Jump to content

Sony Xperia™ Ion


xtrmsnpr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τις 2 εκδόσεις HSPA και LTE τι γίνεται, έχει νόημα να πάρει κανείς την LTE για την Ελλάδα;

Η διαφορά απ' ότι βλέπω είναι μόνο 15ε, αλλά έχει νόημα;

Αυτό το 4G που διαφημίζουν ισχύει και για αυτά τα τηλέφωνα;

 

Προσοχή στις συχνότητες. Η LTE έκδοση είναι για τις συχνότητες της Αμερικής και όχι της Ευρώπης. Επίσης η έκδοση αυτή έχει λιγότερες HSDPA bands και από τις Ευρωπαϊκές έχει μόνο την 2100 και όχι την 900. Υπάρχουν τρεις διαφορετικές HSDPA εκδόσεις, μία με τρεις, μία με τέσσερις και μια με πέντε συχνότητες. Έλειψε να κυκλοφορήσουν μία έκδοση όπως το Xperia T που έχει και τις 5;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσεξτε λιγο το βιντεο στο 4:57.

Ειναι το μοναδικο που βρηκα και συγκρινει τις δυο οθονες...

Ποια οθονη σας αρεσει περισσοτερο?

 

λιγο πιο τονισμενα τα χρώματα στην οθόνη του ion νομίζω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τι εκδοση φοραει οταν το αγορασατε???? γιατι αλλοι λενε 2,3,6 και αλλοι 4 + ...ξερουμε αν θα παρει jb?????? λεω να το αγορασω διχνει αρκετα καλο... :)
asus padfone
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα μερικα τηλεφωνα αδικουνται λογω μη διαφήμισης. Τυχαια απο μια ανταλλαγη πηρα ενα ΙΟΝ (δεν ειναι σοκολατα) και κολλησα σε αυτο. Εξαιρετικη οθονη led 4.55" που κανει πολλες αλλες να ωχριουν μπροστα της με εξαιρετικη ευκρίνεια την ημερα, σημα gsm αριστο ισως λογω μεγαλυτερου δεικτη sar, wifi gps πολυ καλυτερα απο s3, note που ειχα αυτες τις μέρες, ηχειο δυνατο, καμερα εξαιρετικη την ημερα,(βραδυ δεν την δοκίμασα) .

Αναμονη δυο μερες με αρκετο παιξιμο.

Την πρωτη μερα ειχα ενα θεμα με τα κουμπια αφης αλλα διαβαζοντας στους xda παντα βρισκεις την λυση η οποια ειναι η κινηση απο κατω προς τα πανω οποτε αμεσως ενεργοποιουνται και μαλιστα αν κανεις κανει μερικες δοκιμες τα βρισκεις εξαιρετικα γρηγορα.

Γενικα ειναι μια πιοτικη κατασκευη με μέταλλο, ομορφο ,με αριστη οθονη και πανω απο τον μεσο ορο σε ολους τους τομεις.

Link to comment
Share on other sites

Κ'εγω που το ειχα κοιταξει λιγο στο πλαισιο παρατηρησα οτι εχει φοβερη οθονη!

Αλλα οπως ειπες κ'εσυ,καθολου διαφημηση...

Link to comment
Share on other sites

Λογικο να μην διαφημιστει οταν τοσους μηνες εχει κυκλοφορησει και τελικα αποφασισαν πριν λιγο καιρο να το φερουν επισημα..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το σαρ δεν ειναι λιγο μεγαλο???

 

SAR US 1.08 W/kg (head) 0.97 W/kg (body)

SAR EU 1.02 W/kg (head)

 

Για κινητο Sony μαλλον μικρο θα το θεωρουσα. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rundgong.illuminationcontrol&hl=el

Η παραπανω δωρεαν εφαρμογη ειναι must για το ΙΟΝ κατα την γνωμη μου ,γιατι κραταει τον φωτισμο ανοικτο το βραδυ στις 4 παυλες που ειναι κατω απο soft keys με αποτελεσμα να βρισκεις πιο ευκολα το καθενα . Απο οτι ειδα δεν ειναι και μπαταριοφαγος .

Edited by keltonas
Link to comment
Share on other sites

"Της Παναγιάς τα μάτια" τι περιλάμβάνουν; Επίσης η πλάτη του κινητού είναι επίπεδη ή καμπυλωτή;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο εβδομάδες συμβίωσης με το ΙΟΝ, έχω να πώ ότι έμεινα κατενθουσιασμένος!!! Είναι αναμφίβολα το πιό καλοφτιαγμένο από όλες τις "παντόφλες" της αγοράς! Πάρα πολύ ανώτερο κατασκευαστικά από όλες τις τετραπύρηνες "φίρμες"! Εκπληκτική οθόνη, "βασιλική" συσκευασία με τις Παναγιάς τα μάτια μέσα, αξιοπρεπέστατα γρήγορο (σε καλύτερα επίπεδα από Galaxy Nexus, μου έβγαζε σκορ με το καινούργιο Antutu γύρω στα 8800) και με τη δεύτερη καλύτερη μπαταρία στα high-end μετά το Ascend P1. To συνιστώ σε όλους, πλην αυτών που (αδικαιολόγητα γιά μένα) είναι στο άσκοπο κυνήγι των πυρήνων και των benchmarks.

 

Πάρτε το! Με τρισήμιση κατοστάρικα σφραγισμένο, αξίζει με χίλια! Σκυλομετάνοιωσα που το πούλησα!

haki... μονο και μονο που εγραψες εσυ το ''κατενθουσιασμενος'' για εμενα λεει πολλα, ξερω περιπου απο τα γραφομενα σου στο φορουμ τι χρηστης εισαι :)

Οσο για το οτι το μετανιωσες, δεν ειμαι σιγουρος.... σαν τα πουκαμισα αλλαζεις τηλεφωνα :lol::lol::)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο, δεν μετάνοιωσα...σκυλομετάνοιωσα!!! :( Ειλικρινά! Σήμερα είμαι με το μικρό αδελφάκι του, το Ρ από το Public με 249 ευρώ, αλλά το ΙΟΝ με άγγιξε! Σπάνιο γεγονός!

 

Για να λες εσύ τέτοιο πράγμα πάει να πει ότι το κινητό πρέπει να θερίζει. Και τα 350 είναι πολύ δελεαστική τιμή.. Την τύχη μου να μην έχω ρευστό.....

Link to comment
Share on other sites

Aν τα καταφέρεις, πάρτο! Αποπνέει μιάν αρχοντιά! Κάτι SIII τα αισθάνεσαι σαν κάτι τουρμπίσια Octavia να προσπερνούν μια καινούργια διακοσάρα Mercedes. Είναι πιό γρήγορα, αλλά, άλλα τα μάτια του λαγού, κι άλλα της κουκουβάγιας! :shock:

 

Όλο λέω θα μαζέψω λεφτά και όλο φεύγουν.. Περίεργο πράγμα..:confused:

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω φιλε μου......το σαρ του δεν ειναι μεγαλο???πανω απο 1,1 ειναι καψιμο.....

 

Είναι μεγάλο όπως σε όλα τα Sony δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδη μάλλον κατέληξα στο ΙΟΝ HSPA έχω μερικές ερωτήσεις.

1: Παίρνει microSIΜ η κανονική?

2: Είναι όντως τόσο τραγικά τα capacitive buttons που να σου χαλάνε την εμπειρία χρήσης? Γίνεται να μπουν on screen όπως στο Xperia T?

3: Η μπαταρία κρατάει μια μέρα με αρκετο εως πολύ σκάλισμα? (Wifi πάντα ενεργοποιημένο, 3g και gps απενεργοποιημένα).

4: Η ποιότητα μουσικής με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά πως είναι? (είτε με την stock εφαρμογή ειτε με poweramp, winamp κτλ). Εχω το Neo V το οποίο αν και φτηνή συσκευή είναι εξαιρετικό σ' αυτόν το τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Όλο λέω θα μαζέψω λεφτά και όλο φεύγουν.. Περίεργο πράγμα..:confused:

Μια από τα ίδια ρε Άλκη! :p

Δυστυχώς υπάρχουν άλλες προτεραιότητες αυτόν τον καιρό διαφορετικά το ΙΟΝ ή το Ρ θα ήταν τα επόμενα κινητά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια ρε Άλκη! :p

Δυστυχώς υπάρχουν άλλες προτεραιότητες αυτόν τον καιρό διαφορετικά το ΙΟΝ ή το Ρ θα ήταν τα επόμενα κινητά.

 

Εσύ με καταλαβαίνεις! :P

Αλλά τώρα το πήρα απόφαση. Τι είναι 350 ευρω; Κουτσά στραβά θα τα μαζέψουμε. Θα ξεπεράσω τον εαυτό μου και δε θα ξοδέψω τα πρώτα 100 που θα πέσουν στα χέρια μου!

Link to comment
Share on other sites

Aν τα καταφέρεις, πάρτο! Αποπνέει μιάν αρχοντιά! Κάτι SIII τα αισθάνεσαι σαν κάτι τουρμπίσια Octavia να προσπερνούν μια καινούργια διακοσάρα Mercedes. Είναι πιό γρήγορα, αλλά, άλλα τα μάτια του λαγού, κι άλλα της κουκουβάγιας! :shock:

 

Και γω αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν το έπιασα στα χέρια μου στο public, μου φάνηκε πολύ ποιοτικό, στιβαρό, σοβαρό, κιμπάρικο τηλέφωνο, άσχετα αν ήταν κλειστό λόγο μη φόρτισης στο εν λόγω κατάστημα.

 

 

Edit:

@ LotusEater,

To gsmarena μιλά για micro-sim,

τα ερωτήματά σου 2 και 3 έχουν ήδη απαντηθεί από τον Keltonas στο ποστ #83

Edited by Novalis
Εdit
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδη μάλλον κατέληξα στο ΙΟΝ HSPA έχω μερικές ερωτήσεις.

1: Παίρνει microSIΜ η κανονική?

2: Είναι όντως τόσο τραγικά τα capacitive buttons που να σου χαλάνε την εμπειρία χρήσης? Γίνεται να μπουν on screen όπως στο Xperia T?

3: Η μπαταρία κρατάει μια μέρα με αρκετο εως πολύ σκάλισμα? (Wifi πάντα ενεργοποιημένο, 3g και gps απενεργοποιημένα).

4: Η ποιότητα μουσικής με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά πως είναι? (είτε με την stock εφαρμογή ειτε με poweramp, winamp κτλ). Εχω το Neo V το οποίο αν και φτηνή συσκευή είναι εξαιρετικό σ' αυτόν το τομέα.

1.MicroSIM

2.Οντως είναι κάπως αυτά(το είχα για 3 μέρες και δεν διευκολύνουν τις καθημερινές κινήσεις ειδικά όταν βιαζεται κανείς).

3. 1 μέρα με το ζόρι αλλά με αρκετή ενασχόληση,πιστεύω πάντως πως 2 μέρες με κανονική χρήση δεν τις έχει.

4.Πολύ καλή η ποιότητα(με Sennheiser απλά ακουστικά το δούλεψα και είναι μια χαρά).

Πάντως σε φίλο που ήθελε να το πάρει και με ρωτούσε γιατί ήξερε πως το είχα πάρει τον συμβούλεψα να μην το αγοράσει,διατηρώ πολλές επιφυλάξεις για το ion ειδικά στην πρακτικότητα στην καθημερινή χρήση,τα capacitive buttons αλλά και το πλήκτρο ξεκλειδώματος που είναι ψιλοδυσπρόσιτο και πιο μέσα σε σχέση με τα άλλα δυο(έντασης ήχου και κάμερας) κάνουν την χρήση του δύσκολη και ενίοτε εκνευριστική,η κάμερα στα ίδια επίπεδα με την κάμερα του t που επίσης δεν.........;)

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τηλέφωνο το έχω εδώ και δέκα μέρες και θέλω να πω τη γνώμη μου.

Μέχρι τώρα με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Έχει εξαιρετική οθόνη με πολύ φυσικά χρώματα και καλή φωτεινότητα, καλό ακουστικό και ηχείο (ακούγεται ακομα και μέσα από δερμάτινη θήκη) και καλή μπαταρία ( βγάζει άνετα μια μέρα με αρκετή χρήση και μόνιμα ανοιχτό WiFi και autosync). Η κάμερα του είναι πολύ καλή ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό ( είχα Ν8 πριν από το ΙΟΝ οπότε ήταν ψηλά ο πήχης). Έχει εξαιρετικό ήχο με ακουστικά αλλά αυτό φαντάζομαι ισχύει για όλα τα ακριβά τηλέφωνα, και μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα με τη ραμ. Skype poweramp και dolphin browser με δύο τρία tabs τα τρέχει χωρίς κανένα δισταγμό. Είναι γενικά πολύ γρήγορο το τηλέφωνο. Τα capacitive buttons ίσως προβλιματισουν στην αρχή αλλά όταν τα μάθεις είναι πανεύκολα. Και τελος εκεί που θέλω να σταθώ είναι η εμφάνιση και η ποιότητα κατασκευής. Το κινητό είναι πανέμορφο και πολύ στιβαρό. Θα επερνα το GS3 αλλά το βρίσκω πολύ άσχημο και φτηνιαρικο. Νομίζω πως το ΙΟΝ αποτελεί την καλύτερη επιλογή μαζί με το LG 4X HD σε τιμή μέχρι 400 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™ Ion

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...