos Accessories -> Command Prompt και πληκτρολογούμε την εξής εντολή:

cd C:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools

(για windows Χ64 η εντολή είναι cd C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools)

Ο κέρνελ θα μας δείξει την διαδρομή που του βάλαμε στην συνέχεια δίνουμε την εντολή fastboot -i 0x0fce getvar version για να δούμε αν ανταποκρίνεται το τηλέφωνο, λογικά θα μας δώσει απάντηση version X.X total time: x.xxx s, προχωράμε και του δίνουμε την εντολή για ξεκλείδωμα.

Γράφουμε fastboot -i 0x0fce oem unlock 0xKEY (όπου KEY είναι ο κωδικός που έχουμε πάρει από την SONY).

 

Το κινητό μας πια είναι ξεκλείδωτο και μπορούμε να περάσουμε ότι θέλουμε μέσα.

 

Προσοχή όλη η διαδικασία γίνεται με δικιά σας ευθύνη.

ερωτηση, αυτος ο οδηγος ισχυει και για ics 4 0 4,και xperia arc?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 2, ο οδηγός είναι και για τα τηλέφωνα που είναι μετά από την "ιδιαίτερη" εβδομάδα; Αναφέρομαι σε Χ8 κλπ, που παθαίνουν hard brick
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 2, ο οδηγός είναι και για τα τηλέφωνα που είναι μετά από την "ιδιαίτερη" εβδομάδα; Αναφέρομαι σε Χ8 κλπ, που παθαίνουν hard brick

 

 

Supported phones

 

Please note! It will only be possible to unlock the boot loader for certain releases of the following phone models.

 

Sony Ericsson Xperia™ PLAY

Sony Ericsson Xperia™ arc

Sony Ericsson Xperia™ arc S

Sony Ericsson Xperia™ neo

Sony Ericsson Xperia™ neo V

Sony Ericsson Xperia™ pro

Sony Ericsson Xperia™ mini

Sony Ericsson Xperia ™ mini pro

Sony Ericsson Xperia™ ray

Sony Ericsson Xperia™ active

Sony Ericsson Live with Walkman™

Sony Xperia™ S

Sony Xperia™ P

Sony Xperia™ U

Sony Xperia™ sola

 

Από εδώ

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

εχω φτασει μεχρι αυτο το σημειο "Ο κέρνελ θα μας δείξει την διαδρομή που του βάλαμε στην συνέχεια δίνουμε την εντολή fastboot -i 0x0fce getvar version για να δούμε αν ανταποκρίνεται το τηλέφωνο" αλλα λεει "waiting for device" για πολλη ωρα και δεν προχωραει...γιατι γινεται αυτο?

Edited by dimitriskatom
Link to comment
Share on other sites

root ειμαι γιατι εδω Service info > Configuration > Rooting Status λεει yes!οποτε το προβλημα μου ειναι οπως ειπες και εσυ οτι κατι δεν εχω κανει καλα με τους drivers...εδω σ αυτο το σημειο "Στην συνέχεια τα windows θα ψάξουν για driver, δεν θα βρουν on line και πρέπει εμείς χειροκίνητα να του δείξουμε να εγκαταστήσει τον android_winusb.inf από τον φάκελο C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver. Όταν το βρει θα μας βγάλει δύο επιλογές εμείς θα διαλέξουμε Android Boot loader." μου βγαζει το μηνυμα οτι δεν βρισκει drivers και παω Computer>System Propetries>Device Manager επιλεγω να κανει εγκατασταση απο αυτο το φακελο που λες αλλα δεν μου βγαζει αυτη την επιλογη για να πατησω Android Boot loader...επισης οταν παταω να ψαξει C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver στο usb_driver διχνει μονο τους υποφακελους που περιεχει και οχι αυτο αρχειακι...μηπως ειναι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

εχω windows 7 ultimate 32-bit...θα δοκιμασω και απο το λαπτοπ να δω αν μπορω να κανω δουλεια και βλεπουμε..
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν κανω unlock το sola

αν χρειαστει να το παω για service και το εχω επαναφερει σε εργοστασιακη κατασταση

με καλυβει η εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά προσπαθώ να ξεκλειδώσω τους bootloaders και στο βήμα που συνδέω το τηλέφωνο μου το αναγνωρίζει ως S1Boot fastboot όπου στην αναζήτηση λογιστικού προγράμματος βρίσκει το Αndroid original ADB interface. Τι μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Edited by PCIFIAS
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Παιδιά προσπαθώ να ξεκλειδώσω τους bootloaders και στο βήμα που συνδέω το τηλέφωνο μου το αναγνωρίζει ως S1Boot fastboot όπου στην αναζήτηση λογιστικού προγράμματος βρίσκει το Αndroid original ADB interface. Τι μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

καλησπερα στο ιδιο σημειο σταματω και γω. εχεις βγαλει ακρη??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...