Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικώς δεν έχω κάποιο παράπονο από τη λειτουργία του, ούτε από την ποιότητα κατασκευής του, αν και θα περίμενα τα πλαϊνά κουμπιά να μην ξεβάφουν από τη χρήση, και η οθόνη του να είναι περισσότερο ανθεκτική.:rolleyes:

 

Το μεγάλο του πρόβλημα είναι η ΤΡΑΓΙΚΗ:down: αυτονομία του. Με κλειστά GPS, WIFI, BT και Bravia engine, και με ελάχιστη ομιλία (κάπου μισή ώρα τη μέρα, κατά μέσο όρο) με τα χίλια ζόρια η μπαταρία μου βγάζει ένα 24ωρο. Έτσι δε και επιχειρήσω να ανοίξω το Wifi να κάνω μια ενημέρωση τις εφαρμογές από το play store, έχει πέσει για πλάκα 20-30% η μπαταρία. Η οποία είναι καινούρια, την έχω αλλάξει γιατί η αρχική μετά από ένα διάστημα δεν έβγαζε ούτε τη μέρα. Και έχω φροντίσει να εγκαταστήσω και task killer ώστε να είμαι σίγουρος ότι οι εφαρμογές κλείνουν αμέσως.

 

Είπαμε, τα smartphones δεν έχουν τις αυτονομίες των «κλασσικών» κινητών, αλλά αυτό καταντάει γελοίο... Δε νομίζω να το κρατήσω πάνω από μερικούς μήνες ακόμα...;)

 

αν δεν τρέχει καμμιά εφαρμογή στο παρασκήνιο τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει αλλιώς δεν εξηγείτε... ετσι όπως το χρησιμοποιείς έπρεπε να βγάζεις 3μερο όχι 24 ώρες... όπως είπε και ο φίλος παραπάνω και με wifi και με κανένα παιχνίδι το 48ωρο το βγάζει χαλαρά...Ισως δημιουργεί πρόβλημα ο task killer...

Η φωτο είναι με την ίδια περίπου χρήση που το κάνεις με 2-3 ώρες ομιλία ...το φόρτισα μετά απο 5 ώρες στο 38%

Edited by piterphone68

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδες, εφαγα φλασια! Οταν μιλατε, αναβοσβηνει η μπαρα κατω;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, εφαγα φλασια! Οταν μιλατε, αναβοσβηνει η μπαρα κατω;

 

όταν μιλάς δεν αναβοσβήνει ...εκτός αν έχεις το illumination bar και σου ήρθε συγχρόνως μύνημα ή άλλη κλήση

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με τον root explorer ή με τον es file explorer? Είναι η πρώτη φόρα που βλέπεις τέτοιο μήνυμα σφάλματος στο κινητό?

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν τους δοκίμασα αλλά ναι, είναι η πρώτη φορά που μου βγάζει κάτι τέτοιο. Βέβαια δεν ξέρω τι ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής οπότε δεν μπορώ να το λύσω...:lol:

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

εβγαλα τη ζελατινα σημερα, ειχα νευριασει με τα κουμπια και τη ξυλωσα απο σπασιμο...μαγκες ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ χωρις τη ζελατινα τα κουμπια ακουνε με τη πρωτη και γενικοτερα η αισθηση ειναι 1000 φορες καλυτερη. Πραγματικα και επιτελους το κινητο εγινε χρηστικο.

 

Ενα μειον (που νομιζβ θα βελτιωθει οσο περναει ο καιρος) ειναι οτι κολλαει λιγο η οθονη. Την καθαρισα με καθαριστικο αλλα και παλι λιγο κολλαει. Επισης το contrast degradation ειναι σαφεστατα καλυτερο αλλα θα σας πω το βραδυ πως φαινεται οταν και φαινεται καλυτερα το φαινομενο αυτο

Την εβγαλα και εγω πριν λιγα λεπτα, η μεμβρανη που ειχε επανω ειδα οτι ειναι παχια.

 

Αυτα που σου εκανα με εντονα ειναι και η δικη μου αποψη μεχρι στιγμης :shock::up:

 

Και σε εμενα κολλαει/εχει περιεργη αισθηση λιγο η οθονη, πιστευω να φτιαξει σε λιγες μερες, την περασα δυο φορες με οινοπνευμα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

όταν μιλάς δεν αναβοσβήνει ...εκτός αν έχεις το illumination bar και σου ήρθε συγχρόνως μύνημα ή άλλη κλήση

 

Αυτό είχα ψιλιαστεί και γω γιατί όταν το πρωτοπήρα έβαλα αμέσως το illumination και είχα την εντύπωση ότι αναβόσβηνε. thanks boy!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο μια μερα χωρις μεμβρανη θα συσυτησω να την ξυλωσετε. Το degradation δεν αλλαξε και πολυ αλλα νομιζω την ημερα εχω λιγοτερο αντανακλαση στην οθονη. Τα κουμπια παιζουν οπως πρεπει.

 

Για τα υπολλειματα της κολλας που βαλανε αρκει λιγο τριψιμο με ενα πανακι στεγνο και μετα με οινοπλενυμα και θα φυγει.

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο μια μερα χωρις μεμβρανη θα συσυτησω να την ξυλωσετε. Το degradation δεν αλλαξε και πολυ αλλα νομιζω την ημερα εχω λιγοτερο αντανακλαση στην οθονη. Τα κουμπια παιζουν οπως πρεπει.

 

Για τα υπολλειματα της κολλας που βαλανε αρκει λιγο τριψιμο με ενα πανακι στεγνο και μετα με οινοπλενυμα και θα φυγει.

 

+1 και γω την έχω βγάλει περίπου μια εβδομάδα τωρα και το δάχτυλο μου ακουμπάει πάνω σε υπέροχο καθαρό γυαλάκι.. Δεν υπήρχε λόγος ύπαρξης της!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να γινω λιγο συνηγορος του διαβολου τωρα?

Προτιματε με τον καιρο να δειτε καταγρατζουνισμενη την οθονη σας,μη επισκευασιμη

απο το κουνατε ενα χιλιοστο του sec πιο γρηγορα τα εικονιδια και τα μενου?

 

Οι κατω τελιτσες εχουν καλη αποκριση αρκει να το κανετε λιγο κυλιομενα πανω απο το σημειο και ολα μια χαρα. Τα εικονιδια μπορουνε και με ενα launcher σαν τον Nova να πηγαινουνε σφαιρα στο σκρολαρισμα,πιο γρηγορα απο καθετι εχετε πιασει. Το θεωρω λιγο υπερβολικο.Εγω εχω και την εργοστασιακη και μια κινεζικη απο πανω αλλα τουλαχιστον μακροπροθεσμα θα την εχω προφυλαξει απο γρατζουνιες και σημαδια. Δεν ξερω αν το κανουν πολλες εταιριες να σου εχουν τοσο ανθεκτικη και καλοκολλημενη εργοστασιακη μεμβρανη,ειναι κριμα να την ξηλωνετε.

 

Επισης,για τον φιλο που εχει τοσο τραγικη καταναλωση μπαταριας, με την ιδια ακριβως χρηση που αναφερει και απο εμενα, με την φωτεινοτητα στο 65% και την bravia engine ενεργοποιημενη και με live wallpaper που εναλλασει περιπου 7000 φωτογραφιες που εχω περασμενες μεσα και εναλλασονται,με σημα κεραιας 1 εως 2 κουτακια, βγαζει μεσο ορο το κινητο 3 μερες αυτονομια με κλειστο 4-5 ωρες βαρια βαρια.Συμφωνω οτι κατι προβληματικο υπαρχει στη συσκευη.Για πρωτη δοκιμη μια επανεγκατασταση του λογισμικου και αν οχι,ας το παει πισω στο σερβις.Εντελως αφυσικη καταναλωση

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να γινω λιγο συνηγορος του διαβολου τωρα?

Προτιματε με τον καιρο να δειτε καταγρατζουνισμενη την οθονη σας,μη επισκευασιμη

απο το κουνατε ενα χιλιοστο του sec πιο γρηγορα τα εικονιδια και τα μενου?

Εχω τρια καμενα πιξελ καρδια μου και θα παω για αλλαγη οθονης οταν μπορεσω :lol:

Με αυτο το σκεπτικο την εβγαλα :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα χρησιμοποιώ κανονικά το κινητό μου χωρίς κάποια προστασία οθόνης.Από την στιγμή που η εταιρεία αποφάσισε να μη βάλει gorilla glass display η οθόνη μας θα ρουφάει τις γρατζουνιές σα βούτυρο.

Όπως και ένας φίλος πιο πάνω σκέφτομαι κι εγώ να βάλω επιπλέον μεμβράνη προστασίας.

Η αίσθηση της οθόνης είναι έτσι κι αλλιώς φανταστική, και θεωρώ ότι οιαδήποτε βελτίωση θα είναι τόσο μικρή που θα συνορεύει με το placebo effect.

-----------------------------------------

Για το φίλο με την προβληματική αυτονομία.

Βγάζω άνετα 24 ωρο με μόνιμα ανοικτό το Wi-Fi, χρήση και 3g δικτύου,1-2 ώρες μπλε δόντι, πολύ συχνό άναμμα οθόνης(δεν έχω ρολόι), μηνύματα, λίγες φωτογραφίες, λίγο σκάλισμα

Πριν 10 ημέρες ξαφνικά δεν έβαζα ούτε δώδεκα ώρες.απεγκατέστησα όσα προγράμματα μπορούσα αλλά δεν κατάφερα τίποτα.Τελικά έβαλα ξανά από την αρχή λειτουργικό και λογισμικό και ησύχασα........

Link to comment
Share on other sites

εγώ νόμιζα πως έχει gorilla glass , δεν γίνεται να μην έχει 500 ευρώ κινητό και να έχει το huawei ascend p1 ,

μήπως έχει κάποιο άλλο ανθεκτικό κρύσταλλο με άλλη ονομασία ?

Link to comment
Share on other sites

ναι, ειδαμε και τους γοριλλες σε κινητα των 500 ευρω ποσο ανθεκτικα ειναι, μια χαρα τζαμακι εχει το σονυ και κανει τη δουλεια του καλα απο οσο εχω δει και στο ΥΤ, αληθεια το iphone που δεν εχει γκοριλα γιατι δεν σας καιει τοσο πολυ εκει?

 

εγω παντως που εχω αλλαξει και 10 κινητα δεν με ενδιαφερει καθολου τι τζαμι εχει, εχω θηκη για τη δουλεια αυτη και δεν επαφυομαι μονο στο γοριλλα.

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

:( παιδες χρειαζομαι οποσδηποτε την βοηθεια σας σε ενα συγκεκριμνεο σημειο του κινητου δεν λειτουργει η αφης και δεν ξερω τι να κανω?μου εχει πεσει κιολας, αλλα μηπως ειναι καποιο προβλημα με το λειτουργικο?επισης το ειχα παρει απο το Plaisio το καλοκαιρι ποιανει η εγγυηση?:(
Link to comment
Share on other sites

Το κινητάκι μας δεν έχει gorilla.

Έχει ένα υποτιθέμενο scratch resistant glass, που είναι pαπ@ριά.

Τις έλκει σα μαγνήτης τις γρατζουνιές. Αυτός είναι και ο λόγος που η σόνυ εφαρμόζει από το εργοστάσιο ένα εξαιρετικής ποιότητας screen protector.

Αυτό που ειπώθηκε για τη θήκη είναι σεβαστό, εφόσον μιλάμε για θήκη που το εσωκλείει. Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει και δε με βολεύει καθόλου. Χρησιμοποιώ το κινητό μου ως κινητό, σταθερό, ρολόι, εργαλείο στη δουλειά, ίντερνετ, calculator, gps, φωτογραφική.

Δεν μπορώ να το βγάζω και να το βάζω κάθε φορά στη θήκη του. Για αυτό του έχω πάρει μία soft silicone case που προσφέρει μια - κάποια προστασία από μικροχτυπήματα και ήθελα να βάλω και έξτρα screenprotector.

Ήδη το βασικό έχει ρηχές γρατζουνιές.

(Το iphone είτε έχει gorila και το λέει αλλιώς είτε κάτι παρόμοιο)

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

Για το θέμα της αυτονομίας που συζητάγαμε.

Το από κάτω είναι με μία ώρα ομιλία, τα 40 λεπτά με ανοικτή ακρόαση και άλλα 10 με bluetooth και καμιά 15αριά μηνύματα

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα χρησιμοποιώ κανονικά το κινητό μου χωρίς κάποια προστασία οθόνης.

Το ιδιο και εγω, παντα βαζω/εχω προστατευτικο οθονης απλα εκανα μια εξαιρεση για τον λογο οτι θα αλλαξω οθονη :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και εγω, παντα βαζω/εχω προστατευτικο οθονης απλα εκανα μια εξαιρεση για τον λογο οτι θα αλλαξω οθονη :)

 

Όντως εσύ...δικαιολογείσαι! Ελπίζω να μη σου κάνουν ιστορία για το screen protector:O

Link to comment
Share on other sites

Όντως εσύ...δικαιολογείσαι! Ελπίζω να μη σου κάνουν ιστορία για το screen protector:O

Μπα δεν νομιζω. Αλλο το τζαμακι κλαι αλλο η οθονη.

Τους το εχω πει οτι εχω καμενα πιξελ και οτι θα το παω για αλλαγη οθονης, απλα δεν το εχω παει ακομα γιατι στην πολη που ειμαι κανουν αλλαγη οθονης για της κιτρινηλες αλλα για καμενα πιξελ πρεπει να το δουν στα κεντρικα στην Αθηνα και θα κανει ~5-7 ημερες :)

Θα το παω για αλλαγη οταν παρω αλλο τηλεφωνο.

Οποτε ειπα να δω την αντοχη της στις γρατσουνιες :D

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το AudioEffectService τι είναι ρε παιδιά; Συνέχεια βλέπω ότι καταναλώνει την περισσότερη μπαταρία.. :confused: Μη μιλήσω για το Sim toolkit που απλά συχαίνομαι να το βλέπω! :X:mad:

 

Πάντως στις ρυθμίσεις που λέει για την κατανάλωση της μπαταρίας.. Δεν το εμπιστεύομαι πλέον.. Μια μέρα είχα παίξει ένα παιχνίδι για 40 λεπτά περίπου μέχρι που έβγαλε ειδοποίηση χαμηλής στάθμης, και εκεί στις ρυθμίσεις, δεν το ανέφερε καν σε αυτά που κατανάλωσαν μπαταρία..

Τώρα έχω βάλει το GSam Battery και είμαι ευχαριστημένος.. Φαίνεται να τα δείχνει σωστά έως τώρα..

Edited by halo

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα screen protectors και γω παντα φοραω στα κινητα μου..Στο s εχω κολλησει αυτο που ειχε μεσα η συσκευασια το οποιο εκει που ειναι η αισθητηρες ειχε ενα κενο,εχω παρει κατι αλλα απο Αγγλια ομως που κενο εχουν μονο στο ακουστικο και τους αισθητηρες τους "καλυπτουν" .Υπαρχει προβλημα λετε η κλαιν?
Link to comment
Share on other sites

θα προτιμουσα ενα που να μην καλυπτει τα capacitive

 

Δεν καλυπτει τα capacitive πληχτρα,για τους αισθητηρες στο πανω αριστερο μερος της συσκευης μιλουσα..

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομιζω. Αλλο το τζαμακι κλαι αλλο η οθονη.

 

Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες είναι αρνητικό για σένα, σωστά?

Μπορούν αν δε βαρεθούν να σου αλλάξουν μόνο την οθόνη και όχι το digitizer, οπότε οι γρατσουνιές θα σου μείνουν προίκα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...