Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

στο touchpal στην ελληνικη γλωσσα, εχοντας τη διαταξη Τ12, γινεται να μπουν τα γραμματα σε αλφαβητικη σειρα; δηλαδη στο 2 να ειναι τα ΑΒΓ και οχι ΑΒΨ, κλπ.

 

Δυστυχώς όχι. Τους είχα στείλει email αλλά με γράψανε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Τους είχα στείλει email αλλά με γράψανε.

 

ελπιζω να διορθωθει στην επομενη ενημερωση, που λενε πως θα προστεθει ξανα η ελληνικη γλωσσα. προσωπικα χρησιμοποιω το κλασσικο qwerty εχοντας το swype, αλλα στο touchpal ισως με βολευε να γραφω πιο γρηγορα αυτη η διαταξη.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πάντως πως θα αρχίσω να διαλέγω πληκτρολόγια που τα πάνε χάλια με τις προβλέψεις, μιλάμε για ΤΟ γέλιο που έχει να πέσει..!

 

Απόδειξη..: http://m.lifo.gr/team/bitsandpieces/41220

 

:lol:

 

Υπάρχει και σελίδα στο facebook.. Ο κορρέκτορας! Πολύ γέλιο!

 

Πάντως αυτό που με το SwiftKey και το Viber θέλουν τόσο καιρό να το διορθώσουν με ξεπερνάει! Είναι το μοναδικό πληκτρολόγιο που έχει πρόβλημα. Από εκεί ξεκίνησε και δοκίμασα το TouchPal. Όχι ότι είναι σημαντικό αλλά είναι λίγο που μου αρέσει να δουλεύουν όλα σωστά!!

Επίσης μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση το πόσο λίγη ram δεσμεύει. Max μέχρι 28 το έξω δει.

Φυσικά δεν έχει πρόβλημα μνήμης το Note αλλά όπως έχω ξαναπεί εκτιμώ πολύ τις εφαρμογές που γράφονται σωστά και δουλεύουν με τα λίγα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που με το SwiftKey και το Viber θέλουν τόσο καιρό να το διορθώσουν με ξεπερνάει! Είναι το μοναδικό πληκτρολόγιο που έχει πρόβλημα. Από εκεί ξεκίνησε και δοκίμασα το TouchPal. Όχι ότι είναι σημαντικό αλλά είναι λίγο που μου αρέσει να δουλεύουν όλα σωστά!!

Επίσης μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση το πόσο λίγη ram δεσμεύει. Max μέχρι 28 το έξω δει.

Φυσικά δεν έχει πρόβλημα μνήμης το Note αλλά όπως έχω ξαναπεί εκτιμώ πολύ τις εφαρμογές που γράφονται σωστά και δουλεύουν με τα λίγα.

 

Όντως αυτό με τη συνεργασία των δυο εφαρμογών (SwiftKey - viber) είναι απορίας άξιο πως δεν το διόρθωσαν ακόμα, δεν έχει έρθει και update όμως απ'τη στιγμή που το αναφέραμε εδώ τουλάχιστον.. αν και προσωπικά δεν ελπίζω ότι θα φτιάξει πάντως, το κατατάσσω στα ανεξήγητα φαινόμενα αυτό!

(για όσους δεν ξέρουν για τι πράγμα μιλάμε, το Swiftkey δεν μπορεί να βάλει στα μηνύματα τα καινούργια emoticons του Viber.) ;)

 

Πολύ ενδιαφέρον κι αυτό που είπες για τη ram που δεσμεύει το TouchPal, έχω κάνει πολλές φορές την απόπειρα να το κατεβάσω σήμερα για δοκιμή αλλά όλο κάπου κολλούσα και ταυτόχρονα σκεφτόμουν πόσο έχω βολευτεί το Swiftkey, αύριο νομίζω θα του δώσω την ευκαιρία όμως.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσεις την πρόβλεψη στα μηνύματα και γράφεις με τον παραδοσιακό τρόπο οπότε και αποφεύγεις τους τόνους που δημιουργούν το πρόβλημα - εννοείται πως έχεις ενεργοποιήσει το αλφάβητο GSM στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων - γράφεις κανονικά με 160 χαρακτήρες.

 

Σε ics 4.0.4 με την στοκ εφαρμογη δεν βρισκω καπου στις ρυθμισεις αυτο που λες για αλφαβητο GSM,ειλικρινα το μονο ψεγαδι του touchpal ειναι οι 160 χαρακτηρες,επισης δε θελω να φυγω απ τη στοκ εφαρμογη γιατι ειναι η μονη αξιοπιστη που χω καταληξει για το dual sim κινητο μου,

πως μπορω να εχω 160 χαρακτηρες ρε γμτ:(

Link to comment
Share on other sites

Σε ics 4.0.4 με την στοκ εφαρμογη δεν βρισκω καπου στις ρυθμισεις αυτο που λες για αλφαβητο GSM,ειλικρινα το μονο ψεγαδι του touchpal ειναι οι 160 χαρακτηρες,επισης δε θελω να φυγω απ τη στοκ εφαρμογη γιατι ειναι η μονη αξιοπιστη που χω καταληξει για το dual sim κινητο μου,

πως μπορω να εχω 160 χαρακτηρες ρε γμτ:(

 

Αν μπεις στα μηνύματα και επιλέξεις "ρυθμίσεις" κάπου θα βρεις λογικά το "εισαγωγή λειτουργίας".. είμαι με jelly bean τώρα αλλά λογικά κάπως έτσι θα το έχει και η ics αν θυμάμαι καλά.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στα μηνύματα και επιλέξεις "ρυθμίσεις" κάπου θα βρεις λογικά το "εισαγωγή λειτουργίας".. είμαι με jelly bean τώρα αλλά λογικά κάπως έτσι θα το έχει και η ics αν θυμάμαι καλά.. :)

 

Δεν υπαρχει το 'εισαγωγη λειτουργιας' πουθενα.Υπαρχει μονο κατι στις ρυθμισεις για ΜΜΣ ομως που εχει 3 επιλογες

Ελευθερη λειτουργια

Περιορισμενη

Με προειδοποιηση

δε νομιζω να ναι αυτο

 

Επισης με το touchpal,με την αναβαθμιση την τελευταια ,στην προβολη των γραμματων ανα 3αδες ,οπως στα παλια κινητα, δεν τα χει συνεχομενα τα γραμματα πχ ΑΒΓ ΔΕΖ αλλα μπερδεμενα,σας το χει και σας ετσι?

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα του TouchPal και κανενός πληκτρολογίου γενικά. Είναι θέμα της stock εφαρμογής μηνυμάτων. Επειδή δεν μπορεί να διαχειριστεί τα τονισμένα (να αφαιρέσει αυτόματα τους τόνους) γι' αυτό δεν σε αφήνει να γράψεις 160. Τα stock πληκτρολόγια συνήθως γυρνάνε αυτόματα σε μονιμα κεφαλαία και άτονα οπότε γράφεις χωρίς πρόβλημα.

Η επιλογή είναι στις ρυθμίσεις μηνυμάτων και ανάλογα την εταιρεία μπορεί να το δεις ως "Strip unicode", "Εισαγωγή λειτουργίας" ή ό,τι άλλο τους έχει φανεί.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που ταλαιπωρω με οφφτοπικ,αλλα καποια πληκτρολογια οπως το Greek keyboard η το Multiling και αλλα εχουν τη δυνατοτητα απο μονα τους να διαμορφωνουν το μηνυμα σε 160 χαρακτηρες,φανταζομαι υπαρχουν κι αλλα,ομως κανενα απ αυτα δε φτανει τα μεγαθηρια στην ποιοτητα.Γι αυτο και προσπαθω να βρω λυση μεσω εφαρμογης κι οχι πληκτρολογιου.

Οφφτοπικ:στις ρυθμισεις σμσ μου εχει τις εξης επιλογες

Αιτημα αναφ. παραδοσης

Διαχειρηση μηνυματων της καρτας

Επεξεργ. γρηγορου κειμενου

Κεντρο υπηρεσιας ΣΜΣ

Θεση ποθηκευσης ΣΜΣ τιποτε αλλο

στο ΜΜΣ μονο αυτο που αναφερω πιο πανω.

Και ενα αλλο πιο κατω λεει Εκπομπη κυψελης(δεν ξερω τι ειναι Κατι για ρυθμισεις γλωσσας και καναλιου)

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργ. γρηγορου κειμενου

 

Αν μπεις εδώ τι επιλογές σου δίνει; Μην ψάχνεσαι στα mms, στις ρυθμίσεις για τα sms θα το βρεις (πάει καιρός που δούλεψα με ics και δεν θυμάμαι γρι..) :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ics 4.0.4 με την στοκ εφαρμογη δεν βρισκω καπου στις ρυθμισεις αυτο που λες για αλφαβητο GSM,ειλικρινα το μονο ψεγαδι του touchpal ειναι οι 160 χαρακτηρες,επισης δε θελω να φυγω απ τη στοκ εφαρμογη γιατι ειναι η μονη αξιοπιστη που χω καταληξει για το dual sim κινητο μου,

πως μπορω να εχω 160 χαρακτηρες ρε γμτ:(

 

Βάλε την εφαρμογή 88sms. Βασίζεται στην stock εφαρμογή SMS. Δοκίμασε την, ίσως κάνει για δίκαρτο. Έχει επιλογή για 160 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Γίνετα να απενεργοποιησω τελείως το πληκτρολογιο της samsung?? Γιατι κάθε φορά που βαζω ως προεπιλογη το swiftkey μετά από λίγο ξαναμπαίνει το κανονικό της samsung

 

Ξερει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις??

 

Αν είσαι root, απενεργοποίησε το με titanium backup. Όμως είναι περίεργο που βγάζει το swiftkey αφού το έχεις ορίσει ως προεπιλεγμένο. Μήπως το έχεις κάνει greenify κατά λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Επισης με το touchpal,με την αναβαθμιση την τελευταια ,στην προβολη των γραμματων ανα 3αδες ,οπως στα παλια κινητα, δεν τα χει συνεχομενα τα γραμματα πχ ΑΒΓ ΔΕΖ αλλα μπερδεμενα,σας το χει και σας ετσι?

Κανείς?

Αν μπεις εδώ τι επιλογές σου δίνει; Μην ψάχνεσαι στα mms, στις ρυθμίσεις για τα sms θα το βρεις (πάει καιρός που δούλεψα με ics και δεν θυμάμαι γρι..) :)

Δεν υπαρχει κατι σχετικο πουθενα στις ρυθμισεις,γρηγορο κειμενο ειναι για να προσθετεις γρηγορα προεπιλεγμενες φρασεις

Βάλε την εφαρμογή 88sms. Βασίζεται στην stock εφαρμογή SMS. Δοκίμασε την, ίσως κάνει για δίκαρτο. Έχει επιλογή για 160 χαρακτήρες.

Δεν ειναι συμβατη με το τηλεφωνο μου

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις??

 

Μάλλον έχεις εγκαταστήσει το swiftkey στην κάρτα μνήμης. Μετέφερε το στην μνήμη του τηλεφώνου και θα παραμείνει προεπιλεγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης με το touchpal,με την αναβαθμιση την τελευταια ,στην προβολη των γραμματων ανα 3αδες ,οπως στα παλια κινητα, δεν τα χει συνεχομενα τα γραμματα πχ ΑΒΓ ΔΕΖ αλλα μπερδεμενα,σας το χει και σας ετσι?

 

Μερικά posts πιο πίσω αναφέρουμε ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα γιατί άφησα το TouchPal. Εμένα κάνει πολλά παλαβά και μου γράφει δυο φόρες την ίδια συλλαβή δεν παίρνει με την πρώτη τη λέξη.... το αφήνω πάλι....
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα γιατί άφησα το TouchPal. Εμένα κάνει πολλά παλαβά και μου γράφει δυο φόρες την ίδια συλλαβή δεν παίρνει με την πρώτη τη λέξη.... το αφήνω πάλι....

 

Εμένα τέτοια παλαβά μου κάνει το swiftkey ρε ****το.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ξανά το Swype (μου αρέσουν τα θέματα του πολύ) αλλά με βλέπω να γυρνάω στο swiftkey.....
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το πληκτρολόγιο μου.

 

Γιατί δεν μπορώ να αλλάξω κεφαλαία με πεζά γράμματα;

Γράφω μικρά με το Qwerty,μου τα κάνει κεφαλαία,με το Samsung keyboard μόνο με κεφαλαία μπορώ να γράψω.

Είναι πάντα πατημένο,στο πληκτρολόγιο Samsung. (Κίτρινο τετράγωνο)

Μπορώ να αλλάξω αυτό;

 

Επίσης, τι είναι αυτό με το κόκκινο που έχω βάλει;Αυτό το πλήκτρο δεν έχει καμία χρησιμότητα.Το πατάω και δεν κάνει τίποτα.

Είναι bug;Έχω περάσει το OMEGA στο S4,παρεμπιπτόντως.

 

Ένα άλλο ερώτημα είναι ... μπορώ να αλλάξω στο Samsung πληκτρολόγιο να διορθώνει μόνο του,όταν γράφω μια λέξη, όπως κάνει το πληκτρολόγιο QWERTY;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα πως μπορώ να περάσω το Google keyboard και στο galaxy tab 10.1 και μάλιστα, τα γράμματα μπορώ να πω πως είναι στο σωστό μέγεθος, προς το τεράστιο σε landscape!

Επανέφερα και το λεξικό μου από το Google drive και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις εγκαταστήσει το swiftkey στην κάρτα μνήμης. Μετέφερε το στην μνήμη του τηλεφώνου και θα παραμείνει προεπιλεγμένο.

 

Ηταν αδρανοποιημενο στο greenify αλλα το ενεργοποιησα αλλα τιποτα. Πως μπορω να το μεταφερω στη μνημη της συσκευης αν ειναι στη καρτα μνημης??

Link to comment
Share on other sites

Ηταν αδρανοποιημενο στο greenify αλλα το ενεργοποιησα αλλα τιποτα. Πως μπορω να το μεταφερω στη μνημη της συσκευης αν ειναι στη καρτα μνημης??

 

Από ρυθμίσεις>εφαρμογές> βρίσκεις το swiftkey και γράφει μεταφορά στην μνήμη τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

λεπον μια ενημερωση αδερφια,το Swype beta με πεταει πλεον και δεν δουλευει λεει οτι η δοκιμαστικη περιοδος εληξε,θελουν να μας τα παρουν και απο εμας που δεν το αγορασαμε ακομη
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...