Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι αποδεικνύει; Φαίνεται πως δεν διαβάζεις ούτε αυτά που γράφουν οι άλλοι, τα οποία παραθέτεις μάλιστα.

Από τα παραπάνω διακρίνονται ξεκάθαρα οι φράσεις, ώρες αιχμής και τουριστική περιοχή. Από πότε η μείωση ταχύτητας που προκαλεί η κίνηση στο δίκτυο βαφτίζεται κόφτης;

Πολύ μου αρέσουν κάτι τέτοιες μέθοδοι για να αποδεικνύουμε πράγματα....

 

Έχω βάλει την κάρτα προς το παρόν στο προηγούμενό μου κινητο mi 6, μέχρι να πάρω mifi. Το wifi calling λειτουργεί κανονικά. Ανεβάζω ss σε λίγο.

To wifi calling στην εικόνα σου είναι σε κάρτα vodafone ή άλλου παρόχου; Ρωτάω γιατί vowifi2 και εδώ στην συζήτηση νομίζω είχες πει πως ήταν η vodafone κάρτα στο 1ο slot. Έχεις αλλάξει κάτι;

 

Sent from my Galaxy S10e

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτή η κόντρα μεταξύ σας, αλλά επειδή αναφέρεστε στο ποστ μου, για μένα υπάρχει ξεκάθαρο λιμιτάρισμα της ταχύτητας του wifi on the spot κατά την διάρκεια της ημέρας στην περιοχή μου που όπως είπα είναι τουριστική.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε άλλες περιοχές και η αλήθεια είναι τον Ιούνιο δεν έβλεπα την ίδια συμπεριφορά. Ίσως από Σεπτέμβρη να εξισορροπήσει ξανά.

 

Οι ώρες αιχμής δικαιολογούν να μειωθεί η ταχύτητα, αλλά θα έπρεπε να είναι παρόμοια μείωση και στο CU.

Αργά το βράδυ και οι 2 αριθμοί μου πιάνουν 70mbps και κατά την διάρκεια της ημέρας το wifi on the spot πέφτει κάτω από 5mbps (στην πλειοψηφία των μετρήσεων ακόμα και κάτω από 3mbps) ενώ το CU κρατάει πάνω από 30mbps.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτή η κόντρα μεταξύ σας, αλλά επειδή αναφέρεστε στο ποστ μου, για μένα υπάρχει ξεκάθαρο λιμιτάρισμα της ταχύτητας του wifi on the spot κατά την διάρκεια της ημέρας στην περιοχή μου που όπως είπα είναι τουριστική.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε άλλες περιοχές και η αλήθεια είναι τον Ιούνιο δεν έβλεπα την ίδια συμπεριφορά. Ίσως από Σεπτέμβρη να εξισορροπήσει ξανά.

 

Οι ώρες αιχμής δικαιολογούν να μειωθεί η ταχύτητα, αλλά θα έπρεπε να είναι παρόμοια μείωση και στο CU.

Αργά το βράδυ και οι 2 αριθμοί μου πιάνουν 70mbps και κατά την διάρκεια της ημέρας το wifi on the spot πέφτει κάτω από 5mbps (στην πλειοψηφία των μετρήσεων ακόμα και κάτω από 3mbps) ενώ το CU κρατάει πάνω από 30mbps.

Τις 2 κάρτες τις έχεις στην ίδια συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

To wifi calling στην εικόνα σου είναι σε κάρτα vodafone ή άλλου παρόχου; Ρωτάω γιατί vowifi2 και εδώ στην συζήτηση νομίζω είχες πει πως ήταν η vodafone κάρτα στο 1ο slot. Έχεις αλλάξει κάτι;

 

Δείχνει ενεργό και στις 2 sim.

Στο 1o slot έχω vodafone και στο 2o cosmote.

Η απεικόνιση που έχει διαλέξει η vodafone είναι ένα ακουστικό να εκπέμπει σήμα και έχει την ένδειξη 1 δεξιά της για να δηλώσει την 1η sim.

Η απεικόνιση που έχει διαλέξει η cosmote είναι το λεκτικό "VoWiFi" και έχει την ένδειξη 2 δεξιά της για να δηλώσει τη 2η sim.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ενεργό και στις 2 sim.

 

Στο 1o slot έχω vodafone και στο 2o cosmote.

 

Η απεικόνιση που έχει διαλέξει η vodafone είναι ένα ακουστικό να εκπέμπει σήμα και έχει την ένδειξη 1 δεξιά της για να δηλώσει την 1η sim.

 

Η απεικόνιση που έχει διαλέξει η cosmote είναι το λεκτικό "VoWiFi" και έχει την ένδειξη 2 δεξιά της για να δηλώσει τη 2η sim.

Κατάλαβα. Λίγο μπέρδεμα, αλλά οκ. Με έβαλε σε σκέψεις αυτό και έκανα την εξής δοκιμή. Έβαλα την κάρτα του giga wifi ots στο S10, έκανα hotspot, και συνδέθηκα με το A40 που έχω μέσα τις κάρτες what's up και cu(ευτυχώς τώρα κανένα πρόβλημα με τη σύνδεση, άρα δεν κόβει το tethering). Και σε αυτήν την περίπτωση, πάλι έχω vowifi μόνο στην cosmote και στο cu τίποτα. Ότι μου έκανε και με τα tp link. Μήπως η συσκευή σου "φταίει" σκέφτομαι και είναι ικανή να παρακάμψει κάποιους περιορισμούς του παρόχου με το λειτουργικό που φοράει. Νομίζω στο άλλο νήμα δεν λέγαμε ότι βγάζει και ένδειξη volte στη Vodafone;

 

 

Sent from my Galaxy A40

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έκανα επεξεργασία για να φαίνεται καλύτερα.

Όταν κλείνω το WiFi, έχω στην 1η sim ένδειξη 4G και στη 2η VoLTE.

Επίσης η vodafone κάρτα μου είναι cu. Στο mi 6 έχω φλασάρει los 17.1, αλλά είχα ενεργοποιήσει το wifi calling από την αρχή που είχε miui και δεν ξανασχοληθηκα. Μου κάνει εντύπωση που σου επιτρέπει μόνο από ένα σλοτ το wifi calling... Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις θέσεις στις sim?

b1fd542bc22ccf8a6904c2b9e1925b1d.jpg

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω δοκιμάσει και αυτό. Αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο. Το τηλέφωνο υποστηρίζει dual volte/vowifi natively. Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση, γιατί δεν είναι ότι κόβει το wifi calling γενικά (δε θα μπορούσε πιστεύω) αλλά μόνο στην Vodafone. Και το ίδιο να γίνεται από 3 διαφορετικές συσκευές που μπήκε η κάρτα που βγάζει το wifi. Αν είχε κανείς άλλος συσκευή που υποστηρίζει wifi calling και internet από την sim του θέματος, θα βοηθούσε να μας έδινε feedback για το αν μπορεί να αναπαραχθεί το ίδιο θέμα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτή η κόντρα μεταξύ σας, αλλά επειδή αναφέρεστε στο ποστ μου, για μένα υπάρχει ξεκάθαρο λιμιτάρισμα της ταχύτητας του wifi on the spot κατά την διάρκεια της ημέρας στην περιοχή μου που όπως είπα είναι τουριστική.

 

Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε άλλες περιοχές και η αλήθεια είναι τον Ιούνιο δεν έβλεπα την ίδια συμπεριφορά. Ίσως από Σεπτέμβρη να εξισορροπήσει ξανά.

 

 

 

Οι ώρες αιχμής δικαιολογούν να μειωθεί η ταχύτητα, αλλά θα έπρεπε να είναι παρόμοια μείωση και στο CU.

 

Αργά το βράδυ και οι 2 αριθμοί μου πιάνουν 70mbps και κατά την διάρκεια της ημέρας το wifi on the spot πέφτει κάτω από 5mbps (στην πλειοψηφία των μετρήσεων ακόμα και κάτω από 3mbps) ενώ το CU κρατάει πάνω από 30mbps.

Συμφωνώ με τα παραπάνω!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω δοκιμάσει και αυτό. Αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο. Το τηλέφωνο υποστηρίζει dual volte/vowifi natively. Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση, γιατί δεν είναι ότι κόβει το wifi calling γενικά (δε θα μπορούσε πιστεύω) αλλά μόνο στην Vodafone

Ίσως το hotspot να στέλνει hotspot flag και τα κινητά να μην το χρησιμοποιούν για wifi calling.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και οι άλλες 2 συσκευές; (4G router/3G mifi). Και στην cosmote από την άλλη γιατί παίζει κανονικά; Αν ήταν θέμα κινητού δηλαδή, λογικά θα το έκοβε εντελώς.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ λογικό, μπράβο. Αφού έχει διαφορετικό apn από τα υπόλοιπα νούμερα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι είχανε βρει τα παιδιά δυο APN, το ένα ήταν το προεπιλεγμένο και το αλλο που επέτρεπε το hotspot από κινητά. Έχεις δοκιμάσει και τα 2 στο mifi σου;
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο το σκέτο internet. Υπάρχει και άλλο; Με το internet.vodafone.gr δεν συνδέεται, πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο τελικά, δεν είναι ξεχωριστό APN αλλά ρύθμιση. Αν όντως το κόβει το APN, δεν μπορείς να κανεις τίποτα.

 

Σωστά! Άρα συνοψίζοντας για να κάνουμε hotspot από το κινητό βάζουμε

 

apn : internet

User name : user

Password : pass

Τύπος MVNO : SPN

Τιμή MVNO : Vodafone GR

 

 

Ίσως να παίζει ρόλο και το ipv4/6, επειδή στα κινητά συνήθως οι IP είναι ΝΑΤ (δηλαδή την ίδια IP χρησιμοποιούν πολλοί συνδρομητές) να το κόβει το δίκτυο της άλλης εταιρίας (αυτής δηλαδή που το κινητό θέλει το vowifi). Ανάλογα το κινητό ίσως να έχει επιλογή μόνο IPv6 στις ρυθμίσεις APN, δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα το πρωι,πηρα καρτουλα,δεν πληρωσα τιποτα,μεσα σε μια ωρα εγινε η συνδεση,αφησα μονο την λεξη internet,εβαλα 40 γιγα,ετοιμος..και 4 g απευθειας...τοσο απλα ηταν.:D

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι έχει ειπωθεί, αν δεν σας κάνει κόπο απαντήστε: Πώς βλέπουμε από αγορασμένο πακέτο τι έχει μείνει; Στο http://services.vodafone.gr/services/myvmb/landing.action βλέπω σταθερά κολλημένα 40492 MB από τα 40960 ενώ έχω κάνω αρκετή χρήση, στο My Vodafone δείχνει μόνο το (ξοδεμένο) αρχικό πακετάκι των 200 ΜΒ. Στο router έχω μια ένδειξη αλλά δεν την εμπιστεύομαι.
Link to comment
Share on other sites

Στη σωστή σελίδα μπαίνεις. Σε λίγη ώρα θα ενημερωθεί η κατανάλωση μάλλον.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Έκανα ένα restart το router και ενημερώθηκε αμέσως. Καταναλώνω φαίνεται λιγότερα από όσα υπολόγιζα :) Το καλό είναι που συμβαδίζει με τα στατιστικά του router.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Μια τέτοια καρτουλα που είδα στο site την παίρνεις από καταστημα?

Τι στοιχίζει και πόσα gb έχει μέσα?

 

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την πέρνεις από κατάστημα Vodafone.

Στοιχίζει μηδέν ευρώ και έχει 200 δωρεάν ΜΒ κάθε μήνα. Στην συνέχεια αγοράζεις 10GB με 4,99 ευρώ ή 40GB με 9,99 ευρώ για 30 ημέρες.

Μέχρι 4 πακέτα τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Την πέρνεις από κατάστημα Vodafone.

Στοιχίζει μηδέν ευρώ και έχει 200 δωρεάν ΜΒ κάθε μήνα. Στην συνέχεια αγοράζεις 10GB με 4,99 ευρώ ή 40GB με 9,99 ευρώ για 30 ημέρες.

Μέχρι 4 πακέτα τον μήνα.

Ευχαριστω πολύ για την πληροφορία. Πολύ καλή προσφορά. Και θέλεις ανανέωση κάθε μήνα ή 2 μηνο ή παίζει σαν σύνδεση και δεν λήγει ποτέ?

 

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται τυπικά για συμβόλαιο με ετήσια διάρκεια , μηδενικό πάγιο , και δικαίωμα καταγγελίας χωρίς ποινή οποτεδήποτε.

Οπότε δεν χρειάζεται ανανέωση κάθε δίμηνο. Ανανέωση δεν είναι εφικτή. Αγοράζεις το πακέτο και σου έρχεται ο λογαριασμός αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.sms μπορουμε να στειλουμε απο αυτη την καρτα ;

 

Οχι δεν μπορεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...