Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το SwiftKey το θεωρώ μέτριο σε swipe mode. Σου βγάζει αρκετές φορές λάθος λέξεις καθώς θέλει καλή ακρίβεια στο σύρσιμο του δάχτυλου. Αρκετά καλύτερο σε αυτό το Swype.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλημερα σε ολους. λοιπον θελω να χρησιμοποιήσω ειτε το gosms ειτε το handcent αντι της βασικης εφαρμογης του android για sms. Το θεμα μου ειναι οτι στη λιστα επαφων και στα δυο προγραμματα μου εμφανιζει τις επαφες τοσο της sim οσο κ αυτες που εχω κανει sync στο google με αποτελεσμα να εμφανιζονται διπλες οι επαφες στη λιστα. αυτο που θελω ειναι να εμφανιζονται μονο οι επαφες απο το gmail μου. γινεται αυτο? ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Επειδή είμαι πολύ συχνά στο αυτοκίνητο δεν μπορώ να πληκτρολογώ συνέχεια γι αυτό και ψάχνω ένα πληκτρολόγιο που να του μιλάω στα ελληνικά κι αυτό να γράφει. Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Επειδή είμαι πολύ συχνά στο αυτοκίνητο δεν μπορώ να πληκτρολογώ συνέχεια γι αυτό και ψάχνω ένα πληκτρολόγιο που να του μιλάω στα ελληνικά κι αυτό να γράφει. Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

 

Swype beta. Θα εντυπωσιαστείς. Δεν υπάρχει στο play store. Beta.swype.com

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

θελει ιντερνετ, ομως, αν θες να του μιλας.

 

Ε ναι. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τόσο αξιόπιστο χωρίς Internet. Ίσως τα κινητά της mls να είναι χωρίς Internet. Αλλά σκέτο το πρόγραμμα που φοράνε δεν νομίζω να μπορείς το βρεις εύκολα.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Και θα μπορώ να αντικαταστήσω το stock keyboard με το swype beta;

 

Ναι κανονικά. Μέσα από τις ρυθμίσεις θέτεις το swype ως default πληκτρολόγιο. Μην ξεχάσεις να κατεβάσεις την ελληνική γλώσσα μόνο. :p

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα αλλά δεν τις πιάνει εύκολα τις λέξεις..

Για παράδειγμα όταν λέω Όλγα βγάζει την μια όλα την άλλη Πωλίνα..

Το άλλο που βλέπω είναι ότι με το πενάκι του τηλεφώνου μου δεν μπορώ να γράψω χειρόγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα αλλά δεν τις πιάνει εύκολα τις λέξεις..

Για παράδειγμα όταν λέω Όλγα βγάζει την μια όλα την άλλη Πωλίνα..

Το άλλο που βλέπω είναι ότι με το πενάκι του τηλεφώνου μου δεν μπορώ να γράψω χειρόγραφα.

Θέλει να μιλάς σχετικά αργά και καθαρά. Για χειρόγραφο, αν και έχει λειτουργία δεν συγκρίνεται ούτε για αστείο με την stock οπότε για χειρόγραφο γυρνάς στο stock keyboard.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το swype δε μ' αφήνει να κάνω update μέσω δικτύου, αλλά μόνο μέσω wifi. Ψάχνω να βρω μήπως υπάρχει καμία ρύθμιση ή επιλογή αλλά δε βλέπω κάτι. Πολύ περίεργο.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει κάποιο firewall στη συσκευή σου κι έχεις αποτρέψει την πρόσβαση της εφαρμογής στο ίντερνετ μέσω του δικτύου;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει κάποιο firewall στη συσκευή σου κι έχεις αποτρέψει την πρόσβαση της εφαρμογής στο ίντερνετ μέσω του δικτύου;

 

Όχι, δεν έχω κάτι τέτοιο.

Έκανα τα εξής, για δοκιμή. Πήγα στις ρυθμίσεις του swype, στο swype connect απενεργοποίησα το cellular data, πάω στο update, το πατάω και μου λέει να κάνω enable το cellular data. Το ενεργοποιώ πάλι και ενώ το πατάω να κάνει την ενημέρωση πάλι μου λέει you must have Wifi enabled to download.

Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα πληκτρολογιο που να εχει t9 και οσο δυνατον καλυτερο λεξικο.

Εχω βαλει: Perfect keyboard free, GO keyboard, Multiling (δεν μπορω να βρω με τιποτα οσο και αν προσπαθησα το t9)

Κανενα δεν τα παει καλα σε πολυ γνωστες λεξεις.

Οποιος εχει να προτεινει κατι καλο και δοκιμασμενο καλοδεχούμενος......

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν το γράφεις στο σχετικό θέμα 3 σειρές πιο κάτω;

Θα είχες πιστεύω λύσει το πρόβλημα αν ήδη το είχες διαβάσει το σχετικό θέμα, ειδικά στις τελευταίες σελίδες του.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να βρω κατι φιλε μου.. αν μου το ανελυες λιγο καλυτερα..!!

αυτα ττα GB και JB τι ειναι¨?? Δωσε μ λιγο τα φωτα σου...!

Link to comment
Share on other sites

GB=gingerbread

JB=jellybean και τα 2 ειναι εκδοσεις του android η GB παλιοτερη η jb πιο νεα

Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα πληκτρολογιο που να εχει t9 και οσο δυνατον καλυτερο λεξικο.

Εχω βαλει: Perfect keyboard free, GO keyboard, Multiling (δεν μπορω να βρω με τιποτα οσο και αν προσπαθησα το t9)

Κανενα δεν τα παει καλα σε πολυ γνωστες λεξεις.

Οποιος εχει να προτεινει κατι καλο και δοκιμασμενο καλοδεχούμενος......

 

Όταν λες t9 εννοείς πως θες το παραδοσιακό πληκτρολόγιο με τα νούμερα; Γιατί δεν δοκιμάζεις κάποιο full πληκτρολόγιο όπως swype ή swiftkey που είναι εξαιρετικά; νομίζω πως αν ασχοληθείς λίγο μαζί τους θα το ξεχάσεις το t9.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα στον installer του swype από το beta.swype.com, κατεβάζει το swype και μου λέει πήγαινε επίλεξε και γύρνα εδώ για τις ρυθμίσεις αλλά δεν μου το εμφανίζει στις επιλογές, έχει μόνο το στάνταρ LG Keyboard και την φωνητική πληκτρολόγηση. Τι πρέπει να κάνω;

 

Έχω LG Optimus L7.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα στον installer του swype από το beta.swype.com, κατεβάζει το swype και μου λέει πήγαινε επίλεξε και γύρνα εδώ για τις ρυθμίσεις αλλά δεν μου το εμφανίζει στις επιλογές, έχει μόνο το στάνταρ LG Keyboard και την φωνητική πληκτρολόγηση. Τι πρέπει να κάνω;

 

Έχω LG Optimus L7.

 

Πολύ περίεργο. Θα έπρεπε να σου το εμφανίζει κανονικά. Δοκίμασε να κάνεις ένα restart. Αλλιώς κάμε το ξανά εγκατάσταση.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και επανεκκίνηση και επανεγκατάσταση και τώρα μου το βγάζει κανονικά. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδία, όσοι έχετε το SwiftKey μετά από επανεκκίνηση, σας το έχει σαν προεπιλογή; Γιατί στο S3 κάθε φορά που κάνω restart μου γυρνάει στο μαμά πληκτρολόγιο και πρέπει κάθε φορά να το αλλάξω

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Έχω την εντύπωση πως αν το ξανά εγκαταστήσεις θα στρώσει.
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω κάποιο θέμα! δοκίμασε να το βγαλεις και να το ξαναβγαλεις, όπως λέει και ο/η astroholic
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...