Jump to content

Αγοράζοντας Bluetooth GPS!


coki55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 168
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eixa stin diathesi mou to Rikaline, 2 EMTAC apo expansys kai to PRETEC BT mini GPS

To rikaline itan makran to xeirotero, apo ta 2 EMTAC to ena akoma kai otan isoun akinitos sou edeixne oti kinise eno to allo exane tin epafi me to JAM arketa sixna pou simainei oti kai ta 2 itan problimatika mias kai milame gia ta idia GPS me diaforetiko problima sto kathena. Telos kratisa to PRETEC gia to poly mikro megethos tou kai gia tin apisteuta kali lipsi tou. Eidika tora pou tou ebala kai keraia sto autokinito den xanei POUTHENA to sima kai einai poly pio grigoro apo to EMTAC kathos kai dinei toulaxiston 5 eos 10 monades perissotero sima ana doriforo apo oti to EMTAC. Auta apo mena!

Link to comment
Share on other sites

Paidia enas gnostos mou pige Australia me xartes Destinator kai to Fortuna Clip-on GPS. To koufo itan oti to GPS den evriske OUTE ENAN doriforo!! :(

(Stin elllada me xartes destinator doulevei apsoga to GPS).Episis ekane enallagi ta protokolla NMES kai SiRF

 

Mipos kaserei kaneis tin aitia tou provlimatos???

Link to comment
Share on other sites

Στο προγραμμα του Fortuna αν το κατεβάσεις από το site τους κάνεις ρυθμίσεις και στο time-zone που είσαι. Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση
Link to comment
Share on other sites

Στο http://www.play247.gr θα βρείς μερικά. Στέλνουν και με αντικαταβολή, και οι τιμές στο site είμαι με τα μεταφορικά.

 

 

Από εκεί αγόρασα το Holux 230 και είμαι ικανοποιημένος μέχρι στιγμής. Συνδέθηκε με το HP h4150 αμέσως, και στην επαρχία λειτουργεί απροβλημάτιστα χωρίς να χάνει σήμα (το πετάω μπροστά στο ταμπλώ του αυτοκινήτου, να ακουμπάει στο τζάμι, και ακόμα και με δυνατή βροχή και ανοιχτούς τους υαλοκαθαριστήρες δίνει σωστό στίγμα).

 

Το σαββατοκύριακο θα ανέβ Αθήνα, οπότε αν μου δημιουργήσει πρόβλημα θα το μάθετε.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους κατοχους GPS: Σε επιπεδο θαλασσης σας δειχνει μηδενικο υψομετρο; Γιατι εμενα ειναι περιπου +40-50 μετρα ψηλοτερα, πως μπορω να το διορθωσω; δοκιμασα με το sirfdemo.exe αλλα δεν ειδα καποια ενδειξη μηδενισματος σε επιπεδο θαλασσης...Καμμια αποψη;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους κατοχους GPS: Σε επιπεδο θαλασσης σας δειχνει μηδενικο υψομετρο; Γιατι εμενα ειναι περιπου +40-50 μετρα ψηλοτερα, πως μπορω να το διορθωσω; δοκιμασα με το sirfdemo.exe αλλα δεν ειδα καποια ενδειξη μηδενισματος σε επιπεδο θαλασσης...Καμμια αποψη;;;;;

Το υψόμετρο σε όλα τα GPS δεν υπολογίζεται με αρκετή ακρίβεια και η τιμή του είναι απλώς ενδεικτική.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στα γρηγορα ,γιατι εχω δουλεια!!!

 

Βγηκε στην αγορα το nokia LD-1W WIRELESS GPS RECEIVER το οποιο κανει 169 € στο expansys.com.gr και 119 λιρεσ στο expansys.com. δε ξερω ομως αν το δινουν ολοκληρο. τι εννοω. με την εξωτερικη κεραια κλπ κλπ κλπ... Δε ξερω ρε παιδια! Κανεις να εχει τιμη απο το Νοκια shop ???

 

Ευχαριστω. Σθυγνωμη αν δεν βγαινουν νοημα απο αυτα που γραφω, αλλα πιεζομαι αυτη τη ωρα!!

 

Φιλακια!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Προχθές αγόρασα το IPAQ 4700 και το FORTUNA CLIP ON.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα και το συνηστώ ανεπιφύλακτα...

Το FORTUNA μέσα στην συσκευασία του έχει ένα απίστευτο φορτιστή που μπορεί ταυτόχρονα να φορτίζει και το FORTUNA καί το PPC σας, για παράδειγμα το δικό μου χρειάστηκε το ανταπτοράκι που σου δίνουν μαζί με το PPC.

Δείτε εδώ για να καταλάβετε:

http://www.euric.com/products/product.php?product_id=330

 

Το μόνο που δεν έχω καταλάβει ακόμα με το FORTUNA είναι το XTRAC MODE, αν το έχει δουλέψει κάποιος καιρό ας μου πει...

 

Ευχαριστώ...

||| Samsung S8+ | MSi GS63 7RD |||
Link to comment
Share on other sites

Εχω το BT GPS της Teletype με το προγραμμα-χαρτες κλπ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Μεχρι τωρα το εχω χρησιμοποιησει σε HP2210 και στο QTEK2020 και δουλευει αψογα. :)
Link to comment
Share on other sites

Προχθές αγόρασα το IPAQ 4700 και το FORTUNA CLIP ON.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα και το συνηστώ ανεπιφύλακτα...

Το FORTUNA μέσα στην συσκευασία του έχει ένα απίστευτο φορτιστή που μπορεί ταυτόχρονα να φορτίζει και το FORTUNA καί το PPC σας, για παράδειγμα το δικό μου χρειάστηκε το ανταπτοράκι που σου δίνουν μαζί με το PPC.

Δείτε εδώ για να καταλάβετε:

http://www.euric.com/products/product.php?product_id=330

 

Το μόνο που δεν έχω καταλάβει ακόμα με το FORTUNA είναι το XTRAC MODE, αν το έχει δουλέψει κάποιος καιρό ας μου πει...

 

Ευχαριστώ...

Στον διακόπτη ON-OFF οταν ειναι στο OFF φαινεται εσωτερικά η θέση ST XT Με μια καρφίτσα ή ακομα και το pen μπορείς να το πας στην μια η την άλλη θέση. Εχουμε ιδια σύνθεση βλέπω ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το HOLUX GR-230 GPS σε ΟΕΜ συσκευασία 115 Εuro από Αθήνα ( http://www.officeplus.gr/ )και το λειτούργησα με το destinator!!!. Συνδέθηκε σε 1 λεπτό!

 

Απόδοση τέλεια!!

http://www.mobiledatadirect.co.uk/product_info.php/Mobile_Data_Direct/Holux_GR-230_Bluetooth_12_channel_SIRF_II_GPS_receiver/products_id/870

 

Πάρα πολύ μικρό και βολικό. Φορτιστής ΙΧ και σπιτιού 220 V, CD και Manual.Το GPS, έχει ένδειξη για σήμα, μπαταρία και Bluetooth connection. Είσοδο για σύνδεση με Η/Υ με USB/φόρτιση με 12 ή 220 διακόπτη ΟΝ/ΟFF και είσοδο για εξωτερική κεραία.

Link to comment
Share on other sites

tis pio aristes entiposeis pantws se olla ayta pou exw doulepsei einai me to FORTUNA giati mesa sto amaksi sto kathisma tou sinodigou xwris eksoteriki kerea eixa 8-9 doriforous kai i epikinonia den kovete pote oyte troei kolimata!to garmin to e-map pou exw mesa sto amaksi den exei sima!ti na leme twra? :cool:

Fortuna Clip-On και εγώ.Πολύ καλή απόδοση(άσε που δουλεύει και με μπαταρία απο Νοκια 8210,8310 κλπ ;) )

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

φιλε haf που το βρήκες το gps ? ψαχνω μεσα στο site αλλα τιποτα ...

 

φιλικα f0udas.

 

Από φιλο ενημερωθηκα και το παραγγειλα τηλεφωνικά. Παρε τηλ 2109588701 -2109595842 ( plus@officeplus.gr ) και ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
pou tha to vroume vre paidia? den exw pistwtiki na to parw online alla kai na eixa den to vriskw poythena

 

Αφού στο expansys το έχει ακόμη σαν "προ-παραγγελία", δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη ούτε στα μαγαζιά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κύριοι θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα και αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να βοηθήσει. Έχω μια συσκευή Nokia series 60.

 

1. Έχω το Route66 σπασμένο όπως όλος ο κόσμος. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν δέκτη GPS Bluetooth. Αυτοί που υπάρχουν στην Ελλάδα (με παραγγελία απο εξωτερικό ουσιαστικά) είναι πολύ ακριβοί, έτσι σκέπτομαι να αγοράσω κάποιον απο eBay. Υπάρχει ένα μοντέλο το BT-77 που χρησιμοποιεί μπαταρίες Nokia, άρα και τους αντίστοιχους φορτιστές (μεγάλο όφελος αυτό για να μην κουβαλάμε πολλές διαφορετικές συσκευές), είναι συμβατό με τους χάρτες του TomTom κτλ. Η τιμή του είναι απίστευτα μικρή, με αποστολή Ελλάδα θα κοστίζει περίπου 100€. Γνωρίζει κανείς αν είναι συμβατός αυτός ο δέκτης με το Route66;

 

2. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να έχει χάρτες για όλη την Ελλάδα και όχι μόνο για Αττική; Ενδιαφέρομαι για κεντρικούς δρόμους, δηλαδή εθνικές οδούς, επαρχιακούς δρόμους κτλ όχι για συγκεκριμένες πόλεις.

 

3. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στο οποίο να μπορείς να χαράξεις μόνος σου μια διαδρομή, να προσθέσεις waypoints και στη συνέχεια να την ακολουθήσεις όποια άλλη φορά επιθυμείς; Θα ήταν πολύ χρήσιμο στην περίπτωση που δεν υπάρχουν χάρτες για Ελλάδα. Θα μπορούσαμε για παράδειγμα να προσθέσουμε ως waypoint μια στροφή που δεν έχει σήμανση, ένα βενζινάδικο που μας ενδιαφέρει (φθηνό) κτλ

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εύχομαι σε όλους καλό Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα και αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να βοηθήσει. Έχω μια συσκευή Nokia series 60.

 

1. Έχω το Route66 σπασμένο όπως όλος ο κόσμος. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν δέκτη GPS Bluetooth. Αυτοί που υπάρχουν στην Ελλάδα (με παραγγελία απο εξωτερικό ουσιαστικά) είναι πολύ ακριβοί, έτσι σκέπτομαι να αγοράσω κάποιον απο eBay. Υπάρχει ένα μοντέλο το BT-77 που χρησιμοποιεί μπαταρίες Nokia, άρα και τους αντίστοιχους φορτιστές (μεγάλο όφελος αυτό για να μην κουβαλάμε πολλές διαφορετικές συσκευές), είναι συμβατό με τους χάρτες του TomTom κτλ. Η τιμή του είναι απίστευτα μικρή, με αποστολή Ελλάδα θα κοστίζει περίπου 100€. Γνωρίζει κανείς αν είναι συμβατός αυτός ο δέκτης με το Route66;

 

2. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να έχει χάρτες για όλη την Ελλάδα και όχι μόνο για Αττική; Ενδιαφέρομαι για κεντρικούς δρόμους, δηλαδή εθνικές οδούς, επαρχιακούς δρόμους κτλ όχι για συγκεκριμένες πόλεις.

 

3. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στο οποίο να μπορείς να χαράξεις μόνος σου μια διαδρομή, να προσθέσεις waypoints και στη συνέχεια να την ακολουθήσεις όποια άλλη φορά επιθυμείς; Θα ήταν πολύ χρήσιμο στην περίπτωση που δεν υπάρχουν χάρτες για Ελλάδα. Θα μπορούσαμε για παράδειγμα να προσθέσουμε ως waypoint μια στροφή που δεν έχει σήμανση, ένα βενζινάδικο που μας ενδιαφέρει (φθηνό) κτλ

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εύχομαι σε όλους καλό Πάσχα.

 

1. Πάρτο, όλα τα GPS συνεργάζονται ανεξάρτητα από το software, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις (πχ. νομίζω ότι το TomTom GPS δουλεύει μόνο με το software της TomTom ...).

 

2. Πρόγραμμα με χάρτες για όλη την Ελλάδα για Series 60 απ'ότι ξέρω δεν υπάρχει, μπορείς να...

 

3. ... βρεις ένα πρόγραμμα με χάρτες για PC και να πάρεις το PowerNavigation της Symbianware που σου δίνει ένα προγραμματάκι για να φτιάχνεις ότι χάρτη θέλεις στο pc και να τον περνάς στο κινητό. Το δουλεύω σχεδόν ένα χρόνο τώρα και την δουλειά μου την κάνω μια χαρά. Επίσης αποθηκεύει waypoints και routes... Το μόνο "ελάττωμα" του συγκεκριμένου προγράμματος είναι ότι όταν θες να φτιάξεις μία route, επιλέγεις εκείνη τη στιγμή τα σημεία από τον χάρτη σου και όχι από τα αποθηκευμένα waypoints, αλλά πιστεύω θα το διορθώσουν και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Geia sas kai Xronia Polla

eime neos xristis ,kai xriazome ti voithia sas gia na katalixo poS tha' padrepso'me G.P.S

ena kinito siemens SX1, pou toxo sto autokinito,me car kit HHC-530(stathero mic-speaker-anoikti akroasi-kai eksoteriki keraia)

me ti logismiko?,ti yliko?,pos tha to kano?,kai pano kato to kostos?gia na to simpliroso me GPS

diavasa pio pano gia to route66 kai arxisa kai 'psinome'

i ti mou protinete/?

sas euxaristo

stathis

http://img473.imageshack.us/img473/6351/van02junezf1.gif
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος απόκτησης ενός BT GPS κυμαίνεται από 130 ευρώ και πάνω περίπου. Τώρα ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις ("λειτουργία GPS" είναι πολύ γενικό) παίρνεις την κατάλληλη εφαρμογή. Εάν μένεις Αθήνα, παίρνεις το Route66 το οποίο είναι ένας πολύ καλός χάρτης της πόλης και θα βρεις περισσότερες πληροφορίες στο "Series 60" section του φόρουμ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...