Jump to content

Ξένες Σειρές - Προτάσεις


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Chernobyl

 

Είδα και τα 5 επεισόδια. Πολύ καλογραμμένη σειρά με πολύ καλές ερμηνείες. Έχει πολύ ενδιαφέρον η αληθινή ιστορία και τα παρασκήνια στο πυρηνικό εργοστάσιο. Το πρώτο επεισόδιο καλομέτριο, το δεύτερο και τρίτο εξαιρετικά, το τέταρτο μέτριο και το πέμπτο καλό. Μέσο όρο 7/10 από μένα και εννοείται τη προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

The 100[season 6]

the-100-season-6-poster-full.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt2661044/episodes?season=6&ref_=tt_eps_sn_6

 

Μια ακομα σεζον στο συμπαν του the 100 εφτασε στο τελος της. Μπηκε σε αρκετα μυστηρια και dark μονοπατια χωρις να χανει το teen theme των προηγουμενων σεζον. Καποιες μεγαλες απωλειες και εντονο το δραματικο στοιχειο. Κλασικα το τελευταιο 5λεπτο του τελευταιου επεισοδιου ηταν αρκετα wtf και μας προϊδεαζει για το τι θα ακολουθησει στην 7 σεζον. Η επομενη σεζον θα ειναι και η τελευταια και ελπιζω να κλεισει οπως της αξιζει. 8/10

Link to comment
Share on other sites

Peaky Blinders[season 1]

peaky.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt2442560/episodes?season=1&ref_=tt_eps_sn_1

 

Εξαιρετικη σειρα με εναν απιστευτο Cillian Murphy και μια Wallis οπτασια μεσα στην βρωμια του Birmingham του 1919. Οι Αγγλοι ανεκαθεν εκαναν τρομερες σειρες και αυτη δεν εξαιρει τον κανονα. Ειδικη μνεια θα κανω στο καταπληκτικο soundtrack με μερικες τραγουδαρες να παιζουν σε καθε επεισοδιο οπως και τα κουστουμια και η αναπαρασταση εκεινης της εποχης που βρισκονται σε πολυ υψηλο επιπεδο. Η σειρα παει τρενο δεν κανει καθολου κοιλια και βοηθανε αρκετα τα 6 επεισοδια σε αυτο. Χαιρομαι που εχουν βγει ακομα 3 σεζον και ετοιμαζετε και πεμπτη. Ο Sam Neill μου την σπαει με το ολο στυλακι του. 9/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

La Casa de Papel[season 3]

d93884615659ff51a670174d2445dcb9-XL.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt6468322/episodes?season=3&ref_=tt_eps_sn_3

 

Μπορει να εχει ολα τα κλισε του κοσμου μπορει να εχει αρκετες τρανταχτες τρυπες στην πλοκη αλλα η σειρα εχει καρδια και για αυτο αγαπηθηκε απο τον κοσμο. Η χημεια των πρωταγωνιστων τα συναισθηματα που καταφερνουν να βγαλουν προς τα εξω ειναι ισως το μεγαλυτερο θετικο της σειρας. Η τριτη σεζον ειχε λιγοτερες WTF στιγμες απο τις πρωτες 2 και κυλησε πιο ομαλα. Μου αρεσε που χρησιμοποιησαν τον Berlin τοσο καλα με τα flashbacks και το τελευταιο επεισοδιο απολαυστικο αν και φανηκε που θα παει η δουλεια. Αναμενω την τεταρτη σεζον με μεγαλο ενδιαφερον που θα παιχτει σε τελειως αλλο επιπεδο συμφωνα με αυτο που ειδαμε στο τελευταιο 10λεπτο. Overall η σεζον μου φανηκε πιο δεμενη απο τα τρελα που εγιναν στις 2 πρωτες. 8.5/10

 

Καλησπέρα.

Για εμένα η τρίτη σεζόν ήταν μια απογοήτευση.

Χαρακτήρες που κινούνται στα όρια της γελοιότητας, καταστάσεις που στερούνται στοιχειώδους ρεαλισμού και πρακτικά μια διαφορετική εκτέλεση του πρώτου κύκλου.

Η σειρά, πριν την πάρει το Netflix, ήταν κορυφαία. Από την εξαγορά και μετά τείνει να προσεγγίσει το Deadpool. Ειδικά ο μη ρεαλισμός, για εμένα, είναι μεγάλο μείον. Και όλα ξεκίνησαν από την περιβόητη είσοδο της Τόκιο στο Νομισματοκοπείο με την μοτοσικλέτα. Αυτή ήταν η πρώτη σκηνή επιστημονικής φαντασίας!!!

Υ.Γ.: Δεν θα σταθώ στους γελοίους διαλόγους, όπως η ερωτοχτυπημένη πρώην αστυνομικός, που ενώ συντονίζει την ληστεία, διαμαρτύρεται που ο επικεφαλής της Υπηρεσίας Πληροφοριών δεν τηρεί τα πρωτόκολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για εμένα η τρίτη σεζόν ήταν μια απογοήτευση.

Χαρακτήρες που κινούνται στα όρια της γελοιότητας, καταστάσεις που στερούνται στοιχειώδους ρεαλισμού και πρακτικά μια διαφορετική εκτέλεση του πρώτου κύκλου.

Η σειρά, πριν την πάρει το Netflix, ήταν κορυφαία. Από την εξαγορά και μετά τείνει να προσεγγίσει το Deadpool. Ειδικά ο μη ρεαλισμός, για εμένα, είναι μεγάλο μείον. Και όλα ξεκίνησαν από την περιβόητη είσοδο της Τόκιο στο Νομισματοκοπείο με την μοτοσικλέτα. Αυτή ήταν η πρώτη σκηνή επιστημονικής φαντασίας!!!

Υ.Γ.: Δεν θα σταθώ στους γελοίους διαλόγους, όπως η ερωτοχτυπημένη πρώην αστυνομικός, που ενώ συντονίζει την ληστεία, διαμαρτύρεται που ο επικεφαλής της Υπηρεσίας Πληροφοριών δεν τηρεί τα πρωτόκολλα!!!

Συμφωνω μαζι σου φιλε μου.Η τριτη σεζον ηταν κατι διαφορετικο με λιγα λογια το παραγα...νε

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

'Εξοχη, απλά έξοχη! Για μένα καλύτερη και από το breaking και από άλλες παρομοίου θέματος!

 

Αν είναι όπως τα λες προβλέπω να πέφτει πολύ "κάψιμο" μέσα στον Αύγουστο...

Εγώ ξεκίνησα τελικά το better call Saul, με έχει κερδίσει μέχρι τώρα, πολύ καλή γενικότερα και πολύ καλή σκηνοθεσία και ερμηνείες ειδικότερα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Και εγω κολλησα με αυτη τη σειρα>Παρα πολυ καλη.Και ο Saul φοβερη ερμηνεία!

GALAXY S3,S4,S5, LG G3,GALAXY A5 και τωρα s10+:!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και το Euphoria του HBO είναι πολύ δυνατό. Τουλάχιστον μέχρι το 3ο που έχω δει....
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Το TERROR 2 είναι αυτό με τους Γιαπωνέζους;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το TERROR 2 είναι αυτό με τους Γιαπωνέζους;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ελα ντε τι φάση είναι αυτή; Δεν είναι συνέχεια του πρώτου δηλαδή τις προσπάθειες να βρουν τι έγινε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε τι φάση είναι αυτή; Δεν είναι συνέχεια του πρώτου δηλαδή τις προσπάθειες να βρουν τι έγινε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι η ιστορία του 1 τελείωσε. Η δεύτερη σεζόν θα πάει σε τελείως άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβα και εγώ αλλά γιατί αναφέρεται τότε σαν δεύτερη σεζόν και όχι σαν μια άλλη ξεχωριστή σειρά; Κάτι δεν στέκει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβα και εγώ αλλά γιατί αναφέρεται τότε σαν δεύτερη σεζόν και όχι σαν μια άλλη ξεχωριστή σειρά; Κάτι δεν στέκει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έτσι είχαν πει θα το κάνουν. Κάτι σαν True detective η το Fargo. Μεμονωμένες ιστορίες τρόμου. Εννοείται θα δούμε και την δεύτερη σεζόν η πρώτη είχε τρομερή ατμόσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τις τέσσερις σεζόν του better call Saul. Πολύ καλή σκηνοθεσία, ερμηνείες και σενάριο. Και το καλό τώρα αρχίζει.

Και το ερώτημα είναι τώρα τι βλέπουμε? Έχουμε καμία καλή πρόταση? Από τις καινούργιες παίζει τίποτα καλό?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τις τέσσερις σεζόν του better call Saul. Πολύ καλή σκηνοθεσία, ερμηνείες και σενάριο. Και το καλό τώρα αρχίζει.

Και το ερώτημα είναι τώρα τι βλέπουμε? Έχουμε καμία καλή πρόταση? Από τις καινούργιες παίζει τίποτα καλό?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Peaky blinders αν δεν το έχεις δει. Είμαι δεύτερη σεζόν και το έχω αγαπήσει. Είναι στυλ boardwalk empire.

Link to comment
Share on other sites

Peaky blinders αν δεν το έχεις δει. Είμαι δεύτερη σεζόν και το έχω αγαπήσει. Είναι στυλ boardwalk empire.
Thanks, δεν το έχω δει. Θα το ξεκινήσω να δούμε τι λέει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Thanks, δεν το έχω δει. Θα το ξεκινήσω να δούμε τι λέει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Αξίζει με το παραπάνω το PEAKY αρκεί να σου αρέσει η φάση με αυτή την εποχή.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου φιλε μου.Η τριτη σεζον ηταν κατι διαφορετικο με λιγα λογια το παραγα...νε

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Και εγω κολλησα με αυτη τη σειρα>Παρα πολυ καλη.Και ο Saul φοβερη ερμηνεία!

 

Το Better Call Saul είναι πραγματικά πολύ καλό με πάρα πολύ καλό cast, αναμένουμε το νέο κύκλο με ανυπομονησία.:)

 

Για το αλλο (casa de papel) μιλάμε για τον ορισμό του hype. Ποτέ δε κατάλαβα τι του βρήκανε.

 

Peaky blinders ξεκινά Αγγλία αν δε κάνω λάθος 24/8, εννοείται ότι προτείνεται ανεπιφύλακτα και με χέρια και με πόδια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελείωσα τις τέσσερις σεζόν του better call Saul. Πολύ καλή σκηνοθεσία, ερμηνείες και σενάριο. Και το καλό τώρα αρχίζει.

Και το ερώτημα είναι τώρα τι βλέπουμε? Έχουμε καμία καλή πρόταση? Από τις καινούργιες παίζει τίποτα καλό?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Δες Mind Hunter. Ο δεύτερος κύκλος κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερος από τον πρώτο.

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Peaky blinders αν δεν το έχεις δει. Είμαι δεύτερη σεζόν και το έχω αγαπήσει. Είναι στυλ boardwalk empire.
Αξίζει με το παραπάνω το PEAKY αρκεί να σου αρέσει η φάση με αυτή την εποχή.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Το ξεκίνησα και όντως είναι πολύ καλό. Ο Τόμι πολύ μούτρο, φοβερός!

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δες Mind Hunter. Ο δεύτερος κύκλος κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερος από τον πρώτο.

 

Τον τελείωσα χθες και συμφωνώ.

Μου άρεσε πάρα πολύ.

Σκοτεινό με απίστευτη μουσική.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πρώτο σχόλιο εδώ.

 

Είμαι στην τρίτη σεζόν του Peaky και έχω να δηλώσω ότι είναι πολύ ατμοσφαιρική σειρά με ωραία σκηνικά, κοστούμια, χαρακτήρες και μουσική..Συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Λόγω Tom Hardy που αρέσει πολύ στο Peaky, θέλω να ρωτήσω αν έχει δει κανείς το Taboo, όπου και αυτό διαδραματίζεται στην Αγγλία, τοποθετείται ιστορικά ακόμη λίγο παλιότερα (νομίζω 19ο αιώνα) και πρωταγωνιστεί ο ίδιος.. Τυχαία έμαθα για την σειρα (2017) σε αναζήτηση κριτικών για το Peaky Blinders. Αξίζει, γνωρίζει κανείς? Θα δω ανάλογες ερμηνείες όπως Peaky?

Επίσης, θέκλω να ρωτήσω και για το MindHunder αν έχει κανείς άποψη..

 

Καποια στιγμή ίσως δωσω ευκαιρία στο Better Call Saul (μου αρεσε πολύ το Breaking), ενώ ψιλοακούω και για το ΒΟYS, ίσως το ξεκινήσω και αυτό..

 

Σας ευχαριστώ.

 

Το La Casa, ενώ άρχισε πολύ ωραία ως ιδέα, αρχίζει και ξεφουσκώνει..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το ξεκίνησα και όντως είναι πολύ καλό. Ο Τόμι πολύ μούτρο, φοβερός!

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Ναι ο ρολος του Τομι ειναι αρκετα μυστηριος και μουτρο και ο ηθοποιος τον στηριζει εξαιρετικα καλα. Οι αγγλοι ξερουν να κανουν σειρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας, πρώτο σχόλιο εδώ.

 

Είμαι στην τρίτη σεζόν του Peaky και έχω να δηλώσω ότι είναι πολύ ατμοσφαιρική σειρά με ωραία σκηνικά, κοστούμια, χαρακτήρες και μουσική..Συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Λόγω Tom Hardy που αρέσει πολύ στο Peaky, θέλω να ρωτήσω αν έχει δει κανείς το Taboo, όπου και αυτό διαδραματίζεται στην Αγγλία, τοποθετείται ιστορικά ακόμη λίγο παλιότερα (νομίζω 19ο αιώνα) και πρωταγωνιστεί ο ίδιος.. Τυχαία έμαθα για την σειρα (2017) σε αναζήτηση κριτικών για το Peaky Blinders. Αξίζει, γνωρίζει κανείς? Θα δω ανάλογες ερμηνείες όπως Peaky?

Επίσης, θέκλω να ρωτήσω και για το MindHunder αν έχει κανείς άποψη..

 

Καποια στιγμή ίσως δωσω ευκαιρία στο Better Call Saul (μου αρεσε πολύ το Breaking), ενώ ψιλοακούω και για το ΒΟYS, ίσως το ξεκινήσω και αυτό..

 

Σας ευχαριστώ.

 

Το La Casa, ενώ άρχισε πολύ ωραία ως ιδέα, αρχίζει και ξεφουσκώνει..

 

Το taboo ειναι αρκετα dark και ανωμαλο. Εχω δει μεχρι το τριτο επεισοδιο και το αφησα γιατι δεν ημουν σε mood. Ο hardy κορυφαιος σιγουρα θα το τελειωσω καποια στιγμη.

Το mindhunter εχω δει πρωτη σεζον και μπορω να πω οτι μου αρεσε. Ειναι αρκετα αργη χωρις πραγματικα να συμβαινει κατι αλλα σε βαζει στο μυαλο του καθε ψυχασθενθη δολοφονου το πως σκεφτονται η γιατι κανουν οτι κανουν. Βγηκε και δευτερη σεζον πριν λιγες μερες.

Το better call saul αν σου αρεσε το breaking bad να το δεις οπως και να εχει. Περα απο τους 2 βασικους χαρακτηρες παιζουν ολοι οι υπολοιποι απο fring μεχρι mike.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πρώτο σχόλιο εδώ.

 

 

 

Είμαι στην τρίτη σεζόν του Peaky και έχω να δηλώσω ότι είναι πολύ ατμοσφαιρική σειρά με ωραία σκηνικά, κοστούμια, χαρακτήρες και μουσική..Συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

 

 

Λόγω Tom Hardy που αρέσει πολύ στο Peaky, θέλω να ρωτήσω αν έχει δει κανείς το Taboo, όπου και αυτό διαδραματίζεται στην Αγγλία, τοποθετείται ιστορικά ακόμη λίγο παλιότερα (νομίζω 19ο αιώνα) και πρωταγωνιστεί ο ίδιος.. Τυχαία έμαθα για την σειρα (2017) σε αναζήτηση κριτικών για το Peaky Blinders. Αξίζει, γνωρίζει κανείς? Θα δω ανάλογες ερμηνείες όπως Peaky?

 

Επίσης, θέκλω να ρωτήσω και για το MindHunder αν έχει κανείς άποψη..

 

 

 

Καποια στιγμή ίσως δωσω ευκαιρία στο Better Call Saul (μου αρεσε πολύ το Breaking), ενώ ψιλοακούω και για το ΒΟYS, ίσως το ξεκινήσω και αυτό..

 

 

 

Σας ευχαριστώ.

 

 

 

Το La Casa, ενώ άρχισε πολύ ωραία ως ιδέα, αρχίζει και ξεφουσκώνει..

 

Το Taboo το είδα όλο, είναι πολύ περίεργο αλλά με ωραία σκηνικά της εποχής εκείνης.

Γενικά δεν πήγε καλά εμπορικά.

 

Το.Mindhunter είναι εκπληκτική σειρά με φοβερή ψυχολογία γύρω από εγκλήματα κλπ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα λίγο Taboo χθες να δω την σκηνοθεσία και όλα τα παρελκόμενα.. Όντως είναι κάπως σκοτεινό και πιο βαρύ από Peaky, αλλά δεν παύει να είναι επιβλητικό.

Μάλλον θα περιοριστώ στο Peaky επί του παρόντος.

 

Μάλλον η επόμενη σειρά μου θα είναι το Narcos.. αν δεν με αποτρέψει το γεγονός ότι έχει πολλούς κύκλους για να το δω από την αρχή.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

 

Πρέπει να είμαι ο τελευταίος των Μοικανών, ετσι?

 

Είδα πριν ένα μήνα το πρώτο επεισόδιο και ομολογώ ότι μου άρεσε πολύ το στησιμο και το αφηγηματικό στυλ, άσε που θέλω να μάθω περισσότερα για την ιστορία του ναρκεμπορα (δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται η σειρά στα αληθινά γεγονότα).

 

Επομένως, αξίζει με τα χίλια , ετσι?

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...