Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με το swiftkey και έφτιαξε όταν το ξαναγύρισα στη μνήμη του τηλεφώνου (αφού απελπίστηκα και έσβησα ότι άλλη μέθοδο εισαγωγής υπήρχε στο κινητό :P).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

ρε παιδια εχω την εκδοση android 4,1,1 σε 5 ιντσες και θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει προγραμματακι για sms T-9???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το πληκτρολόγιο της συσκευής σου δεν έχει word prediction; Πολλά από τα πληκτρολόγια που αναφέρονται εδώ το κάνουν αυτό και μάλιστα καλά. Πχ swift key.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

θα μπορεσεις να με βοηθησεις λιγο καλυτερα?

 

Έκανες search στο market για t9 keyboard δηλαδή και δε βρήκες τίποτα;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

τι παραπάνω-καλύτερο προσφέρει το swiftkey (κάπως έτσι λέγεται) από το keyboard της 4.2.2 ?

 

Word prediction.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

τι παραπάνω-καλύτερο προσφέρει το swiftkey (κάπως έτσι λέγεται) από το keyboard της 4.2.2 ?

 

Έχει σίγουρα καλύτερο λεξικό.

Μπορείς να γράψεις συνεχόμενα ένα κείμενο αρκετών λέξεων χωρίς να πάρεις το δάκτυλο πάνω από την οθόνη, περνώντας πάνω από το space. Επιπλέον έχει λίγο καλύτερη ακρίβεια στην πρόβλεψη.

Κυρίως χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο της 4.2.2, αλλά που και που και το SwiftKey.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα! ξέχωρα από ζητήματα πρόβλεψεις κάτι άλλο? π.χ. από θέμα RAM είναι το ίδιο? ή είναι πιο ελαφρύ από το 4.2.2?

 

Υπάρχει trial έκδοση μπορείς να δοκιμάσεις . Τίποτα δεν είναι πιο Light όμως από native android apps.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

τι παραπάνω-καλύτερο προσφέρει το swiftkey (κάπως έτσι λέγεται) από το keyboard της 4.2.2 ?

 

Σου απάντησαν ήδη τα παιδιά ότι έχει σαφώς καλύτερη πρόγνωση το swiftkey αλλά απλά θα ήθελα να προσθέσω ότι αν ποτέ αρχίσεις να γράφεις με swype μέθοδο τότε το Swype beta 1.4 είναι το καλύτερο όλων σε αυτή τη μέθοδο γραφής γιατί καταλαβαίνει καλύτερα από όλα τα πληκτρολόγια της αγοράς το τι θέλεις να γράψεις όταν κάνεις swype.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα! ξέχωρα από ζητήματα πρόβλεψεις κάτι άλλο? π.χ. από θέμα RAM είναι το ίδιο? ή είναι πιο ελαφρύ από το 4.2.2?

 

Γύρω στα 40mb υπολογιζε να σου τρώει είτε το Swiftkey είτε το Swype.

 

 

 

 

Σου απάντησαν ήδη τα παιδιά ότι έχει σαφώς καλύτερη πρόγνωση το swiftkey αλλά απλά θα ήθελα να προσθέσω ότι αν ποτέ αρχίσεις να γράφεις με swype μέθοδο τότε το Swype beta 1.4 είναι το καλύτερο όλων σε αυτή τη μέθοδο γραφής γιατί καταλαβαίνει καλύτερα από όλα τα πληκτρολόγια της αγοράς το τι θέλεις να γράψεις όταν κάνεις swype.

Συμφωνώ απόλυτα.

Στις προβλέψεις είναι το καλύτερο το Swiftkey, αλλά στη χρήση του swype, το Swype είναι κορυφή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω το handcent sms στο κινητο,και κατι πατησα μαλλον,και πλεον οταν γραφω μια λεξη,και λαθος ορθογραφικα να ειναι,την διορθωνει αυτοματα,δεν γραφω λεξεις με τονους και οταν ολοκληρωσω την πληκτρολογηση της καθε μιας και πατησω κενο για να προχωρησω,βαζει αυτοματα τονους κλπ...Αυτο ειναι καλο μεν,αλλα επειδη σε πολλες περιπτωσεις καποιες λεξεις δεν τις αναγνωριζει,τις παιρνει ως λανθασμενες και τις αλλαζει με λεξεις παραπλησιας συνταξης...

 

Αυτο δεν γινοταν απο την αρχη,αλλα εδω και κανα μηνα περιπου,οποτε προφανως πατησα κατι και ενεργοποιησα καποια εντολη.Ξερει καποιος να με βοηθησει πως μπορω να επαναφερω το πληκτρολογιο στην αρχικη μορφη του?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το handcent sms στο κινητο,και κατι πατησα μαλλον,και πλεον οταν γραφω μια λεξη,και λαθος ορθογραφικα να ειναι,την διορθωνει αυτοματα,δεν γραφω λεξεις με τονους και οταν ολοκληρωσω την πληκτρολογηση της καθε μιας και πατησω κενο για να προχωρησω,βαζει αυτοματα τονους κλπ...Αυτο ειναι καλο μεν,αλλα επειδη σε πολλες περιπτωσεις καποιες λεξεις δεν τις αναγνωριζει,τις παιρνει ως λανθασμενες και τις αλλαζει με λεξεις παραπλησιας συνταξης...

 

Αυτο δεν γινοταν απο την αρχη,αλλα εδω και κανα μηνα περιπου,οποτε προφανως πατησα κατι και ενεργοποιησα καποια εντολη.Ξερει καποιος να με βοηθησει πως μπορω να επαναφερω το πληκτρολογιο στην αρχικη μορφη του?

 

Ποιο πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς;

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα μία βοήθεια αν είναι εύκολο.Θέλω να βάλω στο Galaxy S μετά από αναβάθμιση σε 4.1.2. (slimbean) το swype.apk για την Slimbean αν είναι συμβατό.Γνωρίζω ότι υπάρχει συμβατότητα για Slim Ics 4.0.4. αλλά δεν ξέρω αν κάνει για το JellyBean.Eυχαριστώ.:)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Στο Smart keyboard pro, γινεται να σβησουμε λεξεις που βγαζει στην προβλεψη, που δεν εχουμε καταχωρησει εμεις στο λεξικο? Πχ Οταν γραφω "Καλημέρα", βγαζει συνεχεια 'Καλήμερα", και πρεπει να παταω την σωστη λεξη. Οταν παταω συνεχομενα, δεν εχει καμια επιλογη για διαγραφη.
Link to comment
Share on other sites

Στο Smart keyboard pro, γινεται να σβησουμε λεξεις που βγαζει στην προβλεψη, που δεν εχουμε καταχωρησει εμεις στο λεξικο? Πχ Οταν γραφω "Καλημέρα", βγαζει συνεχεια 'Καλήμερα", και πρεπει να παταω την σωστη λεξη. Οταν παταω συνεχομενα, δεν εχει καμια επιλογη για διαγραφη.

 

Αν θυμάμαι καλά, γιατί το συγκεκριμένο το δούλευα παλιά, μέσα από τις ρυθμίσεις μπορείς να μπεις στο λεξικό και να δεις τη λίστα με τις λέξεις που έχεις καταχωρήσει και να διαγράψεις όσες δεν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα μία βοήθεια αν είναι εύκολο.Θέλω να βάλω στο Galaxy S μετά από αναβάθμιση σε 4.1.2. (slimbean) το swype.apk για την Slimbean αν είναι συμβατό.Γνωρίζω ότι υπάρχει συμβατότητα για Slim Ics 4.0.4. αλλά δεν ξέρω αν κάνει για το JellyBean.Eυχαριστώ.:)

 

Απαντάω στον εαυτό μου αλλά....δουλεύει τέλεια το swype.apk στην 4.1.2.:D

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Απαντάω στον εαυτό μου αλλά....δουλεύει τέλεια το swype.apk στην 4.1.2.:D

 

Οι περισσότεροι το δουλεύουμε με 4.2.1, αλλά οπότε γιατί να μην έπαιζε με την 4.1;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι το δουλεύουμε με 4.2.1, αλλά οπότε γιατί να μην έπαιζε με την 4.1;

Δέν ήξερα ότι είναι το ίδιο για όλες τις εκδόσεις.Να φανταστείς ότι το είχα και στο στο 2.2.1 της υπογραφής μου.:X

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, γιατί το συγκεκριμένο το δούλευα παλιά, μέσα από τις ρυθμίσεις μπορείς να μπεις στο λεξικό και να δεις τη λίστα με τις λέξεις που έχεις καταχωρήσει και να διαγράψεις όσες δεν θέλεις.

 

Γίνεται αυτό που λες,αλλά ήθελα να μάθω αν γίνεται στις λέξεις που έχει ήδη το λεξικό,όχι αυτές που έχω καταχωρήσει εγώ,γιατί δεν υπάρχουν εκεί. Αλλά μάλλον δεν γίνεται όσο έψαξα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα Lenovo A820, και κατά λάθος έκανα uninstall το keyboard του.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να γράψω τίποτα. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά πάλι τίποτα!

Προσπαθώ να μπω στο Google Play να κατεβάσω ένα keyboard αλλά μάταια, γιατί δεν μπορώ να κάνω sign-in λόγω μη ύπαρξης keyboard!!

 

Το κινητό είχε το Ice Cream Sandwich Keyboard!

 

Καμμία ιδέα;;;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις πιο πληκτρολογιο?

 

Εννοεί την εφαρμογή πληκτρολογίου, επειδή μάλλον αυτή είναι ο υπαίτιος. Στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου κάπου έχεις ενεργοποιήσει αυτόματη διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...