Jump to content

Zenithink ZT280-C10 / Zepad C91


Plak4ever
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά χθες ήρθε το ZEnithink C91(ΕΜS χωρίς τελωνείο) και ως δια μαγείας δεν είναι ίδιο με αυτό που περιγράφεται στο μερι μαγαζάκι αλλά καλύτερο! Από αυτά που κατάλαβα έως τώρα η Zenithink πλέον στέλνει το C91 Upgraded με ram 1GB, 7000 mah μπαταρία και ικανότητα διπλής λειτουργίας όταν συνδέεται με τηλεόραση!!! Το καλύτερο είναι ότι κάθε 15 ημέρες περίπου βγαίνει και καινούργια έκδοση firmware!!!

 

Δεν είναι τυχαίο ότι στην έρευνα ικανοποίησης καταναλωτών ταμπλετ η Apple είναι πρώτη με 8,8 και η zenithink δεύτερη 8,75 και τρίτη η Samsung με 8,5!!!

 

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι βλέπει δύο partitions 1 και 6 GB περίπου στα συνολικά 8 GB flash memory με μόνο την πρώτη να είναι αξιοποιήσιμη. Ακόμη μπορώ να αποθηκεύσω και να κατεβάσω εφαρμογές μόνο στην εξωτερική κάρτα SD. Μήπως είναι κάποιο hardware πρόβλημα? Καμιά ιδέα;

 

 

Χρήσιμα links

http://www.zenithink.com/Eindex.php

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 436
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά χθες ήρθε το ZEnithink C91(ΕΜS χωρίς τελωνείο)

 

ποσες μέρες σου έκανε; πότε το έστειλαν;

αγορασα και εγω το gemei g9 προχθές με ems και θέλω να υπολογίσω πότε θα μου έρθει.

DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες ήρθε το ZEnithink C91(ΕΜS χωρίς τελωνείο) και ως δια μαγείας δεν είναι ίδιο με αυτό που περιγράφεται στο μερι μαγαζάκι αλλά καλύτερο! Από αυτά που κατάλαβα έως τώρα η Zenithink πλέον στέλνει το C91 Upgraded με ram 1GB, 7000 mah μπαταρία και ικανότητα διπλής λειτουργίας όταν συνδέεται με τηλεόραση!!! Το καλύτερο είναι ότι κάθε 15 ημέρες περίπου βγαίνει και καινούργια έκδοση firmware!!!

 

Δεν είναι τυχαίο ότι στην έρευνα ικανοποίησης καταναλωτών ταμπλετ η Apple είναι πρώτη με 8,8 και η zenithink δεύτερη 8,75 και τρίτη η Samsung με 8,5!!!

 

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι βλέπει δύο partitions 1 και 6 GB περίπου στα συνολικά 8 GB flash memory με μόνο την πρώτη να είναι αξιοποιήσιμη. Ακόμη μπορώ να αποθηκεύσω και να κατεβάσω εφαρμογές μόνο στην εξωτερική κάρτα SD. Μήπως είναι κάποιο hardware πρόβλημα? Καμιά ιδέα;

 

Αυτό το μπλιμπίκι με έψησε κι εμένα, πόσο βγήκε τελικά με μεταφορικά; Πληρωμή με πιστωτική; Το βρήκα σε ελληνικό site με 250 και αναφέρει ότι είναι 3G αυτό που σου ήρθε είναι 3G ή μόνο Wifi;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες ήρθε το ZEnithink C91(ΕΜS χωρίς τελωνείο) και ως δια μαγείας δεν είναι ίδιο με αυτό που περιγράφεται στο μερι μαγαζάκι αλλά καλύτερο! Από αυτά που κατάλαβα έως τώρα η Zenithink πλέον στέλνει το C91 Upgraded με ram 1GB, 7000 mah μπαταρία και ικανότητα διπλής λειτουργίας όταν συνδέεται με τηλεόραση!!! Το καλύτερο είναι ότι κάθε 15 ημέρες περίπου βγαίνει και καινούργια έκδοση firmware!!!

 

Δεν είναι τυχαίο ότι στην έρευνα ικανοποίησης καταναλωτών ταμπλετ η Apple είναι πρώτη με 8,8 και η zenithink δεύτερη 8,75 και τρίτη η Samsung με 8,5!!!

 

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι βλέπει δύο partitions 1 και 6 GB περίπου στα συνολικά 8 GB flash memory με μόνο την πρώτη να είναι αξιοποιήσιμη. Ακόμη μπορώ να αποθηκεύσω και να κατεβάσω εφαρμογές μόνο στην εξωτερική κάρτα SD. Μήπως είναι κάποιο hardware πρόβλημα? Καμιά ιδέα;

 

καλοριζικο!

σχετικα με την μνημη, το αναφερει στην περιγραφη οτι την εχουν διπλασιασει οπως και οτι φοραει πλεον android ics.ομως για την αυξημενη μπαταρια και για το hdmi cloning δεν αναφερουν τιποτα! που σημαινει οτι πιθανον ουτε οι ιδιοι δεν το γνωριζουν, αφου ως γνωστον πολλοι κινεζοι δεν ξερουξ τι πουλανε...

ευχαριστη εκπληξη παντως!

δυο γρηγορες ερωτησουλες

α. ποσες ημερες εκανε να ερθει;

β. η οθονη εχει ικανοποιητικη ανταποκριση στα πατηματα;

ευχαριστουμε για το feedback!

 

καλημερα!

επιχειρω να παραγγειλω το zenithink και μου δινει 2 επιλογες αποστολης :

α. yanwen/ems express (28 δολαρια)

β. registered airmail (δωρεαν)

 

τι διαφορες εχουν περα απο την τχυτητα;

διοτι δεν το βιαζομαι καθολου και λεω να επιλεξω registered airmail που ειναι και τσαμπα, αλλα σκεφτομαι μην τυχον και περνανε τελωνειο τα registered airmail. περνανε;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

ποσες μέρες σου έκανε; πότε το έστειλαν;

αγορασα και εγω το gemei g9 προχθές με ems και θέλω να υπολογίσω πότε θα μου έρθει.

 

15/3 αποστολή από Κίνα

21/3 από Αγγλία

28/3 Παράδοση στο σπίτι

 

καλοριζικο!

σχετικα με την μνημη, το αναφερει στην περιγραφη οτι την εχουν διπλασιασει οπως και οτι φοραει πλεον android ics.ομως για την αυξημενη μπαταρια και για το hdmi cloning δεν αναφερουν τιποτα! που σημαινει οτι πιθανον ουτε οι ιδιοι δεν το γνωριζουν, αφου ως γνωστον πολλοι κινεζοι δεν ξερουξ τι πουλανε...

ευχαριστη εκπληξη παντως!

δυο γρηγορες ερωτησουλες

α. ποσες ημερες εκανε να ερθει;

β. η οθονη εχει ικανοποιητικη ανταποκριση στα πατηματα;

ευχαριστουμε για το feedback!

 

Για το α δες το προηγούμενο ποστ

Για το β πολύ καλή απόκριση.

 

καλημερα!

επιχειρω να παραγγειλω το zenithink και μου δινει 2 επιλογες αποστολης :

α. yanwen/ems express (28 δολαρια)

β. registered airmail (δωρεαν)

 

τι διαφορες εχουν περα απο την τχυτητα;

διοτι δεν το βιαζομαι καθολου και λεω να επιλεξω registered airmail που ειναι και τσαμπα, αλλα σκεφτομαι μην τυχον και περνανε τελωνειο τα registered airmail. περνανε;

 

Με ΕΜS σίγουρα δεν πληρώνεις

 

Αυτό το μπλιμπίκι με έψησε κι εμένα, πόσο βγήκε τελικά με μεταφορικά; Πληρωμή με πιστωτική; Το βρήκα σε ελληνικό site με 250 και αναφέρει ότι είναι 3G αυτό που σου ήρθε είναι 3G ή μόνο Wifi;

 

!55 Ευρώ με μεταφορικά. Για 3G θες εξωτερικό USB modem. Δεν παρέχεται προς το παρόν η δυνατότητα εσωτερικά

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

15/3 αποστολή από Κίνα

21/3 από Αγγλία

28/3 Παράδοση στο σπίτι

 

 

 

Για το α δες το προηγούμενο ποστ

Για το β πολύ καλή απόκριση.

 

 

 

Με ΕΜS σίγουρα δεν πληρώνεις

 

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!

ο.κ. λοιπον με την ems σιγουτα δεν περναει τελωνειο,

με registered airmail ομως περναει τελωνειο;

εφοσον δεν βιαζομαι για την παραλαβη κοιταζω μηπως αποφυγω τα 20 ευρω πουθελει με ems.

παραγγειλε κανεις ταβλετ απο merimobiles με registeted airmail να μας πει την γνωμη του;

γινομαι πρηξας γιατι αυριο ληγει η προσφορα για το zenithink και θα τσιμπησει αυξηση.

ευχαριιστω παιδες!

Link to comment
Share on other sites

Με registered airmail δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τελωνείο. Έρχεται μέσω ΕΛΤΑ.

Έχω κάνει αρκετές αγορές με αυτή τη μέθοδο αλλά όχι από το κατάστημα merimobiles.

Link to comment
Share on other sites

Με registered airmail δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τελωνείο. Έρχεται μέσω ΕΛΤΑ.

Έχω κάνει αρκετές αγορές με αυτή τη μέθοδο αλλά όχι από το κατάστημα merimobiles.

 

ευχαριστω.το παραγγειλα τελικα σημερα με registered airmail(δωρεαν). στα 131 ευρω. θα δουμε σε κανα μηνα που θα φτασει τι ψαρια πιασαμε!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να βαλεις στο ταμπλετ usb modem για ιντερνετ?αν ναι ποιο και εντυποσεις σου αφησε.αν οχι,μηπως ξερεις ποιο ειναι συμβατο για το συγκεκριμενο.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

τωρα σειρα εχει η ερευνα για θηκη προστασιας, ζελατινα οθονης, και ισως καρτα μνημης. με γρηγορη αναζητηση στο ιμπευ βλεπω και κυκλοφορουν αβερτα στα 10 ευρω κατι μουφοδερματινες θηκες που ενσωματωνουν πληκτρολογιο qwerty, φαινονται ομως πολυ κινεζιε βρε αδερφακι μου.
Link to comment
Share on other sites

τωρα σειρα εχει η ερευνα για θηκη προστασιας, ζελατινα οθονης, και ισως καρτα μνημης. με γρηγορη αναζητηση στο ιμπευ βλεπω και κυκλοφορουν αβερτα στα 10 ευρω κατι μουφοδερματινες θηκες που ενσωματωνουν πληκτρολογιο qwerty, φαινονται ομως πολυ κινεζιε βρε αδερφακι μου.

 

Καμιά καλή πρόταση για ζελατίνα οθόνης;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω να προτεινω κατι γιατι δεν εχω κανει ακομη ερευνα. παντως με γρηγορη σναζητηση στο ιμπευ οι ζεΛατινες για 10' ταβλετ που πουλανε οι κινεζοι ξεκινανε απο 3_4 ευρω, θα αξιζουν ομως η θα χαλανε την ανταποκριση της οθονης στο αγγιγμα; οι κινεζοι στα τσαμποφθηνα τους δεν ειναι να τους εμπιστευεσαι.
Link to comment
Share on other sites

δώσε feedback στο λαό:):):):)

α) παίζει hd ταινίες ικανοποιητικά? μέσω hdmi σε εξωτερική lcd tv?

β) έχεις δοκιμάσει pdf περιοδικα?

γ) μήπως λέω τώρα μήπως έχεις δοκιμάσει κάποιο εξωτερικό συνδυασμό keyboard/mouse ?

 

αυτό πήρες? http://www.merimobiles.com/Zenithink_ZT280_C10_Zepad_C91_10_1_inch_ICS_4_0_p/meri2548.htm

ευχαριστώ

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

δώσε feedback στο λαό:):):):)

α) παίζει hd ταινίες ικανοποιητικά? μέσω hdmi σε εξωτερική lcd tv?

β) έχεις δοκιμάσει pdf περιοδικα?

γ) μήπως λέω τώρα μήπως έχεις δοκιμάσει κάποιο εξωτερικό συνδυασμό keyboard/mouse ?

 

αυτό πήρες? http://www.merimobiles.com/Zenithink_ZT280_C10_Zepad_C91_10_1_inch_ICS_4_0_p/meri2548.htm

ευχαριστώ

 

Δες το video review από το e-tablet. Είναι αρκετά διαφωτιστικό και σχεδόν απαντάει όλες τις ερωτήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

ηρθε και αυτο που παρηγγειλα για τη ξαδερφη μου

και αυτο εχει μπαταρια 7000mah

αλλα εχει 512 mb ram ..αυτα τουλαχιστον γραφει στο κουτι ..απο το android φαινεται ποσο μνημη εχει η συσκευη ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.electricsheep.asi

Βαλε αυτο που ειναι δωρεαν και έχει όλα τα στοιχεια που σε ενδιαφερουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το παραγγείλω απόψε το zepad c91 ...δεν ειναι διαθέσιμο απο merimobiles?

 

Στις 29/3 που ηθελα κι εγω να το παραγγειλω ποσταρα ενα ερωτημα στυη σελίδα του προϊόντος (στα ερωτηματα στο κατω μερος υτης σελίδας) και μου απαντησε οτι ειναι διαθεσιμο κανονικοτατα, και το παραγγειλα. Εγω το ειχα ρωτησει γιατι στο availability εγραφε: " Availability:: **Please Allow up to 1 Week processing time for the C91 Super Sale Thank you**". Το ιδιο ακριβως status γραφει και τωρα.

 

ηρθε και αυτο που παρηγγειλα για τη ξαδερφη μου

και αυτο εχει μπαταρια 7000mah

αλλα εχει 512 mb ram ..αυτα τουλαχιστον γραφει στο κουτι ..απο το android φαινεται ποσο μνημη εχει η συσκευη ?

 

Το αγορασες μετα την αλλαγη που εκαναν ? Αν ναι τοτε πες τους το. Αν ομως οταν το παραγγειλες δεν ειχαν ακομη αλλαξει τα χαρακτηριστικα στην σελίδα, τοτε δεν μπορεις να τους πεις κατι, και την μεγαλη μπαταρια που ετυχε να εχει μαλλον απο σποντα του εργοστασιου θα ειναι.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Με registered airmail δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τελωνείο. Έρχεται μέσω ΕΛΤΑ.

Έχω κάνει αρκετές αγορές με αυτή τη μέθοδο αλλά όχι από το κατάστημα merimobiles.

 

εμενα μου ηρθε και πρεπει να πληρωσω τελωνειο.νομιζω ειναι αναλογως την χωρα που εισαι.οταν ημουν ελλαδα ειχα φερει πολλα απο κινα και δεν πληρωσα σε κανενα τιποτα τωρα ειμαι κυπρο και μου ηρθε να πληρωσω.ευτυχως που εδω ειναι 17% το φ.π.α.

για την ιστορια το παραγγειλα 14/3 και μου ηρθε 2/4

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Αν σου ήρθε να πληρώσεις τον κυπριακό φπα επί της αξίας που αναγραφόταν(όποια και αν ήταν αυτή) τότε κατά πάσα πιθανότητα είτε δεν υπάρχει κάποιο κατώτατο όριο τιμής το οποίο δεν φορολογείται είτε δεν παίζει η επιλογή gift για να περάσει έτσι. Σε κάθε περίπτωση φαίνεται ότι τα κυπριακά τελωνεία λειτουργούν πολύ διαφορετικά από τα δικά μας.

 

Ο φπα απ'όσο γνωρίζω δεν έχει σχέση με την χώρα από την οποία εισάγονται τα προιόντα, και υπολογίζεται πάντα ανεξάρτητα από την προέλευση τους.

 

Αυτό που παίζει είναι ο δασμός. Για την Ελλάδα για εισαγωγές από Κίνα στα ηλεκτρονικής φύσεως προιόντα τουλάχιστον, ο δασμός είναι μηδενικός. Πληρώνονται μόνο τα εκτελωνιστικά, χαρτόσημα, φπα κ.λπ. Αντίθετα από Αμερική ο δασμός είναι 10% αν θυμάμαι καλά και συν τον φπα και τα όποια άλλα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ήρθε να πληρώσεις τον κυπριακό φπα επί της αξίας που αναγραφόταν(όποια και αν ήταν αυτή) τότε κατά πάσα πιθανότητα είτε δεν υπάρχει κάποιο κατώτατο όριο τιμής το οποίο δεν φορολογείται είτε δεν παίζει η επιλογή gift για να περάσει έτσι. Σε κάθε περίπτωση φαίνεται ότι τα κυπριακά τελωνεία λειτουργούν πολύ διαφορετικά από τα δικά μας.

 

Ο φπα απ'όσο γνωρίζω δεν έχει σχέση με την χώρα από την οποία εισάγονται τα προιόντα, και υπολογίζεται πάντα ανεξάρτητα από την προέλευση τους.

 

Αυτό που παίζει είναι ο δασμός. Για την Ελλάδα για εισαγωγές από Κίνα στα ηλεκτρονικής φύσεως προιόντα τουλάχιστον, ο δασμός είναι μηδενικός. Πληρώνονται μόνο τα εκτελωνιστικά, χαρτόσημα, φπα κ.λπ. Αντίθετα από Αμερική ο δασμός είναι 10% αν θυμάμαι καλά και συν τον φπα και τα όποια άλλα έξοδα.

 

ναι μου είπαν ότι θα πληρώσω το ΦΠΑ.δεν ξέρω.έχω φέρει παλι

κάποια ποιο φτηνά από κινά και δεν πλήρωσα τιποτα

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

835 mb δηλωνει οτι εχει...γυρω στα 550 mb free
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρα εχεις το καινούργιο με το 1gb RAM.

Μεγειές και καλοδούλευτο.

περιμένουμε εντυπώσεις μετα απο αρκετή χρήση!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΑΞίζει κάθε σεντ!!!!!!!

Παίζει άριστα ταινίες, περιοδικά και παιχνίδια. Έχει 835 Μb RAM καθώς τα υπόλοιπα τα έχει δεσμευμένα μόνιμα ( μάλλον για γραφικά).

Εχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει με τηλέόραση; Το καλώδιο δεν έχει έρθει ακόμη και δεν μπορώ να δοκιμάσω αν το τελευταίο update firmaware που ανέφερε double play όντως ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

thanx αλλα ειναι για την ξαδερφη μου..εγω εχω ενα transformer tf101 και τραβαω τα βυζια μου με το ICS και τα προβληματα του
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...