Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι θα ήταν πιο συνετό να πούμε λόγω έλλειψης τεχνογνωσίας, οργάνωσης, προσωπικού παρά τεμπελιάς. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχτώ ότι σε μια τέτοια εταιρεία κάθονται και ξύνονται. Ταπεινή γνώμη πάντα. :)

 

Γιωργο δεν μπορω να δεχτω οτι ολοκληρη Sony δεν μπορει να προγραμματισει 2 τηλεφωνα ακομη ,αμ και το αλλο κουφο με το S τελευταιο και καταιδρωμενο ???

 

Επισης η δικαιολογια τους για τα Sole & U ηταν αστεια και δεν στεκει γι αυτο νομιζω περισσοτερο οτι τα πηρε ο κοσμος ,χτιζουν μια πελατεια και μετα οι ιδιοι την σκορπιζουν λες και παιζουν μονοι τους στην αγορα ,προσωπικα δεν με πολυ ενοιαξε τοσο για το S και την καθυστερηση ,αλλα με τα Sole & U καπου ξεχειλησε το ποτηρι ,δηλ δινουν την αναβαθμιση στο υποδεέστερο J κι οχι στα αλλα ..τεσπα κουβεντα να γινεται :)

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σίγουρα μπορεί. Το θέμα είναι αν υπάρχουν οι πόροι για το κάνει (οικονομικοί, ανθρώπινοι, υλικό-τεχνικοί κτλ) σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Οι εταιρείες που δέθηκαν στο άρμα του Android έχουν κάνει δυο λάθη. Το ένα είναι ότι εξαρτώνται από μια τρίτη εταιρεία για την ανάπτυξη του λειτουργικού. Αυτό σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι τέτοια η προσαρμογή τους ώστε να αναβαθμίζουν άμεσα σε περίπτωση νέας έκδοσης.

Το δεύτερο λάθος είναι ότι δεν ακολούθησαν τη σοφή ρήση "less is more"!!! Αν έπρεπε να αποφασίσω δεν θα γέμιζα με ένα σωρό bloatware τις συσκευές μου. Θα εγκαθιστούσα όσο πιο pure έκδοσεις του Android μπορούσα και οποιαδήποτε extra εφαρμογή θα τη διέθετα μέσω market.

 

Μειώνεται έτσι ο χρόνος αντίδρασης και οι άπειρες ώρες debugging giα να δουν αν δουλεύουν όλες αυτές οι βλακείες που τα φορτώνουν.

 

Κι ένα τελευταίο. Θα αύξαινα λιγάκι το life cycle των προϊόντων μου.... :whistle: (κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...)

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι το "Σύστημα android" καταναλώνει συνήθως την περισσότερη μπαταρία.. Αν το έχω σε αναμονή σίγουρα, αλλιώς δεύτερο μετά την οθόνη.. Δικαιολογείται αυτή η κατανάλωση; Και σε εσάς έτσι κάνει; Δεν καταλαβαίνω γιατί να τρέχουν και να καταναλώνουν τόση μπαταρία όλες αυτές οι λειτουργίες.. :confused: Το "λειτουργικό android" είναι πάντα χαμηλά σε ποσοστό κατανάλωσης...

Απλά ρωτάω, γιατί στο htc evo που είχα, δεν ανέφερε τίποτα τέτοιο στην κατανάλωση;

Οπότε, παράλειψη της htc ή μειονέκτημα της sony; :p

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

@zxr,

Σωστος συμφωνω σε ολα ,επειδη μ'αρεσουν πολυ τα προιοντα της απο πιτσιρικας και την προτιμω συνεχως εχω και μια ευαισθησια παραπανω οπως κι ολοι οι απανταχου fans ,μεγα ατοπημα λοιπον θα την τιμωρησω την Θεια Σονυ οσονουπω :whip::lol:

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορεί. Το θέμα είναι αν υπάρχουν οι πόροι για το κάνει (οικονομικοί, ανθρώπινοι, υλικό-τεχνικοί κτλ) σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Οι εταιρείες που δέθηκαν στο άρμα του Android έχουν κάνει δυο λάθη. Το ένα είναι ότι εξαρτώνται από μια τρίτη εταιρεία για την ανάπτυξη του λειτουργικού. Αυτό σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι τέτοια η προσαρμογή τους ώστε να αναβαθμίζουν άμεσα σε περίπτωση νέας έκδοσης.

Το δεύτερο λάθος είναι ότι δεν ακολούθησαν τη σοφή ρήση "less is more"!!! Αν έπρεπε να αποφασίσω δεν θα γέμιζα με ένα σωρό bloatware τις συσκευές μου. Θα εγκαθιστούσα όσο πιο pure έκδοσεις του Android μπορούσα και οποιαδήποτε extra εφαρμογή θα τη διέθετα μέσω market.

 

Μειώνεται έτσι ο χρόνος αντίδρασης και οι άπειρες ώρες debugging giα να δουν αν δουλεύουν όλες αυτές οι βλακείες που τα φορτώνουν.

 

Κι ένα τελευταίο. Θα αύξαινα λιγάκι το life cycle των προϊόντων μου.... :whistle: (κι όπως κατάλαβε, κατάλαβε...)

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Θα ήταν ακόμη καλύτερα αν η google έβαζε μία άδεια GPL στο android και να υποχρέωνε τις εταιρείες ότι αλλαγές και αν έκαναν στο android ή ότι προσθήκες (ακόμη και τα drivers) να είναι και αυτές open source όπως και το android. Με αυτόν τον τρόπο καμία εταιρεία δεν θα μπορούσε να κλειδώνει κώδικα στις roms που διαθέτει και έτσι όλοι μας θα είχαμε την ελευθερία να κάνουμε ότι θέλουμε αφού πλέον δεν θα εξαρτιόμασταν από καμία εταιρεία. Έτσι θα είχαμε γρηγορότερα αναβαθμίσεις και θα είχαμε custom roms χωρίς bugs και προβλήματα που θα ήταν σαφώς καλύτερες από τις stock roms των εταιρειών... Φανταστείτε να είχαμε όλοι cyanogenmod χωρίς να υπάρχει κανένα bug και να δούλευαν όλες οι συσκευές(κάμερα ήχεια μικροφονο οθόνη κλπ) τέλεια.

 

Τέλος πάντων. Σε σύγκριση με άλλες εταιρείες η sony είναι από τις καλύτερες σε υποστήριξη. Είναι η μόνη εταιρεία που έβγαλε αναβάθμιση ICS για παλιότερες συσκευές και έχει διαθέσει το μεγαλύτερο μέρος του κώδικα για τις συσκευές της καθώς και παρέχει την καλύτερη υποστήριξη στους ανεξάρτητους developers του XDA χρηματοδοτώντας μάλιστα και το FXP(free xperia project) ώστε να βγάζει custom εκδόσεις cyanogenmod για τις συσκευές sony και να παρέχει custom υποστήριξη. Δεν ανακηρύχθηκε τυχαία εταιρεία της χρονιάς 2012 από το XDA.

 

Μπορείτε πολύ εύκολα να βάλετε κάποια custom rom όπως cyanogenmod στις συσκευές σας αν θέλετε γρήγορες και τις τελευταίες ενημερωμένες αναβαθμίσεις. Προσωπικά αυτό έκανα και είμαι υπερευχαριστημένος... Αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος να πιέσουμε την sony και την κάθε εταιρεία να παρέχει καλύτερη υποστήριξη όχι μόνο στις custom roms αλλά και στις stock roms.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικα ο astro file manatzer δεν 'βλεπει' σχεδον τιποτα απο την μνημη,

παρα μονο τις φωτο,φακελους δεν!!.

Τον επεγκατεστησα κ τον ξανακατεβασα αλλα τζιφος..καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικα ο astro file manatzer δεν 'βλεπει' σχεδον τιποτα απο την μνημη,

παρα μονο τις φωτο,φακελους δεν!!.

Τον επεγκατεστησα κ τον ξανακατεβασα αλλα τζιφος..καμια ιδεα?

file manager. Εμένα με βόλεψε καλύτερα...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα περασω την cm10 αλλα δε βρισκω τα gapps. Υπαρχει κανεις που να ξερει που θα τα βρω ή να τα εχει ? :)
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα περασω την cm10 αλλα δε βρισκω τα gapps. Υπαρχει κανεις που να ξερει που θα τα βρω ή να τα εχει ? :)

 

 

Κατεβασετα εδω: http://www.teamandroid.com/gapps/

Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...

 

Μωρό μου....

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασετα εδω: http://www.teamandroid.com/gapps/

 

Ευχαριστω φιλε μου.. Θελω να κατεβασω αυτο αλλα μου βγαζει error ... :(

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Εκανα,δεν στρωνει..

 

Δοκίμασε Εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής.

Edit τώρα είδα ότι έχει κάνει απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιεί κανείς HANDS-FREE (εβαλα ενα της HTC)......

 

εχετε παρατηρήσει οτι ακούτε και τον αυτό σας μέσα στην κλήση?

μήπως ειναι κανα 2ο μικροφωνο η βελτιωση (θεος να την κάνει) οπως στο Galaxy S2 που απενεργοποιείτε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτησή, δυο βασικα . Είμαι σε fxp150 και ο

α)ήχος κατά τη διάρκεια της κλήσης είναι πολύ χαμηλός.. ξέρετε κάτι;

β)και δεύτερον για να πάω σε fxp 151 θέλει wipe η την φλασαρω και δεν χάνω τίποτα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα περασω την cm10 αλλα δε βρισκω τα gapps. Υπαρχει κανεις που να ξερει που θα τα βρω ή να τα εχει ? :)
http://goo.im/gapps/
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για τα σκρουτζομαγαζα...

Πριν 3 μερες ηταν στα 306e,εχθες στα 309e και τωρα στα 311e...

 

Θα μας τρελανουν?

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για τα σκρουτζομαγαζα...

Πριν 3 μερες ηταν στα 306e,εχθες στα 309e και τωρα στα 311e...

 

Θα μας τρελανουν?

 

Δεν είναι τρελές οι διαφορές και προκύπτουν από τις διαφορές ισοτιμίας.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται οτι οσο περναει ο καιρος ο τιμη πεφτει και δεν ανεβαινει!

Κανω λαθος?

Ναι.. δε περασε καιρος, περασαν μερικες ωρες, η τιμη ειναι ανάλογα με τη ζητηση. μην περιμενεις μεγαλες διακυμάνσεις σε περίοδο γιορτών, η τιμη ειναι ειδη πολυ χαμηλή

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για τα σκρουτζομαγαζα...

Πριν 3 μερες ηταν στα 306e,εχθες στα 309e και τωρα στα 311e...

 

Θα μας τρελανουν?

κλασικά και θα κάνει βουτιά η τιμή, ιδίως τώρα που φιγουράρει το Xperia T, εγω το πήρα όταν βγήκε και έκανε 535!Αλλά από την στιγμή που έχεις στην διάθεση σου τα 306 ευρώ δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγάλο το προβλημα να δωσεις 3 με5 ευρώ παραπάνω. Λογικό είναι να το (τσιμπήσουν) λίγο παραπάνω ως χρηστουγεννιατικο δώρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι.. δε περασε καιρος, περασαν μερικες ωρες, η τιμη ειναι ανάλογα με τη ζητηση. μην περιμενεις μεγαλες διακυμάνσεις σε περίοδο γιορτών, η τιμη ειναι ειδη πολυ χαμηλή

 

Τωρα καταλαβα οτι η τιμη διαμορφωνεται αναλογα με τη ζητηση!

Δηλαδη μετα τις γιορτες λογικα θα ξανακατεβει,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα οτι η τιμη διαμορφωνεται αναλογα με τη ζητηση!

Δηλαδη μετα τις γιορτες λογικα θα ξανακατεβει,σωστα?

ποσο να πάει δλδ? λιγο ακομα να περιμενεις θα βγει αλλο :lol:

Edited by SYZo
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...